Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.01.2017., 02:55   #1
Posredovanje u prodaji

Tražilica na forumu ne radi, prek googla jako teško nać relevantnu temu (i da nije jako stara) pa nadam se da ne griješim pokretanjem ove.

Planiram osnovat doo/jdoo kojem će osnovna djelatnost ipak biti trgovina, maloprodaja i veleprodaja, pa mislim da to ipak ne bi trebao nikako biti obrt. (ko se bavi samo posredovanjem, taj vjerojanto i moze osnovati obrt, i na taj način vjerojatno biti u pprednosti s ovima u sustavu PDv-a, no mozda i griješim)

No molim vas, zanima me, jedan mani dio prometa "prodaje" bio bi i posredovanjem.
Već sam prije čitao nešto o tome ali volio bih znati detaljno korak po korak, koji je tu postupak s obzirom na knjigovodstvo??

Kako teče novac, kako se plaća PDV, kako se naplaćuje.

Konkretno, ne bi se radilo o webshopu da plaćanje ide preko weba, medjutim plaćanje bi islo da klijent uplati u banci. Ako bi se tako moglo. (nakon što sazna za mene negdje na internetu ili pute prpeoruke, upit i odgovor na upit ide putem telfona, emaila ili uživo) Ja platim i naručim na adresu kupca? I naplatim uslugu posredovanja.

Kako se to knjiži, korak po korak, ako možete molim vas objasniti a jendom primjeru, npr kupac plaća ukupno 200kn, ja plaćam ukupno 100kn.

Na tih 100kn se plaća pdv? itd itd, zanma me ta kalkulacija molim vas, jos mi otprilike samo to fali da bih mogao raditi šire kalkulacije

Kakav račun ispostavljam?

Hvala
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2017., 22:55   #2
U biti nisam trenutno siguran je li se to zove posredovanje u trgovini ili trgovina u tranzitu.
Vidim ima pitanja o tome diljeminterneta i jednim dobrim dijelom neodgovorenih (npr. http://www.legalis.hr/forum/showthre...ina-u-tranzitu ) pa bi bilo korisno ako ko zna da se odgovori ovdje. Jer o tome ne znaju bas ni knjigovodstveni servisi (ili tek trebam naići na neki koji zna, u mom gradu) itd.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 02:18   #3
Ujedno traži se knjigovođa/savjetnik u početku za knjigovodstveno (jendim manjim dijelom i poduzetničko) savjetovnaje a kasnije i za vođenje knjiga koji je povoljan za malu firmu a ima iskustva (ili može brzonaučiti) s djelatnostima kao što su posredovanje u prodaji, uvoz, unos, maloprodaja veleprodaja putem pošte i interneta, prodaja maloprodaja/veleprodaja iz Hrvatske u EU. S posredovnajm bi bilo odlicno da je osoba upoznata u praksi ili da moze doci lako do informacija iz prakse kako bi se pronašao najbolji način za te operacije.

Dakle u pocetku to moze bitimalo komplicirano a kasnije ne bi trebalo biti kada se sve ustanovi.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 12:28   #4
i mi to radimo jednim malim dijelom, moj suprug
ima jedna tema o tome probat ću ti naći
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 12:30   #5
https://www.forum.hr/showthread.php?t=907950
Lindelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 15:38   #6
Pretpostavljam da u RH nije moguce nip osredovanje u medjunarodnoj prodaji npr preko ebayja, dropshipping, izvesti na legalan nacin, a ako je molim prijedloge, volio bih da je moguće.
Naime ja tolko dobro poznam jedan dio trzista da, pogotovo ako bi se tome posvetio osam sati dnevno, mogu zaradit znatnu sumu samo (pre)prodajom/posredovanjem na ebayju. (znam popuniti rupe u ebay ponudi itd., da kupci nadju mene kao najjeftinijeg)

No, kako to raditi legalno iz Hrvatske ?? Jer mi moramo izdati nekakav fiskalni racun ili nesto, što? I sto sad ako kupac iz amerike kupi nesto od mene, na ebayju. Ilikupac iz Uk, ili iz Slovenije, Kosta rike itd. Ja to kupim od prodavaca u Hongkongu koji mu to salje na njegovu adresu... Što ej s Eu i hrvatkom regulativom
Kako to provesti kroz račune? Znam da vani ima nacina za to, nisma siguran. Saljem racun putem emaila ili kako. A da mu ne bi jos navodio svoju proviziju u racunu itd, ne bu vise nikad kupio od mene itd, da ne duljim, jos mi moze dat i negativni feedback...)

I ako je tako nesto moguce, za to bi onda bio bolji obrt valjda... jel može biti paušalni obrt za to???

Zadnje uređivanje goranbo : 04.01.2017. at 16:37.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 19:18   #7
Pretpostavljam da bi to najbolje bilo, zbog hrv regulative (koja se uskoro mozda i promijeni, no tko to zna...) otvoriti u Britaniji npr, ili Latviji ili sl, gdje god ja najbolje regulativa i najlakše poslovanje za to, ako neko ima iskustava neka podijeli
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:09.