Natrag   Forum.hr > Društvo > Duhovnost

Duhovnost Slobodnim stilom...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.04.2010., 21:47   #1
Prof. Ivančić i hagioterapija

Smatrate li da se hagioterapijom mogu liječiti psihičke bolesti? Meni zvuci , moram priznati, malo nevjerojatno. Tipa da ćeš shizofreniju liječiti duhovnošću? depra, ajde još nekako, a sa druge strane Nietzche je davno govorio za kršćane da ih je promatrao i kad ulaze i izlaze iz crkava, da su jednako depresivni.
manager2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 07:43   #2
Koliko sam shvatio hagioterapija zapravo ne liječi psihičke bolesti, već probleme onoga što oni nazivaju duhovnom dušom. Iako istina kažu da se bave i čovjekovm karakterom, afektima, kognicijama i sl. Uglavnom svašta su nadrljali u jednu teološko-filozofsko-antropološko-biološku kašicu...

Međutim, koliko sam vidio, za svoje tvrdnje ne iznose neke eksperimentalne dokaze što znanost ipak zahtjeva, međutim svejedno se tvrdi da je sve to vrlo znanstveno, a vjerojatno se radi o onoj nekoj posebnoj vrsti teoloških znanosti koja zapravo nema puno veze s principima prirodnih znanosti.

Npr. ateizam smatraju poremećajem i oboljenjem. 112? Halo? Ima li koga?

Uglavnom svašta se može "liječiti", a da li će se i u kojoj mjeri izliječiti, to je drugi par rukava.
Cocaine Nights is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 19:48   #3
pa da, nigdje nisam cuo uzeta je kontrolna skupina, uzorak ljudi oboljelih od te i te skupine...sa druge strane govore protiv psihijatrije kao znanstveno - utemeljene grane!
manager2010 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 21:25   #4
Quote:
manager2010 kaže: Pogledaj post
Smatrate li da se hagioterapijom mogu liječiti psihičke bolesti? Meni zvuci , moram priznati, malo nevjerojatno. Tipa da ćeš shizofreniju liječiti duhovnošću? depra, ajde još nekako, a sa druge strane Nietzche je davno govorio za kršćane da ih je promatrao i kad ulaze i izlaze iz crkava, da su jednako depresivni.
Ne nikako.

Čista zabluda. Ne možeš izlječiti ni somatsku bolest jer bi onda duhovni ljudi bili svi zdravi i umirali sa 500 godina ko Metuzalemi.
Ko za vraga duhovni ljudi, ma što pod time podrazumijevamo, znaju biti teško bolesni cijeli život i kuburiti sa zdravljem.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2010., 22:28   #5
Quote:
manager2010 kaže: Pogledaj post
Smatrate li da se hagioterapijom mogu liječiti psihičke bolesti?
Naravno. Mislim da broj izliječenih "pomoću" duhovnošću premašuje sveukupan broj registriranih forumaša ovdje..samo oni ne zalaze baš na forume.

Drukčije se ni ne može izliječit.... ma čovjek ništa ne može svojim rukama i voljom..Kome to dosad nije postalo jasno ?

Samo dragi Bog sve može izliječit. I od najgore bolesti. Bilo tijela ili duše.
__________________
Dođi Duše sveti, dođi sa vatrom ♥♥

♥♥ Necesitas amar a tu proprio, sin esperar nada a cambio.♥♥
chamonix is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 07:22   #6
Quote:
manager2010 kaže: Pogledaj post
pa da, nigdje nisam cuo uzeta je kontrolna skupina, uzorak ljudi oboljelih od te i te skupine...sa druge strane govore protiv psihijatrije kao znanstveno - utemeljene grane!
po cemu je psihijatrija znanstveno utemeljena? da li se u psihijatriji rade double-blind studije, osim u farmaceutskoj industriji kad se radi o psihoaktivnim lijekovima?
 
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 13:40   #7
Imaš utorkom od pol devet do deset navečer emisiju na Katoličkom radiju koju vodi Tomislav Ivančić i u cjelosti je posvećena hagioterapji, pa posluhni malo i procijeni sam... Meni se generalno ideja sviđa. Jučer je npr. govorio kako kad nam je netko zlonamjeran uvijek zamislimo kako nas ono najdublje u tom čovjeku voli. To je baš lijepa misao jer ono najdublje u svakom čovjeku je uvijek Bog, a on nas ne može ne voljeti. I puno tako zgodnih misli. Druga stvar je koliko na kraju ti hagioterapeuti budu osposobljeni - koliko je to onda udaljeno od ideala. Al pitanje je i koliko ti prosječan psihijatar uopće može pomoći... Nije znanost svemoguća i često gubi cjelinu iz vida. One najbitnije stvari su znanstveno nedokazive: ljubav, Bog, smisao...
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2010., 14:17   #8
Quote:
manager2010 kaže: Pogledaj post
Smatrate li da se hagioterapijom mogu liječiti psihičke bolesti? Meni zvuci , moram priznati, malo nevjerojatno. Tipa da ćeš shizofreniju liječiti duhovnošću? depra, ajde još nekako, a sa druge strane Nietzche je davno govorio za kršćane da ih je promatrao i kad ulaze i izlaze iz crkava, da su jednako depresivni.
Ako su uzrokovane duhovnim stanjem da. Svaki čovjek je poseban i ne odgovara mu isti način lječenja. Bolest može biti ista ali ne mora imati isti uzrok. Zato bi bilo dobro kad bi se svi ti psihijatri, psiholozi, hagioterapeuti.. udružili i primjenili najbolje što imaju iz svog područja i kombinirali kako kome treba.
__________________
...da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajao od zvijezda...(A.B.Šimić)
ivana.mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2010., 22:14   #9
Quote:
chamonix kaže: Pogledaj post
Naravno. Mislim da broj izliječenih "pomoću" duhovnošću premašuje sveukupan broj registriranih forumaša ovdje..samo oni ne zalaze baš na forume.

Drukčije se ni ne može izliječit.... ma čovjek ništa ne može svojim rukama i voljom..Kome to dosad nije postalo jasno ?

Samo dragi Bog sve može izliječit. I od najgore bolesti. Bilo tijela ili duše.
Jasno da je čovjek nemoćan u svemu i u svemu mu treba pomoć ....duševne boli vjera liječi jako dobro ,duša nije organ duhovna pomoć čovjeku stoga je jako potrena ....
__________________
Ja nikad nisam sama ,moj ANĐEO me prati
izidoraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 20:31   #10
Evo sad upravo počinje Ivančićeva emisija na Katoličkom radiju, pa ko hoće nek posluhne. Treba se samo malo naviknuti na njegov način pričanja. A i računati da je to namijenjeno širokom krugu slušatelja.
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2010., 20:42   #11
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
Evo sad upravo počinje Ivančićeva emisija na Katoličkom radiju, pa ko hoće nek posluhne. Treba se samo malo naviknuti na njegov način pričanja. A i računati da je to namijenjeno širokom krugu slušatelja.
slušam Ivančića nikad dosta
__________________
Ja nikad nisam sama ,moj ANĐEO me prati
izidoraa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2010., 16:35   #12
Pročitala sam knjigu od Ivančića: Susret sa živim Bogom... kaže da je Bog dao čovjeku i svećenika i doktora... tako da što se shizofrenije tiče, tu jedino doktor može pomoći...

Ovaj dio što se odnosi na liječenje nekih psihičkih poremećaja se odnosi na one lakše naravi i one koji su posljedica opsjednuća.

Negdje u knjizi kaže da oko 40% psihički bolesnih ima problema zbog djelovanja magije i oni sami su svjesni da im liječnik ne može pomoći, nego traže pomoć svećenika. U takvom se slučaju nad njima moli molitva otklinjanja. U svakom slučaju, ako je potrebno, idu i kod psihijatra dodatno.
__________________
Frankly, my dear, I don't give a damn!
delta cephei is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2010., 19:42   #13
Quote:
izidoraa kaže: Pogledaj post
slušam Ivančića nikad dosta
Ivančić je car!
Zbilja, meni je puno pomoglo u mojoj situaciji.
skorpion tm is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 21:49   #14
Evo, danas se baš zgodno narugao kak ljudi često mole Očenaš i dođu do onog "neka bude volja tvoja" i pri tom pomisle "Prvo si sina svoga, a sad ćeš nas na križ!"

A bitno je i ovo kaj veli: nije dovoljno slušat i učit o duhovnosti, već je potrebno to i sprovodit u djelo. A to baš i nije lako, ne?
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2010., 22:02   #15
Ma super , opet sam zaboravila na emisiju .
Pticice , drugi puta me podsjeti, u toku dana , na pm
__________________
Da ist mehr Hunger nach Liebe und Wertschätzung auf der Welt, als nach Brot. - Mutter Teresa
emofree KJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2010., 09:40   #16
Quote:
emofree KJ kaže: Pogledaj post
Ma super , opet sam zaboravila na emisiju .
Pticice , drugi puta me podsjeti, u toku dana , na pm
Imaš na stranicama hkr-a arhivu par zadnjih emisija pa možeš poslušati.
__________________
...da ni za čim ne žališ kad se budeš zadnjim pogledima rastajao od zvijezda...(A.B.Šimić)
ivana.mala is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 20:14   #17
Quote:
ivana.mala kaže: Pogledaj post
Imaš na stranicama hkr-a arhivu par zadnjih emisija pa možeš poslušati.
Pronasla , hvala . Zaista mocno Kaze : Kraljevstvo bozije nije samo u crkvi . Moderno , aktualno ...
__________________
Da ist mehr Hunger nach Liebe und Wertschätzung auf der Welt, als nach Brot. - Mutter Teresa
emofree KJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 20:24   #18
Quote:
emofree KJ kaže: Pogledaj post
Pronasla , hvala . Zaista mocno Kaze : Kraljevstvo bozije nije samo u crkvi . Moderno , aktualno ...
Ne mogu naći, hajde daj link.
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2010., 20:50   #19
www.hkr.hr i pod Program imas: arhiva
__________________
Da ist mehr Hunger nach Liebe und Wertschätzung auf der Welt, als nach Brot. - Mutter Teresa
emofree KJ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2010., 20:56   #20
Da, vjerujem da može izliječiti depresiju, neke teže oblike psihičkih poremećaja, ne znam.

Meni, inače bliska osoba doživjela je prije par godina tešku traumu,smrt voljene osobe koja je počinila samoubojstvo. Panični strah, teška depresija, ma nešto strašno! Da nije bilo crkve, molitve, ne znam kako bi se izvukla iz toga svega a pritom ostala pri zdravoj pameti.



Velika je snaga vjere!
Valerija79 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:10.