Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.03.2012., 00:13   #1
Perspektiva mladog para (odabir mjesta zajedničkog života)

I tako, nije do tog razgovora još došlo, no polako se naziru neke zafrkancije na tu temu i to me prvi put ponukalo na ozbiljno razmišljanje što je jednom današnjem mladom paru pametno učiniti? Ja ću iznijeti svoje argumente, odnosno svoje stanje.

Ja sam jedan od onih koji pred sobom ima tri opcije:
1) podstanarstvo
2) kredit za stan
3) ono najnepopularnije kod možda čak i većine - samostalan kat u kući

Pa ajmo sučeliti argumente i donijeti neki konačan zaključak.

1) podstanarstvo
Zašto se odlučiti na ovo? Shvaćam mogućnost podstanarstva na neko kraće razdoblje, no iz godine u godinu plaćati lovu za nešto što nije niti će biti tvoje ja ne shvaćam.
Znam da nekima nije važno posjedovati vlastitu nekretninu, nego samo recimo to tako preživljavati, no za mene to ne vrijedi i definitivno u svom životu želim živjeti u prostoru koji je moj i samo moj (pod ovo "moj" naravno podrazumijevam zajednički sa curom/suprugom).

Zaključno o 1), podstanarstvo možda na koji mjesec, no dugoročno nikako.

2) kredit za stan
Teška je ovo odluka. Mi imamo sreće da oboje radimo i imamo solidna primanja.
No opet sa našeg stajališta mladog para velike ušteđevine nemamo, te je dugoročni kredit neizbježan.
Iako oboje maštamo o nekoj kućici u okolici Zagreba, danas kupiti zemljište i sagraditi kuću je nemoguće, te u nekim realnim razmišljanjima jedina je opcija stan.
No kako se odlučiti za kredit na 20-30 godina? Kako dati preko 1500 eura za kvadratni metar stana? Dakle za stan od cca 70m2 treba preko 100 000 eura + kamate + tečajevi valuta = jedna vrsta štrika oko vrata u ovo današnje vrijeme.
Velika je tu hrabrost potrebna ljudi, što god tko mislio.

Zaključak: nisam pametan.


3) ono najnepopularnije kod možda čak i većine - samostalan kat u kući
Eh sad...
Budući da sam već rekao da ću govoriti o svom slučaju, možda će ovo nekome djelovati preidealno no tako je kako je.
Imam mogućnost živjeti na vlastitom katu svoje kuće. To je čistih 90m2, dakle nije neko malo potkrovlje nego pravi kat sa odvojenim ulazom.
Dolje su starci i mlađi buraz.
Okolica Zagreba udaljena cca. 30 km, vrhunski povezana sa Zagrebom, i javni prijevoz i vlastitim autom.
Veliko dvorište, domaći vrt i voće. Da se razumije, nije to nikakvo selo.

Roditelji su prilično normalni i recimo to tako inteligentni ljudi. Nema gnjavaže, nema upadanja u naš prostor, nema zadiranja u privatnost. Budući da su u mirovini (a nisu baš prestari ), sa njihove strane se može u svakom smislu očekivati samo pomoć. Ako ih moja buduća želi pozdraviti super, ako želi katkad zajedničku kavu super, ako ne želi opet sve super. Neće biti prigovaranja i sličnih pizdarija.
Recimo da bi imala slobodne ruke i u cijeloj okućnici bez beda. Imam sreće da su mi roditelji takvi ljudi i takva je situacija.
Ako ništa drugo u svemu ovome, budući da ova opcija zahtijeva minimalne (najmanje moguće) životne troškove, može se iskoristiti za nešto uštedjeti pa nakon nekog vremena zajedničkog živoa sa tom ušteđevinom lijepo svojim putem.


Zaključno, što bi mladi ljudi odabrali od ovih opcija?
Zanima me kako cure razmišljaju o svemu ovome?

Majstor Fantaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 00:23   #2
Kad bi zaista roditelji bili na distanci, ja ne bih imala ništa protiv. Ali znamo kako to u stvarnosti izgleda...I ne mora se uopće raditi o problematičnim roditeljima. Samo je malo vjerojatno da vam neće nekad banuti na vrata, a vi se možda seksate ili iz bilo kojeg razloga vam se ne da otvarati njima vrata...
Nije to sloboda kakvu vlastiti dom pruža. Bili vi odvojeni ili ne, ipak je to ista kuća.
Ali naravno, važno je što o tome misli tvoja bolja polovica. U svakom slučaju, ništa ne košta da pokušate, pa ako ne bude išlo, odete svojim putem...

I da, podstanarstvo mi je najgluplja opcija.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 00:48   #3
Quote:
Majstor Fantaz kaže: Pogledaj post
Zaključno, što bi mladi ljudi odabrali od ovih opcija?
Zanima me kako cure razmišljaju o svemu ovome?

Do razgovora o tome s dragom nije ni došlo, a ti si već odlučio. Razni ljudi bi odabrali razne stvari, ko i u svemu u životu.

Ono što bi mene brinulo je tvoja sigurnost u to kako će budući život izgledati. Već si živio s nekom curom u takvoj zajednici pa si zato tako siguran u sve?

Ne kažem da tako neće biti, možda i hoće, al ta uvjerenost i sve će ići ko po loju niš se ti ne brini ja sam sve smislio bi me malo, onak, brinula.

Bar da joj kažeš da bi mogli probati tako pa vidjeti, već bi to drugačije zvučalo. Ovako, ne znam. Ne bi voljela da netko sprema argumente za (i) moj budući život temeljene na 'većina cura bi...'.
darkić is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 00:50   #4
opcija 1 ili 2 su bolje od opcije 3. opcija 3 ako bas nemate nikakvog izbora. pogotovo ako radite u gradu.

podstanarstvo je ok, pogotovo ako se bojis kredita u ovakvim vremenima.
__________________
The cake is a lie.
4fun is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 00:50   #5
Ja imam slicnu situaciju samo sto ja nemam svoj kat nego svoju kucu koja je u dvoristu koje dijeli sa mojim roditeljima. Bas zavrsavamo renoviranje i tamo cemo se preseliti nadam se sto prije.

Iako to nije idealno i najradije bi imao kucu koji kilometar dalje opet je bilo pitanje novca i dosli smo na ovo sto imamo sad. Nismo se previse zaduzili, kredit ce za 10 godina biti isplacen a mi mirni. Nije idealno ali kako je nekima ovo je lutrija. Sa roditeljima cemo moci imati neki normalan odnos, i inace se mi ne mjesamo nikome u zivot niti podnosimo kad se netko nama mijesa a moji to itekako znaju(da ne volimo mijesanje). Bilo rasprava, raspravilo se i to je sada to.


Od ovih drugih opcija smo odustali. Kredit od 30 godina u koji ce mjesecno ici skoro cijela jedna placa ne zvuci bas lijepo, pogotovo nakon ovih dogadjaja sa svicarcima(i sam sam platio previse kredit za auto u francima) i to smo zeljeli izbjeci.
Sto se tice podstanarstva to mi nije nesto. Ne pruza nikakvu sigurnost i sutra te mogu izbaciti a nakon 30 godina shvatis da si mogao imati svoj stan. Kako si sam rekao, za neko kratko vrijeme da, ali dugorocno nema smisla.



Sad ti samo ostaje nagovoriti dragu na zivot sa tvojima
__________________
we don't like things you do, and we will not remember you
babarej is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 01:16   #6
Podstanarstvo i štednja razlike do rate kredita, a da je to kat na kući mojih roditelja koji žele pomoć u rješavanju mog stambenog pitanja, pitala bih ih kako im zvuči ideja da iznajme taj kat i da dio stanarine daju meni za štednju.

A volim svoje roditelje i nisu baš dosad pokazali sklonost ka zagorčavanju života petljanjem. Imam mamu koja misli da je jedino prihvatljivo miješanje u upareni život svoje djece nazvat ih da dođu po padelicu s ručkom ako nisu stigli izać iz kreveta i skuhat. Citiram.

Ali ne bih živjela s njima baš da ne moram.
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 08:28   #7
Najekonomičnije je urediti kat iznad roditelja u obiteljskoj kući okruženoj prirodom.
Staviti odvojen ulaz.Sjesti s njim i dogovoriti se da nema upadanja,daveža,komandiranja i dosađivanja samo zato jer ste gore.Iskreno i otvoreno razgovarati.Neka vam prepišu kat kuće u slučaju "ne dao Bog zle krvi " i mir.Ako može.
Onda taj kat na kraju uređivanja podijelite ti i žena pravno na pola.Da se žena ne zakida.
Glupo je i oholo podizati kredit za stan od 45 kvadrata.
Plaćati ratu silnih novaca,tiskati se u betonu i asfaltu u maloj rupi da se ne bi reklo roditeljima "sad smo odvojeni,nemojte nas gnjaviti.ne druži nam se."
Dobro ima onih koji ne mogu bez asfalta,kafića i dućana ako su udaljeni više od 200 metara.Tima su šoping centri drugi dom
Jedino je kupiti stan pametno ako se ne želi snahi dati ista prava kao i sinu.Onda ako snaha uređuje a nema nikakva prava u tom prostoru.. onda je bolje za mladu da ne ulazi u tu kuću.Ako su svekići bolesno posesivni i živčani,durasti i nemogući a mladenac mamin i tatin sin sklon švalerisanju i nezrelosti.Zato da snahica ne završi kao neke teme tu sa ŽUD-a
Bokte kaj sve kakti zreli ljudi rade da se ne bi trebali konfrontirati ,zauzeti za sebe i zamjeriti svekrvi ili puncu.
Sjednite,dogovorite se da vi uređujete kat ne oni.
Da nema zapovijedanja i pametovanja.Da se posjeti prethodno dogovaraju.Da nema tihe mise i duračine jer ste svi odrasli.To bi mogao napraviti vrli mladenac.Ne bu ga strela božja niti će ga se roditelji odreći.

Zadnje uređivanje pozitivax : 19.03.2012. at 08:41.
pozitivax is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 08:45   #8
onda ti je ova treca opcija najbolja..ali sta kaze zena na to??
jesi li nu pitao sto ona zeli ??
ti vec sve imas isplanirano samo nju nisi jos uklopio..
pazi da nam ne dodjes s temom..zelim zivjeti s njom,a ona nece s mojim roditeljima..

Zaključno, što bi mladi ljudi odabrali od ovih opcija?
Zanima me kako cure razmišljaju o svemu ovome?

[/QUOTE]
__________________
"Gledam te kako stojiš,ljubiš me i zvijezde brojiš,kako kažeš da su naše sve.."
plavi-safir is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 09:49   #9
Quote:
Majstor Fantaz kaže: Pogledaj post
Roditelji su prilično normalni i recimo to tako inteligentni ljudi. Nema gnjavaže, nema upadanja u naš prostor, nema zadiranja u privatnost. Budući da su u mirovini (a nisu baš prestari ), sa njihove strane se može u svakom smislu očekivati samo pomoć. Ako ih moja buduća želi pozdraviti super, ako želi katkad zajedničku kavu super, ako ne želi opet sve super. Neće biti prigovaranja i sličnih pizdarija.
Recimo da bi imala slobodne ruke i u cijeloj okućnici bez beda. Imam sreće da su mi roditelji takvi ljudi i takva je situacija.
Ako ništa drugo u svemu ovome, budući da ova opcija zahtijeva minimalne (najmanje moguće) životne troškove, može se iskoristiti za nešto uštedjeti pa nakon nekog vremena zajedničkog živoa sa tom ušteđevinom lijepo svojim putem.
Sam sebi skačeš u usta. Ako je to sve garantirano tako divno i bajno, zašto bi se ikad pakirao i išao svojim putem?

Brijem da je cijela ova tema samo skupljanje argumenata kako da dragu privoliš da se doseli k tebi, zapravo mamici u kuću jer ti si ionako odlučio.
__________________

Japan mi je tek na trećem mjestu . . .
štemajzl is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:08   #10
Nitko ne garantira da će divno i bajno biti za nekoliko godina. Uostalom, previdio si mlađeg buraza koji će si, prije ili kasnije, morati postaviti ista pitanja kao OP. Dakle, majstor razmišlja sasvim okej i logično, bez ikakvih skokova u vlastita usta. Živjeti na odvojenom katu kuće nekoliko godina, a za to vrijeme štedjeti za vlastiti stan je sasvim okej opcija i osobno bih izabrao upravo nju. Kad majstor i majstorica dignu sidra i odu svojim putem, mlađi buraz se popenje kat više i stavlja pare u čarapu za svoj stan. I tak... Sve lijepo lagano bez nepotrebnih sranja.

__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:08   #11
Meni se najbolja opcija čini biti podstanar i svaki mjesec stavljati neku lovu sa strane, koliko se može.
Ako oboje dobro zarađujete, uspjet ćete kroz nekoliko godina skupit ozbiljniji novac, tu je i statistička vjerojatnost da ćete imati bolja primanja nego sada, i onda se odlučiti ne kredit od tipa 10-15 godina.
Ovi od 30 godina su ubitačni jer koliko love ti daju, ti im vratiš više od duplo više.

Što se tiče staraca - ha ne znam. Osobno se nikad na to ne bih odlučila.
Bez obzira na očit komfor - prikrpat im se tu i tamo na ručak, čuvat će klince jednog dana, to je najjeftinija opcija, opet mi je to premala cijena za slobodu.
cajna_mjesavina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:22   #12
Ovako, slažem se sa tvrdnjom da je podstanarstvo nužno zlo....svaki mjesec lupaš lovu u nešto što nikad neće biti tvoje.
Slažem se da je dići kredit u današnje vrijeme koma, i osobno se ne bih usudila, iako i zaručnik i ja radimo.
Ali...život u istoj kući/dvorištu s roditeljima ne bih nikad nikome prepoučila. Bez obzira na to u kakvim ste vi sad super odnosima, i koliko su oni normalni i kul itd...to nikad ne funkcionira. Uvijek će postojati nesuglasice i uvijek nekom nešto neće pasati.

E sad, ne znam koliko novaca bi trebao ulupati da bi sredio taj kat za sebe i djevojku, ali možda bi najbolje bilo kad bi mogao za neke male pare srediti kat, i da tu budete koju godinu dok si ne skupite neke pare, pa onda dignete kredit i kupite nešto svoje
Ali ako imaš dosta posla s tim katom kuće da bi ga sredio, onda ti ta opcija i nije nešto...
ilea avis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:35   #13
Uvijek će postojati nesuglasice sa susjedima tamo gdje si podstanar, a mogu postojati i s vlasnikom stana. Isto tako nesuglasice mogu postojati i sa susjedima kada si kupiš stan. Ne znam za ostatak ekipe, ali meni je daleko lakše riješit nesuglasice sa starcima nego s nasumičnim idiotima na čije pojavljivanje nikako ne mogu utjecati. Na katu iznad staraca barem znaš na čemu si i kakvi su ti prvi susjedi. Bilo gdje da odeš se možeš samo nadati da ti susjedi neće biti notorni debili i kreteni bez pametnijeg posla nego da te jebu u zdrav mozak.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:39   #14
Quote:
štemajzl kaže: Pogledaj post
Sam sebi skačeš u usta. Ako je to sve garantirano tako divno i bajno, zašto bi se ikad pakirao i išao svojim putem?

Brijem da je cijela ova tema samo skupljanje argumenata kako da dragu privoliš da se doseli k tebi, zapravo mamici u kuću jer ti si ionako odlučio.
@štemajzl i plavi safir

Ništa ja još nisam odlučio i naravno da nikoga neću ni na što nagovarati jer nisam takav tip. Naravno iznijeti svoje teze i favoriziranu opciju sa zdravim argumentima ću uvijek učiniti.
A na kraju će zajednički dogovor presuditi. Nisam zadrt i naravno da ću poštivati svaku odluku drage.
Već smo mi onako ležerno i neobavezno razgovarali i oboje se složili da nisamo tipovi za 50-60 kvadrata stana, i da je idealno neka kućica sa nešto okućnice. Ali budući da sam prilično upućen u te stvari znam da je to danas nemoguće. Ne teško, nego nemoguće.

Volim razmišljati realno sa argumenima za i protiv i ne krijem da mi je ova treća opcija od nabrojanih najbliža u današnje vrijeme koliko god mi se možda ne sviđala toliko.

Da se odmah razumije, prvi sam koji bih se odvojio od staraca jer me ovo mjesto gdje sada živim ničim toliko ne privlači.
Ali koji god potez napravio u tom smjeru, veliki kredit ne gine. A budući da sam cijeli svoj dosadašnji život odradio bez lipe kredita, živio sam u svojim mogućnostima i za vrijeme studentskih dana i cijelo vrijeme od kad radim, neko dugoročno zaduživanje mi je nepoznanica i u neku ruku nezamislivo (iako naravno ne zatvorena opcija). Ali o tom teretu za vratom bih dobro razmislio. Pogotovo kada vidim ljude oko sebe koji su u banani zbog manjih kredita, npr. za auto, a kamoli još stambenih.

@štemajzl - ovo boldano: Kao što sam rekao, volim stvari pogledati sa svih mogućih strana, odnosno uzeti u obzir sve moguće rasplete.
Iako smatram da imam normalne roditelje, neću dati ruku u vatru da s vremenom ne bi došlo do nekih trzavica, sve je to za ljude.
Samo sam htio naglasiti da i ako u nekom slučaju dođe do toga, što gubim da se u tom trenutku recimo odselim?
Pa najmanji je problem u bilo kojem se trenutku odlučiti na kredit i osamostaliti.
Samo ja u samom startu razmišljam o mogućim posljedicama (zato ova rasprava) kojih mnogi postanu svjesni tek kada dobiju otkaz ili se dovedu u situaciju da nemaju za kruh.
A ja se u tu situaciju ne želim dovesti...
Majstor Fantaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:40   #15
Ja i dragi smo odabrali treću opciju.. Ove dvije prve nismo uzimali u obzir..
Naime, u mojoj kuci je cijelo potkrovlje prazno i trebalo bi ga samo sredit, ali smo se odlucili napravit kuću u njegovom dvoristu gdje je stara kuća koju treba srusit i na njezinim temeljima napraviti svoju kućicu od nekih 100 kvadrata..
Jest da će kućica bit kraj njegove kuće u kojoj su mu roditelji i sestra, al me ta činjenica ne smeta jer su normalni ljudi i drže do privatnosti (npr. Ako smo u njegovoj sobi na katu, njegova mama ako radi ručak ili kolač zvrcut će ga na mob da se spustimo jest da nam se ne ohladi jelo, niti nikad nitko ne bane u sobu).

Ako su ti roditelji normalni i nenamejivi meni ti je opcija pod tri najidealnija
Aria Mont is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:43   #16
Ah dobro, izgleda da nismo svi isti.

Meni primjerice nije svejedno hoću li se kačit sa susjedima za koje me zaboli i koji mi nisu, i ne znače mi, apsolutno ništa u životu, ili sa svojim roditeljima.
I susjedu se ne budem ustručavala odgovoriti, dok roditeljima ne želiš baš sve reći...ako imaš imalo poštovanja prema njima, podrazumijeva se.
ilea avis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:44   #17
Iskreno, meni se opcije 1) i 2) najviše sviđaju. Na opciju 3) sumnjam da bih pristala osim kao na neku privremenu opciju od min nekoliko mjeseci. Također ne znam u kakvom ti je stanju to potkrovlje, ali nadam se da cura neće upast u zamku da ulaže svoje novce u uređivanje/renoviranje tog prostora bez da dobije neku ovjerenu potvrdu ili udio u vlasništvu. Jer veze i brakovi pucaju pa da se ne desi da je 10 god ulagala u tuđu obiteljsku kuću.
__________________
''People take different roads seeking fulfillment and happiness. Just because they're not on your road doesn't mean they've gotten lost.'' Dalai Lama
Na oblaku is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:49   #18
Quote:
ilea avis kaže: Pogledaj post
Ah dobro, izgleda da nismo svi isti.

Meni primjerice nije svejedno hoću li se kačit sa susjedima za koje me zaboli i koji mi nisu, i ne znače mi, apsolutno ništa u životu, ili sa svojim roditeljima.
I susjedu se ne budem ustručavala odgovoriti, dok roditeljima ne želiš baš sve reći...ako imaš imalo poštovanja prema njima, podrazumijeva se.
Upravo zbog poštovanja nemam problema s iznošenjem mišljenja roditeljima.

Uostalom, jebeš nedjeljni ručak ili obiteljsko druženje na kojem nisam nekoga strollao.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 10:59   #19
Znam, i ja mogu svojima sve reći i uvijek tjeramo zajebanciju, i baš mi odgovara što ne živimo zajedno, tako da se volimo, nikad se ne svađamo i nemamo nesuglasica

Nisam ja rekla da se ne može tako živjeti, neki mogu, neki ne mogu...nesuglasica i svađa bi sigurno bilo, prije ili kasnije, pa sad ko voli nek izvoli.
ilea avis is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2012., 11:03   #20
3. najlakše, ali IMHO za izbjegavati ako se može. postoji velika mogućnost da će ti kad-tad prisjesti. što kasnije, to će biti teže krenuti dalje. pričam iz vlastitog iskustva

2. kvadrat stana/kuće je kao dvije prsječne plaće, i više. kredit od 5000 kn na 30 godina? jebeno. i nije "tvoje" dok ga ne otplatiš, iako svi sebe uvjeravamo da imamo nešto, iako realno nemamo - ima banka. dogodi se neka frka, plaća presuši i ode sve na bubanj, kao da nisi uplaćivao ogromne rate godinama... ali da, san svakog čovjeka. imati svoje

1. mjesečna rata je podnošljiva, i iako nije "tvoje" - gledajući čisto financijski ipak je najisplativije, postoje brojne analize na tu temu. problem je što je kod nas uglavnom na crno


od 3 zla izabrati najmanje - sretno ti bilo sa time
__________________
People. What a bunch of bastards.
Thurgood is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:13.