Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Državna matura

Državna matura Matura-tortura

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2015., 18:58   #81
Quote:
prikaante kaže: Pogledaj post
Odabereš smjerove koje hoćeš i poredaš ih onako kako već želiš. Naravno, oni koji su više na popisu bit će odabrani na kraju. Npr želiš upisati hrvatski i njemački (njih staviš na prvo i drugo mjesto) onda druge smjerove po želji.
Hvala
__________________
Dubrovnik
Pero1950 is offline  
Old 10.01.2015., 21:17   #82
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Ako uzmeš strani jezik kao izborni, pišeš ga isključivo na višoj razini.
Ja pišem latinski jezik kao izborni i na prijavnici i na poveznici Moj raspored piše da je latinski B razina.
Niny =) is offline  
Old 11.01.2015., 00:00   #83
Pozdrav,

ukoliko fakultet koji želim upisati traži B razinu za sva tri obvezna predmeta, imam li ja neku prednost ako položim A razinu? Nigdje ne mogu doći do tog odgovora..
Chicharito14 is offline  
Old 11.01.2015., 00:03   #84
Quote:
Chicharito14 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

ukoliko fakultet koji želim upisati traži B razinu za sva tri obvezna predmeta, imam li ja neku prednost ako položim A razinu? Nigdje ne mogu doći do tog odgovora..
Po osnovi ispita iz Matematike, za taj se studijski program može osvojiti najviše 50 bodova. Naš je učenik na višoj razini (A) osvojio 68,75% bodova, što množenjem s koeficijentom 1,6 iznosi 110% te je njegov ukupni rezultat 110/160*50 = 34,4 boda. Da je naš učenik tih istih 68,75% bodova osvojio na osnovnoj razini (B), dobio bi 68,75/160*50 = 21,5 bodova. Ispit iz stranoga jezika također se mogao polagati na obje razine, pa je i ovdje najveći mogući rezultat 160%. Ispit iz stranoga jezika donosi najviše 100 bodova za taj studijski program.
Niny =) is offline  
Old 11.01.2015., 00:16   #85
Quote:
Niny =) kaže: Pogledaj post
Po osnovi ispita iz Matematike, za taj se studijski program može osvojiti najviše 50 bodova. Naš je učenik na višoj razini (A) osvojio 68,75% bodova, što množenjem s koeficijentom 1,6 iznosi 110% te je njegov ukupni rezultat 110/160*50 = 34,4 boda. Da je naš učenik tih istih 68,75% bodova osvojio na osnovnoj razini (B), dobio bi 68,75/160*50 = 21,5 bodova. Ispit iz stranoga jezika također se mogao polagati na obje razine, pa je i ovdje najveći mogući rezultat 160%. Ispit iz stranoga jezika donosi najviše 100 bodova za taj studijski program.

Hvala puno na objašnjenju, imaš li negdje link s još detaljnijim? Onaj u FAQ-u ne radi nažalost, vjerojatno je malo stariji.
Chicharito14 is offline  
Old 11.01.2015., 10:37   #86
Quote:
Chicharito14 kaže: Pogledaj post
Hvala puno na objašnjenju, imaš li negdje link s još detaljnijim? Onaj u FAQ-u ne radi nažalost, vjerojatno je malo stariji.
http://dokumenti.ncvvo.hr/Drzavna_ma...ra_ucenici.pdf - 38. stranica je bodovanje

http://www.srednja.hr/Matura/Cesto-p...ure?faq=124561
Niny =) is offline  
Old 11.01.2015., 14:24   #87
Quote:
Niny =) kaže: Pogledaj post
Ja pišem latinski jezik kao izborni i na prijavnici i na poveznici Moj raspored piše da je latinski B razina.
Mislim da se latinski ne računa jednako kao ostali strani jezici.

Quote:
maruskamasa kaže: Pogledaj post
I ako dobijem ocjenu manju od one koju već imam, prizna li mi se bolji rezultat?
Ne. Bolji se priznaje samo ako pišeš u istoj školskoj godini više puta. Ovako se gleda noviji rezultat.
Rakkatakka is offline  
Old 11.01.2015., 15:05   #88
Quote:
Rakkatakka kaže: Pogledaj post
Mislim da se latinski ne računa jednako kao ostali strani jezici.



Ne. Bolji se priznaje samo ako pišeš u istoj školskoj godini više puta. Ovako se gleda noviji rezultat.
Hvala ti!

A koliko puta imamo pravo besplatno pisati? Znaš li možda?
maruskamasa is offline  
Old 11.01.2015., 16:34   #89
Quote:
maruskamasa kaže: Pogledaj post
Hvala ti!

A koliko puta imamo pravo besplatno pisati? Znaš li možda?
Besplatno mozes jedino ako si maturant, za sve ostale je 175 kn po ispitu.
uiiu is offline  
Old 11.01.2015., 17:47   #90
Bok ljudi, imam pitanje za nas koji ponovno prijavljujemo fakultete.
Prije 4 godine sam polozila drzavnu maturu (visa razina ih hrvatskog i engleskog, niza iz matematike i jedan izborni iako nije bio zahtjev na mom faksu). Upisala sam se na strucni studij u redovnom statusu i kasnije presla na izvanredni status.
Zbog nemogucnosti placanja studija i zelje za promjenom smjera (koji je sveucilisni studij na istom fakultetu) ispisala sam se sa tog strucnog.

Prilikom prijave studijskih programa na Postani Student, otvorena mi je mogucnost prijave ali mi u popisu pisu samo studijski programi u redovnom statusu. S obzirom da imam posao i radim zelim biti vanredna a to nigdje nema za odabrat
Druga stvar koja me zanima je ta da mi se prilikom odabira zeljenog smjera otvorio prozorcic kojim sam morala prijavit ispite. Koliko je meni poznato rezultati mature su trajni. ne zelim ih ponavljat jer sam zadovoljna rezultatom. Da li sam ja ponovo prijavila ispite za maturu time? Mozda je malo glupo al sam zbunjena. Hvala ekipa na odgovoru =)
Lady Isadora is offline  
Old 11.01.2015., 20:30   #91
bok
imam pitanje, ako mi fakultet ne trazi niti jedan izborni predmet, a ja recimo pisem biologiju, dali ce se bodovati? ili to ovisi od fakulteta do fakulteta ovisno o kojem se izbornom predmetu radi? (radi se o zdr. veleucilistu u zgu)
i jos jedno pitanje, ako mi fakultet ne trazi niti jedan izborni predmet, da li ima smisla uopce pisati izboran predmet ili se bolje fokusirati na obavezne predmete?
kokosnuss is offline  
Old 11.01.2015., 20:55   #92
Quote:
Lady Isadora kaže: Pogledaj post
Prilikom prijave studijskih programa na Postani Student, otvorena mi je mogucnost prijave ali mi u popisu pisu samo studijski programi u redovnom statusu. S obzirom da imam posao i radim zelim biti vanredna a to nigdje nema za odabrat
O kojem se fakultetu radi? Meni normalno nudi izvanredne ukoliko postoje.
Quote:
Druga stvar koja me zanima je ta da mi se prilikom odabira zeljenog smjera otvorio prozorcic kojim sam morala prijavit ispite. Koliko je meni poznato rezultati mature su trajni. ne zelim ih ponavljat jer sam zadovoljna rezultatom. Da li sam ja ponovo prijavila ispite za maturu time? Mozda je malo glupo al sam zbunjena. Hvala ekipa na odgovoru =)
Nisi prijavila (to se i meni otvorilo), rezultati su trajni Ako odeš na 'Moj odabir' tamo će ti pod 'Obavezni dio državne mature' crvenim slovima pisat da nema prijavljenih ispita.

Quote:
kokosnuss kaže: Pogledaj post
bok
imam pitanje, ako mi fakultet ne trazi niti jedan izborni predmet, a ja recimo pisem biologiju, dali ce se bodovati? ili to ovisi od fakulteta do fakulteta ovisno o kojem se izbornom predmetu radi? (radi se o zdr. veleucilistu u zgu)
i jos jedno pitanje, ako mi fakultet ne trazi niti jedan izborni predmet, da li ima smisla uopce pisati izboran predmet ili se bolje fokusirati na obavezne predmete?
Ovisi od fakulteta (točnije smjera). Kada prijavljuješ studij na postani student, piše jel izborni nosi kakve bodove. Npr. na lab. dijagnostici biologija ili kemija koje nisu obavezne nose 5% odnosno 50 bodova, dok na fizioterapiji izborni ne nosi ništa i neće se bodovati ako ga položiš. Po meni se za 50 bodova isplati polagati jer je svaki bod bitan, ali ako se radi o smjeru koji ne nosi bodove, nema smisla mučiti se s izbornim.
__________________
Give yourself over to absolute pleasure.
Ginny B. is offline  
Old 11.01.2015., 21:03   #93
@Ginny B: radi se o Ekonomskom fakultetu u Splitu.
Nisu prikazani u popisu studijskih programa cak ni kad sam odlogirana.

Edit:
Vidim da je u ostalim gradovima moguce upisat izvanredno, samo u St nije ponudeno uopce Oo.

Zadnje uređivanje Lady Isadora : 11.01.2015. at 22:16.
Lady Isadora is offline  
Old 12.01.2015., 13:29   #94
Bok, trebala bi mi mala pomoc. Zavrsio sam srednju skolu prosle godine, upisao fakultet od kojeg cu sad odustat kako bi upisao novi na ljeto. Sad me zanima kako da ga prijavim bez da trebam opet pisati maturu, jer kad idem na odabir fakulteta, trebam unijeti mjesto pisanja mature...
I zanime me jos dali vrijede proslogodisnji rezultati mature, dali ce ih fakutlet bodova?
Hvala
whisper12 is offline  
Old 12.01.2015., 18:52   #95
Quote:
whisper12 kaže: Pogledaj post
I zanime me jos dali vrijede proslogodisnji rezultati mature, dali ce ih fakutlet bodova?
Hvala
Da, matura je doživotna.

Molim
Rakkatakka is offline  
Old 13.01.2015., 11:40   #96
Question

Moze mala pomoccc....lani sam polagala maturu i nisam bas zadovoljna rezultatima,namjeravam ove god ispravit jedan predmet...zanima me ako ga napisem gore nego lani hoce li mi uzet u obzir lanjski bolji il ovogkdisnji gori rezultat? ://
Marina21263 is offline  
Old 13.01.2015., 12:56   #97
Gleda se noviji rezultat.
__________________
That's the secret to life - replace one worry with another. ^^
randomcakezZ is offline  
Old 13.01.2015., 17:20   #98
plaćaju li ispite državne mature učenici koji tek ove godine završavaju srednju školu (maturanti)?
SEYOboy is offline  
Old 13.01.2015., 18:29   #99
Quote:
SEYOboy kaže: Pogledaj post
plaćaju li ispite državne mature učenici koji tek ove godine završavaju srednju školu (maturanti)?
Ne, prvi put je besplatno.
whisper12 is offline  
Old 13.01.2015., 19:23   #100
Quote:
whisper12 kaže: Pogledaj post
Ne, prvi put je besplatno.
hvala. odnosi li se to i na Hrvate iz BiH?
SEYOboy is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:35.