Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Upomoć, spašavajte!

Upomoć, spašavajte! Za sve one koji su zaglavili na nekom detalju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.04.2015., 19:55   #7661
Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Rjesavala sam sad zadatak i ispadnu mi jako mali brojevi. Vise nisam sigurna jesam li dobro preracunala. Buduci da se radi o masenoj koncentraciji koja ke zadana u mg/L i volumenu u metrima kubnim. Preracunala sam metre kubne u decimetre kubne kako bi se to moglo pokratit. Je li to onda dobar postupak. Hvala puno za pomoc
Ovako mi izgleda da bi trebao biti. Ako hoćeš, možeš tu napisati postupak točno u detalje, pa ćemo ti možda moći reći više.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
To je zato sto se povezuju dva elektronska para ili?
Da, može se tako reći, zato što u višestrukim vezama sudjeluje više elektrona.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Zadana je reakcija oksidacije sumporovog (IV) oksida u sumporov (VI) oksid. Reakcija je reverzibilna. Zadan je graf ovisnosti iskoristenja o vrenu i sada treba odrediti uvjet u kojem ce se iskoristenje povecati. Dani su sljedeci uvjeti:
A) povecanje ili smanjenje tlaka- mislim da treba bit povecanje
SO2(g) + 1/2 O2(g) --> SO3(s) ?
Da, povećanje tlaka "gura" reakciju u smjeru nastajanja manjeg broja plinovitih molekula.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
b) povecanje ili smanjenje koncentracije SO2
Iz više reaktanta nastaje više produkta Odnosno, možeš gledati K = c(SO3)/(c(SO2)c^1/2(O2)), K mora ostati isto jer je to konstanta, pa kad se c(SO2) poveća, mora se povećati i c(SO3).

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
C) odvodenje ili dovodenje produkta reakcije So3
Ako se produkt odvodi, stalno će ga još nastajati da se K održi konstantno (isto).

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
D) grijanje ili hladenje reakcijske smjese
Za to treba znati je li reakcija endotermna ili egzotermna.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 20:20   #7662
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Ovako mi izgleda da bi trebao biti. Ako hoćeš, možeš tu napisati postupak točno u detalje, pa ćemo ti možda moći reći više.


Da, može se tako reći, zato što u višestrukim vezama sudjeluje više elektrona.


SO2(g) + 1/2 O2(g) --> SO3(s) ?
Da, povećanje tlaka "gura" reakciju u smjeru nastajanja manjeg broja plinovitih molekula.


Iz više reaktanta nastaje više produkta Odnosno, možeš gledati K = c(SO3)/(c(SO2)c^1/2(O2)), K mora ostati isto jer je to konstanta, pa kad se c(SO2) poveća, mora se povećati i c(SO3).


Ako se produkt odvodi, stalno će ga još nastajati da se K održi konstantno (isto).


Za to treba znati je li reakcija endotermna ili egzotermna.
Onda ce brzina biti veca pri vecoj temperaturi ili?
Plavuša55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 20:44   #7663
Jesu li ove jednadzbe dobro napisane?
NaS (s) + 2H+ ---> H2S (g) + 2 Na +
H2S (g) + Pb2+ ----> H2 (g) + PbS (g)
SO3 (g) + H20 (l) --> H2SO4 (ag)
SO3 (g) + H2SO4 ag ---> H2S207 ( ag)
H2S207 (ag) + H20 ---> H2SO4 + SO3
H2SO4 + OH- ---> H20 (g) + HSO4-
HSO4- + OH- ----> H2O (g) + So42-
SO42- + Ba2+ ----> BaSO4 (ag)?
Plavuša55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 23:29   #7664
Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Onda ce brzina biti veca pri vecoj temperaturi ili?
Brzina je za sve uobičajene reakcije veća pri većoj temperaturi.
Ako je reakcija endotermna (deltaH > 0), iskorištenje će biti veće pri većoj temperaturi.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2015., 23:38   #7665
Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
NaS (s) + 2H+ ---> H2S (g) + 2 Na +
Da.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
H2S (g) + Pb2+ ----> H2 (g) + PbS (g)
Ne. Analogno je prošloj: H2S(g) + Pb2+ --> 2H+ + PbS(s)

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
SO3 (g) + H20 (l) --> H2SO4 (ag)
Da. Osim što je aq a ne ag.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
SO3 (g) + H2SO4 ag ---> H2S207 ( ag)
Da (kao i za prethodnu).

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
H2S207 (ag) + H20 ---> H2SO4 + SO3
Ne. H2S2O7(aq) + H2O(l) --> 2H2SO4(aq)

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
H2SO4 + OH- ---> H20 (g) + HSO4-
Samo agregatna stanja nisu dobra. H2SO4(aq) + OH-(aq) ---> H2O(l) + HSO4-(aq)

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
HSO4- + OH- ----> H2O (g) + So42-
Samo agregatna stanja nisu dobra. HSO4-(aq) + OH-(aq) ---> H2O(l) + SO42-(aq)

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
SO42- + Ba2+ ----> BaSO4 (ag)?
Samo agregatna stanja nisu dobra. SO42-(aq) + Ba2+(aq) --> BaSO4(s)
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 11:01   #7666
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Ovako mi izgleda dMg2+ i trebao biti. Ako hoćeš, možeš tsamak točo u detalje, pa ćemo ti možda moći reći v. e.



Za to treba znati je li reakcija endotermna ili egzotermna.
Masena koncentracija . I Ca2+ je 34 mg/L a od Mg2 je 7.6 mg/L. Volumrn je 1 m3 i to sam pretvorila u dm3 pa je ispalo da je to 1x10^-3 dm. I sad Sam iz formule da je masena koncentracija jednaka omjeru mase kroz volumen izracunala masu ispalo mi je da ja masa od Mg2+ 7.6 mg i kad se to pretvori u grame to je onda 7.6 x10^-6 g ili? Iz toga sam izracunala mnozinu za Mg2+ ispala mi je 3.1 x1
0^-7 mola. Postavila sam omjer mnozina sa ?g2+ i Mg(OH)2. Mnozine su iste. Onda sam postavila omjer sa Na2CO3 i sa Mg(OH)2 i izracunala masu od Na2CO3 ispalo je 3.3 x 10^-5 g zanima me jesu li dobri eksponenti

Za ovaj drugi zadatak sam entalpiju racunala tako da sam od oduzela -395, 2 kj/mol za SO3 i zbrojila sa 296. 9 za SO2. Ispalo je da je entalpija -98.3. Onda znacibda je egzotermna ibda treba grijati ili?
Plavuša55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 11:36   #7667
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Da.


Ne. Analogno je prošloj: H2S(g) + Pb2+ --> 2H+ + PbS(s)


Da. Osim što je aq a ne ag.


Da (kao i za prethodnu).


Ne. H2S2O7(aq) + H2O(l) --> 2H2SO4(aq)


Samo agregatna stanja nisu dobra. H2SO4(aq) + OH-(aq) ---> H2O(l) + HSO4-(aq)


Samo agregatna stanja nisu dobra. HSO4-(aq) + OH-(aq) ---> H2O(l) + SO42-(aq)


Samo agregatna stanja nisu dobra. SO42-(aq) + Ba2+(aq) --> BaSO4(s)
Kako da znam koja je reakcija istiskivanja?
Plavuša55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 21:19   #7668
Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Masena koncentracija . I Ca2+ je 34 mg/L a od Mg2 je 7.6 mg/L. Volumrn je 1 m3 i to sam pretvorila u dm3 pa je ispalo da je to 1x10^-3 dm.
Ne, to je 1×10^3 dm3.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
ispalo mi je da ja masa od Mg2+ 7.6 mg i kad se to pretvori u grame to je onda 7.6 x10^-6 g ili?
7.6×10^-3 g.

Ponovi pretvaranje mjernih jedinica pa probaj ponovo.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Za ovaj drugi zadatak sam entalpiju racunala tako da sam od oduzela -395, 2 kj/mol za SO3 i zbrojila sa 296. 9 za SO2. Ispalo je da je entalpija -98.3. Onda znacibda je egzotermna ibda treba grijati ili?
Imaš reakciju nastajanja SO3 iz SO2, što znači da je njena entalpija = entalpija nastajanja SO3 - entalpija nastajanja SO2.
Ako je reakcijska entalpija manja od 0, reakcija je egzotermna pa za bolje iskorištenje treba hladiti.

Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Kako da znam koja je reakcija istiskivanja?
Nisam ni ja više sigurna što se podrazumijeva pod tim pojmom, valjda redoks reakcija (mijenja se oksidacijski broj) kojom iz otopine nastaje neki metal (ili eventualno neki drugi talog) ili plin ili neka druga elementarna tvar. Npr. kažemo da bakar istiskuje srebro iz otopine srebrovih iona, reakcija Cu(s) + 2Ag+(aq) --> Cu2+(aq) + 2Ag(s) ili da klor istiskuje jod iz otopine, Cl2(g) + 2I-(aq) --> 2Cl-(aq) + I2(aq), ili da neki metali istiskuju vodik iz vode, npr. 2Na(s) + 2H2O(l) --> 2NaOH(aq) + H2(g).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 21:29   #7669
[QUOTE=Štreberica;53882483]Ne, to je 1×10^3 dm3.


7.6×10^-3 g.

Ponovi pretvaranje mjernih jedinica pa probaj ponovo.
Hvala vam, puno ste mi pomogli sa svim zadacima
Plavuša55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 21:31   #7670
Utjecu li katalizatori na iskoristenje reakcije?
Plavuša55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 21:32   #7671
Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Utjecu li katalizatori na iskoristenje reakcije?
Po definiciji ne.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 22:05   #7672
Je li moguca reakcija Na2SO4 + O?
Plavuša55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 01:14   #7673
Quote:
Plavuša55 kaže: Pogledaj post
Je li moguca reakcija Na2SO4 + O?
Ne. Što bi O uopće trebalo biti?
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 06:02   #7674
Quote:
Štreberica kaže: Pogledaj post
Ne. Što bi O uopće trebalo biti?
valjda je mislila na suvišak kisika
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2015., 13:33   #7675
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
valjda je mislila na suvišak kisika
Ok, onda O2 valjda (O se ponekad pise za bilo koji oksidans, doduse iznad strelice) - odgovor je i dalje ne, naravno (u Na2SO4 S ima svoj maksimalni oksidacijski broj, +6, pa se ne moze dalje oksidirati).
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.04.2015., 23:50   #7676
Štreberice može jedno pitanje ili može neko drugi odgovoriti ako zna?
Znam da je H3PO3 diprotička kiselina jer je jedan H vezan za fosfor pa se ne otpušta i analogno tome PO3^3- ne postoji. Da li on stvarno ne postoji ili bi Ka3 za tu kiselinu bio jako jako jako jako mali neki broj pa da se kaže da on praktički ne postoji?
ForeverStallone is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 01:33   #7677
Quote:
ForeverStallone kaže: Pogledaj post
Štreberice može jedno pitanje ili može neko drugi odgovoriti ako zna?
Znam da je H3PO3 diprotička kiselina jer je jedan H vezan za fosfor pa se ne otpušta i analogno tome PO3^3- ne postoji. Da li on stvarno ne postoji ili bi Ka3 za tu kiselinu bio jako jako jako jako mali neki broj pa da se kaže da on praktički ne postoji?
Ovo drugo - nemjerljivo mali u vodenim otopinama. U nekim egzotičnim uvjetima može se odrediti ili procijeniti Ka za bilo što, čak i za npr. CH4
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 02:05   #7678
Smile

Termička disocijacija fosgena odvija se prema jednadžbi:
COCL2(g)-->CO(g) +Cl2(g)
Pri 400 ˚C i tlaku od 1 bara u ravnoteži je nađeno 2,2 g fosgena u posudi volumena 1500 cm3. Izračunaj konstanu ravnoteže Kp.
Jeli ispravno
n(ukupno )=pV/RT uvrste se ovi brojevi (...) Izracuna se mnozina fosgena n=m/M , izracuna se mnozina fosgena, iz toga se moze izracunat mnozinski udi fosgena (podjelim te dvije mnozine, buduci da su stehio. koeficijenti klora i monoksida jednaki mogu stavit 2x + x(COCl2) =1, nađem x pa iz toga mnozine klora i monoksida, pa onda i tlakove, i uvsrtim u Kp= P(CO)*P(Cl2)/p(COCl2)
Mislim reakcija se odvija u posudi, sta nebi trebao volumen tih plinova biti jednak volumenu posude? Hvala unaprijed
Također:Za proces opisan slikom napiši kakva je promjena (< 0, > 0 ili = 0):
http://postimg.org/image/vqlmj592l/
a) w sustava=? ovo ne znam kako se gleda
b) Q sustava=? trebala bi se povecat, ako je toplina presla u okolinu (?)
c) Δ Sokoline=? ako je reakcija egzotermna onda je etropija u okolini -Entalpija , pa bi se trebala smanjivat (???)
I zasto N2O nije topljiv u vodi, mislim polaran je
Puno hvala
Lale15 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 13:34   #7679
Na vježbama iz organske kemije radili smo pripremu tert-butil-klorida. Prvo smo u lijevku za odjeljivanje pomiješali tert-butanol i konc. HCl. Donji sloj smo ispustili, a gornji sloj halogenida se prao otopinom Na2HCO3, a zatim s vodom.
Zanima me zašto smo ga prali sa otopinom natrijeva hidrogenkarbonata? Jasno mi je za vodu, u njoj ne otapa, no ni je mi baš jasno zašto u ovome drugome?
peterpann is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2015., 16:29   #7680
Quote:
Lale15 kaže: Pogledaj post
Termička disocijacija fosgena odvija se prema jednadžbi:
COCL2(g)-->CO(g) +Cl2(g)
Pri 400 ˚C i tlaku od 1 bara u ravnoteži je nađeno 2,2 g fosgena u posudi volumena 1500 cm3. Izračunaj konstanu ravnoteže Kp.
Jeli ispravno
n(ukupno )=pV/RT uvrste se ovi brojevi (...) Izracuna se mnozina fosgena n=m/M , izracuna se mnozina fosgena, iz toga se moze izracunat mnozinski udi fosgena (podjelim te dvije mnozine, buduci da su stehio. koeficijenti klora i monoksida jednaki mogu stavit 2x + x(COCl2) =1, nađem x pa iz toga mnozine klora i monoksida, pa onda i tlakove, i uvsrtim u Kp= P(CO)*P(Cl2)/p(COCl2)
Koliko ja vidim ovaj zadatak ne valja, ne moze se izracunati - za izracunati Kp trebala bi ti biti zadana i mnozina produk(a)ta (obje su jednake jer su im stehiometrijski koeficijenti jednaki, naravno).

Quote:
Lale15 kaže: Pogledaj post
Mislim reakcija se odvija u posudi, sta nebi trebao volumen tih plinova biti jednak volumenu posude?
Ukupni volumen svih plinova u njoj.

Quote:
Lale15 kaže: Pogledaj post
Također:Za proces opisan slikom napiši kakva je promjena (< 0, > 0 ili = 0):
http://postimg.org/image/vqlmj592l/
a) w sustava=? ovo ne znam kako se gleda
b) Q sustava=? trebala bi se povecat, ako je toplina presla u okolinu (?)
c) Δ Sokoline=? ako je reakcija egzotermna onda je etropija u okolini -Entalpija , pa bi se trebala smanjivat (???)
Ne mogu otvoriti sliku.
EDIT: Ok, uspjela sam napokon otvoriti, nisam vise posve sigurna u konvencije o predznacima u ovom dijelu kemije ali pokusat cu. Dakle, promjena je pucanje kemijske veze, sto je uvijek proces za koji je potrebna energija (endoterman). Tokolina > Tsustav i stijenke su dijatermicke (omogucuju prijenos topline) pa toplina svakako ulazi u sustav, Qsustav se povecava (>0) a Qokolina se smanjuje (<0). Ako okolina gubi toplinu i u njoj pada temperatura, trebala bi se i smanjivati entropija. Rad pretpostavljam da mozes izjednaciti s Gibbsovom energijom, ΔG = ΔH - TΔS. Ali nesto mi je jako sumnjivo s ovim, bilo bi dobro da me netko provjeri i po potrebi osramoti.

Quote:
Lale15 kaže: Pogledaj post
I zasto N2O nije topljiv u vodi, mislim polaran je
Dosta je to slabo polarno, buduci da O i N imaju dosta slicne elektronegativnosti a molekula je linearna, to se moze objasniti rezonantnim strukturama (ne znam je li ti poznat taj pojam...):


Quote:
peterpann kaže: Pogledaj post
Na vježbama iz organske kemije radili smo pripremu tert-butil-klorida. Prvo smo u lijevku za odjeljivanje pomiješali tert-butanol i konc. HCl. Donji sloj smo ispustili, a gornji sloj halogenida se prao otopinom Na2HCO3, a zatim s vodom.
Zanima me zašto smo ga prali sa otopinom natrijeva hidrogenkarbonata? Jasno mi je za vodu, u njoj ne otapa, no ni je mi baš jasno zašto u ovome drugome?
Za neutralizaciju preostalog suviska HCl.
__________________
streberica.gimnazijalkaATyahoo.com Za državnu maturu I ovdje

Zadnje uređivanje Štreberica : 19.04.2015. at 16:42.
Štreberica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:15.