Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.01.2005., 13:58   #1
Samoubojica u podrumu crkve nije bilo tko

Piše u današnjim novinama kako se u podrumu jedne zagrebačke crkve (naravno da ne piše koje) jučer objesio 47-godišnji svećenik.
Svećenik.
Patio je od depresije, a dan ili dva prije toga vratio se s liječenja u KBC Rebro.

Detalji - koje, btw, nećemo doznati - i koji nam svima prvo padaju na pamet: pa koja crkva, pa kako, pa zašto, pa tko ga je našao, itd. - i nisu bitni.

Rijetko svećenici sebi oduzimaju život. Ne znam kad sam zadnji put i jesam li ikad čula za jedan takav slučaj.

Kako to svećenik može biti depresivan?
Kao da njima nešto fali!
I još počiniti tako teški grijeh radi kojeg mu sigurno niti jedan kolega neće doći na sprovod?!

E - kladim se da hoće. Kladim se da će svećenik-samoubojica biti ispraćen po svim vjerskim propisima.

Mislite možda da ne bi trebao biti? Zašto?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 14:14   #2
Re: Samoubojica u podrumu crkve nije bilo tko

Quote:
Blaise kaže:
Piše u današnjim novinama kako se u podrumu jedne zagrebačke crkve (naravno da ne piše koje) jučer objesio 47-godišnji svećenik.
Svećenik.
Patio je od depresije, a dan ili dva prije toga vratio se s liječenja u KBC Rebro.

Detalji - koje, btw, nećemo doznati - i koji nam svima prvo padaju na pamet: pa koja crkva, pa kako, pa zašto, pa tko ga je našao, itd. - i nisu bitni.

Rijetko svećenici sebi oduzimaju život. Ne znam kad sam zadnji put i jesam li ikad čula za jedan takav slučaj.

Kako to svećenik može biti depresivan?
Kao da njima nešto fali!
I još počiniti tako teški grijeh radi kojeg mu sigurno niti jedan kolega neće doći na sprovod?!

E - kladim se da hoće. Kladim se da će svećenik-samoubojica biti ispraćen po svim vjerskim propisima.

Mislite možda da ne bi trebao biti? Zašto?
A što tebe drži u uvjerenju da svećenici nemaju pravo na depresivnost? Što im fali? Štošta im fali ali to ionako ima veze samo s tim što zapravo hoćeš od života...
U pravilu, po vjerskim propisima ne bi trebao biti sahranjen ali....čini se to za puk...pa će i za svećenika
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 14:18   #3
Re: Re: Samoubojica u podrumu crkve nije bilo tko

Quote:
prometej kaže:
U pravilu, po vjerskim propisima ne bi trebao biti sahranjen ali....čini se to za puk...pa će i za svećenika
oš reć da može biti sahranjen ali sprovod, kao ceremoniju ne bi smio imati.
__________________
peku me oči.
chiquita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 14:23   #4
Re: Re: Re: Samoubojica u podrumu crkve nije bilo tko

Quote:
chiquita kaže:
oš reć da može biti sahranjen ali sprovod, kao ceremoniju ne bi smio imati.
Hoću reći da (formalno) ne može biti sahranjen po katoličkom ritualu jer je po istom načinom okončanja svoga života počinio grijeh
__________________
Rezime
prometej is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2005., 14:23   #5
Re: Re: Samoubojica u podrumu crkve nije bilo tko

Quote:
prometej kaže:
A što tebe drži u uvjerenju da svećenici nemaju pravo na depresivnost? Što im fali? Štošta im fali ali to ionako ima veze samo s tim što zapravo hoćeš od života...
Upravo ova posljednja rečenica, ali me ne drži u uvjerenju da svećenici nemaju pravo na depresiju.

I, btw - ovdje se ne radi toliko o htjeti. To bi ipak trebao biti poziv. No, mnogi niti su zvani, a bogme niti odabrani i meni je strašno čudno da ljudi to ne vide.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2005., 23:54   #6
Re: Re: Re: Re: Samoubojica u podrumu crkve nije bilo tko

Quote:
prometej kaže:
Hoću reći da (formalno) ne može biti sahranjen po katoličkom ritualu jer je po istom načinom okončanja svoga života počinio grijeh
Ocito ste gledali previse horor filmova gdje samoubojice sahranjuju kraj puta ili kraj groblja...Svecenici su ljudi a ne bozanstva,i nisu postedjeni nikakvih bolestina,i medju njima ima onih koji grijese...samo lakse je grijesiti kad su kriticki pogledi usmjereni na njih.Zar samoubojice treba pokopati tajno i neprimjetno?
bozanstvena333 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 00:53   #7
vidim da je cirkus u gradu...
i da traže najprirodnije pajace...

ljudi?
čovjek se ubio. zar je toliko bitno da iz prikrajka vrebamo hoće li dobiti sprovod?
ajmo malo dostojanstva pokazati.. ako pred nikim, onda pred sobom. a i Bogu će biti draže..

zar do sada već mnogim samoubojicama nisu održani sprovodi? zar je ovaj toliko drukčiji..? štola oko vrata ili ne, on je čovjek.. koji je pogriješio. i ništa mu ne znači hoće li se tebi razvuči ciničan smješak ili tužno negodovanje...

rekao bih, pomolite mu se bolje za dušu...
ali, katolik sam..
i znam da je suludo
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 00:59   #8
Kao i obično....

Nespretan s rječima, ovo je mod postavio bolja tema je umjetna oplodnja vodi se na dva foruma.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 05:11   #9
Re: Samoubojica u podrumu crkve nije bilo tko

Quote:
Blaise kaže:
Mislite možda da ne bi trebao biti? Zašto?
mislim da takve nevjernike treba zapaliti na lomaci kao upozorenje svim drugima. sad kad je mrtav jos je lakse. a crkvu u kojoj se objesio treba srusiti i sagraditi novu.
jkasdkhgjk is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 10:03   #10
Re: Kao i obično....

Quote:
d@d@ kaže:
Nespretan s rječima, ovo je mod postavio bolja tema je umjetna oplodnja vodi se na dva foruma.
Kakve to veze ima - tko je temu postavio? Tema kao tema.
Bilo u novinama, ništa posebno, ako se nekom da razgovarat o tome, dobro, a ako ne - nikom niš. Btw - meni osobno je UVIJEK zanimljivo kako ljudi reagiraju i često mogu vidjeti gdje ja sama zapinjem.

Ely voli dramu.
Zašto bi bilo što bilo suludo?
Ne radi se o tome da mi vrebamo, već da sami eventualno vidimo koliko je sve što "mislimo" na vrlo klimavim nogama.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 12:31   #11
U slučaju samoubojstva crkva ide u duhu vremena, pa se pretpostavlja kao razlog tome činu....duševna bolest!


P.S.
Čini mi se da sm vidjela najavu crkvenog sprovoda u dnevnim novinama. Čovjek (ako je to taj svećenik) ima i obitelj, tj i živog oca!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 13:33   #12
Re: Re: Kao i obično....

Quote:
Blaise kaže:
Ely voli dramu.
Zašto bi bilo što bilo suludo?
Ne radi se o tome da mi vrebamo, već da sami eventualno vidimo koliko je sve što "mislimo" na vrlo klimavim nogama.
možda sam pretjerao s "vrebanjem..", ali pisah kako po osjećajima tog trenutka..

a po pitanju suludog, mislio sam na aspekt samoubojstva kao jedinog grijeha za kojeg Bog ne daje oprost.. a ako je pakao već njegovo odredište, nijedna molitva mu više ne može pomoći
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 13:57   #13
Re: Re: Re: Kao i obično....

Quote:
Elysium kaže:

a po pitanju suludog, mislio sam na aspekt samoubojstva kao jedinog grijeha za kojeg Bog ne daje oprost.. a ako je pakao već njegovo odredište, nijedna molitva mu više ne može pomoći
ako vec ovaj citat gore pise da je samoubojstvo jedini grijeh za koji navodni bog ne daje navodni oprost i ostale PROCJENE,PREDRASUDE I MASTARIJE O SAMOUBOJSTVU

NE VIDIM NIKAKOVE DUHOVNE (metafizicke ) razlike izmedju osude samoubojstva i nacina na koji ga gornji citat procjenjuje

tj procjenjuje ga bez dokaza bez poznavanja motiva, bez icega

ako navodni (zamisljeni od uma izmastani bog) ,ne daje navodni oprost za samo jedan navodni grijeh onda je to svakako glupost i neutemeljni fantazmagoricni komentari tj gore citirani izvadak nicka elysijum

****
DOBRO I LOSE SU BOLESTI UMA
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 14:03   #14
O, parsi je ljut.

Ely, mi ne znamo koje je njegovo odredište.
Ne znamo niti koje je naše.
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 14:39   #15
Quote:
Blaise kaže:
O, parsi je ljut.
parsi odavno pika na Elysiuma..
samo ne znam jel od onog dana kada je saznao da nisam djevojka, ili ga moja razmišljanja duboko vrijeđaju kao čovjeka od mene ipak dubljeg intelekta i spoznaje
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 14:45   #16
Re: Re: Re: Re: Kao i obično....

Quote:
parsifal kaže:
NE VIDIM NIKAKOVE DUHOVNE (metafizicke ) razlike izmedju osude samoubojstva i nacina na koji ga gornji citat procjenjuje

tj procjenjuje ga bez dokaza bez poznavanja motiva, bez icega
da bi me na kraju svakako izveo na stazu neutemeljnog glupana, i sam znaš da za takvo što treba puno više od tvoje retorike "neutemeljenog"
ako me takvim nazivaš, spusti kume gas na osobnom, i raspravljaj općenito!
ti ideš ukazivati na Istinu, a osnovna argumentacija je: Navodni Bog, Navodno ono, Navodno ovo...
stari, to navodno si stavi za šešir...
ako tako misliš raspravljati, onda nisi ni dostojan rasprave...

što je tebi navodno, drugom je vjera.
pa ponavljam, možemo ukrstiti razmišljanja, ali ne i tvoje uvijek prisutno osobno vrijeđanje
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 14:50   #17
u redu, da ne tapkamo ovako, stalno se sklanjajući od nečega, sada me zanima..
među vjernicima, katolicima:
vjerujete li da je samoubojstvo grijeh (ako počinjen svjesno) koji Bog ne oprašta?
je li to jedini grijeh za koji Bog ne može dati oprost, ili smatrate da postoji još neki takav?
ili smatrate da je čin samoubojstva grijeh kao i ostali grijesi u nizu, dakle moguć za Božji oprost?

poslužite se vjerom, i osobnom savješću..
hvala..
(jako me zanimaju odgovori)
Elysium is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 15:33   #18
Quote:
Elysium kaže:
vjerujete li da je samoubojstvo grijeh (ako počinjen svjesno) koji Bog ne oprašta?
je li to jedini grijeh za koji Bog ne može dati oprost, ili smatrate da postoji još neki takav?
ili smatrate da je čin samoubojstva grijeh kao i ostali grijesi u nizu, dakle moguć za Božji oprost?

poslužite se vjerom, i osobnom savješću..
hvala..
(jako me zanimaju odgovori)
Ne pričamo mi o samoubojstvu općenito, to možemo na topicu koji si izdvojio.

Crkva tvrdi, a NE ja, da je tako kako si gore napisao. Ta ista crkva se na to ne obazire i tek kad se ovakav slučaj dogodi možemo vidjeti koliko djela stoje iza riječi, vrijede li te velike i strašne riječi o smrtnom grijehu, u nebo vapijućem grijehu - kad se radi baš o svećeniku. U tom smislu bi bilo zanimljivo promisliti o sistemu.

Jesu li mu udijelili oprost?
Blaise is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2005., 15:46   #19
Quote:
Blaise kaže:
Jesu li mu udijelili oprost?

To zna samo njegov ispovjednik! Ako.
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2005., 01:15   #20
Quote:
Blaise kaže:

Crkva tvrdi, a NE ja, da je tako kako si gore napisao. Ta ista crkva se na to ne obazire i tek kad se ovakav slučaj dogodi možemo vidjeti koliko djela stoje iza riječi, vrijede li te velike i strašne riječi o smrtnom grijehu, u nebo vapijućem grijehu - kad se radi baš o svećeniku. U tom smislu bi bilo zanimljivo promisliti o sistemu.

Jesu li mu udijelili oprost?
nisam filozof, ni teolog, a vise se ne smatram ni vjernicom, ali godine pohađanja vjeronauka valjda mi daju neko pravo da se i ja uključim u raspravu... sjećam se da smo jednom pitali vjeroučitelja baš o toj temi i da mi je njegovo tadašnje objašnjenje (a bilo je to pred negdje 10 godina) i sad prihvatljivo. uglavnom, samoubojstvo je grijeh koji se ne može oprostiti, i nikakav sprovod, mise i molitve ne pomažu. ali, uvijek postoji mogućnost da je samoubojica u trenutku samoubojstva bio neuračunljiv, a onda mu se to ne broji tako. i zbog toga se i samoubojice danas sahranjuju kao i svi ostali. jednostavno, za svaki slučaj. a one molitve i mise koje bi 'propale' jer je netko ipak svjesno počinio samoubojstvo idu za spas ostalih duša u čistilištu. eto
yeya is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:28.