Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2013., 10:53   #1
Mentalna retardacija

Pozdrav, ako vec postoji ova ili slicna tema prebacite jer ja nisam nasla.
Zanima me kako ide s postavljanjem dijagnoze. Uglavnom stalno mi doktori kod moje curice (18 mj) govore da ima mentalnih poteskoca i da zato jos ne puze, hoda itd. E al nitko ne govori sto su to mentaln teskoce. Jel postoji neko vremensko ogranicenje koliko dijete tog uzrasta moze kasniti u razvoju? Bile smo kod psihologa dva puta i ona kasni oko 6-8 mj po njima. Ali realno u nekim stvarima kasni i vise. Npr. nezna staviti dudu u usta, sama drzati bocu, nema pincetni hvat, ne puze itd. Fizijatar je rekao da sad ima normalni tonus misica i da ju u fizickom smislu nista ne koci. U kojoj dobi ljecnici uopce postavljaju dijagnozu?
Da se razumijemo ne zelim malenoj priljepiti dijagnozu nego zelim znati ima li ona sanse da s ovolikim kasnjenjem stigne vrsnjake ili ne? Inace s njom se jako puno radi i ona je jako puno napredovala.
__________________
Stigla naša princeza...28.04.2012.
Maya_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2013., 22:11   #2
Kako su isključili da uzrok zaostajanju u motorici nije fizičke prirode?
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 10:56   #3
Pa fizijatar je na zadnjem pregledu rekao da ona ima normalan tonus sada i da nema razloga zasto ne hoda (odnosno jos se ne postavlja u cetveronozni). Mislim svjesna sam da kasni u odnosu na vrsnjake i da joj je potrebno dosta vremena da nesto nauci al na kraju ipak savlada. Npr. 2 mj sam je ucila da ubaci igracku u kanticu al kad je shvatila sad to radi sama. Ponekad mislim da razumije jednostavne naloge a opet ponekad mislim da ne. Ne trazim ja ovdje da mi netko da dijagnozu vec okvirno me zanima u kojoj dobi se uopce dijagnosticira MR (mislim na umjerenu jer tesku sigurno nema).
E a sad jos jedan razlog zasto se misli da ima mentalnih teskoca je taj citomegalovirus. Mada ponekad imam osjecaj da su joj prognoze uvijek losije zbog tog virusa.
__________________
Stigla naša princeza...28.04.2012.
Maya_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 13:19   #4
Gdje se dijete prati? Sto kaze neuropedijatar,defektolog,logoped?
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 14:30   #5
Neuropedijatar-dominira generalizirano usporeni motoricki razvoj
Logoped-govorno izrazavanje zaostaje u razvoju
Psiholog-opci psihomotorni razvoj ispitivan ljestvicom razvoja rane djecje dobu je usporen primjeren za dob od oko 8 mj (imala je 14 mj)
Kod defektologa jos nismo bili. Mislim da je premala jer idemo na Goljak pa bi je vjerojatno poslali da treba ici.
__________________
Stigla naša princeza...28.04.2012.
Maya_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 16:50   #6
Quote:
Maya_24 kaže: Pogledaj post
Neuropedijatar-dominira generalizirano usporeni motoricki razvoj
Logoped-govorno izrazavanje zaostaje u razvoju
Psiholog-opci psihomotorni razvoj ispitivan ljestvicom razvoja rane djecje dobu je usporen primjeren za dob od oko 8 mj (imala je 14 mj)
Kod defektologa jos nismo bili. Mislim da je premala jer idemo na Goljak pa bi je vjerojatno poslali da treba ici.
Krivo mislis.Na Goljak treba ici sto prije i sto ranije jer je potrebna rana intervencija jer sto je dijete starije,teze je neke stvari korigirati.Toplo preporucujem da se u potpunosti prebacite na Goljak i kod fizijatra i neuropedijatra te da se curica ukljuci u radnu terapiju. Sto se tice logopeda,psihologa i defektologa toplo preporucujem privatno ici u Mali dom jer imaju daleko najbolji pristup.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 18:19   #7
Mayo, odi još na koje mjesto po drugo mišljenje, na goljaku znaju biti "spori" ako se ne radi o njihovoj grupi problema koje mogu riješiti.
S obzirom da ti djete ne hoda još, vjerojatno ide samo na medicinsku gimnastiku, ali s obzirom na dob, ona je dovoljno velika da ide i na radnu terapiju kod defektologa, jer što se više radi sa djetetom, bolje se i mentalno razvija. Druga stvar je da li je ona sposobna ići na radnu terapiju, to ne znam.
Njoj je u tom stanju svakodnevni rad neophodan.
Ne znam koji su dobni uvjeti bitni da se djete pošalje na terapiju logopedu, ali tvoja će s vremenom morat i logopeda pohađat.
Na goljaku imaju kabinet za senzornu integraciju, ne znam kako ti je djete na tom polju, ako ima potrebe, moraju ju i u to uključit.
Do duše, goljak je bolnica za djecu sa "neurološkim" smetnjama, a ako je kod tvoje curice sumnja na mentani dio, radije odi na drugo mjesto po savjet, jer je na goljaku neće kvalitetno vodit s obzirom da po tome ne spada u njihov krug djelovanja.
Malo prije goljaka, u Kukuljevićevoj imaš "dječiju psihijatrijsku bolnicu", preporučam da ili nazoveš, ili kad ideš na Goljak svratiš i kod njih i pitaš za savjet, da li da idete na procjenu kod njih ili što već mogu savjetovat da radite.
Tvom djetetu je potrebno stručno i često djelovanje, a na Goljaku su limitirani i po pitanju vremena i po pitanju određenih specijalizacija koje su vama potrebne.
Da bi kvalitetno pomogla svom djetetu, trebaš pokucat na sva vrata, ne zadovoljit se samo jednima

Sretno
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 18:25   #8
@Ivanicapeca mi idemo na Goljak ali oni je jos nisu slali kod defektologa. Znam za Mali dom ali nisam iz Zagreba pa mi to nije opcija. Znaci ona se kontrolira i u Rijeci i u Zagrebu. Nazalost radne terapije u Rijeci nema tako da mozemo vjezbati samo ono sto vidim na Goljaku. Logopedi ne rade s djecom mladom od tri godine pa ni od toga nista. Idemo 3xtjedno na plivanje (halwick), dva puta tjedno je vodim kod fizioterapeuta a ostalo vrijeme ja vjezbam s njom. Proucila sam brdo filmica o senzorici (o radnoj bas nisam naslq puno). Jedno vrijeme smo isle na senzoriku i floortime ali to mi je sve zajedno preskupo pa sam ostala samo na bazenu i fizioterapeutu.
__________________
Stigla naša princeza...28.04.2012.

Zadnje uređivanje Maya_24 : 27.10.2013. at 18:37.
Maya_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 18:31   #9
Quote:
WandaTheFamous kaže: Pogledaj post
Mayo, odi još na koje mjesto po drugo mišljenje, na goljaku znaju biti "spori" ako se ne radi o njihovoj grupi problema koje mogu riješiti.
S obzirom da ti djete ne hoda još, vjerojatno ide samo na medicinsku gimnastiku, ali s obzirom na dob, ona je dovoljno velika da ide i na radnu terapiju kod defektologa, jer što se više radi sa djetetom, bolje se i mentalno razvija. Druga stvar je da li je ona sposobna ići na radnu terapiju, to ne znam.
Njoj je u tom stanju svakodnevni rad neophodan.
Ne znam koji su dobni uvjeti bitni da se djete pošalje na terapiju logopedu, ali tvoja će s vremenom morat i logopeda pohađat.
Na goljaku imaju kabinet za senzornu integraciju, ne znam kako ti je djete na tom polju, ako ima potrebe, moraju ju i u to uključit.
Do duše, goljak je bolnica za djecu sa "neurološkim" smetnjama, a ako je kod tvoje curice sumnja na mentani dio, radije odi na drugo mjesto po savjet, jer je na goljaku neće kvalitetno vodit s obzirom da po tome ne spada u njihov krug djelovanja.
Malo prije goljaka, u Kukuljevićevoj imaš "dječiju psihijatrijsku bolnicu", preporučam da ili nazoveš, ili kad ideš na Goljak svratiš i kod njih i pitaš za savjet, da li da idete na procjenu kod njih ili što već mogu savjetovat da radite.
Tvom djetetu je potrebno stručno i često djelovanje, a na Goljaku su limitirani i po pitanju vremena i po pitanju određenih specijalizacija koje su vama potrebne.
Da bi kvalitetno pomogla svom djetetu, trebaš pokucat na sva vrata, ne zadovoljit se samo jednima

Sretno
Ma M je dijete sa neuroloskim smetnjama. Imala je krvarenje 3.stupanja, ciste na mozgu, prosirene komore, stanjen corpus calossum. Iskreno meni se ne cini da je mentalno retardirqna. Samo ja kao da imam dijete od 8 a ne 18 mj. Jednostavno bacili su mi bubu u uho i to me sad muci. I to dva doktora u dva dana.
__________________
Stigla naša princeza...28.04.2012.
Maya_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 18:42   #10
Quote:
Maya_24 kaže: Pogledaj post
Ma M je dijete sa neuroloskim smetnjama. Imala je krvarenje 3.stupanja, ciste na mozgu, prosirene komore, stanjen corpus calossum. Iskreno meni se ne cini da je mentalno retardirqna. Samo ja kao da imam dijete od 8 a ne 18 mj. Jednostavno bacili su mi bubu u uho i to me sad muci. I to dva doktora u dva dana.
Neurološke smetnje su jedno, mentalne drugo. Goljak riješava neurološke smetnje, ali ne i mentalne.
Žao mi je ako postoji sumnja na mentalne smetnje, ali na Goljaku vam neće moći pomoći oko toga.
Dijagnozu po tom pitanju ne znam kad ćeš dobit, ali ćeš ju dobit jedino od psihijatra, a na goljaku imaju samo psihologa koji ne daje dijagnozu po tom pitanju, a fizijatar još manje, zato sam ti spomenula da odeš pitat u Kukuljevićevu jer to spada u nihovu domenu.
Barem za početak da znaš na čemu si i kako djelovat.
__________________
"Slova su mi šljokava"
WandaTheFamous is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 19:02   #11
Ok. Mozda panicarim bez veze jer to su mi rekli fizijatar i pedijatrica (ona na vjestacenju za invalidninu). Idemo u srijedu kod psihologa pa cu tamo svejedno pitati. Mislim po meni M samo kasni. Al kod nje sve ide sporo. Cak je i prvi zub dobila sa 17 mj
__________________
Stigla naša princeza...28.04.2012.
Maya_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2013., 19:15   #12
Sad sam proletila stranice te bolnice al M nema tu sta raditi. Znaci ona nema poteskoca sa samoregulacijom, sama se uspavljuje od rodenja, u globalu je mirno dijete. Njen problem je sto nije dovoljno zainteresirana za svijet oko sebe. Sto se tice ljudi topla je i umiljata.
__________________
Stigla naša princeza...28.04.2012.
Maya_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 06:10   #13
maja odi u mali dom. na procjenu,poslusaj me. ne znam kod kojeg fizijatra ste to bili,al neurorizicno dijete od 18 mj koje ne hoda ptoglasiti motoricki uredu mi nema neke logike
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 07:35   #14
Probat cu iskominirati taj mali dom s goljakom. Dan prije ili poslije hospitalizacije. Ionako idemo ovaj mjesec. Neznam zasto je fizijatar odjednom promjenio misljenje jer do sad njena dijagnoza je bila distoni (fluktirajuci tonus) samo u kasnjenje. Znas li mozda koliko dode procjena u malom domu? Da vidim mogu li ovaj mjesec prije nego ih nazovem. :P
__________________
Stigla naša princeza...28.04.2012.
Maya_24 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2013., 09:16   #15
ne bih znala,moj sin je bio u projektu (rodjen je kao prematurus 3 mj ranije,isto krvarenje u mozgu 2/3 stupnja,konvulzije i dr), i vode ga sad kao folow up tj. koriste informacije iz njegovog slucaja za vlastit usavrsavanje.Nazovi i raspitaj se jako su ljubazni i susretljivi.Ono sto ti mogu reci da su daleko strucniji u pristupu nego Goljak u ovoj problematici.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 14:20   #16
Lijepi pozdrav! Jel bi se iz ovih fotografija moglo uočiti da sam osoba sa blažom mentalnom retardacijom? Radi se o sljedećem: Kao klinac nikada se nisam bavio nekim sportskim aktivnostima (nogomet, košarka i sl.) i tu je okolina automatski drugačije počela gradit percepciju o meni. No, kao dijete nisam imao apsolutno nikakvih odstupanja (na testiranjima) u odnosu na ostalu djecu. U OŠ (prvi razred) je glupa učiteljica, koja nije imala srama, rekla majci kao da me trebala upisat u specijalnu školu jer sam bio jako hiperaktivan na satu ali nisam bio zločest (možete si zamisliti kako je to bilo majci kada je čula) inače, IQ mi je bio 108 (najviši u obitelji)!! Neizmjerno Vam hvala na saslušanju i mišljenjima Vas,, nepoznatih ljudi

Zadnje uređivanje Monstera : 14.11.2016. at 15:01. Reason: uklonjene slike
Bić is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 15:04   #17
mentalna retardacija ne utvrdjuje se preko fotografija/izgleda i ne preko foruma.
Postoje psihotestovi kojima psiholozi utvrdjuju inteligenciju osobe, pa najbolje da se obratis u neku od klinika za mentalno zdravlje
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2016., 15:12   #18
Hvala.. psihotestovi mi pokazuju skoro iznad prosječnu inteligenciju
Bić is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2016., 11:06   #19
mentalna retardacija i IQ 108 se međusobno isključuju, jer se mentalna retardacija definira upravo vrijednošću IQ-a.

laka mentalna retardacija je IQ 50-69.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.11.2016., 20:42   #20
Hvala ti draga "tisi"

Ma sve je u redu sa mnom..razbijam mozak glupostima i nevažnim stvarima!
Bić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:18.