Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.09.2010., 22:30   #1
Centralno vs. grijanje na klimu

Pozdrav,

evo dileme pa da čujem Vaša cijenjena mišljenja i savjete.

Dakle kuća je na moru, konkretno Zadar, novogradnja, zid debljine 25 cm cigla vulgaris, i sad ce ici jos 8 cm stiropora na to. Na krovu je vec 16 cm mineralne vune.

Razmišljam se da li da stavim grijanje na klime, ili centralno na plin. U obje varijante bi stavio samo pripremu jer necu imati love za kompletan sustav odmah, ali ce biti kroz par godina. Podno je otpalo jer zahtjeva puno veću investiciju u startu, a i skoro cijela kuća će biti u drvenim podovima.

Klimama bi se moglo riješiti cijelu kuću sa 2 multisplit sistema po 3 jedinice, jedna za kat i jedna za prizemlje, sve bi stavio podne jedinice. Išao bi na neki ozbiljniji sustav, tipa mitsubishi, dakin, ili sl. S obzirom da kod nas temperature ne idu prenisko, iskoristivost ovih sustava bi trebala biti OK. Negdje sam pročitao, ne sjećam se više gdje, da bi grijanje na struju sa dizalicama topline trebalo biti dosta isplativo ako je kuća dobro izolirana.
Kupatila bi u tom slučaju morao grijati ili podno na struju ili nešto slično, a toplu vodu isto na struju (+ solar kad se skupi para).

Na drugu stranu ostaje centralno na plin. U Zadru bi zemni plin trebao doći do kuća kroz nekoliko godina, pa bi to bila dobra opcija. Prednost je što bi riješili i grijanje kupatila te tople vode, ali nema hlađenja, pa bi trebalo staviti još bar dvije jače klime, jednu u prizemlje i jednu na kat za hlađenje.

Napominjem da ćemo u DB koji je otvoren prema katu (galerija) imati kamin koji bi trebao biti primarni način grijanja za jače zime u slučaju da stavim klime. U slučaju centralnog mi se to malo kosi jedno sa drugim, s obzirom da je to centralno tromiji sustav i pretpostavlja rad po cijeli dan a ne da se uključi kad dođeš doma dok ne naložiš, zar ne?

Nadam se različitim mišljenjima i iskusvima!
cobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 08:24   #2
Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
Dakle kuća je na moru, konkretno Zadar, novogradnja, zid debljine 25 cm cigla vulgaris, i sad ce ici jos 8 cm stiropora na to. Na krovu je vec 16 cm mineralne vune.
Razmišljam se da li da stavim grijanje na klime, ili centralno na plin.
Danas dobri inverteri imaju izvrsnu iskoristivost te imaju mogucnosti okrenuti strujnje zraka suprotno nego kad hlade. Buduci da si na moru ovo je izvrsno rjesenje. Samo se dobro posavjtuj prije kupnje koji inverteri imaju sve sto ti treba za grijanje da to bude ugodno.

To kombiniraj sa elektricnim podnim grijanjem za kupaone isl koje je takodjer jeftino za ugradnju i imas odlicno rjesenje.

U usporedbi s ovim investiciju plina ces tesko ili nikada isplatiti (radijatori, cijevi, pumpe, prikljucak, kotao). Pogotovo zato jer ces klime ionako kupovati.
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 19:47   #3
Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

evo dileme pa da čujem Vaša cijenjena mišljenja i savjete.

Dakle kuća je na moru, konkretno Zadar, novogradnja, zid debljine 25 cm cigla vulgaris, i sad ce ici jos 8 cm stiropora na to. Na krovu je vec 16 cm mineralne vune.
Uh, dobra logika. Jako sam puno čitao o ovome, no kako nemam potrebe nisam se upuštao u konkretne kalkulacije (primarno komparacije investicije). Sa toplinskog/energetskog aspekta, tj. potrošnje el. energije i njene cijene, to bi u ovim navedenim uvjetima morao biti daleko najefikasniji sustav (toplinska pumpa, dok je vani zima solidno iznad nule, inverter sustav!...).
Također moraš biti, kako si naveo, u domeni brendiranih inverter sustava. Neinverteri nisu uopće projektirani na trajan rad u modu grijanja, već kao povremena ispomoć. Previsoki su tada tlakovi u sustavu, a ovi nisu dovoljno robusno dizajnirani, te puno prije otkazuju...
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2010., 22:15   #4
Drago mi je da imam istomišljenika, i ja sam tako nekako razmisljao, struja i ako i poskupi na neku realnije cijenu, opet imam nekih 3 kw iz 1 kw, tako da mislim da bi uvijek trebalo biti koliko-toliko isplativo, kad govorimo o Dalmaciji. Ko da sam negdje pročitao da se Austrailiji najviše griju na invertere, baš iz tog razloga što su zime blage.

Na drugu stranu kamin bi ostao kao rezerva za najhladnije dane, a i ostale dane kad imam volje naložit što je u principu dosta često )

Malo sam gledao cijene, i jedan ozbiljniji inverter multisplit sustav sa tri podne jedinice košta negdje oko 25.000 kuna, dakle bi bila 50.000, plus montaža. Prednost mi je i to što ne moram odmah staviti oba, ako nemam dovoljno love... I unutarnje jedinice možemo stavljati jednu po jednu, kad možemo...

Ono što me možda više brine u toj priči je grijanje kupatila, te potrošne tople vode. Kakva su iskustva sa tim el. podnim grijanjima? vjerujem da je ugodnost ok, a što je sa potrošnjom? A grijanje vode na struju? To mi se još čini kao najskuplja varijanta, barem dok ne riješim solar.
cobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 01:03   #5
Da li se varam, ili je investicija u invertere sa ugradnjom u rangu sa npr. grijanjem na lož ulje (sa radijatorima...) za takvu veličinu kuće?
Za kupaonu bi preporučio za razmisliti o npr. Vaillant kaloriferu. Ovaj od kilovata bi bio odličan. Glavna poanta je da vrlo brzo zagrije kupaonu, po potrebi (a to je redovito na mahove - ne grije se stalno).
O podnom nemam iskustva.
Za potrošnu vodu treba odabrati optimalnu veličinu za obitelj/potrebe (ne znam, treba progooglati, samo npr. 120 litara na 50 stupnjeva zagrijanosti radi max. iskoristivosti, manjih gubitaka i slično...). Nemam niti ovdje konkretno iskustvo komfora i potrošnje, no mislim da može sasvim ok funkcionirati.
FED is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2010., 22:54   #6
Da se malo i ja uključim to bi bilo jedno od boljih rijšenja za malo novaca samo neznam zašto se nebi još malo pozabavili i na taj način da se dio energije u ljetnom periodu dok je modus hlađenja a tada se ispuhuje na vanjskoj jedinici iskoristio na zagrijavanju tople sanitarne vode . Pa čak i u zimskom periodu jer ste dobro naveli jedan naprema tri kod toplinske crpke. U primorskom području postoji mogućnost crne tarife priključka na elektri koja garantira minimalno 8 sati po povlaštenoj cijeni naravnop tijekom 24 sata .Tada se uz upotrebu akumulacije energije može kombinirati da se spremnici tjekom jeftine tarife pune pomoću toplinske pumpe a tijekom skupe npr.pomoću kamina koji je povezan u sustav . Na takav sustav se može dograđivati još i solarni kolektori i ili bilo kakav drugi izvor energije. Nema porebe cjelokupan sustav odjedanput instalirati, ako vam trenutna financijska situacija to ne dozvoljava .
miran18 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 10:39   #7
Svojevremeno sam gledao u MB frigo njihov klima-bojler, cca 10.000 kn sa ugradnjom. Ovime dobivaš najjeftiniju pripremu tople vode, i ugradiš kvalitetan dual split klima za druge prostorije. Pouzdanost grijanja je veća, u slučaju da ti se dogodi nekakav kvar ako imaš sustav sa tri unutarnje i jednom vanjskom (možeš bar malo dogrijavati, uz kamin).
Za zagrijavanje kupatila oduvijek koristim kalorifer sa timerom, pokazalo mi se izvrsno (zimi se pali 5 minuta prije ustajanja). Kod preuređivanja kupatila nisam imao mogućnosti podizanja visine poda radi potrebne ugradnje toplinske izolacije ispod grijaće mrežice, pa sam odustao od podnog el. grijanja
Cijene podnog el. grijanja su bile jako različite, mislim da je ŠILD bio najpovoljniji. Da radim kuću i novo kupatilo, ugradio bi ga sigurno.
Svaka čast na ugradnji takve izolacije na kući, nije još baš uobičajeno takvo razmišljanje u Zadru.

Edit
Naravno, svi jači proizvođači tipa Daikin, Mitsubishi, Toshiba... imaju fensi-šmensi sustave sa dizalicama topline za sve kombinacije tipa grijanje fan-coil+podno+priprema tople vode+you name it... pitanje je, kao i obično, samo novaca

Zadnje uređivanje sunce_more : 12.09.2010. at 10:47.
sunce_more is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2010., 23:24   #8
Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

evo dileme pa da čujem Vaša cijenjena mišljenja i savjete.

Dakle kuća je na moru, konkretno Zadar, novogradnja, zid debljine 25 cm cigla vulgaris, i sad ce ici jos 8 cm stiropora na to. Na krovu je vec 16 cm mineralne vune.
mislim da sam jedan od rijetkih koji ti moze dati podatke iz prve ruke. imao sam identicnu situaciju prije 4 g. cekao sam da prodje plin i u medjuvremenu sam morao nesto napraviti s grijanjem i odlucio se za klime. i to na kontinentu. na uzas svih, cak i ljudi sta se s tim bave profesionalno..
i nisam pogresio.
ima tu sad dosta detalja, al da ne duzim ja bi ti preprucio 2 split sistema a ne multisplit. klima je super rjesenje ali ima i svojih mana...

ja cu si ugradit i plin (do kuce mi je dosao, samo jos moram po kuci razvesti) ali mislim da ce mi klima uvjek biti dobar dio godine glavno grijanje...

kad sam ja kupovao jedna klima je bila ispred svih (a mislim da je jos uvjek)..nocria od fujitsua...rols rojs klima...iskoristivost 4.44...ja imam kucu od 150m2, bez fasade (izolacija je na tavanskoj deci 12cm i pod 7cm + nova stolarija sa low e staklom) s tim da je jedna klima dolje (gdje je sve otvoreno i siroki su prolazi) i grije 66m2 plus dio gornjeg kata jer je stepeniste otvoreno..druga klima je u spavacoj sobi na katu koja grije tu sobu i isto dio stubista i kupaonu...2 sobe su zatvorene preko zime..i u toj situaciji kad je temperatura vani npr 7 stupnjeva dnevno potrose 10 tak kuna...

grijale su prosle godine i na -12 bez ikakvih problema..tu samo dolazi do problema sa kapacitetom..tada temp. u kuci ide tesko preko 20 ali da je fasada vjerovatno bi bio jos koji stupanj toplije.
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 23:00   #9
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
ima tu sad dosta detalja, al da ne duzim ja bi ti preprucio 2 split sistema a ne multisplit. klima je super rjesenje ali ima i svojih mana...
do procitao sam sve tvoje postoje na temu grijanja i izolacija jos odavno, ima dosta zanimljivih stvari...
uz ta tvoja iskustva, te uz preporuku jednog covjeka iz Zadra sam i poceo razmisljati o klimama za grijanje.

split sistemi mi nisu interesantni jer mi treba 6 unutarnjih jedinica, pa bi ekvivalentno trebalo i 6 vanjskih, sto bi izgledalo nakaradno na obiteljskoj kuci.. zasto si protiv multisplita? ima neki konkretan razlog, ili?

sto smatras manama klime? osim ovog ocitog da na -12 ne moze postici vise od 20 unutra, sto je za nase podrucje skoro pa zanemarivo?


Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
ja cu si ugradit i plin (do kuce mi je dosao, samo jos moram po kuci razvesti) ali mislim da ce mi klima uvjek biti dobar dio godine glavno grijanje...
mislim da je ovdje sad kljucno pitanje da li bi ugradio plin i da ti je kuca u dalmaciji?
cobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2010., 23:31   #10
Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
mislim da je ovdje sad kljucno pitanje da li bi ugradio plin i da ti je kuca u dalmaciji?
Vjerojatno ne...tko ima centralno na moru?
Nisam majstor, ni strucnjak, niti znam puno o temi...
Samo mala upadica, iako se i meni cini (onako iz aviona) da dole ne treba centralno i da klima to sigurno moze odraditi...
Mi (gore) ne znamo kako je dole po zimi i koliko zna zahladit, zapuhati...
Osim toga, nije nevazno ni to da ljudi s mora malo teze podnose hladnocu, tamo gdje je nama ok, oni se tresu, zima je... Njima je temperaturna promjena ljeto/zima prilicno velika i jasno je da je njima zima (a jos i bura puse) i na 10 stupnjeva, pa je kucu mozda tesko zagrijati na ugodnih 26.
Zato, iako je vjerojatno klima i dovoljna (neka bolja), mozda ne treba zanemariti komociju centralnog...ako se ima para, jer je (tako rekose) ipak to skuplja verzija. (ali za pocetak uvede se plin, pa se neka pecka montira, a ko bude love, polako i koji radijator)
Ovo je samo laicka upadica, nemoj se obazirati.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 01:10   #11
Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
split sistemi mi nisu interesantni jer mi treba 6 unutarnjih jedinica, pa bi ekvivalentno trebalo i 6 vanjskih, sto bi izgledalo nakaradno na obiteljskoj kuci.. zasto si protiv multisplita? ima neki konkretan razlog, ili?
svi su mi majstori koji se profi bave klima uredjajima rekli da nisu ljubitelji multisplit sustava..prvo vise nutarnjih ovisi samo o jedno vani a za istu cijenu.
odnosno ako uzmes 2 splita svaki od 4kw to npr. kosta 8 tisuca kuna sve skupa, a jedan multisplit od 8kw kosta isto tolko.
jos veca mana mu je iskoristivost. jer multisplitovi u pravilu imaju vecu snagu da bi imalo smisla stavljati vise nutarnjih na njih a to onda nije niti blizu iskoristivosti moje nocrie koja je 4.44..

cak i taj hvaljeni daiseikai koji ima iskoristovost 5, to ima smo na klimama male snage (3.5kw) a na jacima je to dosta manje..zato sam izmedju ostalog i rekao da je nocria po meni vjerovatno najbolja klima na trzistu...
to su mi otprilike mane multisplita ali svakako ako je kuca dosta razvedena nije bas moguce staviti tolko kutija van...

Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
sto smatras manama klime? osim ovog ocitog da na -12 ne moze postici vise od 20 unutra, sto je za nase podrucje skoro pa zanemarivo?
pa mane se najvise odnose u biti na kapacitet ali to i nije mana jer ako moju nocriu stavisu sobu od 20m2 onda ce dogrijati do +24 i kad je vani -18 i to u najmanjoj brzini...

tako da moras malo prekapacitirati snagu da bi imao komfornu situaciju.
jer npr. defrost ti traje par minuta i kad je vani jako hladno tocno osjetis kako je prestala puhati toplo i osjeti se mali nedostatak ugode..ako to tako mogu reci..
sljedece sta moras paziti je da nisi nigdje na putu zraka nutarnje jedinice jer se ispod toga nemoze biti..boli glava.
kod mene je to sve zadovoljeno, ne znam kako je kod tebe...

a posto si u dalmaciji gdje zima nije tako hladna i sta je jos puuuno bitnije za klimu nema tolko vlage ti mozda ne budes uopce imao te probleme...

znas, kad upalis radijatore to se moze nafrljit na 25 i ako imas malu djecu to je ipak ugodnije.
pogotovo u kupaonama..u spavacoj nije problem..ja bi najradje da je tamo 14, ali u kupaoni bi da je 28...

ali ipak, tolko je prednosti da ovi mali nedostaci meni ne smetaju tolko...evo sad malo zahladi ja je samo malo upalim i vec je super ugoda a ni ne cujem je da radi a potrosnja kao da je nema...preko noci sam je imao upaljenu za hladjenje preko ljeta u spavacoj sobi i za cijelu noc potrosi manje od 2kn. i to na temp. 19.
pocetna investicija je neka srednja...a imas i hladnjenje i grijanje..tako i tako bi neko hladnjenje morao stavljati u kucu bez obzira kakvu izolaciju imas..


Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
mislim da je ovdje sad kljucno pitanje da li bi ugradio plin i da ti je kuca u dalmaciji?
zasto u dalmaciji ne? zbog cijene mislis ili..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 08:20   #12
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
zasto u dalmaciji ne? zbog cijene mislis ili..
Ne, nego s obzirom na omjer ulozeno/dobiveno kod klima, te s obzirom na iskustvo sa grijanjem već par zima na klime, da ti je kuca u umjerenijoj klimi, bili uopce razmisljao da stavljas jos i centralno ili bi ti te nocrie bile dovoljne? jer ako ona na -12 nakuri do +20, onda na -5 ili - 6 koliko je mozda najhladnija temp. koju sam ja ikad dozivio u Zadru i to samo rano ujutro, trebala bi moci nakuriti i debelo preko 20.... pogotovo sto ti kazes ako je malo prekapacitirana (sto je u mom slucaju neminovno, jer ne postoje tako slabe klime kolike bi meni za vecinu prostorija trebale ako idemo čisto po nekom izračunu, s obzirom da izolaciju i sve ostalo).

jer ja ako bih isao na klime, isao bih na najkomformniji sustav, znaci podne jedinice (one nikom ne pusu u glavu ), imam odlicna mjesta za staviti ih, ali ako bi stavio centralno onda su to odlicna mjesta za radijatore )

i nekako mi opcenito jedno iskljucuje drugo, cini mi se da bi to bilo bacanje novaca, stavim 6 klima i onda jos poslije radijatore pored njih. Sad radim grube radove (struja, pa zbuka pa estrih) te bih stavio pripremu za jedno ili drugo u estrih. Ako bi isao na centralno, ostavio bi pripremu samo da dvije malo jace klime, jednu za kat jednu za prizemlje, i to prvenstveno za hlađenje. I onda bi one išle negdje na zid.... ako mo kužiš.


zapravo, kad malo ovako razmislim nekako sve više i više naginjem tom grijanju na klime što se tiče samog grijanja, jedino što mi se ne svidja kod tog sistema je što moram mislit odvojeno još i na kupatila, a i ako hoću obilje tople vode (a hoću, odnosno žena hoće ), treba potrošiti jako puno struje, ili nabaviti solar... kod centralnog je taj aspekt puno ekonomičniji, zar ne?
cobu is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 09:09   #13
Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
jer ja ako bih isao na klime, isao bih na najkomformniji sustav, znaci podne jedinice (one nikom ne pusu u glavu ), imam odlicna mjesta za staviti ih, ali ako bi stavio centralno onda su to odlicna mjesta za radijatore )
Pretjerano kompliciras. Kao sto sam vec napisao moderni inverteri koji su namijenjeni grijanju znaju preusmjeriti smjer puhanja zraka ovisno da li griju ili hlade, tako da kod grijanja ne pusu u glavu ni nista slicno. Nema apsolutno nikakve potrebe ni smisla stavljati podne jedinice.

Drugi rijecima uredjajima koji se po izgledu ni nacinu montaze ne razlikuju od obicne split klime rijesit ces vrlo elegantno, jeftino i efikasno problem i grijanja i hladjenja. Naravno kod kupovine treba pametno odabrati uredjaje.
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 09:53   #14
Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
Ne, nego s obzirom na omjer ulozeno/dobiveno kod klima, te s obzirom na iskustvo sa grijanjem već par zima na klime, da ti je kuca u umjerenijoj klimi, bili uopce razmisljao da stavljas jos i centralno ili bi ti te nocrie bile dovoljne? jer ako ona na -12 nakuri do +20, onda na -5 ili - 6 koliko je mozda najhladnija temp. koju sam ja ikad dozivio u Zadru i to samo rano ujutro, trebala bi moci nakuriti i debelo preko 20.... pogotovo sto ti kazes ako je malo prekapacitirana (sto je u mom slucaju neminovno, jer ne postoje tako slabe klime kolike bi meni za vecinu prostorija trebale ako idemo čisto po nekom izračunu, s obzirom da izolaciju i sve ostalo).
ma ja da imam jos jednu klimu na takav prostor bilo bi kod mene i na -18 preko 25 unutra ako hocu.
na moru je to sigurno puno ljepse sa klimama jer nema te vlage i ne ide tolko u defrost i imate puno vise sunca (odnosno puno manje te magle koja nama smeta za sve)...

ali sta se tice racunice, stavljati 6 klima ili centralno na plin, nisam siguran sta bi vise kostalo..kod nas je ugradnja plina samo 4000kn i jos instalacija po kuci sta je jos kakvih 30tak...a ovih 6 klima ako su dobre mislim da nece kostati puno ispod toga.
a i kupaone ce ti biti mali problem..mislim, problem. kod mene je u gornjoj kupaoni 16 kad je u sobi preko 20 jer nece topli zrak bas tako iza coska. ali imam malu zidnu el. grijalicu unutra i kad se idem kupat ona za 5min napravi 27.
tako da sve to na kraju ispadne ok i meni to nije problem al za nekoga bi to mozda bilo lose.
svak ima svoje.

Quote:
cobu kaže: Pogledaj post
kod centralnog je taj aspekt puno ekonomičniji, zar ne?
je. grijanje vode na plin je super ekonomicno. to je jos jedna manica klima
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 11:54   #15
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
je. grijanje vode na plin je super ekonomicno. to je jos jedna manica klima
Morat ces ovo jako dobro potkrijepiti cinjenicama prije nego netko povjeruje.

Naime dobri inverteri imaju stupanj iskoristivosti i preko 5, što znači da za jedan kilovat uložene električne energije daju preko 5 kilovata toplinske energije.
Struja jest skuplja od plina, ali iskoristivost toplinske pumpe je daleko veca nego spaljivanje plina.
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 11:56   #16
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Morat ces ovo jako dobro potkrijepiti cinjenicama prije nego netko povjeruje.
pa govorio sam u odnosu na struju a ne na dizalicu topline..prema klimi se nista ne moze mjeriti. samo ako ces grijati vodu preko klime onda je to extra investicija u odnosu na samo multisplit...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 13:26   #17
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
pa govorio sam u odnosu na struju a ne na dizalicu topline..prema klimi se nista ne moze mjeriti. samo ako ces grijati vodu preko klime onda je to extra investicija u odnosu na samo multisplit...
Svaka klima je dizalica topline. Kvalitetniji inverter ima bolju efikasnost od neke jeftilen klime, ali svaki namjenjen grijanju (bio i multisplit) je bolji uredjaj.
O grijanju vode ovdje nije bilo rijeci, ali zasto ne - ponuda takvih toplinskih pumpi je sve veca i iskoristivosti su takodjer velike. Ako govorimo o potrosnoj toploj vodi ima dpsta servisera koji su spremni pretvoriti obican inverter u grijac sa bojlerom, a ima za kupiti i gotovih.
nitko666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 14:20   #18
I ja sam do nedavno imao slične muke jer živim na otoku.Na kraju sam se odlučio za klime najviše jer imam mogućnost hlađenja i ne treba mi nikakav spremnik za gorivo.Odluka je pala na Daikena i to jedna vanjska 4mxs80 i unutarnje 3 podne od 25,35 i 50.Redovna cijena im je sa montažom cca. 33 000kn,ali bih prošao puno jeftinije.Mislim da trenutno na tržištu nema boljih klima.Mislio sam i staviti sustav Altherma,ali morao bi postavljati nove cijevi za vodu i razbijati podove i kupatila pa će to još malo pričekati.Centralno bi me ispalo oko 35 000,ali spremnik i peć mi zauzmu pola garaže.
malilo is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2010., 14:28   #19
Quote:
nitko666 kaže: Pogledaj post
Svaka klima je dizalica topline. Kvalitetniji inverter ima bolju efikasnost od neke jeftilen klime, ali svaki namjenjen grijanju (bio i multisplit) je bolji uredjaj.
O grijanju vode ovdje nije bilo rijeci, ali zasto ne - ponuda takvih toplinskih pumpi je sve veca i iskoristivosti su takodjer velike. Ako govorimo o potrosnoj toploj vodi ima dpsta servisera koji su spremni pretvoriti obican inverter u grijac sa bojlerom, a ima za kupiti i gotovih.
here we go again

o dizalicama topline je vec bilo rijeci prije x godina i nazalost i onda i sada je zakljucak isti a taj je da se ne isplate...fuckam ti je sustav koji ima veliku iskoristivost i ne znam ni ja sta kad kosta 15k Eura
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2010., 10:23   #20
Upravo tako, o ovoj temi se puno pisalo u razna vremena i na više tema.
Ukratko, ovdje ti navodim samo ne linkove za informiranje o tome:

Pdf "Stanovanje - tema "Klima - par pitanja" - Osnove klimatizacije - Koju klimu odabrati? (post mfcc-a)

Pdf "Stanovanje - tema "Najisplativije grijanje..." - post 117 , post 126

Pdf "Sam svoj majstor" - tema "Klima uređaj!" - vidi post 317

Pdf "Sam svoj majstor" - tema "Sve o grijanju - načini, iskoristivost, izračuni..."
post 496 , post 500 , post 503 , post 505 , post 507

Ukoliko neki linkovi više ne rade, ili vas odvode na krive adrese, razzlog je u moderatorskim preuređivanjima tema (brisanje nekih tema, spajanje više tema u jednu), koje su se zbivale kroz protekle vremenske periode, nego nekakav moj zlonamjerni ispad.

Zadnje uređivanje Shwake : 15.09.2010. at 10:30.
Shwake is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:16.