Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.04.2008., 16:42   #1
Kako bebu naučiti žvakati?

Imam bebu od 8 mjeseci, koja ima vec 6 gotovo potpuno izraslih zuba. Samo sto ne znam kako da ga naucim zvakati! Kad je rijec o kasici s krupnijim "mrvicama", on pljuje kao da se gusi, a ako mu u ruke dam keks ili koricu kruha, zgura ih skroz u usta i pokusava progutati bez zvakanja. Uzalud mu pokusavam pokazati da zvace, on ne kuzi ili mu se ne da. Vec sam ocajna od silnog miksanja u najsitnije, djeca njegove dobi i bez zuba zvacu koricu kruha ili keks, a on nista... Ima li tko iskustva, kako da ga naucim zvakati?
donaire is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 17:39   #2
Quote:
donaire kaže: Pogledaj post
Imam bebu od 8 mjeseci, koja ima vec 6 gotovo potpuno izraslih zuba. Samo sto ne znam kako da ga naucim zvakati! Kad je rijec o kasici s krupnijim "mrvicama", on pljuje kao da se gusi, a ako mu u ruke dam keks ili koricu kruha, zgura ih skroz u usta i pokusava progutati bez zvakanja. Uzalud mu pokusavam pokazati da zvace, on ne kuzi ili mu se ne da. Vec sam ocajna od silnog miksanja u najsitnije, djeca njegove dobi i bez zuba zvacu koricu kruha ili keks, a on nista... Ima li tko iskustva, kako da ga naucim zvakati?
Mi muku mučimo sa istim problemom. Moja curkica ima 9. mjeseci, ima 3 zuba i radi sve isto što i tvoja bebica osim kada jede keks. Keks joj dobro ide, ali vjerovatno zato što se topi u ustima pa ga zapravo ni ne mora žvakati. Nemam pojma šta da radimo, možda im treba još malo vremena da to skuže!?

Mislim, nisam ti baš bila od neke pomoći, ali eto da znaš da nas ima još!
Valjda netko ima savjet za nas?
zeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 17:40   #3
Prvo: donaire, ne pretjeruj.
Napredna djeca zvacu, a neka ne skuze i do 10 mjeseci. Nekima i sa godinu i pol moras miksat. Ima razne djece.
Iz iskustva - stogod sam mu pokazivala, nula bodova. Kad je sam motiviran, nauci u pol dana.

Ja sam pocela kruhom, pustila sam ga da eksperimentira. I danas voli sve zgurat, pa si izvadi iz usta, proucava, i opet zgura
Al pravo ucenje smo imali na mrvicu prokuhanoj brokuli, karfiolu, jabuci...dakle, da se ne raspada, samo da je mekano i mekanim kruskama.
Prvo bih ga malo nahranila da ne bude nervozan, pa dala u ruke nek vjezba.
Zaboravih koliko mu je trebalo (negdje s 7-8 mj sam pocela, nije jos imao nijedan zub), al s 12 mj je definitivno jeo k'o veliki.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 18:42   #4
svako djete ima svoj ritam, vjezbajte i pazi ga. moje su grizle brzo a od susjede klinci ne i znam puno djece koja se tak pretrpavaju i guse i sa 3 godine.
__________________
sretno dijete sretnih roditelja
Rita is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2008., 23:48   #5
Mihael je brzo skužio....u početku dohrane je odma pljuvao van komadiće...al sa 7 mu je svejedno bilo...

sl kao Zmijica počeli sa kruhom..tj koricom koju je žvalio, slinio al nije mogao odgrist...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 17:36   #6
Quote:
donaire kaže: Pogledaj post
Imam bebu od 8 mjeseci, koja ima vec 6 gotovo potpuno izraslih zuba. Samo sto ne znam kako da ga naucim zvakati! Kad je rijec o kasici s krupnijim "mrvicama", on pljuje kao da se gusi, a ako mu u ruke dam keks ili koricu kruha, zgura ih skroz u usta i pokusava progutati bez zvakanja. Uzalud mu pokusavam pokazati da zvace, on ne kuzi ili mu se ne da. Vec sam ocajna od silnog miksanja u najsitnije, djeca njegove dobi i bez zuba zvacu koricu kruha ili keks, a on nista... Ima li tko iskustva, kako da ga naucim zvakati?
Identicno tako je bilo kod nas i onda odjednom decko se sjetio da ne zeli vise miksano nego da mu jabuku ribam a meseko trgam na komadice... valjda treba vremena da mu se razviju sva osjetila i probavni trakt kako treba, B je na svaki malo veci komadic pokusavao povratit i onda preko noci kao da toga nikada nije ni bilo...pusti neka sve ide svojim tokom a ako ne prozvace do cca 10 mjeseci onda ga polako privikavaj sa dodavanje vecih mrvica
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.04.2008., 18:42   #7
Quote:
donaire kaže: Pogledaj post
Imam bebu od 8 mjeseci, koja ima vec 6 gotovo potpuno izraslih zuba. Samo sto ne znam kako da ga naucim zvakati! Kad je rijec o kasici s krupnijim "mrvicama", on pljuje kao da se gusi...
uglavnom se desi da jednostavno jednog dana odluče kako bi mogli žvakati, no ako želiš možeš ga malo i poticati na to i to na način da mu prstima radiš lagane kružne pokrete po obrazima dok jede ili rukom zahvatiti donju vilicu i imitirati pokret žvakanja.
preporuka je i što manje držati dudu u ustima.
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 09:24   #8
nije zapravo da ne žele žvakat il da neznaju nego su im komadići nešto strano na što nisu navikli..pokušavat povremeno dat nešto u komadićima i sa vremenom će počet jest...nekima treba duže nekima kraće...
__________________
relax - nothing is in control
mandy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 10:22   #9
Jučer smo jeli piletinu i krumpir i mrkvicu. Krumpir sam ostavila u malim komadićima, a ostalo izmiksala. Išlo je puno bolje. Vidjet ćemo kako će biti danas
zeze is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 11:14   #10
Quote:
donaire kaže: Pogledaj post
Imam bebu od 8 mjeseci, koja ima vec 6 gotovo potpuno izraslih zuba. Samo sto ne znam kako da ga naucim zvakati! Kad je rijec o kasici s krupnijim "mrvicama", on pljuje kao da se gusi, a ako mu u ruke dam keks ili koricu kruha, zgura ih skroz u usta i pokusava progutati bez zvakanja. Uzalud mu pokusavam pokazati da zvace, on ne kuzi ili mu se ne da. Vec sam ocajna od silnog miksanja u najsitnije, djeca njegove dobi i bez zuba zvacu koricu kruha ili keks, a on nista... Ima li tko iskustva, kako da ga naucim zvakati?
Ima nas jos...... Mi smo sada 16 mjeseci i jos miksamo. Vjeruj mi, imate isti problem kao i mi. Tocno tako je bilo i kod nas, sve je bilo ok sve do kada mu nisam u usta stavila nesto sto nije bilo kasasto izmiksano, poceo se daviti, da ne pricam koliko puta mi se ispovracao zbog toga...
Mislim da tu nema pomoci, da je to jednostavno tako i da netreba brinuti, samo malo vise strpljenja, ali bice s vremenom. Kod nas se vidi napredak,(vise se ispovraca) ali sve to ide nekako sporo... Trenutno nemiksano papa sve juhice, variva, sve sto je vise jusno da mu nije suho, a kod mesa ako hocu da ga pojede moram izmiksati i pomijesati sa juhom, dok recimo smokice gricka zubicima ko hrcak. Sve u svemu ne brinem se, uvjerena sam da ce prije ili poslije zvakanje hrane kod mog malca profunkcionirati kako se spada.
E da, ima 12 zubica.
amiha1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 23:35   #11
Quote:
amiha1 kaže: Pogledaj post
Ima nas jos...... Mi smo sada 16 mjeseci i jos miksamo.
I sta vam kaze pedijatrica na to?........ moja kaze da dijete mora pocet jest krupniju hranu najkasnije sa 12 mjeseci jer sto je starije to ce teze ici prilagodba na krutu hranu i mogu nastat razni problemi, pa cak i poremecaji govornog aparata, tako ona kaze a moram priznat da mi i ima neke logike
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2008., 23:40   #12
Vis, to sam zaboravila napomenut.
Kruh i kekse je vec zvakao naveliko i spretno, al kasice je pljuvao ak bi naletio na komadic.
To je jedno 2 mj kasnije skuzio da nije fuuuuj
Ne znam u cemu je fora.

Al ja zapravo nikad nisam miksala
Zgnjecila sam vilicom sitnositno, otpocetka. Nije se nikad davio ni pljuvao.
Pljuvat je poceo kad sam ostavljala malo krupnije.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 00:06   #13
Neće naučiti žvakati ako je stalno na kašicama.Počneš polako s nemiksanom hranom(korica kruha,meso,skuhana mrkvica,banana..).Tak smo mi.Da skuži da ne može sve gutati.

Jednini problem kod nas je bio moj strah od gušenja...ALi polako sam i to prebrodila.Iako još uvijek pazim,naravno,kad jede nešto kruto,iako mu se više uopće ne dešava da proguta,a da ne sažvače.
InkaRaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 21:44   #14
Moj malac (godina i pol) guta neprožvakanu hranu.
Jako voli jesti; komadiće povrća, mesa, tijesto, rižu ili krumpir. Problem je u tome da komade jednostavno proguta. Kada dobije komad kruha u ruke prvo malo gricka a onda ostatak natrpa u usta i proguta u nekoliko sekundi. Često se dogodi da ga počne gušiti toliko da mu krenu suze od toga koliko ga grebe u grlu, ali gristi neće. Primjetili smo jednom kada je jeo janjetinu (vjerojatno slabije probavljiva hrana za njih) da je pokakao komadine jednake veličine kakve smo mu davali u usta.
Osim toga neće jesti niti voće, osim smixano. I najmanje komadiće pljucka van. Mislim da to radi iz istog razloga - ne želi žvakati.

I ja sam mišljenja da svi nauče (ne znam nijednog odraslog koji ne zna žvakati) ali o ovom temi razmišljamo i strpljivi smo već mjesecima a nema nikakvog pomaka (zubića ima dovoljno).

Trebamo li se brinuti? Ima li netko kakav praktičan savjet ili slično dijetežvačene iskustvo?
noty is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 22:23   #15
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
Vis, to sam zaboravila napomenut.
Kruh i kekse je vec zvakao naveliko i spretno, al kasice je pljuvao ak bi naletio na komadic.
To je jedno 2 mj kasnije skuzio da nije fuuuuj
Ne znam u cemu je fora.
mislim da znam u čem je fora. u kašici sa komadićima, taj komadić mu se nađe u ustima, i iznenadi ga, da tako kažem. tj izazove povraćanje.

a da mu daš da odgriza, vjerujem da bi se bolje snašao.
mi smo baš jučer počeli jesti tako. često bi joj dok nešto radim dala onaj stiropor, i redovito bi se "gušila", iskašljavala, mrvila, igrala se..niš ne bi pojela. već sam msilila da neće to tak skoro sve dok joj nekidan nisam pečenu bundevu prinijela ustima. i taman su nam iznikle gornje dvojke. koje je odlučila početi koristiti..i fino mic po mic, gric po gric, fino mekano,skužila ona da ono što odgrize treba i sažvakati.. imala je bolju kontrolu, odgrizala je komadiće različite veličine i nijednom se nije ugušila.
nama se stiropor nije pokazao kao dobar način za učiti jesti (a to sam probala jer sam na forumu pročitalad a se lako topi pa je pogodan za početak.)
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 22:38   #16
Ja svojoj nikad nisa davala potpuno smiksano neg bi uvjek joj na pola smiksala...ispocetka joj bilo cudno a onda nakon nekog vremena pocela je zvakat i sad redovno zvace sve...najvise voli kad sama stavlja u usta...ispocetka sam joj ja stavljala komadic po komadic a sad joj stavim na tanjir i ona sama sebi stavlja u usta i zvace...bas danas sam joj mrkvu na kolutove isjekla i u njenu zdjelu stavila i jela je,nesto je mrljala rukicama i tak...ta zdjela se priljepi za pladanj od hranilice pa ju nemoze bacit...i kekse od milupe za 6 mj joj dajem i ona to jede sama....bananu joj dam u ruku i isto sama jede,i ljepo je mirna...bas prije mjesec dana u setnji sam joj davala bananu da sama odgriza pa su se ljudi cudili kako ona to hoce tako i kako zvace ljepo...
mislim da je problem sto se djetetu dugo miksa hrana...sto je starije teze se privikne...trebalo bi brzo postepeno preci na komadice,da bi na kraju prestao se upotrebljavat mikser vec sve viljusko gnjecit...
i ona bi u pocetku pljuvala cim bi osjetila komadice al nisam odustajala i onda se brzo privikla...
Sad ima 10 mj i 8 zuba...
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2011., 22:43   #17
moja sve bljuje osim dobro izmiksane kasice. ima 11 mjeseci i stvarno ne znam sta da radim. ma nema sanse da otvori usta ako osijeti komadice
lusa2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 00:11   #18
Moja sad jedino bljuje kad joj dam one kasice koje su skroz smiksane...valjda joj smeta sta li..
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 11:27   #19
nema pravila...eto moji 2/3 jedu komade...zvacu uredno....nema problema...f2 nece...nece kruh , nece bananu ...nece nista zvakati...hrana je za sve ista....ma nema sanse....ima 10 zuba...ali zvakati nece....magarac...ima 15 mj....i kaj da sad ja radim? nece pa nece...mogu ga ostaviti gladnim ili mu hranu zmiksati....u vrticu ostane gladan....mislim si da ipak nece jesti zmiksano do faksa...
BoniZG is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2011., 11:29   #20
Quote:
BoniZG kaže: Pogledaj post
nema pravila...eto moji 2/3 jedu komade...zvacu uredno....nema problema...f2 nece...nece kruh , nece bananu ...nece nista zvakati...hrana je za sve ista....ma nema sanse....ima 10 zuba...ali zvakati nece....magarac...ima 15 mj....i kaj da sad ja radim? nece pa nece...mogu ga ostaviti gladnim ili mu hranu zmiksati....u vrticu ostane gladan....mislim si da ipak nece jesti zmiksano do faksa...
A ak nist bude ga zena naucila kad se ozeni
Tad jedu i ono sto nikad nisu
Ma projest ce i komade jednom...
__________________
Jel bas moras da dises dok sam nervozna !!!?HA!??
mafri is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:11.