Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dječje zdravlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.02.2014., 22:09   #1
Angry Novi Panadol Baby krcat E-brojevima?

Muž večeras donio novu kutiju panadol baby sirupa, jer smo sa starim pri kraju, a mala jedino taj popije bez njurganja-pa nek se nađe.
Odmah sam skužila da je kutija redizajnirana, pa sam išla provjeriti i sastav , a i taj se bitno promijenio...
U starom panadolu pomoćne tvari činila su dva sastojka, a u novom panadolu je lista pomoćnih tvari poduža i na toj listi su 4 E broja koja su u tablici E brojeva označena crvenom bojom. Istražujući dalje saznala sam i da se radi o parabenima koji su dokazano kancerogeni i izazivači alergija.

Sad mene zanima:1. Kako je moguće da takvi sastojci ulaze ud ječje sirupe(jel to tko kontrolira????)
2. Kome se moze pisati, žaliti, pitati vezano za ovo...
Proizvođač je GSk, naravno
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 05:47   #2
probaj ovdje poslati mail http://www.almp.hr/
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 06:19   #3

Zadnje uređivanje Duga111 : 16.02.2014. at 06:23. Reason: ...
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 07:29   #4
Kako to misliš dva pomoćna sastojka, ovo je Uputa sa žigom iz 2006? A i iskreno sumnjam da s dva pomoćna sastojka mogu postići takav miris, boju, konzistenciju, okus koji bebe vole i rok trajanja kakav sirupi imaju... Možda su samo ove sastojke koji su već navedeni preveli u E-brojeve? Jer... baš parabeni?

Naravno da se lijekovi kontroliraju, kontrolira ih agencija za lijekove ili tako nešto. Sumnjam da je GSK nabacao u sirupe nekakva čuda koji ne smiju biti tamo, napisao ih u uputi i očekuje da to nitko ne primijeti... Dakle, pretpostavljam da svi ti sastojci smiju biti u sirupu koliko god se to nama običnim smrtnicima ne sviđalo.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 07:35   #5
pa i u lupocetu je E124 a prema ovoj tabeli gore ima svih 6 opasnosti
a kamoli tek onda panadol koji ima vise E dodataka
Duga111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 08:25   #6
Pretpostavljam da se radi o nekom usklađivanju s EU

Ja bih se zapitala što se prije nalazilo u lijeku a nije navedeno pod E titulom
Ćufta is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 08:41   #7
Ja pretpostavljam da se radi o istim sastojcima kao i prije samo sto je prije bio naveden opisni naziv a sad su stavili i E sifru jer su svi dodaci sifrirani a onda ne moras znati i naziv.

Kako se radi o lijeku koji se uzima rijetko i u strogo propisanim dozama u kojima je jednostavno kvantificirati koliki je ukupni maksimalni unos u organizam tih tvari moram priznati da me sadrzaj tih pomocnih tvari u ljekovima najmanje zabrinjava.

Vrlo vjerojatno tih tvari ima posvuda u industrijskim proizvodima, i bas je u takvom nacinu unosa, kroz razne proizvode, tesko provjeriti da li se prelazi ukupna preporucena dnevna kolicina za unos.

Takodjer, sasvim je jasno da su ljekovi specificne supstance kod kojih se uvijek gleda da je korist veca od stete, dok bi kod hrane trebali primarno imati koristi a nista stete. Odnosno, ne mogu se ista mjerila primjenjivati za ljekove i za hranu i naravno da su takva sredstva koja pomazu da dijete popije potreban lijek ili omogucavaju da je lijek mjesecima od proizvodnje upotrebljiv dopustena jer je veca korist od toga da dijete popije lijek nego je steta da pojede nesto dodatka za bolji okus, slatkocu ili da se lijek pokvari itd...

Poanta: there is no free ride, tj. nema koristi bez (kolateralne) stete, pogotovo kad su ljekovi u pitanju. A ja sam osobno istinski sretna sto postoji danasnja moderna farmacija i djelotvorni ljekovi, kad dijete ima visoku temperaturu das lijek i bok, kad ima infekciju - das lijek i ozdravi, ne bi se mijenjala za ovo sto imamo danas spram onog sto je bilo pred 100 godina (da ne spominjem ranije) ni za zivu glavu. Blazeni moderni analgetici, antipiretici, antibiotici itd

Zadnje uređivanje proab : 16.02.2014. at 08:46.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 08:55   #8
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Ja pretpostavljam da se radi o istim sastojcima kao i prije samo sto je prije bio naveden opisni naziv a sad su stavili i E sifru jer su svi dodaci sifrirani a onda ne moras znati i naziv.

Kako se radi o lijeku koji se uzima rijetko i u strogo propisanim dozama u kojima je jednostavno kvantificirati koliki je ukupni maksimalni unos u organizam tih tvari moram priznati da me sadrzaj tih pomocnih tvari u ljekovima najmanje zabrinjava.

Vrlo vjerojatno tih tvari ima posvuda u industrijskim proizvodima, i bas je u takvom nacinu unosa, kroz razne proizvode, tesko provjeriti da li se prelazi ukupna preporucena dnevna kolicina za unos.

Takodjer, sasvim je jasno da su ljekovi specificne supstance kod kojih se uvijek gleda da je korist veca od stete, dok bi kod hrane trebali primarno imati koristi a nista stete. Odnosno, ne mogu se ista mjerila primjenjivati za ljekove i za hranu i naravno da su takva sredstva koja pomazu da dijete popije potreban lijek ili omogucavaju da je lijek mjesecima od proizvodnje upotrebljiv dopustena jer je veca korist od toga da dijete popije lijek nego je steta da pojede nesto dodatka za bolji okus, slatkocu ili da se lijek pokvari itd...

Poanta: there is no free ride, tj. nema koristi bez (kolateralne) stete, pogotovo kad su ljekovi u pitanju. A ja sam osobno istinski sretna sto postoji danasnja moderna farmacija i djelotvorni ljekovi, kad dijete ima visoku temperaturu das lijek i bok, kad ima infekciju - das lijek i ozdravi, ne bi se mijenjala za ovo sto imamo danas spram onog sto je bilo pred 100 godina (da ne spominjem ranije) ni za zivu glavu. Blazeni moderni analgetici, antipiretici, antibiotici itd
Generalno si potpuno u pravu.

S druge strane žalosno je da smo kao društvo toliko neodgovorni da trpamo malim bebama u usta nešto što ipak nije neophodno, a u principu da bi se lakše prodalo. Sirupi stvarno ne bi morali biti crveni da bi snizili temperaturu. A daju se i bebama koje su još isključivo na mlijeku, dakle to im je prvi dodir s kojekakvim aditivima.
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 09:06   #9
Staro pakiranje panadola ima ove sastojke:
-paracetamol i pomoćne tvari-azorubin (boja) , otopina sorbitola i prah sorbitola


Novo pakiranje panadola ima ove sastojka
-paracetamol

Pomoćne tvari:
-maltitol tekući
-E 219
-e217
-E215
-E122
-sorbitol tekući
-sorbitol


Razlika je i više nego očita...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 09:08   #10
Quote:
onix kaže: Pogledaj post

S druge strane žalosno je da smo kao društvo toliko neodgovorni da trpamo malim bebama u usta nešto što ipak nije neophodno, a u principu da bi se lakše prodalo. Sirupi stvarno ne bi morali biti crveni da bi snizili temperaturu. A daju se i bebama koje su još isključivo na mlijeku, dakle to im je prvi dodir s kojekakvim aditivima.
Naravno da je ovo vrlo neodgovorno.. Znam da se mnogi sastojci koji su štetni,a nalaze se u hrani ne mogu izbjeći (ja izbjegavam gdje god mogu, jer uvijek provjeravam deklarac b) ali ovo mi je suludo da se u sirup namijenjen maloj djeci stavljaju baš ovakvi sastojci...

GSK već ima mutnu prošlost sa lijekovima, ali ovo je baš bezobrazno.
Ni ranije mi nije bilo drago što mi mala najbolje prihvaća baš GSK-ov sirup, ali ovo je stvarno koma.nema šanse da joj to dajem
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 09:16   #11
Kako samo dva kad ju onix linkala uputu iz 2006 u kojoj jasno pise:

Quote:
SASTAV:
Svakih 5 ml suspenzije sadrži 120 mg paracetamola (l ml sadržava 24 mg).
Takoder sadržava: azorubin, jabucnu kiselinu, maltitol tekuci, nipasept, ksantansku
gumu, otopinu sorbitola, prah sorbitola, limunsku kiselinu, aromu jagode L10055 i
vodu
Puno vise od 2-3 pomocna sastojka. I to si i do sada davala pa ako vise ne zelis - nemoj, ali misliti da je sad nesto odjednom drasticno drugacije? Ja cisto sumnjam da je.

Enivej, osobno radije dajem ibuprofen pripravke, lakse djeca popiju i bolji im je (brze i dugotrajnije) djeluje. A piju 2-3x godisnje ukupno, tako da na kraju svim ljekovima mi istekne rok trajanja...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 09:18   #12
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Kako samo dva kad ju onix linkala uputu iz 2006 u kojoj jasno pise:



Puno vise od 2-3 pomocna sastojka. I to i do sada davala pa akovise ne zelis - nemoj, ali misliti da je sad nesto odjednom drasticno drugacije? Ja cisto sumnjam da je.
Onda su lagali kod navođenja sastojaka jer na kutiji koju imam pred sobom (i nova i stara) nabrojani su ovi sastojci koje sam ranije napisala.
Znam da mogu maskirati i drukčije nazvati određene sastojke , ali da ih uopće ne navedu?

Edit-sad tražim ove sastojke iz 2006 i to ipak nisu isti sastojci kao u novom panadolu.maltitol, ksanatska guma itd.., nije isto što i ovi E brojevi (nazive mi se nije dalo prepisivati jer su predugački, ali definitivno sastav je sastav drukčiji nego prije)

Zadnje uređivanje extreme : 16.02.2014. at 09:23.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 09:22   #13
Uostalom, postoje standardi, istrazivanja itd koja propisuju koliko cega se smatra znanstveno nedokazano stetnim i ako lijek to zadovoljava onda se i sluzbeno stavlja u upotrebu. Znaci - znanost smatra ta sredstva nestetnim u tim kolicinama i ne smatra njihovo stavljanje neodgovornim, opasnim, mutnim, nerazumnim itd. Tko ih takvima smatra - ne mora ih koristiti. Moze se i ovako javno cuditi i komentirati. Samo da je jasno da je to neciji osobni stav bez znanstvenog uporista.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 09:29   #14
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Uostalom, postoje standardi, istrazivanja itd koja propisuju koliko cega se smatra znanstveno nedokazano stetnim i ako lijek to zadovoljava onda se i sluzbeno stavlja u upotrebu. Znaci - znanost smatra ta sredstva nestetnim u tim kolicinama i ne smatra njihovo stavljanje neodgovornim, opasnim, mutnim, nerazumnim itd. Tko ih takvima smatra - ne mora ih koristiti. Moze se i ovako javno cuditi i komentirati. Samo da je jasno da je to neciji osobni stav bez znanstvenog uporista.
Sve stoji što ti govoriš. Ali za ova 4 E broja stoje znanstvena istraživanja koja dokazuju da su jako štetna. Zbog toga se trebalo voditi više računa o tome što se stavlja u sirupe koje piju mala djeca.
To u kojoj količini je nešto štetno ili nije mi je bezveze raspravljati. Ono što je štetno-štetno je. Možda ti neće izazvati tumor ali hoće alergiju, pa je dobro da su ljudi upoznati s time što se nalazi u tim sirupima..

Ja jesam ranije bila svjesna da ovaj sirup ima najgori sastav od svih na tržištu, ali ga je mala rijetko pila,pa ajde..
Ali ovaj novi sastav je zbilja za zabrinuti se i mislim da je dobro da se zna da su ga promijenili jer neće možda svi čitati popis sastojaka.
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 09:43   #15
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Edit-sad tražim ove sastojke iz 2006 i to ipak nisu isti sastojci kao u novom panadolu.maltitol, ksanatska guma itd.., nije isto što i ovi E brojevi (nazive mi se nije dalo prepisivati jer su predugački, ali definitivno sastav je sastav drukčiji nego prije)
OK, meni se nije dalo istrazivati, mislila sam da je isto samo drugacije napisano. Valjda onda smiju mijenjati sastav pomocnih tvari bez novog rjesenja ako zadovoljava neke opcenite norme...
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 09:50   #16
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Staro pakiranje panadola ima ove sastojke:
-paracetamol i pomoćne tvari-azorubin (boja) , otopina sorbitola i prah sorbitola
evo dat ću ti sastojke drugog lijeka pa usporedi, meni se isto čini da prije na ovom tvom starijem nije nešto nabrojano (pogotovo jer nema "aroma xy"), a ovo što se izgugla na netu (i što je linkano na topicu) ima..

Paracetamol Baby, pomoćne tvari:
- etanol (96-postotni)
- metilparahidroksibenzoat
- propilparahidroksibenzoat
- prirodna aroma naranče
- propilenglikol
- saharoza
- sorbitol

pretpostavljam da su svi ti lijekovi podjednaki, imaš paracetamol + svašta za rok trajanja, konzistenciju i okus..
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 10:01   #17
Quote:
miss daisy kaže: Pogledaj post
evo dat ću ti sastojke drugog lijeka pa usporedi, meni se isto čini da prije na ovom tvom starijem nije nešto nabrojano (pogotovo jer nema "aroma xy"), a ovo što se izgugla na netu (i što je linkano na topicu) ima..

Paracetamol Baby, pomoćne tvari:
- etanol (96-postotni)
- metilparahidroksibenzoat
- propilparahidroksibenzoat
- prirodna aroma naranče
- propilenglikol
- saharoza
- sorbitol

pretpostavljam da su svi ti lijekovi podjednaki, imaš paracetamol + svašta za rok trajanja, konzistenciju i okus..
Ma,znala sam ja da je u sve te sirupe svašta nadodano, bila sam svjesna toga. Ali ovdje su 4 e broja sa crvene liste. Mislim da je ovaj panadol uvjerljivo najgori.
A mislim i da ću se sad konačno prebaciti na homeopatiju...
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 10:39   #18
ja evo imam kutiju panadola baby i na njoj sastav i u upustvu nije isti, baš sinoć gledala kad je extreme otvorila temu, širi je u uputstvu

ako treba mogu prepisat

ja sam u BiH
__________________
Pakao, to su drugi.
JustForFun is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 11:55   #19
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
Ma,znala sam ja da je u sve te sirupe svašta nadodano, bila sam svjesna toga. Ali ovdje su 4 e broja sa crvene liste. Mislim da je ovaj panadol uvjerljivo najgori.
A mislim i da ću se sad konačno prebaciti na homeopatiju...
Zašto misliš da su homeopatski pripravci sigurniji / manje štetni od alopatskih? Nisam nikad koristila homeopatiju, da li oni napišu deteljan sastav na svoje pripravke?
onix is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2014., 12:17   #20
Quote:
onix kaže: Pogledaj post
Zašto misliš da su homeopatski pripravci sigurniji / manje štetni od alopatskih? Nisam nikad koristila homeopatiju, da li oni napišu deteljan sastav na svoje pripravke?
Da, imaš sastav na homeopatskim proizvodima. Ako te zanima određeni lijek, pogledaj sastav na homeolabu.
Sigurniji su sigurno ako ne sadrže štetne sastojke i e brojeve i najčešće su biljnog porijekla.
Ja sam ju koristila dva puta do sad... Za upalu uha. Dvaputa smo prošli bez antibiotika. Možda slučajnost, ali evo, za sad je pomoglo da izbjegnemo anribiotik pa nema razloga da ne vjerujem u učinkovitost i drugih homeop. Lijekova
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:30.