Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.01.2007., 15:26   #21
Quote:
-ana- kaže:
istina.... u svemu, pa tako i u alkoholizmu treba prvo naci uzrok, a tek onda lijeciti posljedicu.
Ja sam nekako sklon vjerovati da je alkoholizam u glavnom sam sebi uzrok i posljedica. Svi ostali vanjski čimbenici su samo izgovor koji alkoholičar nalazi da bi opravdao "još jednu čašicu".

Bio sam svjedok kako je alkoholičar u stanju namjerno razoriti brak, obitelj, posao, sam od sebe učiniti žrtvu, kako bi kasnije time opravdavao piće.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 15:39   #22
alkohol pojede čovjeka, ali i ljude oko njega, familiju... grozno je to što si osoba može dozvoliti, i kako može propasti. prestrašno.

naš sused je bio alkos. ali je imao 'opasnu' ženu, bolje da kažem odrješitu.
i tako ode moja mama nju pitat za jedan krojački savjet, a ovaj se probudio i kao veli ženi idem kupiti cigarete. a ova ne može, imaš cigarete doma i hopla zaključa vrata. znala je ona njega.
i tako je moja mama ostala u kućnom pritvoru kod njih jedno 3 sata. veli da je ovaj plakao, molio. al žena nije dala.

malo smiješno zvuči, ali kad se zamisliš, da se odrsla osoba može dovesti u takvu situaciju (mislim ne moja mama, neg sused)... tc-tc

a što mislite o solo drinkerima???
__________________
"... now I'm here, think I'll stay around around around..."
(c) queen
zordi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 16:34   #23
Quote:
girlnextdoor kaže:
i mene to jako potrese, kad vidi da mi je mama pila, a LAŽE da nije..nemožeš vjerovati da je to tvoja majka..
da tužno malo,zar ne?
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 16:44   #24
Quote:
cosanostra kaže:
A kad vidim u gradu, u bircu sa 100-200 ljudi, od kojih je možda 10-15 potpuno trijezno, dođe mi da razmislim kolko se tu alkohola popije. Ja u alkoholu jednostavno uživam jer je obično dobro društvo, pa se priča, družimo se...No, to nipošto nije ovisnost.
Povremeno se dogodi da se neko od nas skroz napije, al se onda na nekolko tjedana smiri, i ne pije, ili pije tek tolko.
Ipak, iako često pijemo (čak i u školi) to je sve u granicama normale, ne mogu si zamisliti da bi neko pio svaki dan, jer je ovisan/ovisna.A opet, svako ko pije je potencijalni alkoholičar.
Tako to sve počinje.

Pijanac je osoba koja pije povremeno, nije razvio psihofizičku ovisnost o alkoholu.
Pijančevat možeš od 5 do 10 godina i tada se razvija alkoholizam.

Jednostavno ćeš se jednoga jutra za desetak godina (ako tako nastaviš) probuditi, ne s glavoboljom već s drhtavicom, slabosti, i jedva ćeš dočekati da nešto cugneš da "te smiri".

dugogodišnjim podraživanjem neuroreceptora (uzimanjem opijata koji pojačavaju lučenje neurotransmitera) oni se šire, smanjuje se tolerancija na alkohol (zato netko popije 1 litru rakije i "nije mu ništa"), neuroreceptori se dakle prošire i ako ne uzmeš "odgovarajuću" dozu ONI šalju perifernom živčanom sistemu poruku DA SE POBUNI (drhtavica, nervoza, konvulzije itd.) jer njihove povećane pipke, proširene dugogodišnjim ispijanjem alkohola treba ponovno nahraniti većim količinama neurotransmitera odgovornih za ugodu i opuštanje

dakle, nakon nekoliko godina se razvija alkoholizam i više nećeš moći reći uh napio sam se al` mi je za dva dana već bolje kao da nisam niti pio.
Jednostavno ćeš se početi stalno loše osjećati i upadaš u začarani krug alkoholizma.

I da, postoje dipso-manijakalni alkoholičari koji imaju povremenu potrebu za ispijanjem neumjerenih količina alkohola za razliku u Alfi (što MAD reče) koji su cijeli dan "na alkoholu", piju puno, ali u podijeljenim dozama tako da kod nekih niti nećete primjetiti da su pripiti, rijetko su na bolovanju zbog alkoholizma, funkcioniraju prilično OK na radnom mjestu itd., dok dipsomanijakalni alkosi brže dolaze u konflikte s okolinom, obitelji, no taj tip alkoholičara se uglavnom ili brže potpuno riješi alkohola (prestane piti trajno) ili odu brže tamo gdje idu mrtvi rakovi........
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 16:58   #25
Quote:
Ego kaže:
Alkohol ti malo po malo deformira ličnost, mijenja ti se kompletan način razmišljanja. Nema tu mnogo mjesta za slobodnu volju. Jednostavno kao da ti u glavi svakom ispijenom čašicom, preko tvoj vlastite, sve više raste neka bolesna strana ličnost, koja te uvjerava da popiješ "još jednu". Zapravo mi je fascinantno koliko je vješte manipulacije mozak ovisnika spreman konstruirati kako bi sam sebe savladao.
Sve to stoji kod "razvijenog alkoholizma", no temeljni problem je u tome ZAŠTO osoba A sa 18 godina pri izlasku u društvo, u kafiću naruči sok dok osoba B naruči pivo.

razlog može biti kod osoba B čisto adolescentno dokazivanje, koje se nastavlja godinama dalje i osoba upada u alkoholizam, dakle, postojao je izbor za razliku od kancera, (kod osoba koje su "zdravo živjele") prije no što se alkoholizam "razvio", dok osoba sa rakom nije imala izbora.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR

Zadnje uređivanje normall : 12.01.2007. at 18:41.
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 18:32   #26
Quote:
normall kaže:
Tako to sve počinje.

Pijanac je osoba koja pije povremeno, nije razvio psihofizičku ovisnost o alkoholu.
Pijančevat možeš od 5 do 10 godina i tada se razvija alkoholizam.

Jednostavno ćeš se jednoga jutra za desetak godina (ako tako nastaviš) probuditi, ne s glavoboljom već s drhtavicom, slabosti, i jedva ćeš dočekati da nešto cugneš da "te smiri".
Vjeruj mi, znam ljude koji piju puno više od mene. Ja sam super što se toga tiče...Mislim da si me krivo shvatio...
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 20:12   #27
Quote:
cosanostra kaže:
Vjeruj mi, znam ljude koji piju puno više od mene. Ja sam super što se toga tiče...Mislim da si me krivo shvatio...
Ma, nije se to na tebe osobno odnosilo, već upozorenje SVIM osobama tvojih godina, kako se čovjek neprimjetno može zakvačit na alkohol.
__________________
Uploadanje turbofolk muzike je ZABRANJENO ! THR
normall is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 20:28   #28
Quote:
Ego kaže:
Tipično razmišljanje čovjeka koji ne kuži što je alkoholizam.

Alkohol ti malo po malo deformira ličnost, mijenja ti se kompletan način razmišljanja. Nema tu mnogo mjesta za slobodnu volju. Jednostavno kao da ti u glavi svakom ispijenom čašicom, preko tvoj vlastite, sve više raste neka bolesna strana ličnost, koja te uvjerava da popiješ "još jednu". Zapravo mi je fascinantno koliko je vješte manipulacije mozak ovisnika spreman konstruirati kako bi sam sebe savladao.
Alkoholizam se ne događa preko noći nego kroz niz godina, svatko ima vremena razmisliti kamo mu život ide. Ne možeš reći da pijancima, barem u početku, nikad nije palo na pamet da su već x novaca potrošili na cugu koje nisu smijeli, da su napravili x sranja zahvaljujući cugi itd. Ali svejedno su se opet, svojom voljom napili.


Vidio sam u životu dovoljno alkoholičara i onih koji su na dobrom putu da to postanu da shvatim da ih se nema što žaliti. U krajnjoj liniji, i na svojoj koži sam osjetio neke stvari.


Svatko bira svoj put...
Zombi Mesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 21:56   #29
Quote:
normall kaže:
Sve to stoji kod "razvijenog alkoholizma", no temeljni problem je u tome ZAŠTO osoba A sa 18 godina pri izlasku u društvo, u kafiću naruči sok dok osoba B naruči pivo.

razlog može biti kod osoba B čisto adolescentno dokazivanje, koje se nastavlja godinama dalje i osoba upada u alkoholizam, dakle, postojao je izbor za razliku od kancera, (kod osoba koje su "zdravo živjele") prije no što se alkoholizam "razvio", dok osoba sa rakom nije imala izbora.
Čuj... na ovo mogu odgovoriti jednostavno citirajući cosanostru malo iznad.

To je dijelom stvar bolesti naše civilizacije. Na početku društvo vrši golem pritisak na pojedinca i na neki način ga praktički tjera ka piću. Onaj tko neće ponekad popiti, nazdraviti koju... smatra se drukčijim, manje zabavnim, često biva izoliran, izdvojen iz društva... Izgrađena ličnost to još nekako može podnijeti, ali adolescent, koji se još traži i mišljenje društva mu je iznimno bitno, vrlo teško.

Razmisli, koliko ljudi će ti stvarno reči "da, alkohol je zlo i treba ga izbjegavati", a koliko će ti ljudi reči "ma ne treba pretjerivati, malo alkohola je zdravo"?
Osobno imam princip da ne pijem ni malo, tako da znam o čemu pričam. Vjeruj mi, nije lako ponekad...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:40   #30
Quote:
Zombi Mesar kaže:
Alkoholizam se ne događa preko noći nego kroz niz godina, svatko ima vremena razmisliti kamo mu život ide. Ne možeš reći da pijancima, barem u početku, nikad nije palo na pamet da su već x novaca potrošili na cugu koje nisu smijeli, da su napravili x sranja zahvaljujući cugi itd. Ali svejedno su se opet, svojom voljom napili.


Vidio sam u životu dovoljno alkoholičara i onih koji su na dobrom putu da to postanu da shvatim da ih se nema što žaliti. U krajnjoj liniji, i na svojoj koži sam osjetio neke stvari.


Svatko bira svoj put...
Nije baš tako jednostavno... Ovisnost djeluje po nekad poput virusa... Kao što se uspješan virus zna "sakriti" od imunološkog sustava, tako se i ovisnost sakrije potičući razvoj negirajućeg stava.

To je inače nešto po čemu odmah prepoznaš alkoholičara. Nema realan pogled na vlastito stanje.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:41   #31
dobra tema, da se čovjek malo zamisli,....

eo jednog primjera kojeg ja znam

naime, moj deda ima sad već 70 godina pijo je cijeli život i to jako jako, po litru rakije dnevno najmanje, 3 kutije cigara, imao je 4 alkoholna dilerija , četiri ej, normalni ljudi rijetko prežive drugi, nakon drugog doktori su rekli život ili smrt, deda presto pit i pušit na jedno 10 godina i onda opet udri ali ovaj put bez cigara, nakon treće kome i ležanja na aparatima doktori su se krstili i rukama i nogama kako je uopće živ,... izašo van na tabletama jedno godinu dana i onda opet udri po rakiji dok nije došao taj čudnovati broj 4, nakon toga stvarno nepije više al ni nemože, tolko je izgorio da nezna kako se zove a kamoli što je i gdje je rakija, šaka tableta dnevno, velike poteškoće u govoru i prisječanju,...

doktori kažu ima jak organizam (srce) pa je živ ali,.....

e sad uzroci tog alkohola, da sam ja imao život kao on vjerujem da nebi ni ja bio bolji, iz sirotinje i bjede šljako za kilu masti dnevno, prcali ga u mozak ko je stigo,...... al ipak nikad nije digo ruku na nijedno dijete, steko je imanje, napravio kuču svakom djetetu (ima ih 5), napravio kuče polovici braće i sestara, sve iz svog đepa i svojim radom, nikad nije išo u birtije niti je pravio probleme, ujutro ide na polje i ponese pola kruha, litru rakije i nema ga do noči,.... sjebano

i sad ovakav spaljen pametniji je od pola ljudi koje znam, iznimno ga poštuje cijela familija i svi ljudi koji ga znaju, zovu ga "ljudina"

i u koju on kategoriju spada "alkoholičar radi egzistencije psihe"???

možda sam malo skrenio sa teme ali on me kao osoba strašno fascinira, baš zato što je još uvijek živ nakon toliko alkohola i sranja
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:52   #32
Istina, ali neki imaju jako dobre razloge da se ne napiju.Npr. vjera, voze, sutra moraju na nekakvu nastavu, predavanja, bilo što za kaj je potrebno bit normalan... Ali ak na nekoj fešti, tj. negdje gdje ima razloga za slavlje, može i smije popiti, zašto ne?
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 22:57   #33
Uf, nisam pročitao ovaj tvoj post, odgovarao sam na Egov post.
Pa, dobar ti je deda... Moj je isto skoro u 70-toj, pije umjereno svaki dan, ali baš svaki... Rijetko kad si popije malo više, ali i on je tijekom života uvijek volio popit malo više. I svejedno mu je dobro, voli čovjek radit, pomagat i sl...Najviše voli radit u vinogradu, i sve kaj ima veze s tim (i uvijek popije bar 3-4 gemišta kad ide).
cosanostra is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 23:06   #34
Quote:
cosanostra kaže:
Uf, nisam pročitao ovaj tvoj post, odgovarao sam na Egov post.
Pa, dobar ti je deda... Moj je isto skoro u 70-toj, pije umjereno svaki dan, ali baš svaki... Rijetko kad si popije malo više, ali i on je tijekom života uvijek volio popit malo više. I svejedno mu je dobro, voli čovjek radit, pomagat i sl...Najviše voli radit u vinogradu, i sve kaj ima veze s tim (i uvijek popije bar 3-4 gemišta kad ide).
što nam govori da ima ljudi koji znaju pit i uživat u alkoholu bez štete prema drugima
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 23:12   #35
Quote:
cosanostra kaže:
Istina, ali neki imaju jako dobre razloge da se ne napiju.Npr. vjera, voze, sutra moraju na nekakvu nastavu, predavanja, bilo što za kaj je potrebno bit normalan... Ali ak na nekoj fešti, tj. negdje gdje ima razloga za slavlje, može i smije popiti, zašto ne?
Takav je stav odgovoran za barem 50% alkoholičara...
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 23:30   #36
Quote:
Attack kaže:
što nam govori da ima ljudi koji znaju pit i uživat u alkoholu bez štete prema drugima
e, takav je bil moj deda
__________________
.
-ana- is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 23:37   #37
Quote:
cosanostra kaže:
Istina, ali neki imaju jako dobre razloge da se ne napiju.Npr. vjera, voze, sutra moraju na nekakvu nastavu, predavanja, bilo što za kaj je potrebno bit normalan... Ali ak na nekoj fešti, tj. negdje gdje ima razloga za slavlje, može i smije popiti, zašto ne?
kakve veze vjera ima s opijanjem?
ja jesam u vjerskoj krizi ali neću se za to opit,mislim gluposti
ivana2009 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2007., 23:52   #38
Npr. muslimani je zabranjena konzumacija alkohola. Na to se valjda mislilo.

Quote:
Ego kaže:
Nije baš tako jednostavno... Ovisnost djeluje po nekad poput virusa... Kao što se uspješan virus zna "sakriti" od imunološkog sustava, tako se i ovisnost sakrije potičući razvoj negirajućeg stava.
Kako god okreneš svatko prije nego kaj popije prvi gutljaj alkohola (ne mislim doslovno) u svom životu zna da alkohol može biti iznimno štetan, pa opet krene piti. Ista stvar vrijedi i za drogu, svi znaju kakve su njene posljedice pa je opet krenu uzimati.

Nije da sad moraliziram i govorim kako se nikad ne smije popiti pivo, čaša vina, deci žeštice nego se jednostavno ne slažem s tvojom usporedbom alkoholizma s rakom.


Quote:
Ego kaže:
To je inače nešto po čemu odmah prepoznaš alkoholičara. Nema realan pogled na vlastito stanje.
S ovim se slažem.
Zombi Mesar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 00:24   #39
Quote:
Zombi Mesar kaže:
Npr. muslimani je zabranjena konzumacija alkohola. Na to se valjda mislilo.


Kako god okreneš svatko prije nego kaj popije prvi gutljaj alkohola (ne mislim doslovno) u svom životu zna da alkohol može biti iznimno štetan, pa opet krene piti. Ista stvar vrijedi i za drogu, svi znaju kakve su njene posljedice pa je opet krenu uzimati.

Nije da sad moraliziram i govorim kako se nikad ne smije popiti pivo, čaša vina, deci žeštice nego se jednostavno ne slažem s tvojom usporedbom alkoholizma s rakom.
Je... i onda klince bombardiraju OVAKVIM sranjima... Na TV-u svaki dan gledaš kako kul ekipa pije žuju, kako nisi pravi nevijač ako ne piješ karlovačko, i kaj ti ja znam kaj već ne...

Drogu i alkohol ne bi uspoređivao. Za alkohol je pritisak društva MNOGO jači i informacije mnogo konfuznije.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2007., 01:49   #40
Quote:
Ego kaže:
Je... i onda klince bombardiraju OVAKVIM sranjima... Na TV-u svaki dan gledaš kako kul ekipa pije žuju, kako nisi pravi nevijač ako ne piješ karlovačko, i kaj ti ja znam kaj već ne...
Isto tako su klinci vidjeli pijanca kak spava u tramvaju i smrdi na kilometre, ili kako se netko od članova obitelji/susjeda/poznanika/tkogod nalio pa doma napravio cirkus itd.

Nisu djeca slijepa.

Quote:
Ego kaže:
Drogu i alkohol ne bi uspoređivao. Za alkohol je pritisak društva MNOGO jači i informacije mnogo konfuznije.
Dobro, droga mi je bila samo usputni komentar. Ne mislim da teže oblike droge i alkohol možemo trpati u isti koš ali po meni neke paralele ipak postoje.
Zombi Mesar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:38.