Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2011., 20:49   #1201
Pa on je bio miroljubivi tip koji je mlatio bičem sve osim robovlasnika..
AvluV is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 00:07   #1202
Quote:
mjl21194 kaže: Pogledaj post
Već si kvotao taj svoj tekst i ja sam ga pohvalio zbog zdrave ironije koja je u njemu sadržana, ali tvoja pjesnička sloboda ipak ne može relativizirati sve i svaku dijalektiku sizifovski-perpetuirajuće vraćati na početak ili svaki dualizam alkemičarski pretvarati u sinkretizam i obratno...

Malo si se previše zanio svojim sveprožimljućim relativizmom koji ustvari izgleda da nije ništa drugo nego spoznajnoteorijski skepticizam i vjerojatno čak i nihilizam u kombinaciji sa ontološkim panteizmom, zar ne?

Sve u svemu, sinkretički amalgam svega i svačega u kome se niko ne može snaći pa bio on čak i sam krena, zar ne?

Dakle, i za tebe vrijedi da se odlučiš ukoliko vjeruješ u moć svoga duha na što je Hegel apelirao. O Heglu i negovoj Fenomenologiji Duha će nam večeras obraniti doktorsku disertaciju prolaznik, barem se toplo nadam. S obzirom kako dobro poznaje Kanta, nema nikakve sumnje da je jedva čekao ovaj šlagvort.

Međutim, nakon što nam o Hegelu kaže sve što zna i što je vrijedno divljenja slijedi anketa i neminovno opredjeljenje za jednu od mogućnosti:

1. svemir je nastao sam od sebe
2. svemir je stvoren
Moraš znati da je postojao i jedan drugi mudrac prije Hegela. A on se zvao Lao Tze i bio je poznat po svojoj filozofiji. I napisao je Tao te ching.
A taj isti Lao Tze je imao običaj reći da je istina uvijek paradoksalna. A Hegel je imao drukčiju logiku. On je išao na stvaranja teze o nekoj problematici. A svakoj tezi odgovara i antiteza koja će isto imati svoje logičke elemente "protiv", kao što je teza imala elemente "za". A sinteze često nije u sinkrenizmu, odnosno da se skupusi neko zajedničko kompromisno rješenje (kao političari ) , nego je sinteza nešto totalno drukčije. Sinteza je ono što nadilazi svu logiku koju je imala i teza i antiteza. Tako da moj odgovor na tvoje dvije teze ne u tome da njih ne treba skupusiti, nego ih treba nadići.
A svaka od tih dviju mogućnosti traži cijelu hrpu raščlanjivanja. A ta raščlanjivanja će vrlo brzo zapeti na jednoj poznatoj riječi "ne znam".
Na primjer, ako je svemir nastao sam od sebe, odmah se postavlja pitanje kako i zašto? Što mu je bio uzrok ovom nastajanju? Da li je moglo doći i do nenastajanja svemira...itd....A odgovor je: Ne znamo.
Ako je svemir stvoren, opet se javlja pitanje tko ga je stvorio i zašto. A netko će postaviti i pitanje na koji je način svemi stvoren. Kakva je metoda tu korištena. A zašto Stvaraoc nije uživao u samo-bivstvovanju, nego se išao gnajviti sa svemirom? Itd...itd.. Ali na kraju imamo isto: Ne znamo.

A pošto ne znamo, možemo samo vjerovati da nešto znamo. A to je samozavaravanje samoga sebe.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 01:00   #1203
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Moraš znati da je postojao i jedan drugi mudrac prije Hegela. A on se zvao Lao Tze i bio je poznat po svojoj filozofiji. I napisao je Tao te ching.
A taj isti Lao Tze je imao običaj reći da je istina uvijek paradoksalna. A Hegel je imao drukčiju logiku. On je išao na stvaranja teze o nekoj problematici. A svakoj tezi odgovara i antiteza koja će isto imati svoje logičke elemente "protiv", kao što je teza imala elemente "za". A sinteze često nije u sinkrenizmu, odnosno da se skupusi neko zajedničko kompromisno rješenje (kao političari ) , nego je sinteza nešto totalno drukčije. Sinteza je ono što nadilazi svu logiku koju je imala i teza i antiteza. Tako da moj odgovor na tvoje dvije teze ne u tome da njih ne treba skupusiti, nego ih treba nadići.
A svaka od tih dviju mogućnosti traži cijelu hrpu raščlanjivanja. A ta raščlanjivanja će vrlo brzo zapeti na jednoj poznatoj riječi "ne znam".
Na primjer, ako je svemir nastao sam od sebe, odmah se postavlja pitanje kako i zašto? Što mu je bio uzrok ovom nastajanju? Da li je moglo doći i do nenastajanja svemira...itd....A odgovor je: Ne znamo.
Ako je svemir stvoren, opet se javlja pitanje tko ga je stvorio i zašto. A netko će postaviti i pitanje na koji je način svemi stvoren. Kakva je metoda tu korištena. A zašto Stvaraoc nije uživao u samo-bivstvovanju, nego se išao gnajviti sa svemirom? Itd...itd.. Ali na kraju imamo isto: Ne znamo.

A pošto ne znamo, možemo samo vjerovati da nešto znamo. A to je samozavaravanje samoga sebe.
Al i ti izgleda zaboravljaš o čemu mi ovdje ustvari raspravljamo, ne sjećaš li se da je ime temi: "dokaz da Bog postoji"?

Naravno da znanstvenog dokaza za to nema, ali ako preformuliramo pitanje u oblik "Postoji li Bog?" onda dobivamo otprilike ono o čemu bismo mogli ovdje raspravljati, a ja dolazim do svojevrsnog "dokaza" za Božju opstojnost na temelju činjenice da neko mora stajati iza ovog jednog i jedinog svemira o kojem ima ikakvog smisla raspravljati. Ti si sam ironizirao u onom svojem više puta kvotanom tekstu ideje o multisvemirima i svemirima koji eventualno predhode ovom svemiru i te ideje su doista tautološko-pleonazmička trkeljanja iza kojih ne stoji ništa drugo nego ideja o vječnom svemiru sakrivena u ruho nekih kvazinovih ideja.

Ista tautološko-pleonazmička matrica se može prepoznati i u tvome gornjem razvodnjavanju ovoga o čemu raspravljamo na način da kažeš kako se osim pitanja "je li svemir stvoren ili je nastao sam od sebe" može postaviti i niz drugih pitanja tipa: kako, zašto itd...

Zar i ti imaš potrebu da spinaš ili to radiš nesvjesno?
Da čujem tebe, konkretno odgovori (a bojim se da se i ti toga najviše bojiš od svega, tj. konkretnog odgovora na konkretno pitanje), smatraš li ti da ima ikakvog smisla tvrditi da je svemir nastao sam od sebe?

Mislim, pa to je naprosto pitanje za djecu u prvom razredu osnovne škole!
Siguran sam da bi sva djeca u prvom razredu osnovne škole digla ruku za odgovor da je svemir stvoren, ali ovdje vidimo mnoge intelektualce koji pod teretom svog kvaziintelektualizma nisu u stanju shvatiti ono što je jedan prosječni prvašić u stanju apstrahirati od šuba. Misterij ili samorazumljiv fenomen?

Ovo me podsjeća na onu Isusovu: "Pustite malene k meni, njihovo je kraljevstvo nebesko!" Doista, ljudi, sjetite se da ste i vi bili mala djeca i vratite se u idilu djetinje jasnih zorova, tamo vas čeka istina koju ste putem zagubili!

"If there were no God, there would be no Atheists."
(G. K. Chesterton / 1874-1936 / Where All Roads Lead, 1922)

"The worst moment for the atheist is when he is really thankful and has nobody to thank."
(Dante Gabriel Rossetti / 1828-1882)

Zadnje uređivanje mjl21194 : 07.10.2011. at 01:17.
mjl21194 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 12:24   #1204
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Molim?? Sad su roditelji krivi??
Pričamo o životinjama, sjećaš se i ti misliš da su beštiju (risa npr.) odgajali najbolji svjetski stručnjaci da postane umiljata maca? Davali joj ptičjeg mlijeka, manikirali, pedikirali? I onda je postala maca od risa?
A čovjek ne može biti pitom jer ima roditelje (koji mu žele dobro)?
A ris je imao - stručnjake? Ili ipak divljake sa toljagama?? Mislim ono drugo...
Džaba vam svo filozofiranje, čovjek ne može odgojiti i pripritomiti samog sebe tisućljećima, a kamo li će vuka ili risa da postanu pas ili mačka. Čovjek nije pripitomio divlje životinje jer ni ne zna i ni ne može. Točka

Bog vas blagoslovio.
Kako reče Nepoznati, s kojim se u ovom slučaju slažem ( vidi čuda ), je li to što nisu uspjeli pripitomiti jednog risa dokaz da se ta životinja (i bilo koja druga) ne može pripitomiti?

Eto baš gledam emisiju o čovjeku koji je odgojio medvjede koji su ostali bez majke, sada su već odrasli. Znaš li koji je njihov glavni problem? Prepitomi su za divljinu, ne znaju se snaći niti naći hranu, a što se tiče njihove agresivnosti, odgajatelj je to zorno demonstrirao stavivši glavu u ralje jednoga od njih. Ovom nije ni na pamet palo da zaklopi čeljusti, jedino što može je nehotično nekog ozlijediti, jer je snaga smeđeg medvjeda ipak mnogo veća nego čovjekova.

Naveo sam primjer roditelja kao dokaz tome koliko je naučeno ponašanje važno i kakvu ulogu ono ima u razmišljanju i djelovanju. Primjenjivo je na sva živa bića koja su sposobna učiti. A tu definitivno spadaju danas pripitomljene životinje.

No tu je i još nešto - genetska struktura neke jedinke "pamti" i prenosi sve što je naučeno i iz prošle DNA i iz iskustva te jedinke, stoga je logično da će se nakon nekoliko generacija sasvim drukčijeg odgoja neke karakteristike (čak i one primarne) promjeniti.
__________________
Čuvaj ljubav u svom srcu. Život bez ljubavi je kao vrt bez sunca i pun mrtvog cvijeća. - Oscar Wilde
dux pessimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 12:47   #1205
Quote:
dux pessimus kaže: Pogledaj post
No tu je i još nešto - genetska struktura neke jedinke "pamti" i prenosi sve što je naučeno i iz prošle DNA i iz iskustva te jedinke, stoga je logično da će se nakon nekoliko generacija sasvim drukčijeg odgoja neke karakteristike (čak i one primarne) promjeniti.
To se zove Lamarkizam i odavno je odbačeno.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 14:06   #1206
Ja sam Bog!
To sam nedavno shvatio. Moj psihijatar kaže da sam u pravu.
Chansomps is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2011., 18:29   #1207
Quote:
Chansomps kaže: Pogledaj post
Ja sam Bog!
To sam nedavno shvatio. Moj psihijatar kaže da sam u pravu.
Eto, dokaz da Bog doista postoji!

Ave, Chansomps, bože!

Sad može i lock na ovu temu jer dokazasmo da Bog postoji!
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 12:40   #1208
Quote:
mjl21194 kaže: Pogledaj post
Al i ti izgleda zaboravljaš o čemu mi ovdje ustvari raspravljamo, ne sjećaš li se da je ime temi: "dokaz da Bog postoji"?

Naravno da znanstvenog dokaza za to nema, ali ako preformuliramo pitanje u oblik "Postoji li Bog?" onda dobivamo otprilike ono o čemu bismo mogli ovdje raspravljati, a ja dolazim do svojevrsnog "dokaza" za Božju opstojnost na temelju činjenice da neko mora stajati iza ovog jednog i jedinog svemira o kojem ima ikakvog smisla raspravljati. Ti si sam ironizirao u onom svojem više puta kvotanom tekstu ideje o multisvemirima i svemirima koji eventualno predhode ovom svemiru i te ideje su doista tautološko-pleonazmička trkeljanja iza kojih ne stoji ništa drugo nego ideja o vječnom svemiru sakrivena u ruho nekih kvazinovih ideja.

Ista tautološko-pleonazmička matrica se može prepoznati i u tvome gornjem razvodnjavanju ovoga o čemu raspravljamo na način da kažeš kako se osim pitanja "je li svemir stvoren ili je nastao sam od sebe" može postaviti i niz drugih pitanja tipa: kako, zašto itd...

Zar i ti imaš potrebu da spinaš ili to radiš nesvjesno?
Da čujem tebe, konkretno odgovori (a bojim se da se i ti toga najviše bojiš od svega, tj. konkretnog odgovora na konkretno pitanje), smatraš li ti da ima ikakvog smisla tvrditi da je svemir nastao sam od sebe?


Mislim, pa to je naprosto pitanje za djecu u prvom razredu osnovne škole!
Siguran sam da bi sva djeca u prvom razredu osnovne škole digla ruku za odgovor da je svemir stvoren, ali ovdje vidimo mnoge intelektualce koji pod teretom svog kvaziintelektualizma nisu u stanju shvatiti ono što je jedan prosječni prvašić u stanju apstrahirati od šuba. Misterij ili samorazumljiv fenomen?

Ovo me podsjeća na onu Isusovu: "Pustite malene k meni, njihovo je kraljevstvo nebesko!" Doista, ljudi, sjetite se da ste i vi bili mala djeca i vratite se u idilu djetinje jasnih zorova, tamo vas čeka istina koju ste putem zagubili!

"If there were no God, there would be no Atheists."
(G. K. Chesterton / 1874-1936 / Where All Roads Lead, 1922)

"The worst moment for the atheist is when he is really thankful and has nobody to thank."
(Dante Gabriel Rossetti / 1828-1882)
Vi tvrdite da je svemir stvoren. To može biti istina. A što znači da je stvoren, a što znači da je nastao spontano?
Da je svemir stvoren, to znači da Ga je nešto stvorilo. Kao što neki stolar radi ormar ili stol. A što znači da je spontao nastao? A to znači da nešto nastaje bez utjecaja nekog bića ili entiteta koji stvara. Za ormar je lako reći da ga je napravio stolar. A tko je napravio recimo sedrene barijere na Plitvičkim jezerima? Odgovor je da je to napravila priroda sama. A tko je napravio prirodu? Valjda je i nju netko napravio. Ali na koji je način nastala priroda ili svemir.
Da li je nastala metodom stvaranja sedrenih barijera ili metodom pilanja i blanjanja. Vjernici su više za medodu pilanja i blanjanja koji koristi neko specijalno Biće. A ateisti su za metodu prirodnih zakona. Normalo mi ne znamo pravu istinu. To su sve samo pretpostavke. Zbog toga ja mislim da prava istina nije niti u metodi koju smatraju ateisti da je istinita, niti onu metodu koju smatraju vjernici da je ona istinita.
Ima jedna ranija diskusija: https://www.forum.hr/showthread.php?t=505297&page=10

A ja sm otvorio i jednu temu gdje ateisti poistovjećuju prirodu i Boga : http://forum2.orbis.hr/showthread.php?t=647467

A otvorio sam i jednu temu koju ne vole vjernici jer se čuda i sl. stvari mogu pripisivati prirodnim zakonitostima, a ne samo Bogu : https://www.forum.hr/showthread.php?t=657820
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 12:52   #1209
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
To se zove Lamarkizam i odavno je odbačeno.
Ne u potpunosti. Postoje neke karakteristike koje se pojavljuju zbog utjecaja okoline, a da ne spadaju u klasični darwinizam slučajnih promjena.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Moza...3/Default.aspx
Promjene nisu došle usrijed slučajnih mutacija, nego usrjed aktiviranja gena koji daju promjene po dikatatu okoliša.
Doduše, ovo nije pravi lamarkizam, a niti pravi darvinizam. Jer se ne radi o mutacijma nego samo o aktiviranju gena.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 13:07   #1210
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ne u potpunosti. Postoje neke karakteristike koje se pojavljuju zbog utjecaja okoline, a da ne spadaju u klasični darwinizam slučajnih promjena.
http://www.slobodnadalmacija.hr/Moza...3/Default.aspx
Promjene nisu došle usrijed slučajnih mutacija, nego usrjed aktiviranja gena koji daju promjene po dikatatu okoliša.
Doduše, ovo nije pravi lamarkizam, a niti pravi darvinizam. Jer se ne radi o mutacijma nego samo o aktiviranju gena.
Imaš kakav znanstveniji tekst o tome?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 13:56   #1211
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Vi tvrdite da je svemir stvoren. To može biti istina. A što znači da je stvoren, a što znači da je nastao spontano?
Da je svemir stvoren, to znači da Ga je nešto stvorilo.

A ateisti su za metodu prirodnih zakona.

Ok, mi vjernici tvrdimo da je nastao od Boga. Naočigled plitka teorija, preuzeta iz Biblije, ali eto - nemamo bolju, jer nam znanost nije jača strana, već vjerujemo ("fantaziramo").

Ateisti su, kažeš, za metodu prirodnih zakona - ali još nisu pronašli po kojem zakonu je nastao svemir? I sve im se opet svede: sa znanosti na fantaziranje. (npr. teorija Velikoga praska, drugim riječima - "fantazija" Velikoga praska)

Mi imamo "fantaziju" kao teoriju.
Ateisti isto imaju "fantaziju" kao teoriju.

Jedino u čemu se slažemo oko postanka svemira jest "fantazija".
S obzirom da je znanost = empirijsko utemeljenje, a Bog = fantazija, a slažemo se da je teorija nastanka Svemira = fantazija ==> Bog je stvorio Svemir.

Tenk ju veri mač, Elvis hez left d bilding!!!
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 14:32   #1212
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ok, mi vjernici tvrdimo da je nastao od Boga. Naočigled plitka teorija, preuzeta iz Biblije, ali eto - nemamo bolju, jer nam znanost nije jača strana, već vjerujemo ("fantaziramo").

Ateisti su, kažeš, za metodu prirodnih zakona - ali još nisu pronašli po kojem zakonu je nastao svemir? I sve im se opet svede: sa znanosti na fantaziranje. (npr. teorija Velikoga praska, drugim riječima - "fantazija" Velikoga praska)

Mi imamo "fantaziju" kao teoriju.
Ateisti isto imaju "fantaziju" kao teoriju.

Jedino u čemu se slažemo oko postanka svemira jest "fantazija".
S obzirom da je znanost = empirijsko utemeljenje, a Bog = fantazija, a slažemo se da je teorija nastanka Svemira = fantazija ==> Bog je stvorio Svemir.

Tenk ju veri mač, Elvis hez left d bilding!!!
Ateizam ne definira stav o nastanku svemira, već samo isključuje stav da ga je stvorio bog.

Osim toga, veliki prasak je popularni naziv za teoriju koja opisuje rani razvoj svemira, ne njegov nastanak. Velika većina ateista koje poszanejm jednostavno prihvaća činjenicu da nemamo pojma kako je svemir nastao.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 14:46   #1213
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ateizam ne definira stav o nastanku svemira, već samo isključuje stav da ga je stvorio bog.

Osim toga, veliki prasak je popularni naziv za teoriju koja opisuje rani razvoj svemira, ne njegov nastanak. Velika većina ateista koje poszanejm jednostavno prihvaća činjenicu da nemamo pojma kako je svemir nastao.
Hvala.

Ako ateisti nemaju pojma kako je svemir nastao, a u startu isključuju stav da ga je stvorio Bog, nije li onda to i rješenje = Bog je stvorio svemir.
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 14:50   #1214
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Hvala.

Ako ateisti nemaju pojma kako je svemir nastao, a u startu isključuju stav da ga je stvorio Bog, nije li onda to i rješenje = Bog je stvorio svemir.
Ne kužim? Želiš reči ako nemamo pojma o nečemu da je onda prvi odgovor koji izmislimo istinit?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 14:51   #1215
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ok, mi vjernici tvrdimo da je nastao od Boga. Naočigled plitka teorija, preuzeta iz Biblije, ali eto - nemamo bolju, jer nam znanost nije jača strana, već vjerujemo ("fantaziramo").

Ateisti su, kažeš, za metodu prirodnih zakona - ali još nisu pronašli po kojem zakonu je nastao svemir? I sve im se opet svede: sa znanosti na fantaziranje. (npr. teorija Velikoga praska, drugim riječima - "fantazija" Velikoga praska)

Mi imamo "fantaziju" kao teoriju.
Ateisti isto imaju "fantaziju" kao teoriju.

Jedino u čemu se slažemo oko postanka svemira jest "fantazija".
S obzirom da je znanost = empirijsko utemeljenje, a Bog = fantazija, a slažemo se da je teorija nastanka Svemira = fantazija ==> Bog je stvorio Svemir.

Tenk ju veri mač, Elvis hez left d bilding!!!
Oprosti, ali to nema apsolutno nikakvog smisla. Možda da se malo obrazuješ u bilo kojem području znanosti shvatio bi kakvu si to glupost izjavio. Znanost nije "fantazija", vjerovanje u nešto, naime, jest. Znanstvenici ne vjeruju, oni postavljaju teoriju, testiraju tu teoriju, prilagođavaju je. To je mukotrpan proces koji traje godinama, tj. zauvijek, jer se rutinska znanstvena istraživanja stalno obavljaju.
Također, ako je netko ateist, to ne implicira da u nešto "vjeruje" (kao u teoriju gravitacije, ili teoriju velikog praska), to samo znači da on ne vjeruje u boga, točka. Ja sam ateist i mogu vjerovati da je Zemlja ravna ploča, još uvijek sam ateist.
Također, ovo je sada iz osobnih razloga, jako si me uvrijedio kada si usporedio boga i teoriju velikog praska. Teorija velikog praska ima toliko truda, matematike, eksperimentiranja, provjeravanja, fizike iza sebe, da je to jednostavno neusporedivo sa "LOL GOD DID IT" teorijom (tehnički naravno jest, ali u okviru nekog zdravog razuma nije). Također, ona gotovo savršeno odgovara našim trenutnim modelima, kao i recimo što gravitacija odgovara našim trenutnim modelima (tko zna, možda je sve to krivo jer smo G krivo izračunali u 100 decimalu?).
Ne postoji određeni "zakon po kojemu je nastao svemir".
Nadam se da si ovo do sada shvatio, ali krivo razumješ znanstvenu metodu, i mješaš discovery channel sa pravom znanošću. Znanstvenici nisu tu da izmišljaju lijepe priče koje zvuče suludo, i slijepo vjeruju u njih. Ja ti nisam spreman vjerovati da je bog stvorio svemir, dok god mi ne prezentiraš neki uvjerljivi dokaz. "But god talks to me" nije dokaz za vašu teoriju, nego za vaše mentalno stanje.
__________________
Python and JS for the win. http://yannbane.blogspot.com/... Upozorenja i upozorenja se redaju, nije kao da će trigger happy modovi cenzurom išta postići... Kifla > Allah
ybane is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 15:15   #1216
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Vi tvrdite da je svemir stvoren. To može biti istina. A što znači da je stvoren, a što znači da je nastao spontano?
Da je svemir stvoren, to znači da Ga je nešto stvorilo. Kao što neki stolar radi ormar ili stol. A što znači da je spontao nastao? A to znači da nešto nastaje bez utjecaja nekog bića ili entiteta koji stvara. Za ormar je lako reći da ga je napravio stolar. A tko je napravio recimo sedrene barijere na Plitvičkim jezerima? Odgovor je da je to napravila priroda sama. A tko je napravio prirodu? Valjda je i nju netko napravio. Ali na koji je način nastala priroda ili svemir.
Da li je nastala metodom stvaranja sedrenih barijera ili metodom pilanja i blanjanja. Vjernici su više za medodu pilanja i blanjanja koji koristi neko specijalno Biće. A ateisti su za metodu prirodnih zakona. Normalo mi ne znamo pravu istinu. To su sve samo pretpostavke. Zbog toga ja mislim da prava istina nije niti u metodi koju smatraju ateisti da je istinita, niti onu metodu koju smatraju vjernici da je ona istinita.
Ima jedna ranija diskusija: https://www.forum.hr/showthread.php?t=505297&page=10

A ja sm otvorio i jednu temu gdje ateisti poistovjećuju prirodu i Boga : http://forum2.orbis.hr/showthread.php?t=647467

A otvorio sam i jednu temu koju ne vole vjernici jer se čuda i sl. stvari mogu pripisivati prirodnim zakonitostima, a ne samo Bogu : https://www.forum.hr/showthread.php?t=657820
Nevjerojatno kako ljudi ne shvaćaju da su stvari puno jednostavnije nego što oni zbog nečega imaju ili potrebu da vjeruju da nisu (tako jednostavne u krajnjoj konzekvenci) ili doista ne kuže tautološko-pleonazmički spin u kojem se besmisleno vrte.

Upravo sam pišući u jednoj temi koju sam jučer otvorio na PZ te tražeći razne tekstove po raznim knjigama naletio i na jedan interesantan aspekt Boškovićevih razmatranja o hipotetičkim paralelnim svjetovima, pa da podjelim jedan mali odlomčić o tome s vama:

Quote:
Bošković, dakle, zastupa mogućnost postojanja više odvojenih svjetova koji se svi temelje na zakonu što ga daje jedna te ista njegova krivulja. No ta krivulja ima beskonačne točke upravo u granicama svjetova koji se ni na koji način ne mogu prijeći. Prema Boškoviću, nemoguće je išta znati o tim drugim svjetovima, jer je nemoguće izaći iz našeg svijeta.

Pitanje je li naš svijet jedini ili postoje i drugi svjetovi postavljano je već u starom vijeku. Aristotel je odbijao mogućnost postojanja drugih svjetova. U srednjem vijeku bilo je mnogo diskusija o tome. Tako je Nicole Oresme zastupao mogućnost postojanja više svjetova. I poslije Boškovića raspravljalo se o mogućnosti postojanja više svjetova, osobito krajem 19. i početkom 20. stoljeća u radoovima H.L.F. Helmholtza i J.H. Poincarea.

Bošković uz odvojene svjetove zamišlja još i svjetove koji bi mogli zajedno postojati u istom prostoru, a ipak biti tako odvojeni "da jedan ne bi imao nikakve veze s drugim niti bi jedan ikada mogao saznati za drugi."
S obzirom da Boškovića smatram jednim od najvećih fizičara svih vremena, ako ne i najvećim htio sam se s ovim citatom dotaknuti jedne od stvari za koju mislim da ljude zbunjuje u ovim našim raspravama o big bangu i pokazati što je i kako na tu temu Bošković imao za reći.

Vidimo da ovi Boškovićevi pogledi i tumačenja lijepo nadopunjuju ono što sam i sam više puta spomenuo u više postova u ovoj temi: eventualno postojanje paralelnih svemira NEMA NIKAKVE VEZE s našim svemirom.

Postojanje precedentnog svemira je besmislica jer je takvo postojanje proturječno prostorno-vremenskom kontinuumu u kojem pitanje što je bilo "prije" predstavlja konstrukt uma koji nema nikakve veze sa smislenošću "mogućnosti" da se nešto datira "prije" nastanka samog vremena.
Utoliko je sintagma svemir prije svemira svojevrsni oksimoron i ništa više.

Što preostaje?

Ono što sam već postavio kao dvije neminovno na ovaj način ekstrahirane mogućnosti:

1.Svemir je stvoren
2.Svemir je nastao sam od sebe

Pogledajmo sad ovo:

Quote:
How did nothing become something and then explode?
Paul Davies’ answer is that it happened through quantum physics applied to cosmology. He says, ‘This “quantum cosmology” provides a
loophole for the universe to, so to speak, spring into existence from nothing, without violating any laws of physics.’
prijevod:
Kako je ništa postalo nešto i onda eksplodiralo? (???????????????????? - moja opaska) Paul Daviesov odgovor je da se to (?????? - moja op.) dogodilo kroz na kozmologiju primjenjenu kvantnu fiziku. (, kao da to nešto znači???) On kaže, "Ova "kvantna kozmologija" pribavlja caku uz pomoć koje se, da tako kažemo, svemir rađa iz ničega, bez da krši bilo koji zakon fizike."

Zar ovo nije uvreda za zdrav ljudski razum? Treba li ovo uopće komentirati? Treba li uopće naglasiti da je ta caka isto kao i kad se neki troler javi u ovoj temi i napiše: "ja sam Bog"? Što da čovjek na tako nešto odgovori? To je toliko apsurdno da je nemoguće ne zamijetiti da se Paul Davies ustvari obraća mentalno retardiranim ljudima, budući da samo takvi mogu popušiti njegovu caku. U suprotnom sam ja mentalno retardiran. Tako da budemo pošteni do kraja.

Ili pogledajmo ovo:
Quote:
However, Hawking says his new theory has no moment of creation and requires no Creator. Where does this leave theistic
evolutionary compromise?
So this, more or less, is the current ‘big bang’ theory—that some 15 billion years ago, at a specific moment before which there was no
before, the entire cosmos created itself by suddenly evolving out of nothing by means of a quantum fluctuation, first as a particle of
space/time of zero dimensions and infinite heat, which proceeded in a few trillion-trillionths of a second to pass through an inflationary
stage, and then through an incredibly hot ‘big bang’ stage, followed by universal expansion and cooling into its present form. The main
rationale for this particular ‘big bang’ scenario is a set of mathematical equations deduced by human reason alone.
prijevod:
Kakogod, Hawking kaže da njegova nova teorija nema mjesta za kreaciju i ne treba nikakvog Kreatora. Gdje ovo ostavlja mogućnost za kompromis sa teističkim evolucionistima?
Dakle, ovo je, više manje, trenutna big bang teorija - prije 15 milijardi godina
u određenom trenutku prije kojeg nije postojalo nikakvo prije, cijeli svemir stvori sebe( i to jedan ozbiljan čovjek može napisati i ne sjetiti se samurajske časti nakon toga?) (sve što dalje slijedi u ovoj rečenici možemo komotno apsolutno zanemariti jer ono što slijedi je ustvari opis već započetog procesa kojim se želi podlo objasniti narav i uzroke samog procesa, a što je opće poznato da spada u domenu nespoznatljivog!!!) na način naglog razvoja iz ničega uz pomoć kvantne fluktuacije, najprije kao prostorno-vremenska čestica nulte dimenzije i neograničene topline koja je u trilijun-trilijuntom dijeliću sekunde prošla kroz fazu inflacije i tada kroz nevjerojatno vruću fazu velike explozije nakon čega je uslijedilo širenje i hlađenje u današnju formu svemira."
Glavno opravdanje/utemeljenje za ovakav Hawkingov big bang scenario je skup matematičkih jednadžbi izvedenih isključivo iz Hawkingovog uma.

Eto, upravo smo vidjeli primjer kako se ateisti služe sredstvima na kakvima bi im pozavidjeli i sami hrvatski političari. Zar su to ljudi s kojima treba uopće diskutirati? Mislim u čemu je izazov diskutirati sa ovakvim idiotarijama?

Dakle, ako je to najbolje što ateisti mogu učiniti u procesu nuđenja svojih protuargumenata za postojanje Boga onda ja moram postati još veći teista nego što sam uopće imao namjeru biti!

As simple as that!

A vi gospodine krena mi niste odgovorili na pitanje, ako se dobro sjećam!
Zbunjuje li vas Hawking i njegovi "argumenti"?

Zadnje uređivanje mjl21194 : 08.10.2011. at 15:24.
mjl21194 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 15:25   #1217
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Ne kužim? Želiš reči ako nemamo pojma o nečemu da je onda prvi odgovor koji izmislimo istinit?
Ne, već kažem da u startu isključujete jednu od teorija nastanka svijeta (nastanka zbog djelovanja više sile iliti Boga) koja može, a ne mora biti točna, jer su ionako sve pretpostavke o nastanku - fiktivne teorije, stoga zašto odbaciti još jednu fiktivnu u brojnom nizu fiktivnih (znači može big bang ali ne može bog?).
Remington is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 16:16   #1218
Quote:
Remington kaže: Pogledaj post
Ne, već kažem da u startu isključujete jednu od teorija nastanka svijeta (nastanka zbog djelovanja više sile iliti Boga) koja može, a ne mora biti točna, jer su ionako sve pretpostavke o nastanku - fiktivne teorije, stoga zašto odbaciti još jednu fiktivnu u brojnom nizu fiktivnih (znači može big bang ali ne može bog?).
Nisam li rekao već da teorija big banga ne objašnjava kako ili zašto je svemir nastao (u smislu što je dovelo do tog događaja), nego opisuje razvoj svemira nakon tog trenutka? Analogija između znanstvene teorije big banga i vjerovanja u boga ti ne stoji.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 17:46   #1219
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Imaš kakav znanstveniji tekst o tome?
El Ninjo je nešto o tome pisao u Teoriji o evoluciji na znanstvenom dijelu foruma. Trebao bi to pronaći.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2011., 19:56   #1220
evo još jednog objašnjenja kako nešto nastaje iz ništa za maloumne:
http://www.znanost.com/clanak/kako-j...ti-ni-iz-cega/

Nek me neko demantira i pokaže mi da autor ovog idiotskog teksta ustvari ne tvrdi slijedeće, odnosno isto što i Hawking i na isti tautologijsko-pleonazmički način: NEŠTO nastaje iz NIŠTA tako što NEŠTO nastaje iz NIŠTA!

Mislim, kako je moguće da se ovako vrijeđa ljudski razum?
Ja sam jednostavno više nego zaprepašten da se ovako nešto može ljudima servirati bez imalo pardona i čudi me da nema ovdje više onih koji bi izrazili svoju zgroženost nad ovakvim prodavanjem muda pod bubrege!

Čak i od ateista, od njih i ponajviše bi očekivao reakciju koja bi ovakve pamflete osudila s najoštrijim riječima, ali niko ništa.

A ja mislio da je na ovim zemljopisnim širinama anemija samo u političkoj osviještenosti građana. Hm, da, al treba najprije ubiti duh, a onda će vam i kruh uskratiti, bez brige!
mjl21194 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:20.