Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2015., 15:27   #1
DASH diet-iskustva?

Liječnik mi je preporučio DASH diet (Dietary Approaches to Stop Hypertension), no skeptičan sam oko primjene te dijete.
Odnedavno imam manjih problema sa tlakom (vrti se između 120/80 i 140/90) i kolesterolom, što pripisujem abnormalnoj količini stresa i noćnom životu.

No, što više čitam o toj dijeti, to mi se manje sviđa.
Nikako ne pomaže što se veže uz kontekst mršavljenja (ne trebam smršaviti, samo trebam zdraviju prehranu) i to što ga promovira kvazi-liječnik dr.Oz.

Je li netko probao tu dijetu, ima li kakve učinke?
Walkman is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 09:51   #2
To nije neki veliki tlak. Koliko imaš godina? Čime se hraniš? Koliko i kako si fizički aktivan? Stres? ...

Dr Oz nije kvazi-liječnik, ali nekad zna "bacati bombe".

Po mom saznanju, ljudi su snižavali tlak, holesterol i diabetes pristupom smanjena ugljikohidarata a povećanje dobrih masnoća u odnosu na zvanične smjernice. (omjer UH/P/M - 5-10% UH, 15-20% P i 70-85% M) ali da izvor bude prirodna hrana, NE rafinisana ulja (NE suncokretovo, NE margarin), NE prerađevine u kojima je skriven šećer, posebno ne low-fat (koje dash preporučuje) jer kad izbace mast ubace šećer da bi to bilo jestivo - a TO je ono što vodi u bolest.
Dakle, DA: prirodna hrana, povrće, voće, orašasti, sjemenke, domaći punomasni (NORMALNOmasni) mliječni proizvodi, domaće meso i mesne prerađevine, domaća jaja, djevičansko maslinovo ulje ...
NE: rafinisana ulja, low-fat, pasterizovano, gotova jela, fastfood, kupovne mesne prerađevine ...

Kako god odlučiš neka ti je sretno
__________________
" Nikad ne možeš vidjeti dugu ako gledaš dolje. "
"Strpljen - spašen!"
mimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 17:38   #3
Rane dvadesete. Šetam se 5-6×tjedno po sat vremena, umjereno vježbam 2-3×tj. Stres- ogroman! Ne usudim se zaspati jer me ubijaju noćne more, a jutarnji tlak mi je oko 140/85-90 , tek kad malo prošetam, smanji se.

Sviđaju mi se tvoje preporuke, i meni smrdi ta DASH-ova preporuka za low-fat proizvode.
Jedem sve preporučeno (osim sjemenki i punomasnog mlijeka, pijem sojino zbog laktoze), izbjegavam navedeno (samo se moram riješit čokoladnog overdosea jedanput tjedno ).
Walkman is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2015., 20:33   #4
Quote:
mimo kaže: Pogledaj post

Dr Oz nije kvazi-liječnik, ali nekad zna "bacati bombe".
Oz nije vjerodostojan. Točka.

DASH je godinama jedna od najboljih dijeta, funkcionalna je i pametno smišljena.
U osnovi joj je ograničenje soli (2 400 mg dnevno) i puno kalija (puno povrća i voća). Ne trebaš jesti nikakve low-fat ni low-sugar proizvode. Jedi običnu hranu u smjernicama DASH-a i sve ok.

Kod DASH-a je fantastično što NE izbacuje niti jednu skupinu namirnica pa zapravo možeš jesti sve što voliš (naravno, bolje ćeš proći ako ti je omiljena brokula, a ne feta sir)!

istraživanje


Quote:
mimo kaže: Pogledaj post

Po mom saznanju, ljudi su snižavali tlak, holesterol i diabetes pristupom smanjena ugljikohidarata a povećanje dobrih masnoća u odnosu na zvanične smjernice. (omjer UH/P/M - 5-10% UH, 15-20% P i 70-85% M)
Dobro za njih, ali to su anegdotalni "dokazi". Jel može nešto konkretno ili samo LCHF misionariš?
__________________
otpis

Zadnje uređivanje peronja : 15.01.2015. at 20:40.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 11:41   #5
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
Dobro za njih, ali to su anegdotalni "dokazi". Jel može nešto konkretno ili samo LCHF misionariš?
Koliko konkretno? Da ti dam svoje ljekarske nalaze, svog kolege, svoje prijateljice, ... KOLIKO ljekarskih nalaza i priča ti treba da bi tebi bilo "konkretno"? Imam ih sasvim dovoljno, koliki god broj kažeš.
__________________
" Nikad ne možeš vidjeti dugu ako gledaš dolje. "
"Strpljen - spašen!"
mimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2015., 11:47   #6
Quote:
walkman800 kaže: Pogledaj post
Rane dvadesete. Šetam se 5-6×tjedno po sat vremena, umjereno vježbam 2-3×tj. Stres- ogroman! Ne usudim se zaspati jer me ubijaju noćne more, a jutarnji tlak mi je oko 140/85-90 , tek kad malo prošetam, smanji se.

Sviđaju mi se tvoje preporuke, i meni smrdi ta DASH-ova preporuka za low-fat proizvode.
Jedem sve preporučeno (osim sjemenki i punomasnog mlijeka, pijem sojino zbog laktoze), izbjegavam navedeno (samo se moram riješit čokoladnog overdosea jedanput tjedno ).
eh, tebi je izgleda glavni problem stres, mada ne bi bilo loše ni da poradiš na ishrani, bar izbaci "smeće"-gotovu hranu i industrijske prerađevine, ako se hraniš time. O nakupljenom stresu ti govori i podatak da imaš potrebu za slatkim i čokoladom (utjeha )
mislim da sam čitala da su borovnice dobre za osobe pod stresom ... malo prosurfaj, postoji hrana koja ne stvara ovisnost (kao šećer i slatko) a pomaže kod ublaživanja uticaja stresa na organizam. Znam, takođe, da češnjak pomaže kod visokog tlaka (ako ga podnosiš) - naveče, u čaši domaćeg jogurta/kefira, nećeš "smrditi" a djelovaće
Sretno!
__________________
" Nikad ne možeš vidjeti dugu ako gledaš dolje. "
"Strpljen - spašen!"
mimo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 21:44   #7
Quote:
mimo kaže: Pogledaj post
Koliko konkretno?
Cochrane konkretno.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2015., 22:54   #8
Quote:
patientia kaže: Pogledaj post
Cochrane konkretno.
Opako...
body halleck is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 10:19   #9
Jel netko probao ovu dijetu?

Moram bratu osmisliti režim prehrane jer ima visok tlak i 20 kila previše, a neće pomoći ako mu ne dam detaljan plan kad kaj jesti pa molim pomoć.
jennifer is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 13:18   #10
Itko, netko, nešto? idemo pronaći/keljiti jelovnike. čitam da je ovo stvarno dijeta koja bi mogla biti temelj zdrave prehrane, a da se regulira i tlak i kile...
nevrmajnd is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:25.