Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.02.2017., 16:31   #1
Uvoz i CE certifikati

Evo ja se sad malo s time mučim.

Kao prvo, pitanje je na kojoj adresi s emoze provjeriti, podliježe li neki artikl CE certifiranju ili ne

Kao drugo, koje su obaveze uvoznika? Ne znam da li se varam, ali prema mom tumačenju onoga što sam pronašao po internetu (razni pravilnici, regulacije, zakoni, objašnjenja stručnjaka iz tih područja): naime, ako ste prvi uvoznik, onda valjda imate obavezu da imate kod sebe dokumentaciju koja potvrdjuje CE certifikat. A ta dokumentacija se valjda sastoji od tehničke dokumentacije i izjavi o sukladnosti koju trebate dobiti od proizvodjaca (tamo mora sve biti dokumentirano koji entitet je testirao proizvod itd). Čini se prilično komplicirano


Kao treće - ne znam kakvo je stanje u Hrvatskoj u praksi. Mislim da je Carina zaduzena za provjeru CE certifikata. Je li za to zadužena jos neka inspekcija?
Da li se te provjere ikad rade? Dakle upraksi, kako se stvari dogadjaju. Da li vec pri uvozu, carina trazi popratnu dokumentaciju za CE certifikat?

Ja komuniciram s nekim kineskim prodavačima, i normalno Kina je Kina, drugi odnos prema pravilima zakonima itd. Ali bogme nije baš ni u EU sve čisto. Znam jednog dobavljača od kojeg kupuje jedna ne baš mala nizozemska trgovina s nekim komponentama i tako. Znam da neke od tih komponenata moraju imati CE certifikat, a isto tako iznam i da kineski dobavljač od kojeg kupuju uopće ne može dati CE dokumentaciju za masu artikala koje prodaje toj nizozemskoj firmi. Ili nemože, ili može vrlo teško s neizvjesnim ishodom.
I očito u nizozemsku to prolazi.
Ne mora se tu raditi da roba nije ispravne kvalitete, i da je Ce oznaka na njoj lažna - nego jednostavno mala smo tržšta (Nismo UK, njemačka, SAD, PŠolsjak itd itd) i za odredjene proizvode manjih serija imanje vrijednosti prakticki je nemoguce doci do proizvodjaca, vjerojatn i do prvog u lancu od prodavača. E a ovi preprodavači i reselleri kineski ne pitaju za CE certifikate i tako to, tu se radi o gomili raznoraznih modela pa bi morali gubiti rijeme da za svaki model imaju popratnu papirologiju i tako, a to im se naravno ne da.

Boim se jednostavno situacije, ka t je lako moguće realitet, da su carine i inspekcije u drugim zemljama više relaksirane, i onda smo mi opet u potlacenom polozaju, mi ne mozemo, ono sto oni mogu, i onda mi prakticki moramo kupovati od njih (slicno ko i s kontrolama prehrambenih prizvoda).
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 16:52   #2
Svako iskustvo je dobrodošlo, kao i informacije o adresama gdje se može što provjeriti
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 13:04   #3
Mogu pogađati koja je roba u pitanju : kineski mobiteli, tipa XIAOMI, MEIZU za koji se nemoze dobiti CE ( jesam u pravu)
miranma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 13:46   #4
Quote:
miranma kaže: Pogledaj post
Mogu pogađati koja je roba u pitanju : kineski mobiteli, tipa XIAOMI, MEIZU za koji se nemoze dobiti CE ( jesam u pravu)
Ne,
uglavnom, raspito sam se već kak to ide otprilike.
A da razmisljam bti uvoznik Xiaomija već bi si kupio neki nov Mercedes
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 14:09   #5
ne treba imati mercedes da mozes kupiti 50komada xiaomi uredaja i prodavati ih putem njuskala, facebooka, i web shopa
miranma is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2017., 14:13   #6
XIami je ogromna i etablirana firma i vjerojatno bi imala ovllaštenog zastupnika za RH,a s obzirom da mislimd a su im mobiteli vrlo dobri i da ce s vremeno bit jos bolji....

I zasto ne bi oni mogli dobit CE certifikat...
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:56.