Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.01.2024., 21:23   #1
Jarun - kvaliteta zgrada od opeke

Pozdrav,

planiram kupiti stan te mi se svidio jedan na Jarunu, na osnovu slika vidim da se radi o jednoj od onih zgrada od cigle/opeke (barem tako izgleda). Građena je 1985. godine. Zanima me kakva je kvaliteta tih zgrada, ako netko ima iskustva ili saznanja.
Hvala
Hesus is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 06:48   #2
Quote:
Hesus kaže: Pogledaj post
planiram kupiti stan te mi se svidio jedan na Jarunu, na osnovu slika vidim da se radi o jednoj od onih zgrada od cigle/opeke (barem tako izgleda). Građena je 1985. godine. Zanima me kakva je kvaliteta tih zgrada, ako netko ima iskustva ili saznanja.
Nije mi poznato da bi išta od te gradnje bilo građeno opekom bez armature i betona. Opeke ako se vide na fasadi su dekorativne/fasadne opeke.
Većina starih zgrada u gradskoj jezgri će se u jakom potresu srušiti do temelja prije nego se u ovim novogradnjama pojave ozbiljnija oštećenja.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 07:06   #3
Sve te zgrade su AB zgrade, vani je fasadna cigla - koja naravno nema izolacijska svojstva kao današnje fasade ali nije ni grozno (obicno zgrade dobiju energetski C certifikat). Ne znam nikog tko je imao ni manja oštećenja u potresu. Glavna mana tih zgrada je da nema lifta. Grijanje je toplana, neki imaju one razdjelnike neki ne. Većina zgrada polako mijenja krovove. Obicno stave lim što nije preskupo. Većina ima i zajedničke biciklarnike.

Stanovi imaju super rasporede (vecinom), ulazi imaju malo sustanara, općenito svi su dosta zadovoljni. Zvucna izolacija nije idealna ali je bolja od dosta novogradnji. Svi imaju optiku na raspolaganju za Internet. U svakom slučaju medju boljim zgradama u Zg (ne samo Jarun nego općenito taj tip zgrada po gradu - Vrbani Spansko,...) E da strujni priključci su trofazni što znači da nikad nema problema s brojem potrošača i potrebnom snagom, što zna bit u novogradnjama.

OK ima i jedna veća mana - parkiranje. Nema dovoljno mjesta i treba se ponekad malo voziti okolo da se nadje mjesto, ako ne kupis garažu. Ali nije da nema parkinga samo jije nužno odmah kod ulaznih vrata.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 07:21   #4
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Nije mi poznato da bi išta od te gradnje bilo građeno opekom bez armature i betona. Opeke ako se vide na fasadi su dekorativne/fasadne opeke.
Većina starih zgrada u gradskoj jezgri će se u jakom potresu srušiti do temelja prije nego se u ovim novogradnjama pojave ozbiljnija oštećenja.
Pitanje je vezano za zgradu iz 1985., ne za novogradnju.

Ali, u pravu si. Opeka je samo dekorativna na ovim zgradama iz 1985. pa se osobno ne bih dvoumio kupiti stan u istima ako mi sve drugo odgovara.
...Columbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2024., 20:23   #5
Pa nije baš tolika razlika.
Potres koji ruši stare zgrade ipak ošteti zgradu iz 85,e sad koliko ne znam,ali vidljivo je..
Naime već kod ovog prošlog potresa slična zgrada ima blaga,pogotovo u unutašnjosti, oštećenja.
Tako da bi jači potres sigurno izazvao ozbiljnija oštećenja.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 07:25   #6
Nije "tolika" razlika izmedju:
- donjogradske zgrade iz 1930ih gradjene bez imalo armirano betona nego ciglom kod koje je vezivni mort pretvorio u prah, podova od drvenih greda, krovišta čiji su zabatni zidovi se masovno bar djelomično urusili
- i zgrade iz osamdesetih s betonskim temeljima, nosivim AB zidovima svakih cca 6m debelim 20cm, AB stubištima jezgrama i AB međukatnim pločama i betonskih krovišta?

S čim onda usporedjujes protupotresnu sigurnost da bi razlika bila veća od "tolike"? S NE Krško projektirane da izdrži direktni udar aviona u zgradu?
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 12:12   #7
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Nije "tolika" razlika izmedju:
- donjogradske zgrade iz 1930ih gradjene bez imalo armirano betona nego ciglom kod koje je vezivni mort pretvorio u prah, podova od drvenih greda, krovišta čiji su zabatni zidovi se masovno bar djelomično urusili
- i zgrade iz osamdesetih s betonskim temeljima, nosivim AB zidovima svakih cca 6m debelim 20cm, AB stubištima jezgrama i AB međukatnim pločama i betonskih krovišta?

S čim onda usporedjujes protupotresnu sigurnost da bi razlika bila veća od "tolike"? S NE Krško projektirane da izdrži direktni udar aviona u zgradu?
Potvrdujem da je ogromna razlika. Sto se i vidjelo u potresu. Naravno, ta armatura gubi na svojstvima kroz godine.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 13:34   #8
Quote:
proab kaže: Pogledaj post
Nije "tolika" razlika izmedju:
- donjogradske zgrade iz 1930ih gradjene bez imalo armirano betona nego ciglom kod koje je vezivni mort pretvorio u prah, podova od drvenih greda, krovišta čiji su zabatni zidovi se masovno bar djelomično urusili
- i zgrade iz osamdesetih s betonskim temeljima, nosivim AB zidovima svakih cca 6m debelim 20cm, AB stubištima jezgrama i AB međukatnim pločama i betonskih krovišta?

S čim onda usporedjujes protupotresnu sigurnost da bi razlika bila veća od "tolike"? S NE Krško projektirane da izdrži direktni udar aviona u zgradu?
Jesu li sve donjogradske iz 30 samo cigla ili ipak ima i betona,ali manje nego od ovih iz 80 ih?
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 13:44   #9
Quote:
Hesus kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

planiram kupiti stan te mi se svidio jedan na Jarunu, na osnovu slika vidim da se radi o jednoj od onih zgrada od cigle/opeke (barem tako izgleda). Građena je 1985. godine. Zanima me kakva je kvaliteta tih zgrada, ako netko ima iskustva ili saznanja.
Hvala
Ciglena zgrada u obliku L (krizanje vukasove i stipanciceve) koja ima park na sjevernoj strani i dio ulaza iz tog parka, ima uzasno losu zvucnu izolaciju…sve se cuje iz stanova ispod i iznad….zivjela tamo 3 god….katastrofa
__________________
Success is getting what you want. Happiness is wanting what you get.
Allexis is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2024., 21:25   #10
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Jesu li sve donjogradske iz 30 samo cigla ili ipak ima i betona,ali manje nego od ovih iz 80 ih?
Kako koja a a osim sto je individualno sama činjenica da ima beton ne znaci apsolutno nista ako taj beton nije upotrijebljen na način koji se zove protupotresna gradnja. A za nju postoje propisi i proračuni koji nisu postojali kad su se te zgrade gradile. Plus 50 godina vise starosti.

Iako starast sama po sebi ne znaci puno, starije zgrade mogu isto dobro izdržati potrese do odredjene jačine, ako su gradjene tako. Samo sto je to onda vise kombinacija sreće, akumuliranog povijesnog iskustva graditelja i činjenice da su se “dokazale” u prethodnim potresima. Donjogradske zgrade se pretežno nisu dokazale u potresu, dapace… A ove zgrade na Jarunu (Španskom, Vrbanima,…) iz osamdesetih jesu.

Još bi shvatila da teoretizirano nešto ali bio je srednje jak potres pred manje od 4 godine, i prilično je svima jasno kakvi su zaključci.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:31.