Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.07.2013., 22:06   #141
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ima djece koju bi čovjek sa 16 pustio na kraj svijeta.

Ima i ljudi kojima ni s par puta po 16 ne bi dao izići iz kuće .
tocno to.
djeca su razlicita, kao sto su i mnogi drugi faktori u prici o samostalnom odlasku na more razliciti. primjerice, ja sam prvi put ljetovala sama, ono, bas sama s dvije vrsnjakinje kad nam je bilo 15 (ljeto poslije prvog srednje); no, mi smo bile odlicne frendice, intenzivno se druzile, dolazile jedne drugima doma, roditelji su nam se poznavali, ljetovanje je izorganizirao otac jedne od njih i ljetovale smo u hotelu. a primjerice, kad sam kao punoljetno derle (ljeto nakon zavrsetka srednje) izjavila da cu s frendom i frendicom ic autostopm bez smjestaja na valkanu u pulu na party starci su mi dobili slom zivaca i nisam isla na kraju a to je, cini mi se, bio zadnji valkana beach party like ever
zapravo, sad kad izvrtim film, nisam sa starcima ljetovala od svoje 12-e (sto mi sad pomalo zvuci nestvarno, jer su u mnogim stvarima moji starci konnzerve ). uvijek sam isla s frendicama, ali sve su to bile frendice s kojima smo se i ja i moji starci dobro, dobro znali.
mislim da cu i ja tako postupiti sa svojim djetetom. ako bude razumna i odgovorna za svoju dob i ako ce pozeljeti ljetovati s nekime koga fakat zna i s kime je bliska, zasto ne? izlasci, pijancevanja, sranja? pa to mi moze i u kvartovskom parkicu priustiti
al da ju pustim sa 16 na more s nekim kog dva tjedna pozna i o kome ja nista ne znam, to ne bih dopustila.
mislim bar.
sve su to nagadjanja.. znat cu kad se nadjem u datoj situaciji no, sudeci po sebi i svojim iskustvima, ljetovanja u srednjoskolskoj dobi s bliskim frendovima su stvarno dobra stvar. pod uvijetom da ipak postoji odredjena doza prvenstveno povjerenja, a potom samostalnosti i odgovornosti. (ja sam recimo s 15 godina znala kam idem, sto je oko mene, sto se ima zanimljivo za vidjeti, gdje mi je najbliza ambulanta, apoteka, busna stanica - zanimalo me. a znam jednog devetnaestogodisnjaka koji se nemre snac u susjednom kvartu. igraju i takve stvari ulogu, a ne samo kronoloska dob)
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 00:10   #142
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
nekako mi je sa 16 premali da bi išao sam s prijateljem. doduše, ja sam prvi put išla sa 17.

Ako zbrojis 20-30 godina pomaka. Onda bi, ako si ti isla tada sa 17 (kao cura, a htjeli priznati ili ne, curama obicno bude teze) onda bi danas tih 16 bilo sasvim pod normalno. A kad tvoja dosegne te godine, mozda ce biti i sa 14.

Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
tocno to.
djeca su razlicita, kao sto su i mnogi drugi faktori u prici o samostalnom odlasku na more razliciti. primjerice, ja sam prvi put ljetovala sama, ono, bas sama s dvije vrsnjakinje kad nam je bilo 15 (ljeto poslije prvog srednje); no, mi smo bile odlicne frendice, intenzivno se druzile, dolazile jedne drugima doma, roditelji su nam se poznavali, ljetovanje je izorganizirao otac jedne od njih i ljetovale smo u hotelu.
Samo ovo boldano se pamti. Kad ce tvoja htjeti nesto slicno ...nemoj to zaboraviti.
Quote:
zapravo, sad kad izvrtim film, nisam sa starcima ljetovala od svoje 12-e (sto mi sad pomalo zvuci nestvarno, jer su u mnogim stvarima moji starci konnzerve ). uvijek sam isla s frendicama, ali sve su to bile frendice s kojima smo se i ja i moji starci dobro, dobro znali.
Ako si prvi puta ljetovala sama s frendicama sa 15, a nisi bila sa starcima od 12-te...s kim si ljetovala? S frendicama i bakom koja vas cuva?
Quote:
mislim da cu i ja tako postupiti sa svojim djetetom. ako bude razumna i odgovorna za svoju dob i ako ce pozeljeti ljetovati s nekime koga fakat zna i s kime je bliska, zasto ne? izlasci, pijancevanja, sranja? pa to mi moze i u kvartovskom parkicu priustiti
al da ju pustim sa 16 na more s nekim kog dva tjedna pozna i o kome ja nista ne znam, to ne bih dopustila.
Ako ce biti razumna? A sto ako ce ona misliti da je razumna, a ti ne?
Koliko mislis da ces upoznati prijatelje iz srednje skole? Nece proci 2 tjedna, nego 9-10 mjeseci, ali ...mislis li da cec ih upoznati, znati nesto znacajno o njima?
S kim ce smjeti ici sa 16 godina na more, nakon prvog srednje?

Quote:
sve su to nagadjanja.. znat cu kad se nadjem u datoj situaciji no, po sebi i svojim iskustvima, ljetovanja u srednjoskolskoj dobi s bliskim frendovima su stvarno dobra stvar. pod uvijetom da ipak postoji odredjena doza prvenstveno povjerenja, a potom samostalnosti i odgovornosti. (ja sam recimo s 15 godina znala kam idem, sto je oko mene, sto se ima zanimljivo za vidjeti, gdje mi je najbliza ambulanta, apoteka, busna stanica - zanimalo me. a znam jednog devetnaestogodisnjaka koji se nemre snac u susjednom kvartu. igraju i takve stvari ulogu, a ne samo kronoloska dob)
Kad tad ce djete morati otici negdje samo. Bez obzira koliko se cini da postoji neka opipljiva samostalnost i odgovornost. Nije to uvijet. Mora otici. Kad tad. Ne mozda sa 15 ili 16, ali sa 17 ili 18 ce otici, bez obzira na to. I to je tako. Treba se pomiriti s tim.
Povjerenje naravno sve jako olaksava i puno pomaze. Pruza utjehu. Ali cak ni to nije garancija nicega kad dijete ide na more/put s drustvom.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 00:18   #143
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Ima djece koju bi čovjek sa 16 pustio na kraj svijeta.

Ima i ljudi kojima ni s par puta po 16 ne bi dao izići iz kuće .
Upravo tako
Mi smo sina pustili sa sada 17 godina na more. Ok. bio je u sklopu nekog eu projekta na naš ponos ali dobrih 2 tjedna je bio sam. Zimus smo ga pustili isto tako u Austriju. Jednostavno nije nikada kikasao i ima naše povjerenje.
Mene su pustili isto u toj nekoj dobi na more s prijateljima. Uz napomenu: nije bilo mobitela. Ja sam bila i ostala tip djeteta koja se uvijek uredno javlja jer znam da su iako nisu pokazivali brinuli.
No, poznajem brdo djece tada kada sam ja bila mlada i sada koje ne znam kako bih pustila same.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 09:23   #144
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
pa ne mora nužno odmah ići sam na more - nek povede s vama nekog prijatelja pa mu neće biti dosadno (tako da dio vremena provodite svi skupa, ono, imaju neke zadane okvire tipa vrijeme obroka i vrijeme kad nevečr moraju doći kući, govore vam kamo idu, a zapravo vrijeme provode slobodno). ili obrnuto - neka ide on s nekim prijateljem i njegovima, ne moraju opet nužno biti i roditelji, mogu biti neki drugi aranžmani.

nekako mi je sa 16 premali da bi išao sam s prijateljem. doduše, ja sam prvi put išla sa 17.
i to je mogućnost, makar mi se više sviđa ideja da si dečki iznajme apartmančić negdje blizu da sam tu ako im zatrebam, a ne da sam tu da ih služim

sa 16 nije premali ( već sad s 15 im 180 cm, ok, znam da ne mišliš na centimetre...šalim se malo) da se pobrine za sebe u osnovama preživljavanja

paštetu si zna namazati, paradjiz narezati i sl. ... i olakotna stvar, ne voze, nemaju vozačku
SAY is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 09:35   #145
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako si prvi puta ljetovala sama s frendicama sa 15, a nisi bila sa starcima od 12-te...s kim si ljetovala? S frendicama i bakom koja vas cuva?
kad sam imala 13/14 godina, isla sam na dva maturalca, jedan prije pocetka i jedan po zavrsetku 8. razreda. bili smo dobra deca i dobra generacija pa su nas htjeli voditi dvaput
s 14 godina, ljeto po zavrsetku 8. razreda, isla sam u Euroclub s frendicom. znaci, to nisu bila ljetovanja sa starcima, ali nisu bila niti samostalna jer su ipak bila u pratnji odraslih.

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako ce biti razumna? A sto ako ce ona misliti da je razumna, a ti ne?
Koliko mislis da ces upoznati prijatelje iz srednje skole? Nece proci 2 tjedna, nego 9-10 mjeseci, ali ...mislis li da cec ih upoznati, znati nesto znacajno o njima?
S kim ce smjeti ici sa 16 godina na more, nakon prvog srednje?


Kad tad ce djete morati otici negdje samo. Bez obzira koliko se cini da postoji neka opipljiva samostalnost i odgovornost. Nije to uvijet. Mora otici. Kad tad. Ne mozda sa 15 ili 16, ali sa 17 ili 18 ce otici, bez obzira na to. I to je tako. Treba se pomiriti s tim.
Povjerenje naravno sve jako olaksava i puno pomaze. Pruza utjehu. Ali cak ni to nije garancija nicega kad dijete ide na more/put s drustvom.
gle, to su sve stvari koje ja ne mogu znati i o kojima mogu samo nagadjati. mozda ce imati najbolju frendicu jos iz vrtickog doba pa je onda skorz normalno i logicno da cu jako dobro znati s kime ide na more. mozda ce joj srednjoskolski frendovi dolaziti doma na druzenje i ucenje (kao sto su moji) pa cu opet znati tko su i sto su. sve da ih ja i ne znam osobno dobro, pa jebemu, ne pricamo o kasetama krumpira, pricamo o (jos uvijek) maloljetnoj djeci koju pustamo na more same, normalno da cu traziti da prije puta svi zajedno, ukljucujuci i djecu i njihove roditelje, sjednemo, porazgovaramo, dogovorimo sto, gdje, kada, kako, sto treba ponijeti od hrane i ostalog. eto, to je meni razumno. a ne da mi sesnaestogodisnjakinja dodje sa spakiranom torbom "e, mama, ja sad idem, dodjem ti za 10 dana, baj baj"
a garancija, naravno, ne postoji. kao sto rekoh, sranje mi moze napraviti i dva metra od kuce u lokalnom parkicu
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2013., 11:29   #146
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
primjerice, ja sam prvi put ljetovala sama, ono, bas sama s dvije vrsnjakinje kad nam je bilo 15 (ljeto poslije prvog srednje); no, mi smo bile odlicne frendice, intenzivno se druzile, dolazile jedne drugima doma, roditelji su nam se poznavali, ljetovanje je izorganizirao otac jedne od njih i ljetovale smo u hotelu.
dobro, ja ne računam svako ljetovanje bez roditelja kao samostalno ljetovanje. ni bila sam kod frendičine bake u dalmaciji ne računam kao samostalno ljetovanje.
pod samostalno sam mislila baš da klinci sami odu negdje u unajmljeni smještaj.

ovo u hotelu je super ideja - tu ipak djeca nisu sama jer naravno da ćeš zamoliti osoblje hotela da obrati pažnju na klince, a i imaju obroke + pospremanje.

naravno da su djeca različita i da neki mogu i s 15, a neki ni s 25, samo sam htjela reći da 'njemu je dosadno na moru s nama' nije razlog da se djetetu odmah unajmi apartman pa nek si ljetuje s prijateljima.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.08.2013., 13:08   #147
mene su pustili s 15 prvi put samu, na pag u našu vikendicu išla sam s prijateljicom i prijateljem, bili dva tjedna, kasnije sam s bratom i njegovom curom išla isto na tjedan dana na hvar, znači od 15 ne ljetujemo baš ono zajedno, stario se kupa ili na hvaru ili doma jer smo primorsko mjesto tako da nas ni ne vodi..

moj otac je od onih koji neće pokazat brigu a unutra će izgoriti od brige.. ja i on se čujemo 2-3-4 puta dnevno ako nismo zajedno, zna da izlazim u noćne izlaske na ljetovanju pa mu i pošaljem poruku da sam doma da se ne brine..

sa 16 sam išla i na skijanje sama, jednostavno stari je izgradio povjerenje u mene i sad samo kažem di idem i kad,..
puštao me na putovanja turistička s prijatekljicama, odlaske rodbini u druge države..

sa 17 mi je dozvolio s dečkom na more i na skijanje, ako ću ostat trudna to mogu i doma ne mora značit da ću na moru bit gluplja nego doma

kad sam napunila 18 dopustio mi je da idem na drugi kontinent bez njega, presjedala sam dva puta u avione različite, i nije se brinuo jer zna da ću se snać svakako..
__________________
"Sve što je javno štampano treba biti i javno kritizirano." M.K.
lee anabell is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 03:56   #148
Eh, ja sam prvi put otišla bez roditelja negdje sa 18 (maturalno putovanje). Doduše, želje poput odlaska na more s frendicama mi nisu niti padale na pamet jer sam se kroz cijelu srednju školu pokušavala izboriti za izlazak u grad - ikakav! Tata je smatrao da sam prenaivna, nije imao povjerenja u okolinu, ali mene je vrijeđalo što nije imao povjerenja U MENE, bez obzira na druge... Ipak, kada sam krenula na fakultet i otišla u drugi grad, on me NIKADA više nije provjeravao gdje sam, s kim sam i što radim (a uz sport sam još u to doba proputovala pola svijeta). To mi je ajme bilo čudno pa sam ga pitala otkud tolika promjena, a on je rekao da me jednostavno tada smatrao dovoljno zrelom i odgovornom.
Ipak, uživam u ovim danima kada mi se djeca igraju na ulici, ispred kuće s prijateljima.. Što se kaže "MALA DJECA - MALA BRIGA, VELIKA DJECA - VELIKA BRIGA!". Mislim da ću i ja biti stroga mama po tom pitanju...
BAMBI 2909 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2013., 11:27   #149
Quote:
BAMBI 2909 kaže: Pogledaj post
Eh, ja sam prvi put otišla bez roditelja negdje sa 18 (maturalno putovanje).
Isli ste bez nastavnika?
Jer..ako ste isli s njima, onda i vrticka djeca kad idu na more s vrticem mogu reci da su isli sami na more. A ne pricamo o tome.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 14:50   #150
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Isli ste bez nastavnika?
Jer..ako ste isli s njima, onda i vrticka djeca kad idu na more s vrticem mogu reci da su isli sami na more. A ne pricamo o tome.
Da, išli smo s razrednikom... organizirane stvari smo obilazili s njime, ali ipak smo u večernjim izlascima na maturalcu bili bez nadzora, sami odgovorni za svoja djela/nedjela... eh, išla sam ja s vrtićkom djecom na zimovanja i ljetovanja (kao odgojitelj), ipak se ne može to dvoje usporediti
BAMBI 2909 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 17:11   #151
Quote:
BAMBI 2909 kaže: Pogledaj post
Da, išli smo s razrednikom... organizirane stvari smo obilazili s njime, ali ipak smo u večernjim izlascima na maturalcu bili bez nadzora, sami odgovorni za svoja djela/nedjela... eh, išla sam ja s vrtićkom djecom na zimovanja i ljetovanja (kao odgojitelj), ipak se ne može to dvoje usporediti
Da, ne moze, bas kao ni odlazak na maturalac (s nastavnicima) i samostalni odlazak na more. Po meni.
kajpa is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2013., 04:00   #152
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Da, ne moze, bas kao ni odlazak na maturalac (s nastavnicima) i samostalni odlazak na more. Po meni.
Ok, imaš pravo, ne može se usporediti... ali gledajući sa psihološke perspektive djeteta (i opet, znam, ne svakog djeteta)... netko tko je čuvan pod staklenim zvonom do 17. godine može taj odlazak na maturalac subjektivno doživjeti kao totalnu slobodu jer odjednom nema nadzora RODITELJA i to mu je jedino važno... a tada mi je još dečko bio iz razreda (samo smo se u razredu i viđali!) pa smo, znači, išli zajedno... dobro, nisam ja niti planirala biti neka raspuštenica bez granica pa da su mi profesori u autobusu smetali, ali znam da smo većinu vremena provodili bez nadzora, išli smo gdje smo htjeli, navečer se pio i alkohol (u granicama normale - što bi bilo i da sam išla sama s prijateljicama), išlo se u disko, čekali su se jutarnji sati na plaži... Vjerojatno da sam tijekom srednje izlazila i da sam već koji put bila na moru s prijateljicama, ne bih taj maturalac doživjela s toliko ushićenja i vjerojatno bi mi profesori više smetali...
BAMBI 2909 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:59.