Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.02.2011., 18:30   #1
Postavite pitanje (nakon čitanja prvog posta!)

Dragi forumaši i forumašice (maturanti i maturantice),

we moderators smo došli na ideju da otvorimo jednu temu u kojoj možete postaviti pitanje vezano uz državnu maturu, bili vi stariji ili ovogodišnji maturanti, iz Bosne ili Hrvatske, strukovnjaci ili gimnazijalci. Potičemo jednakost, jel.

Dakle, poanta ove teme je da vi ovdje postavite pitanje, a mi (koji znamo odgovor) na pitanje odgovorimo. Kratko i jasno, s provjerenim i točnim informacijama.

Svi možete sudjelovati u odgovorima, ne morate čekati Lady D i mene, jer postoji realna mogućnost da nijedna od nas dvije ne zna odgovor na vaše pitanje. Dakle, svaka pomoć je dobrodošla.

E sad, da bi ova tema bila čista, uredna i pregledna, trebaju nam, naravno, pravila.

Prvo i najvažnije: ne ostavljajte post na ovoj temi ako niste pročitali pravila.

So here we go:
  • Pitanje mora biti postavljeno što preciznije moguće. Ne treba nam opis cijele procedure koja je dovela do problema nego konkretan problem, sažet, jasan i jednostavan.
  • Prolistajte temu prije postavljanja pitanja jer se ponavljanje pitanja sankcionira brisanjem ili kartonom.
  • Ako ne dobijete odgovor odmah, nemojte ponavljati post - nećemo zaboraviti na vas.
  • Ne postajte ništa osim pitanja ili odgovora. (Moderatori smo, znamo što je offtopic kad ga vidimo)
  • Ako odgovarate nekome na pitanje, pazite da je odgovor koji dajete provjerena i točna informacija, a ne "ja čula od onog frenda kojem je mama rekla da joj je susjed rekao.."

Pravila se mogu nadopunjavati i ispravljati ukoliko naiđemo na potrebu za time, pa se očekuje od vas da pratite prvi post. Konstantno. Da ne bi bilo "nismo znali..."

Eto, to bi za sad bilo sve. Teme s informacijama za starije i ovogodišnje maturante se zatvaraju (ali neće se brisati) i slobodni ste koristiti ovu temu.

Budite dobri.

p.s. Tema za raspravu i pojašnjenje bilo kakvih nejasnoća oko odgovora dobivenih ovdje nalazi se na sljedećoj adresi. Već postojeći postovi samo su prebačeni odavde.

Želimo da ova tema bude čim preglednija da ljudi za pravo mogu naći odgovore koje traže.
__________________
We are the fools of Time and Terror: Days
Steal on us, and steal from us; yet we live,
Loathing our life, and dreading still to die"

Zadnje uređivanje Lady_D : 06.07.2011. at 14:20. Reason: update
Countess is offline  
Old 02.02.2011., 09:06   #2
pitanje...
ja kao starija maturantica odlučila sam se polagati osnovnu razinu sva tri obvezna predmeta, znači hr, eng, mat. zanima me jel ja s obzirom da nisam prijavila izborni dio državne mature jer se još nisam odlučila za niti jedan konkretno fakultet, mogu li ja konkurirati za upis samo sa obveznim predmetima iako neću imati taj izborni dio koji će biti možda na nekom od fakulteta koji će ga tražiti?
podsjećam da sam starija maturantica pa me to buni jer negdje govore da mi stariji možemo konkurirati ocjenama pa ne vidim razlog zašto ne bi mogli konkurirati i samo sa obveznim dijelom državne mature?
da skratim, moguća tri scenarija su:
konkuriram samo ocjenama a državna matura obvezni dio bez izbornog mi neće vrijediti?
konkuriram ocjenama i obveznim dijelom dm bez izbornog dijela koji se također traži?
ili uopće neću moći konkururati za upis na te fakultete sa dodatnim izbornim dijelom iako sam starija maturantica?

(inače, ovo je skraćeno pitanje moš'te misliti kako izgleda pitanje prije nego sam ga skratila )
re*play is offline  
Old 02.02.2011., 10:41   #3
Quote:
re*play kaže: Pogledaj post
pitanje...
ja kao starija maturantica odlučila sam se polagati osnovnu razinu sva tri obvezna predmeta, znači hr, eng, mat. zanima me jel ja s obzirom da nisam prijavila izborni dio državne mature jer se još nisam odlučila za niti jedan konkretno fakultet, mogu li ja konkurirati za upis samo sa obveznim predmetima iako neću imati taj izborni dio koji će biti možda na nekom od fakulteta koji će ga tražiti?
podsjećam da sam starija maturantica pa me to buni jer negdje govore da mi stariji možemo konkurirati ocjenama pa ne vidim razlog zašto ne bi mogli konkurirati i samo sa obveznim dijelom državne mature?
da skratim, moguća tri scenarija su:
konkuriram samo ocjenama a državna matura obvezni dio bez izbornog mi neće vrijediti?
konkuriram ocjenama i obveznim dijelom dm bez izbornog dijela koji se također traži?
ili uopće neću moći konkururati za upis na te fakultete sa dodatnim izbornim dijelom iako sam starija maturantica?

(inače, ovo je skraćeno pitanje moš'te misliti kako izgleda pitanje prije nego sam ga skratila )
Na ovo je odgovoreno vec milijardu puta, a ta informacija se moze pronaci i u brosuri. Dobit ces bodove za one ispite dm koje fakultet vrednuje, te za ocjene iz srednje skole, onoliko koliko fakultet vradnuje. Tocan uvid u zahtjeve fakulteta, te postotak koji daju odredjenom uspjehu je vidljiv na kartici studijskog programa prilikom pretrazivanja na portalu Postani student.
(-.-) is offline  
Old 02.02.2011., 13:49   #4
Quote:
(-.-) kaže: Pogledaj post
Na ovo je odgovoreno vec milijardu puta, a ta informacija se moze pronaci i u brosuri. Dobit ces bodove za one ispite dm koje fakultet vrednuje, te za ocjene iz srednje skole, onoliko koliko fakultet vradnuje. Tocan uvid u zahtjeve fakulteta, te postotak koji daju odredjenom uspjehu je vidljiv na kartici studijskog programa prilikom pretrazivanja na portalu Postani student.
ja se ispričavam što sam glupa pa opet nisam shvatila.
jel mogu onda ja kao starija maturantica upast na faks bez pisanja izbornog predmeta koji je zahtjev fakulteta koji bi htjela upisati? znači konkurirati samo sa obveznim predmetima? znam da ovi redovni to ne mogu, ali mogu li stariji? unaprijed zahvaljujem na konkretnom odgovoru
re*play is offline  
Old 02.02.2011., 13:57   #5
Nisu li ova dva dokumenta u jednoj sastavnici kontradiktorna?

Prvi kaže da kalkulator ne smije imati mogućnost deriviranja i integriranja, dok drugi kaže ( iako je rečenica sva zbrda-zdola ) da takvi jesu dozvoljeni, ukoliko nisu GRAPHIC ili CAS. Šta je sad na kraju točno?

Oba dokumenta su doduše napisana u vrijeme oko ispita mature prošle godine ( ožujak i travanj 2010. ), al eto, ako ništa nisu mijenjali i zadnja informacija po pitanju kalkulatora je ova Sirovatkina ( drugi dokument ), zašto se onda govori da se ne smije koristiti one kalkulatore s mogućnošću deriviranja i integriranja?
__________________
Sometimes, the best answer is a more interesting question.
Terry Pratchett
Keenado is offline  
Old 02.02.2011., 14:57   #6
Quote:
re*play kaže: Pogledaj post
ja se ispričavam što sam glupa pa opet nisam shvatila.
jel mogu onda ja kao starija maturantica upast na faks bez pisanja izbornog predmeta koji je zahtjev fakulteta koji bi htjela upisati? znači konkurirati samo sa obveznim predmetima? znam da ovi redovni to ne mogu, ali mogu li stariji? unaprijed zahvaljujem na konkretnom odgovoru
Možeš konkurirati i bez tog izbornog.
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Old 02.02.2011., 15:40   #7
Quote:
Keenado kaže: Pogledaj post
Prvi kaže da kalkulator ne smije imati mogućnost deriviranja i integriranja, dok drugi kaže ( iako je rečenica sva zbrda-zdola ) da takvi jesu dozvoljeni, ukoliko nisu GRAPHIC ili CAS. Šta je sad na kraju točno?
Pa, točno je to da se smije koristiti kalkulator s mogućnošću deriviranja i integriranja ukoliko nije GRAPHIC ili CAS.

...Prvi dokument je uputa, a drugi pojašnjenje. Nisu valjda prvo dali pojašnjenje, pa onda uputu.

Quote:
re*play kaže: Pogledaj post
jel mogu onda ja kao starija maturantica upast na faks bez pisanja izbornog predmeta koji je zahtjev fakulteta koji bi htjela upisati?
U principu, možeš upasti bez pisanja tog izbornog predmeta jer ti ga državna matura ne postavlja kao nikakav uvjet.

Ali, trebala bi provjeriti na samoj stranici faksa jel njima taj izborni uvjet koji moraš zadovoljiti ili su ga stavili kao obavezan eto tek tak.

Znam da su mene prošle godine skinuli s liste ... VVG-a, jer nisam položila ... nešto.
__________________
We are the fools of Time and Terror: Days
Steal on us, and steal from us; yet we live,
Loathing our life, and dreading still to die"
Countess is offline  
Old 02.02.2011., 16:21   #8
Quote:
borntobewinner kaže: Pogledaj post
Možeš konkurirati i bez tog izbornog.
Quote:
Countess kaže: Pogledaj post
U principu, možeš upasti bez pisanja tog izbornog predmeta jer ti ga državna matura ne postavlja kao nikakav uvjet.

Ali, trebala bi provjeriti na samoj stranici faksa jel njima taj izborni uvjet koji moraš zadovoljiti ili su ga stavili kao obavezan eto tek tak.

Znam da su mene prošle godine skinuli s liste ... VVG-a, jer nisam položila ... nešto.
e hvala vam....
re*play is offline  
Old 02.02.2011., 16:35   #9
Evo i mene s pitanjem. Ja sam stavila hrvatski jezik višu razinu jer sam smatrala da ću tako lakše upasti na one fakultete koji traže osnovnu razinu sva tri predmeta. Jel to istina, jer nije mi baš posve jasno, koliko sam shvatila ako za neki faks pise da trazi hrvatski osnovnu razinu i da će se s 20% vrednovat ako se 100% rješi test, jel za tih 20% ja trebam rješit hrvatski višu razinu 100% ili mi je dovoljno da dobijem bar 2 pa ću isto bit iznad ovih s osnovnom razinom?
__________________
Daj reci... Je li nakon svega stvarno grijeh zastati kad čuješ sličan smijeh?
kyk@15 is offline  
Old 02.02.2011., 16:46   #10
Quote:
kyk@15 kaže: Pogledaj post
Evo i mene s pitanjem. Ja sam stavila hrvatski jezik višu razinu jer sam smatrala da ću tako lakše upasti na one fakultete koji traže osnovnu razinu sva tri predmeta. Jel to istina, jer nije mi baš posve jasno, koliko sam shvatila ako za neki faks pise da trazi hrvatski osnovnu razinu i da će se s 20% vrednovat ako se 100% rješi test, jel za tih 20% ja trebam rješit hrvatski višu razinu 100% ili mi je dovoljno da dobijem bar 2 pa ću isto bit iznad ovih s osnovnom razinom?
Pročitaj brošuru u postu.
__________________
We are the fools of Time and Terror: Days
Steal on us, and steal from us; yet we live,
Loathing our life, and dreading still to die"
Countess is offline  
Old 02.02.2011., 16:52   #11
Aha, hvala puno
__________________
Daj reci... Je li nakon svega stvarno grijeh zastati kad čuješ sličan smijeh?
kyk@15 is offline  
Old 02.02.2011., 17:51   #12
Quote:
Countess kaže: Pogledaj post
Pa, točno je to da se smije koristiti kalkulator s mogućnošću deriviranja i integriranja ukoliko nije GRAPHIC ili CAS.

...Prvi dokument je uputa, a drugi pojašnjenje. Nisu valjda prvo dali pojašnjenje, pa onda uputu.
Poanta je bila u tome da su za istu stvar rekli i da se ne smije i da se smije. Netko baš nije bio jako pažljiv kod izrade tih dokumenata, odnosno ako su već ovim drugim porekli detalj iz prvog, trebali su za ovu godinu promijeniti taj detalj u prvom, a ne ovako. Al dobro, to nema veze ni s kim odavde.
__________________
Sometimes, the best answer is a more interesting question.
Terry Pratchett
Keenado is offline  
Old 02.02.2011., 19:46   #13
Jel može biti kakvih problema ako ću odjavljivati 4-5 izbornih predmeta? :S Prijavio sam 6 izbornih predmeta, ali sigurno ne želim pisati više od 1-2. Nisam baš odlučan pa ne znam koji će mi možda zatrebati za fakultete koje odaberem, a kako nam je ispitni koordinator objašnjavao mislio sam da će biti jednostavno na stranici odjaviti izborne najviše mjesec dana prije, ali sad koliko sam skužio trebat će se javit njemu za to. Pa me muči sad, dal je bolje da riješim to sad ako sam stvarno napravio glupost i javim se koordinatoru prije nego pošalje te prijave koje potpisujemo ili mogu jednostavno odjavit kasnije bez posljedica?
Gigi6 is offline  
Old 02.02.2011., 22:47   #14
Kako će se ove godine objavljivati rezultati, hoće li biti kao i prošle godine da se objavljuje rezultat pojedinog ispita cca 30 dana nakon pisanja tog ispita (znači objavljuje se ispit po ispit, onim redom kako se koji piše) ili će se čekati 7. mjesec pa će onda tada objaviti sve odjednom?

Dakle isto pitam i za rang-liste. Hoće li biti poznate već kada se objave svi ispiti (ako se objave) ili će se čekati do zadnjeg dana (dan potvrđivanja upisa) da se mogu znati rang liste?
blekky7 is offline  
Old 02.02.2011., 23:03   #15
Quote:
Gigi6 kaže: Pogledaj post
Jel može biti kakvih problema ako ću odjavljivati 4-5 izbornih predmeta? :S
...
Pa me muči sad, dal je bolje da riješim to sad ako sam stvarno napravio glupost i javim se koordinatoru prije nego pošalje te prijave koje potpisujemo ili mogu jednostavno odjavit kasnije bez posljedica?
Odjava
Ukoliko učenik nije u mogućnosti pristupiti prijavljenim ispitima, obavezan ih je najkasnije pet dana prije ispitnog roka odjaviti. Ispiti se odjavljuju u pisanom obliku uz dokaze o opravdanosti odustajanja od ispita.
Ako učenik školi ne dostavi dokaze o opravdanosti odustajanja od ispita, smatra se da je iskoristio ispitni rok.


Svejedno, ako sigurno ne misliš polagati te ispite, bolje da ih odjaviš odmah.
S druge strane, ako još razmišljaš, imaš vremena s odjavom.

Quote:
blekky7 kaže: Pogledaj post
Kako će se ove godine objavljivati rezultati, hoće li biti kao i prošle godine da se objavljuje rezultat pojedinog ispita cca 30 dana nakon pisanja tog ispita (znači objavljuje se ispit po ispit, onim redom kako se koji piše) ili će se čekati 7. mjesec pa će onda tada objaviti sve odjednom?

Dakle isto pitam i za rang-liste. Hoće li biti poznate već kada se objave svi ispiti (ako se objave) ili će se čekati do zadnjeg dana (dan potvrđivanja upisa) da se mogu znati rang liste?
Ajme. Matura još nije ni počela, jel to stvarno bitan podatak?

Nisam naišla na konkretnu informaciju. (Olitiga, ne zna se još)
__________________
We are the fools of Time and Terror: Days
Steal on us, and steal from us; yet we live,
Loathing our life, and dreading still to die"
Countess is offline  
Old 06.02.2011., 19:00   #16
Quote:
Countess kaže: Pogledaj post
Odjava
Ukoliko učenik nije u mogućnosti pristupiti prijavljenim ispitima, obavezan ih je najkasnije pet dana prije ispitnog roka odjaviti. Ispiti se odjavljuju u pisanom obliku uz dokaze o opravdanosti odustajanja od ispita.
Ako učenik školi ne dostavi dokaze o opravdanosti odustajanja od ispita, smatra se da je iskoristio ispitni rok.


Svejedno, ako sigurno ne misliš polagati te ispite, bolje da ih odjaviš odmah.
S druge strane, ako još razmišljaš, imaš vremena s odjavom.
I što sad mogu navesti kao razlog odjave, a da mi se uvaži?
Gigi6 is offline  
Old 06.02.2011., 22:08   #17
Quote:
Gigi6 kaže: Pogledaj post
I što sad mogu navesti kao razlog odjave, a da mi se uvaži?
Smrtni slučaj
Luyindula is offline  
Old 06.02.2011., 22:31   #18
Sigurna sam da možeš reći da si odustao od fakulteta zbog kojeg si prijavio te izborne - i sad ti više ne trebaju.
__________________
We are the fools of Time and Terror: Days
Steal on us, and steal from us; yet we live,
Loathing our life, and dreading still to die"
Countess is offline  
Old 06.02.2011., 23:19   #19
Ako je tako, onda dobro. Znači neki posebni dokazi mi neće trebati?
Gigi6 is offline  
Old 07.02.2011., 17:03   #20
Imam pitanje!!! Polaozio sam maturu prosle 2010 godine kao prva generacija,,,pisao sam matematiku osnovnu razinu,,no sada zelim na faks koji trazi Visu razinu(A) i naravno da sam to stavio,,ali za svaki slucaj stavio sam fakuktete koje traze samo B razinu u slucaju da ne polozim A razinu,,sve bi bilo u redu da me ovo ne muci gdje am nasao na stanici postani-student

Podsjećamo kandidate koji su završili srednje obrazovanje i koji su prošle 2010. godine polagali ispite državne mature i zadovoljni su rezultatima, da nisu dužni ponovno polagati iste u svrhu rangiranja na studijske programe. Za rangiranje će se uzimati već postojeći rezultati. Ako se odluče za ponovno polaganje ispita, za rangiranje će se uzimati ovogodišnji rezultat. Stoga molimo kandidate da dobro razmisle prilikom mogućega ponovnog prijavljivanja određenoga ispita državne mature.

Prema tome ako pisem A razinu ako padnem nece ni moc se rangirat na faks koji trazi samo B razinu????Mislim ak sam to dobro protumacio ovo je ogromna glupost
solden is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:02.