Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.12.2013., 19:46   #8801
Jbg. iznenadilo ih, a sve su dobro ucinili...
__________________
Nije sramota odlaziti na psihoterapiju, sramota je liječiti svoje komplekse na drugima.
ninoras is offline  
Old 12.12.2013., 20:26   #8802
Dobio sam odgovor od UF vezano za neprimjenjivanje ZPK na kredite veće od milijun kuna.

Iako čl. 3 ZPK kaže da se ZPK ne odnosi na kredite veće od milijun kuna, dio zakona koji se odnosi na kamate primjenjuje se na sve na sve kredite bez obzira na iznos, a to je propisano člankom 308.a Zakona o kreditnim institucijama.

Promjenjiva kamatna stopa
Članak 308.a (NN 54/13)
Na ugovor o kreditu neovisno o ukupnom iznosu i vrsti kredita koji kreditna institucija odobrava potrošaču primjenjuju se odredbe Zakona o potrošačkom kreditiranju koje uređuju promjenjivu kamatnu stopu.
__________________
"Da je tečaj rastao, a kamate padale, anuiteti bi se održavali na nekoj prihvatljivoj razini", Nicole Kwiatkowski, N1, 19.1.2015
casbah is offline  
Old 13.12.2013., 09:40   #8803
Quote:
ninoras kaže: Pogledaj post
Pa u Hrvatskoj to već postoji kroz DAB koji isto financiraju banke.
U članku se spominje da je cilj 1% osiguranih iznosa, DAB već sada ima oko 2%.
stari medo is offline  
Old 13.12.2013., 09:54   #8804
Quote:
stari medo kaže: Pogledaj post
Pa u Hrvatskoj to već postoji kroz DAB koji isto financiraju banke.
U članku se spominje da je cilj 1% osiguranih iznosa, DAB već sada ima oko 2%.
OK, znam za DAB ali nisam znao da je to, to...

Ako je tako, zašto svi napadaju frankaše da će ako ih se prestane pljačkati, porezni obveznici ispaštati?

Zadnje uređivanje ninoras : 13.12.2013. at 11:09.
ninoras is offline  
Old 13.12.2013., 09:59   #8805
Quote:
zabotinski kaže: Pogledaj post

A sto ako se nova kriza banaka desi za 1 god?
Može se desiti bilo kad, ali poanta je u slijedećem:

Direktiva predviđa da se kod spašavanja banaka od bankrota pristupi najprije unutarnjem spašavanjem tzv. "bail-in", što znači da će troškove u prvom redu snositi dioničari i vjerovnici banke ...
aspiriniks is offline  
Old 13.12.2013., 10:03   #8806
Quote:
stari medo kaže: Pogledaj post
Pa u Hrvatskoj to već postoji kroz DAB koji isto financiraju banke.
U članku se spominje da je cilj 1% osiguranih iznosa, DAB već sada ima oko 2%.
Sve to stoji, ali previdio si da će prema toj direktivi najprije troškove snosti dioničari i vjerovnici banaka, pa tek onda ostali.
Dakle, neće im više biti svejedno kako i što rade ...
aspiriniks is offline  
Old 13.12.2013., 10:07   #8807
Quote:
ninoras kaže: Pogledaj post
OK, znam za DAB ali nisam znao da je to, to...

Ako je tako, zašto svi napadaju frankaše da će ako ih se prestane pljačkati, porezni dužnici ispaštati?
Mislio si reći "porezni obveznici" umjesto porezni dužnici.

A, čuj, bankarima je uvijek u cilju da njihove zajebe plaća netko drugi...

Izgleda da će se to polako promjeniti. I treba se promijeniti.
aspiriniks is offline  
Old 13.12.2013., 10:08   #8808
Quote:
aspiriniks kaže: Pogledaj post
Može se desiti bilo kad, ali poanta je u slijedećem:

Direktiva predviđa da se kod spašavanja banaka od bankrota pristupi najprije unutarnjem spašavanjem tzv. "bail-in", što znači da će troškove u prvom redu snositi dioničari i vjerovnici banke ...

To ne se odnosi na obvezu države da isplati osiguranu štednju (100.000 Eura).
Tu dolazimo do ključnog pitanja, jel fond za isplatu raspolaže sa dovoljnim iznosom za isplatu ?
Za EU se spomimje fond koji bi raspolagao sa 1% osiguranih depozita, u RH je to već sada oko 2% - cilj je 2.5%
Što ako fond nema dovoljno novaca, tko će onda isplatiti osiguranu štednju ?
Tu dolazimo do države i poreznih obveznika.
stari medo is offline  
Old 13.12.2013., 10:10   #8809
Quote:
aspiriniks kaže: Pogledaj post
Sve to stoji, ali previdio si da će prema toj direktivi najprije troškove snosti dioničari i vjerovnici banaka, pa tek onda ostali.
Dakle, neće im više biti svejedno kako i što rade ...
Članak je površan, to se ne odnosi na osiguranih 100.000 Eura po štediši i banci.
To se mora isplatiti, za to se i govori o fondu.
stari medo is offline  
Old 13.12.2013., 10:11   #8810
Quote:
ninoras kaže: Pogledaj post
OK, znam za DAB ali nisam znao da je to, to...

Ako je tako, zašto svi napadaju frankaše da će ako ih se prestane pljačkati, porezni dužnici ispaštati?
Moraš njih pitati.
Problem nastaje ako fond nema dovoljno novaca da isplati osiguranu štednju.
stari medo is offline  
Old 13.12.2013., 10:48   #8811
Quote:
stari medo kaže: Pogledaj post
To ne se odnosi na obvezu države da isplati osiguranu štednju (100.000 Eura).
Tu dolazimo do ključnog pitanja, jel fond za isplatu raspolaže sa dovoljnim iznosom za isplatu ?
Za EU se spomimje fond koji bi raspolagao sa 1% osiguranih depozita, u RH je to već sada oko 2% - cilj je 2.5%
Što ako fond nema dovoljno novaca, tko će onda isplatiti osiguranu štednju ?
Tu dolazimo do države i poreznih obveznika.
Ne kužiš ...
Ja ne pričam o tome da li hoće ili neće biti (u slučaju bankrota) dovoljno novaca za isplatu štediša, jer to ne znam.
Govorim o principu. Da se najprije "sredi" dioničare i vjerovnike, pa tek onda na red dolaze porezni obveznici.
Do sada to nije bilo tako. bankari su bili zaštićeni kao medvjedi. Upropastili bi banku, a njima se ništa nije dogodilo.
E sada kada će se krenuti najprije od njih ... malo će biti pažljiviji što rade... zar ne ?
aspiriniks is offline  
Old 13.12.2013., 11:09   #8812
Quote:
aspiriniks kaže: Pogledaj post
Mislio si reći "porezni obveznici" umjesto porezni dužnici.

A, čuj, bankarima je uvijek u cilju da njihove zajebe plaća netko drugi...

Izgleda da će se to polako promjeniti. I treba se promijeniti.
Naravno, lapsus izazvan dnevnim raspoloženjem.
ninoras is offline  
Old 13.12.2013., 11:38   #8813
Quote:
aspiriniks kaže: Pogledaj post
Ne kužiš ...
Ja ne pričam o tome da li hoće ili neće biti (u slučaju bankrota) dovoljno novaca za isplatu štediša, jer to ne znam.
Govorim o principu. Da se najprije "sredi" dioničare i vjerovnike, pa tek onda na red dolaze porezni obveznici.
Do sada to nije bilo tako. bankari su bili zaštićeni kao medvjedi. Upropastili bi banku, a njima se ništa nije dogodilo.
E sada kada će se krenuti najprije od njih ... malo će biti pažljiviji što rade... zar ne ?

Govori se o fondu koji bi trebao isplati osiguranu štednju, ako on nema dovoljno sredstava već smo upleli porezne obveznike, do vlasnika i vjerovnika nismo ni došli.

Što ako je vlasnik banke država, što ćemo onda ?

Evo ti jedan dobar primjer Slovenije kako to funkcionira u praksi.


http://www.poslovni.hr/svijet-i-regi...di-eura-259018


"Sanacija slovenskih banaka povećat će bruto zaduženost Slovenije na 75,6 posto BDP-a i neto zaduženost na 68,5 posto BDP-a"
stari medo is offline  
Old 13.12.2013., 11:39   #8814
evo polako i zatvorske kazne stižu.. a misli su iz monopolyja izbaciti stavku jail ( )

Island: direktorima banke zatvorske kazne zbog financijske prijevare
http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...re/716329.aspx

BBC, ft
__________________
People organize because of solutions, not because of problems. They moan&complain about problems, but ORGANIZE because they believe/know/see or FEEL that there is a better way.
rocka is offline  
Old 13.12.2013., 11:53   #8815
Quote:
stari medo kaže: Pogledaj post
Govori se o fondu koji bi trebao isplati osiguranu štednju, ako on nema dovoljno sredstava već smo upleli porezne obveznike, do vlasnika i vjerovnika nismo ni došli.

Što ako je vlasnik banke država, što ćemo onda ?

Evo ti jedan dobar primjer Slovenije kako to funkcionira u praksi.


http://www.poslovni.hr/svijet-i-regi...di-eura-259018


"Sanacija slovenskih banaka povećat će bruto zaduženost Slovenije na 75,6 posto BDP-a i neto zaduženost na 68,5 posto BDP-a"
Znam kako to trenutno funkcionira ...

Zato i podržavam inicijativu da se to promijeni...

Ako je vlasnik banke država, onda ostajemo na istome kao i do sada.
Ali ako vlasnik banke nije država, onda stvari nisu iste kao i do sada.

U našem primjeru, još je (valjada) jedino HPB "državna", pa kada je prodaju (a namjeravaju) ne znam koja će banka više biti "državna".

Dakle, definitino to je promjena na bolje...
aspiriniks is offline  
Old 13.12.2013., 11:57   #8816
Quote:
aspiriniks kaže: Pogledaj post
Znam kako to trenutno funkcionira ...

Zato i podržavam inicijativu da se to promijeni...

Ako je vlasnik banke država, onda ostajemo na istome kao i do sada.
Ali ako vlasnik banke nije država, onda stvari nisu iste kao i do sada.

U našem primjeru, još je (valjada) jedino HPB "državna", pa kada je prodaju (a namjeravaju) ne znam koja će banka više biti "državna".

Dakle, definitino to je promjena na bolje...
Mislim da se za velike banke koje su "too big to fall" neće ništa promjeniti.

Moš' mislit da se Francuska neće ubaciti za BNP Paribas , Njemačka za Deutsche Bank, Italia za Unicredit ili UK za HSBC.

Zadnje uređivanje stari medo : 13.12.2013. at 12:02.
stari medo is offline  
Old 13.12.2013., 11:57   #8817
Quote:
rocka kaže: Pogledaj post
evo polako i zatvorske kazne stižu.. a misli su iz monopolyja izbaciti stavku jail ( )

Island: direktorima banke zatvorske kazne zbog financijske prijevare
http://www.index.hr/vijesti/clanak/p...re/716329.aspx

BBC, ft
... ma vidi ti to ...
Izgleda da ekskluziva "bankarskog lopovluka" izlazi debelo iz balkanskog okvira.
Neki dan Deutsche Bank ... sada bankari sa Islanda ...

Izgleda da "balkanski mentalitet" već odavno nije ekskluziva naših prostora, barem što se tiče bankarskog sektora.
aspiriniks is offline  
Old 13.12.2013., 12:43   #8818
Quote:
stari medo kaže: Pogledaj post
Mislim da se za velike banke koje su "too big to fall" neće ništa promjeniti.

Moš' mislit da se Francuska neće ubaciti za BNP Paribas , Njemačka za Deutsche Bank, Italia za Unicredit ili UK za HSBC.
Da, vjerojatno hoće ...

Ali bankari više neće proći "neokrznuto", nego će i njih zakačiti ... najprije bail-in, pa tek onda bail-out.
aspiriniks is offline  
Old 14.12.2013., 15:11   #8819
Dajte svoj glas!

http://www.vecernji.hr/hrvatska/vece...-godine-907093


I sudac Dobronić je nominiran!
domar is offline  
Old 15.12.2013., 15:16   #8820
Quote:
Bankei kaže: Pogledaj post
Otkad to? I kako to izvesti u praksi, pa ne propadaju banke sve u isti mah? Onda je osiguranje "jednokratno for life", danas propala banka A, država mi nadoknadila do max iznosa, tri godine poslije propala banka B, e sad mi više neće ništa nadoknaditi jer sam već prije ispucao svoje pravo na osiguranje??? Ili se pravo "resetira" nakon nekog vremena

Da nisi pomiješao sa poticajima na stambenu štednju gdje vrijedi tako kako si napisao?

I inače mi taj cijeli koncept po kojem država garantira za privatni novac položen u privatne banke nikako nije jasan, čemu?? Ajde još razumijem zašto je tako u relativno kaotičnim zemljama poput naše, ali u nešto stabilnijim sustavima??
Oduvijek. Po OIBu se vodi osigurani depozit. Mislim da je na godišnjoj osnovi, nisam siguran a ne da mi se sad provjeravati

Slažem se da je državna garancija za štedne uloge promašeni koncept. Ljudi moraju shvatiti da je i oročena štedna investicija, a nema sigurne investicije. No, s druge strane, vjerojatno bi kamatne stope bez tog državnog "osiguranja" bile nešto više.
__________________
Jedni grade vlade da se lakše krade, drugi biljke sade, a treći ih vade.
banderas is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:57.