Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.05.2010., 14:28   #121
cuvanje sira

dobio sam na poklon 2 ogromna paska sira, cca 4 kg/komad... e sad.. posto se nece odmah pojesti zanima me kako ga je najbolje "skladistiti"? da ga drzim u spajzi (cca 18°) frizideru, ili da ga podjelim na komade, vakumiram, pa u skrinju na zamrzavanje? na sirevima pise da im je rok trajnja jos 8 mjeseci...
okarmmarko is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2010., 14:52   #122
Ako su stvarno teški oko 4 kg, to nije iz standardnog kalupa, a u ovo doba znači da su vrlo mladi. Namaži ih dobro maslinovim uljem i zamotaj u prijanjajuću najlon foliju u nekoliko slojeva da ti ne probija masnoća i miris. Ostavi ga na temperaturi do 18C, poželjno je i niže u mraku. Sir će ti nastaviti sazrijevati i postići zrelost oko Božića. Ja sam tako čuvao sir i do dvije godine, kada bi dobio pravi zreli paški sir. ZA moj ukus ništa manje od 10 mjeseci zrenja za paški sir, optimalno 12-18mjeseci. Tek tada paški sir postaje bitno drugačiji od ostalih sireva i prepoznatljiv po specifičnom ukusu.
Ako ga raskomadaš i zamrzneš zaustaviti ćeš fermentaciju na ovom stupnju, a sir će ti se mrviti i lomiti kad ga odmrzneš, ne bi ti preporučio iz osobnog iskustva. Meni se najlon prijanjajuća folija pokazala najboljom.

Zadnje uređivanje brundo : 20.05.2010. at 14:59.
brundo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 02:52   #123
Quote:
okarmmarko kaže: Pogledaj post
dobio sam na poklon 2 ogromna paska sira, cca 4 kg/komad... e sad.. posto se nece odmah pojesti zanima me kako ga je najbolje "skladistiti"? da ga drzim u spajzi (cca 18°) frizideru, ili da ga podjelim na komade, vakumiram, pa u skrinju na zamrzavanje? na sirevima pise da im je rok trajnja jos 8 mjeseci...
ako ti je problem skladištenje ja ću ti ih udomit
sa zadovoljstvom
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2010., 10:05   #124
evo, mene zanima kako najbolje da čuvam sir parmezan..
često u Italiji kupim veće količine, dosta brzo se pojede, al svejedno me brine kako da ih najbolje čuvam dok nisu pojedeni?
zamrzivač, frižider? kako??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 11:01   #125
Sir je dobro namazat uljem, pa ga zamotati u kuhinjsku krpu ili gazu. Tada namazati još jednom. Držati na tamnom i hladnom mjestu, i često okretati. U krpi sir može "disati".

Druga je solucija potopiti cijeli sir ulje, tj. staviti ga u posudu za uljenje i nadoliti ulja dok ne prekrije sir. Traje dugo.

Treća je izrezati sir na velike trokute (recimo 8 ili 12) te ih zajedno (u obliku narezanog koluta) staviti u posudu i ponoviti sve kao pod 2. Traje kraće.

Četvrta je izrezati sir na male komadiće (kocke ili kockice) i zaliti uljem.


U ulje se mogu dodavati i mirodije po ukusu (npr. ljuta paprika, aromatične trave, ružmarin i sl...). Osim što ovakav sir može dugo trajati, sazrije i poprimi izvanredan okus. Prije konzumacije je dovoljno izvaditi komade iz ulja (vilicom), ostaviti da se ocijedi i narezati na kriške. I onda još malo pršuta i kriška domaćeg kruha....mmmmmmmmmm

http://www.coolinarika.com/recept/sir-iz-ulja

http://www.coolinarika.com/recept/743654
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2010., 16:24   #126
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
evo, mene zanima kako najbolje da čuvam sir parmezan..
često u Italiji kupim veće količine, dosta brzo se pojede, al svejedno me brine kako da ih najbolje čuvam dok nisu pojedeni?
zamrzivač, frižider? kako??
i ja sam uvijek imala problem sa parmezanom. stavljala ga u prozirnu foliju, zamrzavala, svašta... i nikad nije ok.
onda sam na internetu našla da ga treba staviti u plastičnu posudicu tipa tupperware sa par zrna riže, zatvoriti i staviti u frižider. eno ga tamo od božića, povremeno odrežem po komad, savršen je kao prvog dana...
Sharon Boots is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 01:16   #127
Quote:
Sharon Boots kaže: Pogledaj post
i ja sam uvijek imala problem sa parmezanom. stavljala ga u prozirnu foliju, zamrzavala, svašta... i nikad nije ok.
onda sam na internetu našla da ga treba staviti u plastičnu posudicu tipa tupperware sa par zrna riže, zatvoriti i staviti u frižider. eno ga tamo od božića, povremeno odrežem po komad, savršen je kao prvog dana...
Krivo!
Da si ga u ulje stavila bio bi ne savršen kao prvog dana nego još bolji.
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2010., 03:38   #128
Meni se trokutić parmezana kaj mi je buraz donio iz ita držao sasvim dobro o običnoj plastičnoj vrećki u frižideru jedno 2 mj, dok nije izriban do zadnje mrve. Obične sireve, kad načnem, držim u taperveru i dugo su friški. Sad u frižideru imam još četvrtinu dimljenog domaćeg kravljeg kupljenog prije tri tjedna u rakovici kad smo se vraćali s mora. Stoji isto u plastičnoj vreći zamotan u kuhinjski papir i jednom-dvaput tjedno mu mijenjam pelenu. Sve je bolji i bolji...
coco zoe is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 15:19   #129
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Četvrta je izrezati sir na male komadiće (kocke ili kockice) i zaliti uljem.
U ulje se mogu dodavati i mirodije po ukusu (npr. ljuta paprika, aromatične trave, ružmarin i sl...). Osim što ovakav sir može dugo trajati, sazrije i poprimi izvanredan okus.
Molim te, mozes li mi malo preciznije kazati koliko dugo je to "dugo"?! Radila mi je mama prosle godine ovcji sir u ulju (dobila je domaci ovcji sir, bio je za prste polizati ). Izrezala ga je na kockice velicine kocke secera, stavila u staklenku i prelila domacim maslinovim ulje. Nikakve mirodije nije dodavala. Ove godine sam sir otvorila po prvi put (misleci da moze trajati godinama ) i sir se "uzgao" Uskladistila sam ga na policu regala u ostavi, hocu reci sobna temeperatura, mrak. Gdje se greska dogodila?
Laura Scott is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 15:24   #130
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
evo, mene zanima kako najbolje da čuvam sir parmezan..
često u Italiji kupim veće količine, dosta brzo se pojede, al svejedno me brine kako da ih najbolje čuvam dok nisu pojedeni?
zamrzivač, frižider? kako??
Mi isto kupujemo one velike hrgetine za ribanje.Držim ga u škarniclu pa u poklopljenoj zdjeli.Do zadnje mrvice je dobar.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 17:53   #131
Quote:
Laura Scott kaže: Pogledaj post
Molim te, mozes li mi malo preciznije kazati koliko dugo je to "dugo"?! Radila mi je mama prosle godine ovcji sir u ulju (dobila je domaci ovcji sir, bio je za prste polizati ). Izrezala ga je na kockice velicine kocke secera, stavila u staklenku i prelila domacim maslinovim ulje. Nikakve mirodije nije dodavala. Ove godine sam sir otvorila po prvi put (misleci da moze trajati godinama ) i sir se "uzgao" Uskladistila sam ga na policu regala u ostavi, hocu reci sobna temeperatura, mrak. Gdje se greska dogodila?
Očito se ulje užgalo. Sir sam po sebi i bez ulja i ičega može jako dugo trajati. U ulje se stavlja ne da mu produži život već da mu sprijeći isušivanje, a posljedica uljenja je i poboljšanje okusa.
Dakle sigurno je da se ulje užgalo (oksidiralo u dodiru sa zrakom). Ne znam kako bi to prevenirala osim da dok se to radi treba što manju površinu ulja izložiti zraku (što uže grlo posude u kojoj je ulje).
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2010., 19:17   #132
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Mi isto kupujemo one velike hrgetine za ribanje.Držim ga u škarniclu pa u poklopljenoj zdjeli.Do zadnje mrvice je dobar.
fala
baš sam nekidan donijela nove velike količine
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 01:39   #133
Quote:
Laura Scott kaže: Pogledaj post
Molim te, mozes li mi malo preciznije kazati koliko dugo je to "dugo"?! Radila mi je mama prosle godine ovcji sir u ulju (dobila je domaci ovcji sir, bio je za prste polizati ). Izrezala ga je na kockice velicine kocke secera, stavila u staklenku i prelila domacim maslinovim ulje. Nikakve mirodije nije dodavala. Ove godine sam sir otvorila po prvi put (misleci da moze trajati godinama ) i sir se "uzgao" Uskladistila sam ga na policu regala u ostavi, hocu reci sobna temeperatura, mrak. Gdje se greska dogodila?
Tek sam naknadno vidio da se radi o maslinovom ulju...ono je prejako (i preskupo) za to. Obično sojino ili suncokretovo, biljno je sasvim dobro. Možeš malo pomiješati po želji. Ako ti je to bilo domaće ulje možda je bilo staro i blago užeglo već kada si ga nalila u sir ali nisi primjetila. Samo ti koristi kupovno biljno ulje i nema straha
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 11:29   #134
Mora biti da smo kod ulja pogrijesile. Sir smo papale dok smo sjeckale, bio je odlican Pokusamo ponovno, hvala
Laura Scott is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 19:39   #135
Quote:
Halo Effect kaže: Pogledaj post
Očito se ulje užgalo. Sir sam po sebi i bez ulja i ičega može jako dugo trajati. U ulje se stavlja ne da mu produži život već da mu sprijeći isušivanje, a posljedica uljenja je i poboljšanje okusa.
Dakle sigurno je da se ulje užgalo (oksidiralo u dodiru sa zrakom). Ne znam kako bi to prevenirala osim da dok se to radi treba što manju površinu ulja izložiti zraku (što uže grlo posude u kojoj je ulje).
Pa ne znam baš...
Ja uvijek imam staklenku sira u maslinovu ulju i nikad se nije pokvarilo.Dodam papričice,malo ružmarina...
Staklenka se zatvara onim mehanizmom s kopčom.
Držim na tamnom mjestu,malo hladnijem - špajza.
Na lokaciji na kojoj nemam takvu špajzu staklenku držim u frižideru.Mjesecima.
Dlapek is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 20:56   #136
Cini mi se da smo mi na vise mjesta pogrijesile

- koristile smo domace maslinovo ulje koje je ocito bilo prejako Sada znamo da je dovoljno dobro i biljno ili suncokretovo, tj. "obicno" kupovno ulje
- koristile smo i staklenku s "obicnim" poklopcem. Pod obicnim mislim na limeni poklopac koji se lijevo-desno otvara, tj. zatvara. Moguce da je zrak ulazio u staklenku i da je to izazvalo oksidiranje Ubuduce, samo vakum posude
- nismo prikladno uskladistile Sir je bio u spremi koja je tik do kuhinje Bolje bi bilo da smo drzale u frizideru ili u podrumu.

Kazu da se "prvi macici bacaju u more", tako je i nas sir zavrsio u smecu Jos jedna naucena lekcija Hvala svima!
Laura Scott is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2010., 21:23   #137
Ja noćas neću moći zaspati od zavisti...
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2010., 01:41   #138
Quote:
dlap1307 kaže: Pogledaj post
Pa ne znam baš...
Ja uvijek imam staklenku sira u maslinovu ulju i nikad se nije pokvarilo.Dodam papričice,malo ružmarina...
Staklenka se zatvara onim mehanizmom s kopčom.
Držim na tamnom mjestu,malo hladnijem - špajza.
Na lokaciji na kojoj nemam takvu špajzu staklenku držim u frižideru.Mjesecima.
Ma nije se pokvailo zato što je ulje maslinovo već je ulje možda već bilo staro i blago užegnuto, ali ona to nije primjećivala. Mnogi ljudi misle da maslinovo ulje mora biti "žestoko". Al to su ionako samo špekulacije...
__________________
I HATE THE PEOPLE WHO LOVE ME AND THEY HATE ME!
Halo Effect is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 10:48   #139
Evo da pitam ovom prilikom, da li netko ima možda recept za podljevani sir??? Već duže vrijeme ga tražim, a kako proizvodim kozji sir, volio bih napraviti i taj fenomenalan sir koji sam tek nedavno probao... hvala za svaku pomoć...
Retkovcanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2010., 16:11   #140
Koje vrste sireva bi bile dobre za Raclette? Al neki koji su dobavljivi i "prosječnim" trgovinama?
IgorVG is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:19.