Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2012., 14:28   #1881
Quote:
BellaTheCat kaže: Pogledaj post
Valjda sam na pravoj temi. Situacija je slijedeca. Kada je otac umro, sestra I ja smo se odrekle svog nasljedstva imovine u korist mame.
napravili ste štetu sebi izuzev ako Vam imovina nije smetala da ju uzmete nakon smrti oca ! Sada Vam majka sa imovinom može raspolagati na više načina ; prodaja , darovanje , oporuka , ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju !Kakav će razvoj događaja biti to sada nitko ne zna ?
Đuro Japaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 18:14   #1882
Da, svjesna sam toga, moje razmisljanje je bilo vise s ljudske strane "nek mama napokon ima nesto svoje". Nisam ocekivala da ce mi necaci krenuti raditi probleme. Novost od jucer, izgleda da ce mama ipak napraviti neku oporuku kako bi sve bilo ravnomjerno rasporedjeno.
Mene tu u biti jos samo zanima moze li necak (a sa njime I moja sestra) na osnovu ulaganja koja sada naprave traziti dodatne ustupke?
__________________
Just dance...
BellaTheCat is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2012., 18:21   #1883
Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
pa koji dio je tu tebi sad sporan?

moram priznat da sam se malo pogubio...ne razumijem zašto ti misliš da imaš pravo na auto, odnosno da bi netko drugi trebao plaćati kredit koji je tvoja pokojna majka digla, a pogoto s obzirom da je novac završio kod nje, dakle nije ga nekom za nešto posudila i sl.

također, kažeš da je auto kupljen za cash, a onda spominješ kredit, pa prodaju povlastice, pa fiktivni kupoprodajni ugovor...stvarno nemam vremena još biti i detektiv pa slagati cijelu priču...daj pojasni to malo...
sporan je taj da ja nemam ni auto ni lovu od kredita a banka sad tereti mene za lovu
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 09:23   #1884
Ako je taj čovjek dao novac tvojoj majci za auto, pošteno ga platio (iako ovo pošteno uz svu mulju oko povlastice zvuči idiotski), ja stvarno ne kužim što bi ti htio. Što se tog čovjeka tiče i činjenice da si prepisao auto na njega, to je jedino ispravno. Mislim, nakon što je on platio auto tvojoj majci, zar misliš da bi bilo u redu da mu taj auto ne daš?! Što njega briga što ti nemaš novaca za otplaćivati kredit ako je on auto kupio od tvoje majke?

Majka bi u svakom slučaju trebala imati još nešto novaca od prodaje automobila s kojom je otplaćivala kredit pa si valjda i to naslijedio. Ako ti je majka taj novac potrošila, bad luck...
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 11:04   #1885
Nasljedstvo iz prošlosti

Evo ovako da pokušam objasniti...govorim o trećoj osobi kojoj pokušavam pomoći, a da ni sama neznam kako, ...pa molim da mi pomognete sa svojim savjetima!!!
Prije cca 37 godina njeni roditelji bili su vjenčani, međutim sestre od njenog tate su njenu mamu izbacile trudnu van iz kuće, tvrdeći da to nije njegovo dijete..naravno kada se ona rodila mama je zatražila dnk analizu te se potvrdilo da je to ipak njegovo dijete te je on za nju morao plaćati alimentaciju i samim tim ju je morao priznati kao njegovu....e sad ona je njega vidjela jednom sa 2-3 godine i to je bilo to-nikada više nisu se vidjeli! Šta se nadalje događalo u toj kući neznamo, ljudi uopće neznaju da ona postoji(osim sestara i braće)....svakakve priče se pričaju, mama se sa djetetom više nikada nije pojavila u tom selu (taj njen otac je mamu tukao, tako da stvarno više nikada nisu bile u kontaktu s njim). E sad on je imao zemlje , imao je kuću ....nikada se više nije oženio...niti je imao druge djece...sestre također nisu imale djece....samo jedan brat imao je 2 sina....prvo je umro njen otac (1990.g.), zatim sestre pa zatim brat....ona nikada nije dobila nikakvo rješenje o ostavinskoj raspravi....ili nešto takvo....a jedina mu je kćer.....da li je moguće da sud nije ni znao da ona postoji, sestre to vjerovatno nisu navele??
Mi smo nedavno saznali da ta kuća nikada nije prodana a nitko ne živi u njoj skroz je netaknuta...neki njegov prijatelj čuva ključ od kuće...komu neznamo...čija je neznamo???
Šta vi mislite o svemu tome...
elli88 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 13:08   #1886
Quote:
ivica75 kaže: Pogledaj post
sporan je taj da ja nemam ni auto ni lovu od kredita a banka sad tereti mene za lovu
ti bi očito kruha preko pogače...

novac od kredita je "završio" kod tvoje majke, ona ga je potrošila na način da je kupila nešto što je sada dio tvog nasljedstva, npr. televizor ili ako nije, ti si ga naslijedio kao iznos na nekom računu...ali, budući da si se prihvatio nasljedstva, naslijedio si i njezine dugove, odnosno u ovom slučaju otplatu kredita...

što se tiče auta, teoretski si mogao zajebati tipa i nisi mu trebao prepisati auto, ali tu bi ti ispao nepošten jer on ga je očito, kako je već rekla kolegica Sara, pošteno platio...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 18:18   #1887
Quote:
elli88 kaže: Pogledaj post
ona nikada nije dobila nikakvo rješenje o ostavinskoj raspravi....ili nešto takvo....a jedina mu je kćer.....da li je moguće da sud nije ni znao da ona postoji, sestre to vjerovatno nisu navele??
Mi smo nedavno saznali da ta kuća nikada nije prodana a nitko ne živi u njoj skroz je netaknuta...neki njegov prijatelj čuva ključ od kuće...komu neznamo...čija je neznamo???
Šta vi mislite o svemu tome...
Vrlo je moguće da ona nije navedena kao zakonska nasljednica.

Odite na nadležni sud gdje je imao prebivalište i gdje su te nekretnine, pa po godini smrti zatražite uvid u ostavinski spis, da vidite šta se tamo dešavalo.

Međutim, bojim se da je prekasno, jer je rok za tražiti ostavinu prema nepoštenom posjedniku 20.godina od smrti ostavitelja, a otac je navodno umro 1990.godine. No možda ostavina uopće nije raspravljena, pa ima neka šansa. Svakako otići u taj sud izvršiti uvid u spis.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 18:25   #1888
Quote:
elli88 kaže: Pogledaj post
Evo ovako da pokušam objasniti...govorim o trećoj osobi kojoj pokušavam pomoći, a da ni sama neznam kako, ...pa molim da mi pomognete sa svojim savjetima!!!
Prije cca 37 godina njeni roditelji bili su vjenčani, međutim sestre od njenog tate su njenu mamu izbacile trudnu van iz kuće, tvrdeći da to nije njegovo dijete..naravno kada se ona rodila mama je zatražila dnk analizu te se potvrdilo da je to ipak njegovo dijete te je on za nju morao plaćati alimentaciju i samim tim ju je morao priznati kao njegovu....e sad ona je njega vidjela jednom sa 2-3 godine i to je bilo to-nikada više nisu se vidjeli! Šta se nadalje događalo u toj kući neznamo, ljudi uopće neznaju da ona postoji(osim sestara i braće)....svakakve priče se pričaju, mama se sa djetetom više nikada nije pojavila u tom selu (taj njen otac je mamu tukao, tako da stvarno više nikada nisu bile u kontaktu s njim). E sad on je imao zemlje , imao je kuću ....nikada se više nije oženio...niti je imao druge djece...sestre također nisu imale djece....samo jedan brat imao je 2 sina....prvo je umro njen otac (1990.g.), zatim sestre pa zatim brat....ona nikada nije dobila nikakvo rješenje o ostavinskoj raspravi....ili nešto takvo....a jedina mu je kćer.....da li je moguće da sud nije ni znao da ona postoji, sestre to vjerovatno nisu navele??
Mi smo nedavno saznali da ta kuća nikada nije prodana a nitko ne živi u njoj skroz je netaknuta...neki njegov prijatelj čuva ključ od kuće...komu neznamo...čija je neznamo???
Šta vi mislite o svemu tome...
Ukratko, trebalo bi se kod nadležnog suda raspitati što je sa ostavinskom raspravom/rješenjem o nasljeđivanju iza smrti njenog oca pa nakon toga povući određene korake (pokrenuti parnicu), najbolje uz pomoć odvjetnika.
Vrlo je vjerojatno da su tu njegovu kćer namjerno zataškali ili jednostavno nisu ni znali za nju.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 22:18   #1889
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Ako je taj čovjek dao novac tvojoj majci za auto, pošteno ga platio (iako ovo pošteno uz svu mulju oko povlastice zvuči idiotski), ja stvarno ne kužim što bi ti htio. Što se tog čovjeka tiče i činjenice da si prepisao auto na njega, to je jedino ispravno. Mislim, nakon što je on platio auto tvojoj majci, zar misliš da bi bilo u redu da mu taj auto ne daš?! Što njega briga što ti nemaš novaca za otplaćivati kredit ako je on auto kupio od tvoje majke?

Majka bi u svakom slučaju trebala imati još nešto novaca od prodaje automobila s kojom je otplaćivala kredit pa si valjda i to naslijedio. Ako ti je majka taj novac potrošila, bad luck...
saro NIJE OTKUPIO AUTO OD MOJE MAJKE! od trce osobe je kupio na majkino ime jer je majka prodala samo povlasticu!!!!!

Quote:
sasa80 kaže: Pogledaj post
ti bi očito kruha preko pogače...

novac od kredita je "završio" kod tvoje majke, ona ga je potrošila na način da je kupila nešto što je sada dio tvog nasljedstva, npr. televizor ili ako nije, ti si ga naslijedio kao iznos na nekom računu...ali, budući da si se prihvatio nasljedstva, naslijedio si i njezine dugove, odnosno u ovom slučaju otplatu kredita...

što se tiče auta, teoretski si mogao zajebati tipa i nisi mu trebao prepisati auto, ali tu bi ti ispao nepošten jer on ga je očito, kako je već rekla kolegica Sara, pošteno platio...
a tako je da ,ispao bi neposten

Zadnje uređivanje File : 10.04.2012. at 23:04.
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2012., 23:05   #1890
Quote:
ivica75 kaže: Pogledaj post
saro NIJE OTKUPIO AUTO OD MOJE MAJKE! od trce osobe je kupio na majkino ime jer je majka prodala samo povlasticu!!!!!
Caps lock se smatra deranjem. Molim pročitati pravila.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 08:38   #1891
Quote:
ivica75 kaže: Pogledaj post
saro NIJE OTKUPIO AUTO OD MOJE MAJKE! od trce osobe je kupio na majkino ime jer je majka prodala samo povlasticu!!!!!
Najprije, oladi malo . Tko god ti odgovori na forumu, koristiš njegovu dobru volju i dragocjeno vrijeme - besplatno!!! Ako ti ne paše(mo), iskrcaj lovu i obrati se odvjetniku.

Drugo, a već napisano, očekuješ savjet i rješenje situacije o kojoj nisi napisao dvije suvisle. Daješ informacije na kapaljku tako da mi sami moramo povezivati konce. I onda se pjeniš kad nešto krivo zaključimo .

Sorry, ali meni i dalje nije jasno tko je ovdje kome što platio. Ispada da je tvoja majka otplaćivala kredit za auto kojeg nije koristila niti je za njega dobila novac, osim za prodaju povlastice? Koliko je to u odnosu na cijenu auta?
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 15:23   #1892
Koliki je moj dio ostavine?

Baka i djeda su umrli i nakon njihove smrti nisu održane ostavinske rasprave. Imali su petero djece – koja su u međuvremenu umrla, i za njima jesu održane ostavinske rasprave. Dvoje od tih petero nije imalo djece, jedan ima jedno dijete, a dva po troje djece . Svi unuci su živi. Javni bilježnik je donio rješenje u kojem stoji kako unuci nasljeđuju za bakom ( za djedom je bila ostavinska rasprava, i on je umro prije bake )u jednakim dijelovima; odnosno, kako nas ima 7, svaki od nas nasljeđuje jednu sedminu.
Drugi odvjetnik tvrdi da to nije u skladu sa zakonom, nego da svaki unuk nasljeđuje dio koji bi, da je živ, pripadao njegovom roditelju. Tj, po tome bi ja imala pravo na jednu trećinu, troje tetine djece nasljedilo bi i dijelilo između sebe dio koji bi pripao njoj da je živa, a troje stričeve djece bi također između sebe dijelilo dio koji bi pripao njihovom ocu da je živ.
Prije nego angažiram odvjetnika, zanima me koje od od ovog dvojeg je u skladu sa zakonom?
Da li svi unuci nasljeđuju jednake dijelove, ili samo dijelove koje bi naslijedili njihovi roditelji da su živi?
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 16:44   #1893
Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
Baka i djeda su umrli i nakon njihove smrti nisu održane ostavinske rasprave.
...
nasljeđuju za bakom ( za djedom je bila ostavinska rasprava, i on je umro prije bake )
Nisu odrzane, jesu odrzane, sto na kraju?

Quote:
sophie7 kaže: Pogledaj post
samo dijelove koje bi naslijedili njihovi roditelji da su živi?
Samo to.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2012., 22:33   #1894
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Najprije, oladi malo . Tko god ti odgovori na forumu, koristiš njegovu dobru volju i dragocjeno vrijeme - besplatno!!! Ako ti ne paše(mo), iskrcaj lovu i obrati se odvjetniku.

Drugo, a već napisano, očekuješ savjet i rješenje situacije o kojoj nisi napisao dvije suvisle. Daješ informacije na kapaljku tako da mi sami moramo povezivati konce. I onda se pjeniš kad nešto krivo zaključimo .

Sorry, ali meni i dalje nije jasno tko je ovdje kome što platio. Ispada da je tvoja majka otplaćivala kredit za auto kojeg nije koristila niti je za njega dobila novac, osim za prodaju povlastice? Koliko je to u odnosu na cijenu auta?
majka je digla kredit nevezan za auto , a nije ga stigla otplatit i sad posto sam ja naslijedio auto u koji nisam ni usao banka tereti mene za otplatu a taj tip sto je kupio auto i povlasticu nece ni da cuje da ista plaća vise. ispao sam budala jel sam naslijedio vozilo na 1 dan ..nadam se da kuzis sad
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 07:52   #1895
Stari moj, sorry, ja uopće ne kužim što bi ti htio, a tupa nisam.

Kad već ti nisi u stanju, evo, ja ću ti napisati po točkama kako ja kužim priču, a ti, ako nešto nije kako treba, ispravljaj.

1) Tvoja je majka prodala povlasticu za uvoz auta za xy novaca. Čovjek koji je platio povlasticu, kupio je auto u Njemačkoj, platio ga prodavaču auta, uvezao bez carine i svega toga na što se povlastica odnosi. Auto je glasio na tvoju majku jer je povlastica njezina.

2) Majka diže kredit koji nema veze s autom (znači, adaptira stan, kupuje televiziju, otplaćuje dugove ili sl.)

3) Nakon smrti mame, ti naslijeđuješ auto i prepisuješ ga na čovjeka koji je platio povlasticu tvojoj majci i platio auto u cjelosti prodavaču auta.

4) Ti bi htio da ti čovjek koji je kupac auta još nešto plati da bi mogao otplaćivati mamin kredit, odnosno lupaš se po glavi što si mu ga prepisao.

Zadnje uređivanje sara4 : 12.04.2012. at 08:05.
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 08:26   #1896
tako je saro,nemam pojma sta da radim jel kazem niti sam u posjedu auta,niti novaca ,samo kredita od majke

Zadnje uređivanje Katrin : 12.04.2012. at 17:27. Reason: quote
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 08:46   #1897
Aleluja .

Zar ti majka nije ništa ostavila u nasljedstvo čime bi mogao otplaćivati kredit?

A gle, ti si mogao zahebati tog čovjeka i ne prepisati mu auto. Ali to bi bilo smećarski i nepošteno. Čovjek se dogovorio s tvojom majkom, platio joj povlasticu i jedino fer što si mogao napraviti je da mu nakon smrti majke auto prepišeš jer on (kako izgleda) prema tebi ili prema majci nema nikakv dug (npr. da je platio samo dio povlastice ili sl.). Čovjek je odlično postupio u zaštiti svojih interesa, vjerojatno je nanjušio moguće probleme . Jer, po svemu što pišeš, da si prije saznao da te banka tereti za kredit, čovjeku auto ne bi prepisao, nego bi ga prodao ili tražio od njega lovu...
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 11:47   #1898
Quote:
Katrin kaže: Pogledaj post
Nisu odrzane, jesu odrzane, sto na kraju?
Malo sam zbrčkala pitanja i objašnnjenje: baka i djed su umrli '60-tih i sud je prekinuo ostavinske jer nije bilo nekretnina ( stanarsko pravo i grobovi ), ali postoje brojevi spisa. Kako grob ( još) glasi na djeda, a od nasljdnika su živi samo unuci, mene zanima da li mi nasljeđujemo dijelove koje bi naši roditelji ( znači djeca bake i djede ) naslijedili da su živi?
Javni bilježnik tvrdi da svi sada živi nasljednici - unuci dijele ostavinu na iste dijelove - tj. po tom se dijeli na broj koliko nas unuka ima, a ne da dobijemo dio koji bi naši roditelji dobili da je ostavinska bila prije provedena.

Čitala sam Zakon o nasljeđivanju ( a za ovo, da se podijele grobovi, čini mi se blesavo uzimati odvjetnika; iaonako se nećemo moći dogovoriti o ustupanju pa da meni ide ovo, tebi ono, svakom jedan grob, pa smo mirni , a uzeti odvjetnika samo da bi ti rekao na koliki dio ti imaš zakonsko pravo ... mislim, za što bi me točno tu odvjetnik trebao zsatupati za ime svijeta?), i čitala sam još ponešto; jesam li ja tu dobro shvatila da se tu primjenjuje načelo transmisije (potomak koji je umro nakon ostavitelja sam postaje nasljednikom i svoje pravo prenosi na svoje nasljednike )?

Na žalost, o tom sam počela razmišljati na putu doma s ostavinske; pa sad čekam rješenje na koje se mogu lijepo žaliti ...

Jer će rješenje biti da svi naslijeđujemo istidio.


Sori, nisam mislila da nasljeđujemo isti isti dio; nego da dijelimo u istim omjerima. Znači dijelilo bi se tako da hm, istu količinu vlasništva dobije svaki od nas. A ne da ja dobijem dio koji je razmjeran dijelu koji bi moj roditelj kao nasljednik dobio ( da je živ ). Što znači da, ovakvim tumačenjem da se jednako dijeli na sve, mi kojih ima manje dobivamo manje, a oni di su im roditelji imali puno djece dobivaju više. ( evo kaj znači kontracecsija i odgovornost )

I na koncu, znam da me to kaj nisam pravnik i ne znam zakon ne oslobađa gluposti ( odgovornosti ), ali kaj sad, ne bi li javni bilježnik - koji je btw. izaslanik suda u ostavinskom postupku - trebao znati i dati točnu informaciju?Mogu misliti ...

Ovo nema veze s ovim gore, ali je primjer rada sudova ( radi se vremenu prije bilježnika ali je već Hrvatska a ne Juga ):
provedena je ostavinska na koju nismo uopće pozvani, i nismo znali da je održana. Imam kopiju spisa; iz smrtovnice se vidi da je jedan od nasljednika bio na općini i davao podatke pri sastavljenju smrtovnice i tamo naveo samo sebe kao jedini rod i nasljednika. U zapisniku s ostavinske rasprave piše da je od nasljednika prisutan samo on. Navode se ( ipak ) ostali nasljednici , i onda piše da se na njegov prijedlog on proglašava nasljednikom u cijelosti. Iako nema nikakvih podatak da se je itko drugi odrekao nasljedstva ili ustupio svoj dio. Isto se radi o grobu i nešto novaca na računima. I sad meni pravnik kaže da takvo rješenje ( za koje još na dnu piše da ga treba dostaviti tom jednom nasljedniku i mirovinskom )sutkinja nije smjela donijeti jer da nije u skladu sa zakonom, ali je pravomoćno ... pa bi se trebala podići tužba protiv tog "nasljednika u cijelosti", a on je umro, pa nam preporučaju da se to što je on stekao a nije smio navede u ostavinskom postupku za njim. Ok, u tom ne tražim savjet/pomoć.

Samo me zanima ono gore; znači, na koji način unuci dijele ostavinu za djedom .

Uh, i još me zanima isto kako se dijeli ostavina iza tete/strica/ujaka; znači oni su umrli i nemaju niti bračnog druga niti potomaka, pa smo sad ostali mi nećaci ( opet ista ekipa ). Da li i u tom slučaju , kad smo nasljednici iza mamine ili tatine braće/sestara, nasljedstvo dijelimo na toliko dijelova koliko nas unuka ima, ili dijelimo na način da nam pripadne dio koji bi naš rositelj dobio da je živ?

Zadnje uređivanje Katrin : 12.04.2012. at 17:28.
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2012., 21:21   #1899
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Aleluja .

Zar ti majka nije ništa ostavila u nasljedstvo čime bi mogao otplaćivati kredit?

A gle, ti si mogao zahebati tog čovjeka i ne prepisati mu auto. Ali to bi bilo smećarski i nepošteno. Čovjek se dogovorio s tvojom majkom, platio joj povlasticu i jedino fer što si mogao napraviti je da mu nakon smrti majke auto prepišeš jer on (kako izgleda) prema tebi ili prema majci nema nikakv dug (npr. da je platio samo dio povlastice ili sl.). Čovjek je odlično postupio u zaštiti svojih interesa, vjerojatno je nanjušio moguće probleme . Jer, po svemu što pišeš, da si prije saznao da te banka tereti za kredit, čovjeku auto ne bi prepisao, nego bi ga prodao ili tražio od njega lovu...
nije. e tako da ,mogao sam ga zajeb.. ali nisam nazalost
ivica75 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2012., 08:20   #1900
Grrrr, kako misliš nažalost????? Pa što je tu taj čovjek kriv? Ne vidim zašto i kako bi taj čovjek trebao ispaštati što je tebi tvoja pokojna majka ostavila kredit koji nemaš čime otplaćivati?!?!
sara4 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:29.