Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.03.2007., 20:14   #21
Quote:
Rita kaže: Pogledaj post
Extremexx, slazem se s tobom u potpunosti i imam dva ziva primjera doma i hrpu slicnih oko sebe. Ja uvijek prije vjerujem sebi i svom instinktu nego doktorima a narocito patronaznim sestrama(tu toga ni nema). Ponuda,potraznja,to je to a djeca ne moraju uvijek biti po tablicama,pa svako raste svojim tempom.
O dojenju smo vec imali velike rasprave(svadje) ovdje pa nema vise smisla a ja sam po svemu sudeci militantna ludjakinja and I'm proud of it


i moju su sestru smatrali napola ludom što doji toliko dugo..najviše su joj babe zamjerale što ne da djetetu čaja na žličicu (kao, jadno, umrt će od žeđi).
uzalud im objašnjavala da to zaista nije potrebno
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 20:20   #22
Quote:
mici123 kaže: Pogledaj post
ja dojim. mali ima sad 3 mjeseca. namjeravam isključivo dojiti 6 mjeseci, a onda krenuti s nadohranom. nadam se da cu dojiti do njegove godine dana.

moje prijateljice i poznanice - neke su dojile godinu dana, a većina njih je odustala nakon mjesec dana ili nakon 3 mjeseca (moje mišljenje je da su odustale kod skokova u razvoju, ili kako bi one rekle: 'mlijeko je postalo slabo')
pročitala sam dosta članaka vezano za dojenje i u svima piše isto: samo 1% žena zaista ne može dojiti....sve ostale mogu.
znači ako se može dojiti, dalje ide po principu: koliko dijete "vuče" toliko (bar) žlijezde opet proizvode...znači teško baš da će prestat samo od sebe .

i neke moje prijateljice su odustale od dojenja, ili su davale adaptirano mlijeko "samo po noći" da lakše spava,(ili da njih djeca ne bude), ali to je onda naravno bila lančana reakcija: dijete nije toliko sisalo, žlijezde nisu "imale potrebu" dalje proizvodit...i uskoro je proces stao.

poslije su se neke čudile "kud im je nestalo" mlijeko
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 21:30   #23
dobro je, extreme.
sjedi pet, mozes prestat prepisivat.
to smo vec milijun puta prozvakali.

sad cu ja malo iz druge perspektive.
da, samo 1 posto zena ne moze dojiti - a koliko moze dojiti LAKO?
posebno svoje prvo dijete kad koliko god da si citala, nis ne znas.
koliko zena mimoidju ragade, blisteri, zastoji mlijeka...
koliko zena ima konkretnu podrsku - partnera, mamu, nekoga tko ce ih bedinat i do mjesec dana dok se ponuda-potraznja i ritam dojenja ustali?
i onda opet na par dana, kod svakog skoka u razvoju?

mene je jako mucilo to - dojenje je prirodno, sve zene su nekad dojile, koji vrag ne valja sa mnom?
raspitala sam se kod sveki i njene generacije kako je to islo kod nasih djedova i baka.
prvo: nema nedojenja jer inace beba umre.
ako mater nema mlijeka, a dogadjalo se iako jako rijetko, nadje se neka sestricna, teta, ujna... koja je isto rodila i koja doji dijete.
kravlje mlijeko samo pod moras, a onda molis boga da ti dijete ne dobije proljev. ej, proljev je kosio djecu, a dojenje je bilo jedina alternativa.
nadohranjivanje je pocinjalo vec u 3. mjesecu, do 6. se smatralo da je vrijeme da dijete vec sve jede.
a hranili su ih na zahtjev samo prvih mjesec dana. nakon toga, svaka 3-4h pa sto pojede. ak je beba kmecala, kmecala je.

drugo: situacija u kojoj sam ja (i tinkili, saveass, magic... vjerojatno i vecina ostalih forumasica) je totalno neprirodna i stara koliko i adaptirano mlijeko.
a to je situacija da je zena sa novorodjencetom potpuno sama najveci dio dana, samo uz pomoc i potporu svog muza. koji opet radi deset sati dnevno, i u praksi je doma i od koristi samo vikendom.
koja fakin potpora? meni je trebao netko tko ce me hranit, prat i peglat djecju robicu (to sam samo najosnovnije kucanske poslove navela!), pricuvat ga da se mogu posrat i otusirat. i to ne od devet navecer kad muz dodje, nego cijeli dan.
to sam imala 6 tjedana kod svekrve.
zatim sam dojila jos mjesec dana i skoro prolupala (plus, kod mene otpocetka nije sve bas islo glatko, ono beba na sisi prvi dan, al to nije sad bitno).

majcino mlijeko jest najzdravije. za FIZICKO zdravlje.
a mentalno?
koja korist mom djetetu od majcinog mlijeka ako mu je mama toliko iscrpljena sa stalnim dojenjem da jedva ima snage malo mu gugutat i igrat se s njim.
ak sam stalno zivcana i neispavana, kakav ce to utjecaj na zdravlje i karakter mog djeteta imati?
ne znam.
moja procjena - gori nego adaptirano mlijeko.

da, sa 6. tjedana i 3 mjeseca su skokovi u razvoju. taman kad pomislis da konacno beba ima neki ritam i da mozes isplanirati dan, beba pocne ponovo nonstop visit na sisi.
potpuno razumijem zene koje su prestale dojiti nakon mjesec dana.
beba na bocici jede u pravilnim razmacima, spava vise, mirnija je kad je budna.

a one koje su unatoc tome nastavile, i durale do 6. mjeseci - svaka cast.
eto, ja nisam ta.
dvije bocice dnevno daju mi dvaput po 4h odmora. vremena da obavim onaj minimum poslova. vremena da predahnem, dodjem k sebi, odmorim se od nosenja, pjevanja, smijanja, tetosenja, ludiranja... kupam ga sama, previjam ga sama, nosim ga cijeli dan.
ponekad nateze sisu, a znam da je gladan. mene boli, on kmeci. i onda ga nosaj, pjevaj, krevelji se, pa za pol sata opet.

mozda cete me pitat: ako mi zdravlje nije na prvom mjestu, ako mi toliko fali vremena i totalno sam u kurcu od neispavanosti, a zasto uopce dojim, zasto mu ne dajem full bocicu?
svaki dan to bar triput pomislim... a onda se moj bebo smiri, uvati sisu, stavi obje svoje tople rukice na nju i vuce, vuce.
na kraju se uspava, a malo mlijeka mu se slije niz kut usne.
znam, cisti kic, reklama za dojenje.
al tocno je tako.
i ja mu nemam srca to uskratit.

(sad idem peglat)
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 21:47   #24
Quote:
Zmijica kaže: Pogledaj post
...
****ja nisam ni rekla da je lako****zašto to naglašavaš??
1. ja od nikog ništa ne prepisujem
2. to što nemam vlastite djece ne znači da nemam pojma o ničemu- ne moraš biti toliko puna sebe jer ga ti imaš
3.blisteri...zastoji... i sl. velikom većinom ovisi o tome doji li se dijete pravilno. tj jeli u pravilnom položaju.

4. i moja sestra ima muža koji je u to vrijeme bio više na poslu nago doma. i ona je bila u kurcu od neispavanosti.ona je dojila 2 godine...a duže od godinu dana njen san je bio isprekidan otprilikesvaka 2 sata- pa opet je nekako uspjela

5. moja mama je rodila moju sestru prije 30 god.- muž terenac u Iraku, bolesna majka, svekrve nije imala....iza sestre je imala još 4 djece...sve nas je dojila do 6. mj.

ne kažem jbt da je bajka.....i već sam napisala da znam da nije lako...ali i dalje smatram da se vrijedi potrudit. a ti ne trebaš toliko šizit.

možda bi trebala dat mužu da ti opegla dječju robicu...tako ćeš dobiti još jedan sat spavanja....po svemu što si navela-ne može mu biti gore nego tebi

Zadnje uređivanje putnica : 22.03.2007. at 23:05. Reason: quote
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 21:47   #25
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
ok....ja sam navela primjer svoje sestre s čijom je bebom bilo sve ok- osim što je imala malu porođajnu težinu pa su je držali na odjelu sa prerano rođenom djecom.

ali opet....i da s bebom nije baš sve ok....šta nije logičnije da "guraš" prirodno i zdravije majčino mlijeko nego pripravke? ako su sva istraživanja pokazala da je majčino mlijeko puno, puno zdravije nego adaptirano...zašto onda ne inzistirati na majčinom?
koliko mi je poznato...jedini "plus" na strani adaptiranog mlijeka je to što se teže probavlja i beba brže raste i duže spava po noći.

ispravite me ako sam u krivu!
Totalno si krivo shvatila moj post.

NIGDJE nisam napisala da je adaptirano bolje (to bi bila blasfemija ) NIGDJE nisam napisala da bebi s kojom nije sve OK treba davati adaptirano. Gdje si ti to vidjela, samo ti znaš.
Usput, ja svome djetetu nisam dala ni kapi ičega drugog prvih 6 mjeseci (osim što je popio par ml adaptiranog u rodilištu, PROTIV moje IZRIČITE želje).

Dakle, za uspjeh dojenja (a svoje mišljenje o dojenju ne moram sad opet elaborirati nadam se, nakon što sam ti rekla kako hranim svoje dijete) iznimno je važno da je majka:
1. fizički i mentalno zdrava - komentar suvišan
2. motivirana - većina žena, rekla bih preko 90%, želi dojiti, ili bar tako kažu
3. temeljito i ispravno educirana - taj se postotak sve više povećava, ali još uvijek je premali
4. da dijete ima fizičke predispozicije koje omogućavaju dojenje - problemi uključuju npr. kratak frenulum, nedonešenost, konfuziju bradavice (to se može izbjeći) i tako dalje
5. da ima podršku i POMOĆ okoline - eh
6....ima toga još, ovo mi je prvo nadošlo

Točke 3 i 5 su zanimljive, s obzirom na hrvatsku stvarnost. Nažalost, puno previše ljudi još uvijek vjeruje da majčino mlijeko može biti preslabo, vodenasto, da je adaptirano jednako dobro kao i humano, da je inzistiranje na dojenju "militantno" (optužiše i mene tako), da je dijete kronično gladno ako traži cicu "prečesto" itd. S druge strane, budi se svijest o tome da adaptirano ipak NIJE dobro kao majčino, i od majki se očekuje da doje, ali konkretnu pomoć one mogu dobiti samo od SOS telefona na kojem rade volonterke iz udruge Roda, te od rijetkih "prosvijećenih" patronažnih sestara i pedijatara. Pedijatri još uvijek koriste tabele rasta koje su rađene prema djeci hranjenoj formulom, tako da svako vaganje predstavlja stres za majku, bočica se preporuča PRIJE nego što se izanalizira konkretna situacija i pokušaju riješiti problemi... I tako, mic po mic, suočene s doktorskim autoritetom, strahom od toga da se dječiji mozak neće razvijati zbog neuhranjenosti (a pedijatar kaže da je prirast mali), što im preostaje...

Na kraju, moje dojenje bila je borba s ragadama na početku, suludom početnom hiperprodukcijom, mastitisima, ničim izazvanom privremenom hipertireozom, i desilo mi se nešto što tvoja sestra sasvim sigurno nije doživjela - ponuđen mi je Bromergon kao prekid problema. Nisam pristala, nego sam se borila. Tako da nemoj meni pametovati o tome kako je tvoja sestra heroj dojenja, pliz. Mislim, svaka joj čast na uspjehu, ali ni ona, ni ja, a bome ni ti nemamo pravo predbacivati neuspjeh majkama koje su imale probleme i uvele bočicu ili dvije adaptiranog. Ili potpuno prešle na formulu.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 22:13   #26
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Totalno si krivo shvatila moj post.

NIGDJE nisam napisala da je adaptirano bolje (to bi bila blasfemija ) NIGDJE nisam napisala da bebi s kojom nije sve OK treba davati adaptirano. Gdje si ti to vidjela, samo ti znaš.
Usput, ja svome djetetu nisam dala ni kapi ičega drugog prvih 6 mjeseci (osim što je popio par ml adaptiranog u rodilištu, PROTIV moje IZRIČITE želje).

Dakle, za uspjeh dojenja (a svoje mišljenje o dojenju ne moram sad opet elaborirati nadam se, nakon što sam ti rekla kako hranim svoje dijete) iznimno je važno da je majka:
1. fizički i mentalno zdrava - komentar suvišan
2. motivirana - većina žena, rekla bih preko 90%, želi dojiti, ili bar tako kažu
3. temeljito i ispravno educirana - taj se postotak sve više povećava, ali još uvijek je premali
4. da dijete ima fizičke predispozicije koje omogućavaju dojenje - problemi uključuju npr. kratak frenulum, nedonešenost, konfuziju bradavice (to se može izbjeći) i tako dalje
5. da ima podršku i POMOĆ okoline - eh
6....ima toga još, ovo mi je prvo nadošlo

Točke 3 i 5 su zanimljive, s obzirom na hrvatsku stvarnost. Nažalost, puno previše ljudi još uvijek vjeruje da majčino mlijeko može biti preslabo, vodenasto, da je adaptirano jednako dobro kao i humano, da je inzistiranje na dojenju "militantno" (optužiše i mene tako), da je dijete kronično gladno ako traži cicu "prečesto" itd. S druge strane, budi se svijest o tome da adaptirano ipak NIJE dobro kao majčino, i od majki se očekuje da doje, ali konkretnu pomoć one mogu dobiti od SOS telefona na kojem rade volonterke iz udruge Roda, te od rijetkih "prosvijećenih" patronažnih sestara i pedijatara. Pedijatri još uvijek koriste tabele rasta koje su rađene prema djeci hranjenoj formulom, tako da svako vaganje predstavlja stres za majku, bočica se preporuča PRIJE nego što se izanalizira konkretna situacija i pokušaju riješiti problemi...

Na kraju, moje dojenje bila je borba s ragadama na početku, suludom početnom hiperprodukcijom, mastitisima, ničim izazvanom privremenom hipertireozom, i desilo mi se nešto što tvoja sestra sasvim sigurno nije doživjela - ponuđen mi je Bromergon kao prekid problema. Nisam pristala, nego sam se borila. Tako da nemoj meni pametovati o tome kako je tvoja sestra heroj dojenja, pliz. Mislim, svaka joj čast na uspjehu, ali ni ona, ni ja, a bome ni ti nemamo pravo predbacivati neuspjeh majkama koje su imale probleme i uvele bočicu ili dvije adaptiranog. Ili potpuno prešle na formulu.
ajme kak su svi nabrijani!!
ja ne ističem svoju sestru kao heroja..otkud si ti to izvukla??

tema ovog topica je adaptirano m. ili dojenje!! ženska je nešto pitala, ja napisala što ja znam...neka "svoja" iskustva. i najedanput ser svi obrušili na mene ko da sam ne znam šta rekla!!

e sad...1. ja nisam ni rekla da si ti napisala da je adaptirano bolje...al sam očito shvatila da govoriš o nečemu jer si u prijašnjem postu navela kako "beba ne treba ništa osim mlijeka ako je sve u redu"? (ako nije u redu-šta joj treba??).

i svi koji ste moje postove shvatili kao udar na majke koje ne doje, krivo ste shvatili!!!
ali kod nas (ne znam kako je u svijetu) još ima doktora (!!!) i medicinskih sestara koje ženama čim zagusti savjetuje adaptirano m. kako onda očekivati da će netko tko nije obrazovan kao jedan doktor ustrajati u dojenju. ja sam o tome pričala...a svoju sam sestru navela kao primjer s čijim sam "slučajem" savršeno upoznata pa mogu kokretno i pričati.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 22:55   #27
extreme, bravo za tvoju mamu i sestru.
ono sto ja hocu reci: neke zene mogu, neke ne mogu.
kako ti znas sto su cije granice, i da li su se one dovoljno trudile?

Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Mislim, svaka joj čast na uspjehu, ali ni ona, ni ja, a bome ni ti nemamo pravo predbacivati neuspjeh majkama koje su imale probleme i uvele bočicu ili dvije adaptiranog. Ili potpuno prešle na formulu.
tocno tako.

i dobro si to poredala, s tim da bih ja pomoc okoline stavila odmah iza educiranosti. meni su rode puno pomogle kad sam svojedobno zapela.

s tim da se ne bih slozila za pedijatre - moj bebo je bio kod njih 3 u mjesec dana, dobio je samo 600g i nijedan nije ni spomenuo adaptirano.
dapace, mislim da cu od svoje pedice dobit jezikovu juhu sto sam uvela bocice.
drugi je par rukava sto su pedijatri jako za dojenje, a neke osnovne stvari ne znaju pa govore krivo, npr. "djetetu je dosta 15 minuta na sisi" (mozda i jest istina, ali ne za novorodjence!), "nemojte ga hraniti cesce od svaka dva-tri sata"... etc.
i onda ispada da ako tvoj slucaj nije "skolski" - nakon mjesec dana beba sisa svaka 4h i zaspi na sisi - da nesto nije u redu s tobom.
kao da ne znaju koliko je dojenje zapravo nepredvidivo, i da mozes imat sasvim zdravu bebu koja dobro vuce, a opet hoce sisat svakih 2h.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2007., 23:17   #28
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
tema ovog topica je adaptirano m. ili dojenje!!
ne, macak, tema je "dojenje i adaptirano mlijeko". pokretacica je trazila savjet majki koje su kombinirale i kako su uspjele odrzati laktaciju usprkos bocici.

reakcije su prenaglasene jer je doista puno toga receno o prednostima dojenja, na Trudnicama imamo i "live prijenos" muka koje prolaze mlade mame kad se suoce s nestankom mlijeka usprkos mukotrpnim izdajanjima, sesiricima, nespavanju.

i sad sam se sjetila jednog dogadjaja: na jednom od obaveznih sistmatskih pregleda u firmi imali smo i organizirani uzv pregled dojki. kad me doktor pregledao pitao me"gospodjo sto vi cekate, zasto nemate djece? bit ce mlijeka za cijeli vrtic nahraniti!" vec je imao indikaciju da ce dojenje biti uspjesno i - bilo je. ja sam oboje svojih dojila do godine dana, sto nije puno, ali nisam inzistirala na nastavku dojenja, a nisu ni oni. no ja sam se od prvog dana smatrala sretnom sto nemam problema s proizvodnjom mlijeka, (mada sam ovih drugih popratnih manifestacija tipa ragada i mastitisa imala, ali to nije point).

svaka zena moze dojiti dijete, ok, ali sasvim sigurno ne mogu dojiti sve jednako dugo niti jednako kvalitetno. to je jednostavno nemoguce. dakle, uciniti sve-to da, ali inzistirati i ubijati se od griznje savjesti jer nemas mlijeka je ludost.

otprilike kao i kritizirati frendicu jer ima mengu tri dana, a tebi traje sedam.

razlicite smo, sto zena dvjesto sisa
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 08:27   #29
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
ne, macak, tema je "dojenje i adaptirano mlijeko". pokretacica je trazila savjet majki koje su kombinirale i kako su uspjele odrzati laktaciju usprkos bocici.
po mom iskustvu, rekla bih da su kljucni nocni podoji i malena rupica na bocici.
plus to sto malecki voli sisu.

dobro, uglavnom voli
nekad ni cut, a nekad bi je i na prazno natezao pol sata.
sisa mu je vise od hrane, ocito.
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 08:53   #30
Quote:
putnica kaže: Pogledaj post
ne, macak, tema je "dojenje i adaptirano mlijeko". pokretacica je trazila savjet majki koje su kombinirale i kako su uspjele odrzati laktaciju usprkos bocici.

svaka zena moze dojiti dijete, ok, ali sasvim sigurno ne mogu dojiti sve jednako dugo niti jednako kvalitetno. to je jednostavno nemoguce. dakle, uciniti sve-to da, ali inzistirati i ubijati se od griznje savjesti jer nemas mlijeka je ludost
Mislim da je nakon ove rečenice svaka daljnja diskusija nepotrebna i da je njome sve rečeno!

Htjela bih pitati neku dugostažnu majku, neku koja je nastavila dojiti dijete nakon godine dana i povratka na posao, kako je to točno izgledalo? Mislim nije mi jasno-radno vrijeme traje 8h, 2h u gradu potrošiš na putovanje pa plus drugi poslovi koje morate kao žene obaviti van i po kući, ne kužim? A kaj dijete pije od mlijeka kad niste s njim, pogotovo ako ide u vrtić? Kaj si nosi flašu izdojenog sa sobom???Il pod dojenjem pretpostavljate davanje cice za laku noć???
Mama Ružica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 09:19   #31
nisam nikog niti krivila niti optuživala niti upirala prstom u bilo koga.
nabrojala sam primjere iz svoje okoline.
znam da je dojenje užasno teško.

nisam nikog imala namjeru uvrijediti-a ako se netko ipak našao uvrijeđen....ispričavam se!
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 11:07   #32
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post
nisam nikog niti krivila niti optuživala niti upirala prstom u bilo koga.
nabrojala sam primjere iz svoje okoline.
znam da je dojenje užasno teško.

nisam nikog imala namjeru uvrijediti-a ako se netko ipak našao uvrijeđen....ispričavam se!
Evo ja ti dajem oprost (makar se ja nisam svađala s tobom).
Nadam se samo da si nisi sa svim svojim ovdje izrečenim primjedbama skočila u usta tj. zacoprala se, puj, puj..
Svakak se javi jednog dana kad rodiš i počneš dojiti s vlastitim iskustvom. Uspješnost dojenja ipak nije genetski uvjetovana (mislim na tvoje rođakinje, mamu, sestru, koga već). i hvala Bogu na tome jer ja onda ne bi ni ovoliko dojila!!
Mama Ružica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 12:21   #33
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Bebi ne treba ništa više od mlijeka, ako je sve u redu. Ali nije uvijek tako. Mislim da je jedan od razloga za prerano uvođenje bočice u nekim slučajevima pritisak da beba ima što veći prirast.
Hmmm , da ali treba racunat na to da ima i djece koja potrazuju vise ( ja ih zovem malim požderuhima ) a ima i majki koje imaju mlijeko manje kvalitete tj. nazovima ga nedovoljnim a zbog cega to je opet druga tema( mozda zbog neispavanosti, premorenosti sto rezultira pomrdanim metabolizmom, mozda je krivac neki šok )
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 12:29   #34
Quote:
extremexx kaže: Pogledaj post

nisam nikog imala namjeru uvrijediti-a ako se netko ipak našao uvrijeđen....ispričavam se!
ma nema uvrede.

nezgodno kad trcis na 100 m 12 s, ubijes se od napora, a onaj tko je fizicki drugacije konstitucije istrci to za 10 i onda te s najboljom namjerom uvjerava da se to moze, da se nisi dovoljno trudio. moze se, dakako, al ne mogu svi isto
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 13:42   #35
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Hmmm , da ali treba racunat na to da ima i djece koja potrazuju vise ( ja ih zovem malim požderuhima ) a ima i majki koje imaju mlijeko manje kvalitete tj. nazovima ga nedovoljnim a zbog cega to je opet druga tema( mozda zbog neispavanosti, premorenosti sto rezultira pomrdanim metabolizmom, mozda je krivac neki šok )
Ne, ništa od ovog nije točno, osim situacije kada se dogodi neki veliki šok. U tom slučaju, tijelo ne luči hormon potreban za otpuštanje i curenje mlijeka, što u konačnici rezultira sve manjom proizvodnjom jer GLAVNI POTICAJ STVARANJU MLIJEKA JE UPRAVO CICANJE. Pa ako je cicanje neuspješno zbog toga što se mlijeko ne otpušta, tijelo ne dobiva signal za daljnju produkciju mlijeka i ona se usporava tj. staje.

Dojenje funkcionira po principu ponude i potražnje, što dijete traži više, više ga se stvara. Mlijeko zdrave majke uvijek je dobro i ne može biti preslabo za bebu. Upravo su mekane dojke znak (kod većine majki) da je došlo do ravnoteže, a mnoge žene to pogrešno protumače kao manjak mlijeka.

extremexx, nemoj se uzbuđivati, nisam te osobno napala, ja uvijek pišem tako. Ne mrem si pomoć', sorry. Tj. kad napišem "skulirani" post, bude protumačen pogrešno, kao što se dogodilo s prvim mojim upisom na ovoj temi. Jbg.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 14:07   #36
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Ne, ništa od ovog nije točno, osim situacije kada se dogodi neki veliki šok. U tom slučaju, tijelo ne luči hormon potreban za otpuštanje i curenje mlijeka, što u konačnici rezultira sve manjom proizvodnjom jer GLAVNI POTICAJ STVARANJU MLIJEKA JE UPRAVO CICANJE. Pa ako je cicanje neuspješno zbog toga što se mlijeko ne otpušta, tijelo ne dobiva signal za daljnju produkciju mlijeka i ona se usporava tj. staje.

Dojenje funkcionira po principu ponude i potražnje, što dijete traži više, više ga se stvara. Mlijeko zdrave majke uvijek je dobro i ne može biti preslabo za bebu. Upravo su mekane dojke znak (kod većine majki) da je došlo do ravnoteže, a mnoge žene to pogrešno protumače kao manjak mlijeka.

extremexx, nemoj se uzbuđivati, nisam te osobno napala, ja uvijek pišem tako. Ne mrem si pomoć', sorry. Tj. kad napišem "skulirani" post, bude protumačen pogrešno, kao što se dogodilo s prvim mojim upisom na ovoj temi. Jbg.

sve to što si ti sad rekla (a i u ranijim postovima) sam ustvari i ja pokušavala reći...samo ili sam se izražavala malo preagresivno pa su me neki shvatili pogrešno, ili možda neki moje izjave odmah uzimaju na nož jer nemam djece.
uglavnom, još jednom, ispričavam se ako sam u svojim postovima nekog uvrijedila
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 14:10   #37
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Ne, ništa od ovog nije točno, osim situacije kada se dogodi neki veliki šok.
U tom slučaju, tijelo ne luči hormon potreban za otpuštanje i curenje mlijeka, što u konačnici rezultira sve manjom proizvodnjom jer GLAVNI POTICAJ STVARANJU MLIJEKA JE UPRAVO CICANJE. Pa ako je cicanje neuspješno zbog toga što se mlijeko ne otpušta, tijelo ne dobiva signal za daljnju produkciju mlijeka i ona se usporava tj. staje.
Nemoj bit smijesna i najpametnija.
Pa kako onda objasnjavas da se jadna zena izdajala mjesec dana po 4 puta dnevno nebi li proizvela samo kap mlijeka i naravno nije uspjela?

Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Dojenje funkcionira po principu ponude i potražnje, što dijete traži više, više ga se stvara. Mlijeko zdrave majke uvijek je dobro i ne može biti preslabo za bebu. Upravo su mekane dojke znak (kod većine majki) da je došlo do ravnoteže, a mnoge žene to pogrešno protumače kao manjak mlijeka.
.
VAU sad si otkrila toplu vodu

Ma daj mi nadalje pojasni kako se onda dijete ne moze najest majcinog mlijeka, a sa porcijom adaptiranog je sito? A da naglasim da je majka potpuno zdrava ALI je iscrpljena jer je sama i sama odgaja to dijete posto suprug radi dan i noc o svemu brine ona, pere, pegla, kuha, posprema, cisti i naravno brizno brine o djetetu ali je od silnih obaveza smrsavila van svake pameti jer ne pamti kada se zadnji puta naspavala... zar to nije pobrkan rad metabolizma

ne znam po cemu si najpametnija i sve se svodi na to da jetdino ti govoris istinu i da si uvijek u pravu
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 14:18   #38
oke extreme, nema beda.
al dobro ti putnica veli - nisu svi dugoprugasi.

i ja sam mislila kao ti.
a onda sam rodila - i beba nonstop na sisi.
prodje mjesec, prodje dva... provjerila polozaj kod 3 iskusne dojilje, dam mu da sise kad hoce - i opet nema pomaka u kolicini mlijeka, u smislu da sisa svaka 4h ili da sisa krace.
sve sto napravim on pojede i hoce jos.

i bas me zanima sto bi ti da ti beba cijeli dan kenjka i place, a ti mlijeka jedva zlicicu iscijedis... a moras jest, otusirat se i popeglat mu bodice da ima kaj obuc.
a muz dodje s posla u 10 navecer.

Zadnje uređivanje Zmijica : 23.03.2007. at 14:20. Reason: dodala
Zmijica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 14:49   #39
Quote:
Wedding kaže: Pogledaj post
Nemoj bit smijesna i najpametnija.
Pa kako onda objasnjavas da se jadna zena izdajala mjesec dana po 4 puta dnevno nebi li proizvela samo kap mlijeka i naravno nije uspjela?
Čuj, ja sam svoje dijete dojila desetak i više puta dnevno, kad god je želio. Ako se izdajala četiri puta dnevno, to vjerojatno nije bilo dovoljno. Ili jednostavno fizički nije zdrava - meni se pojavila vrlo blaga hipertireoza zbog koje je jedan mjesec prirast bio na granici. Svaka žena (i beba) priča je za sebe, pa tako i ova, ne pada mi napamet davati dijagnozu preko foruma, a ni tebi to ne savjetujem. Ali tvoja kvaziobjašnjenja o slabom mlijeku "kod nekih žena" jednostavno su netočna, na to sam reagirala.
Inače, neke žene ne mogu izdojiti izdajalicom niti kapi, a dijete im uredno napreduje ne njihovom mlijeku. Što će reć, imaju mlijeka ali ga ne mogu izvući izdajalicom.

Quote:
Wedding kaže:
VAU sad si otkrila toplu vodu
Ovo je trebao biti kontruktivan prilog raspravi, ili se tebi samo prepucava? Da stvarno razumiješ ovo što posprdno nazivaš toplom vodom, tvoji bi postovi zvučali drugačije.
Quote:
Wedding kaže:
Ma daj mi nadalje pojasni kako se onda dijete ne moze najest majcinog mlijeka, a sa porcijom adaptiranog je sito? A da naglasim da je majka potpuno zdrava ALI je iscrpljena jer je sama i sama odgaja to dijete posto suprug radi dan i noc o svemu brine ona, pere, pegla, kuha, posprema, cisti i naravno brizno brine o djetetu ali je od silnih obaveza smrsavila van svake pameti jer ne pamti kada se zadnji puta naspavala... zar to nije pobrkan rad metabolizma

ne znam po cemu si najpametnija i sve se svodi na to da jetdino ti govoris istinu i da si uvijek u pravu
Da, upravo to se događa Zmijici i mnoštvu žena, zbog toga sam i pisala kako sam pisala na ovom topicu, samo što neki imaju problema s razumijevanjem. Ona nema dovoljno mlijeka jer je u jednom ključnom trenutku stvar zaštekala, a preiscrpljena je da bi ponovno navukla dovoljnu količinu. Njeno mlijeko nije preslabo, nego ga nema dovoljno količinski. Da bi ga navukla, dijete mora cicati. Međutim, dijete cica I JEDE jednu ili dvije bočice, nevermind, i sve to što popije preko bočice, ne stvara se u maminom tijelu. I još nešto, adaptirano je zbilja zasitnije, jednostavno jer je teže probavljivo. To je zbog toga što smo se evolucijski razvili na način da nam je za preživljavanje ključan mozak. Da bi mozak rastao potrebnom dinamikom, nužan je stalni kontakt bebe s majkom. To se ostvaruje upravo čestim cicanjem. Moguće da ti je sve to poznato i otprije, prije par mjeseci bila je emisija o tome na National Geographicu, pričali su upravo o tome zašto je ljudsko mlijeko u odnosu na mlijeko kita npr. relativno slabo kalorijski.

Da skratim: priroda je to savršeno zamislila, ali do problema u realizaciji dolazi zbog vanjskih faktora na koje bi se moglo utjecati, prvenstveno zbog nedovoljne podrške od onih koji bi trebali pomoći. Eno ti primjer Dore K (imala je hormonski disbalans koji je stvarno doveo do smanjenja produkcije ali je imala dobru podršku a i sama je educirana i dojenje joj uspijeva), eno ti primjer magic blue (doji preko šeširića, izdaja se i kombinira, ali dijete pije njeno mlijeko), eno ti primjer Tinkili (legenda, izdaja se svaki put kad mali pije njeno mlijeko na bočicu, ja to ne bih mogla). A Zmijica je čak uspjela u relaktaciji koliko sam shvatila.

Eto, sretno ti roditeljstvo želim. I malo manje prgav karakter, evo vidiš po meni da me to nije daleko odvelo. Moram pisati i pisati i pisati, i svejedno nemam prijatelja u virtualnom svijetu.
Autosjedalica is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2007., 15:33   #40
Quote:
Autosjedalica kaže: Pogledaj post
Eto, sretno ti roditeljstvo želim. I malo manje prgav karakter, evo vidiš po meni da me to nije daleko odvelo. Moram pisati i pisati i pisati, i svejedno nemam prijatelja u virtualnom svijetu.
Manje prgav karakter mi ne treba a pogotovo savjetovan od tebe .... ovdje sam navela dva skolska primjera koja su medicinski potvrdjena od osoba koje su vodile borbu sto sa nemogucnoscu proizvodnje mlijeka sto sa mlijekom lose kvalitete to nije niti izmisljeno sa moje strane niti od cura o kojima govorim nego medicinski potvrdjeno jer su te cure imale zaista taj problem.

1.Cura koja je ostala bez mlijeka: ostala je usred VELIKOG soka koji je nastao smrcu njenog bratica i prije toga je imala mlijeka na bacanje a nakon toga sto se desilo jednostavno je laktacija naglo stala i uz sav trud ( a izdajala se i prije tog ruznog dogadjaja) nije uspjela proizvest ni kap mlijeka a trudila se naizmjence uz pomoc patronazne koja joj je dolazila svaki dan i em sto je malog stalno prinosila prsima em sto se izdajala sto rucno sto preko izdajalice i masirala nije uspjela .......... STo ZNACI DA NISU PUSTE PRICE

2. Cura koja je nadohranjivala dijete: tj. pocela je sa nadohranom jer se maleni jednostavno nije uspio najest njenog mlijeka a bilo ga je na bacanje .. ( izdajala se i hranila dijete na bocicu tako da se ne radi o tome da mali nije dobro vukao ili da nije bilo dovoljno mlijeka jer ga je imala za dvoje djece) da bi nakon silnih muka i neprospavanih noci u Petrovoj bolnici napravili analizu i ustanovljen je jako mali postotak proteina koji nije dovoljan djetetu i nakon ostalih pretraga utvrdjeno je da je majka zdrava ali jednostavno njene zlijezde ne vrsi dobro funkciju i da je mlijeko beskorisno te da mora pocet sa dohranom ako zeli da dijete napreduje ( sto naravno zeli svaka svijesna majka )

Eto, ovo su dva primjera koja znam iz blize rodbine i od prijateljica tako da sam upoznata sa najsitnijim detaljima i nisu niti moja naklapanja niti moje izmisljotine( mozda bi bilo bolje da jesu jer cure koje su ovo prosle nisu to ni najmanje zasluzile), a nije ni rekla kazala niti procitanu u nekoj literaturi ili na netu, pa me stoga i zaboli kada netko tvrdi da to nije istina i da je to nemoguce
Znam da se ovo sto sam navela dogadja jako rijetko ali se nazalost dogadja i mislim da to nitko nebi nikome pozelio.
__________________
Thenebra :broj godina pomnozi sa brojem koliko ti puta pas dnevno jede. i toliko vrecica moras imati sa sobom! znaci npr.. 2(godine) X 2(dnevno puta jede) = 4 vrecice
Wedding is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:37.