Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.05.2007., 10:22   #81
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Dobro, ja samo kazem da na isti način djeluju i šećerne tablete. Dokazano

Evo samo da pridodam izvadak iz knjige Bruca Liptona, Biologija vjerovanja


Nitko ne tvrdi da netko tko ima tešku depresiju nije bolestan, nego se radi o tome da ljudski um ima dosta veliku moć.
Postoje još mnogo drastičniji primjeri moći placebo učinka nego što su ovi povezani s depresijom. (A postoji i nešto što se naziva nocebo, moć negativnog vjerovanja)

kad sam počep pit AD mislio sam : ma nema šanse da to djeluje na mene, ja sam ipak težak slučaj..drugim riječima bio sam u depri...doktorica mi je rekla da počinju djelovat za 10-ak dana. i gle čuda, počeo je djelovat upravo onako kako treba ali za 15 dana. ne znam zašto mi se placebo nije javio za 10 dana?
i ne znam onda kako mi je država odobrila lijek koji košta cca 1000 kn kutija, a isto djelovanje imaju i šećerne tablete?
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 13:41   #82
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Jos ce mi netko reci da su extasy i alkohol placebo??? Mos si mislit...


Tacno!

Mene je keva jednom htela da proba sa placebom, i nije joj uspelo. Postoji jedan lek "lorazepam", ima ga od 1 i 2,5 mg i isto izgledaju. Uvek sam pio ovaj jaci i ona mi kupi ove slabije, provalio sam odmah da nesto nije u redu, ali sam odreagovao tek posle tri dana, jer nisam mogao da verujem da je to uradila..
up99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 17:43   #83
Quote:
dr. Diego kaže:
kad sam počep pit AD mislio sam : ma nema šanse da to djeluje na mene, ja sam ipak težak slučaj..drugim riječima bio sam u depri...doktorica mi je rekla da počinju djelovat za 10-ak dana. i gle čuda, počeo je djelovat upravo onako kako treba ali za 15 dana. ne znam zašto mi se placebo nije javio za 10 dana?
i ne znam onda kako mi je država odobrila lijek koji košta cca 1000 kn kutija, a isto djelovanje imaju i šećerne tablete?
A tebi je nekad neki liječnik dao placebo? Bio si dijelom istraživanja? (Mislim da ti ne razumijes zapravo sta je placebo, al nema veze - ne znam zasto se osjecas/te ugrozenim ako netko kaze da postoje istrazivanja koja kazu da placebo-lijekovi djeluju vrlo slicno kao antidepresivi, u nekim slučajevima depresije)

Aha, kuzim, sorry, ja sam malo sporije ukapirao. A pa ne znam zašto nije počeo djelovat za deset dana (mozda zato sto je doktorica rekla za 10-ak ). Ne ide to po neoj savrsenoj pravilnosti, niti ja tvrdim da su antidepresivi kod svakog pojedinca 100% zamjenjivi s placebom. Medjutim neki strucnjaci (dakle ja nisam strucnjak) su predlagali da za sve lakse oblike depresije prvi recept bude placebo, dakle prva terapija. Samo prenosim, i osobno nemam neke razloge mnogo sumnjati u ta provedena istraživanja (više je razloga za sumnju u istraživanja farmaceutskih kompanija)

A ovo sto se tice drzave, nije to vezano ni za jednu drzavu pojedinacno. A u drzavama, dakako i u Hrvatskoj, su se dakako desavale i mnogo cudnije stvari. U stvari to nije ništa čudno ako se zna kako sustav funkcionira.

Ukratko, evo uvažavam lijepu molbu nukca (sa malom zadrškom ) i suzdržavam se od daljenj rasprave glede placeba - nisam u stvari ni mislio da ce se razviti rasprava nego sam samo htio iznijeti zanimljiv podatak
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 18:28   #84
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
A tebi je nekad neki liječnik dao placebo? Bio si dijelom istraživanja? (Mislim da ti ne razumijes zapravo sta je placebo, al nema veze - ne znam zasto se osjecas/te ugrozenim ako netko kaze da postoje istrazivanja koja kazu da placebo-lijekovi djeluju vrlo slicno kao antidepresivi, u nekim slučajevima depresije)

Aha, kuzim, sorry, ja sam malo sporije ukapirao. A pa ne znam zašto nije počeo djelovat za deset dana (mozda zato sto je doktorica rekla za 10-ak ). Ne ide to po neoj savrsenoj pravilnosti, niti ja tvrdim da su antidepresivi kod svakog pojedinca 100% zamjenjivi s placebom. Medjutim neki strucnjaci (dakle ja nisam strucnjak) su predlagali da za sve lakse oblike depresije prvi recept bude placebo, dakle prva terapija. Samo prenosim, i osobno nemam neke razloge mnogo sumnjati u ta provedena istraživanja (više je razloga za sumnju u istraživanja farmaceutskih kompanija)

A ovo sto se tice drzave, nije to vezano ni za jednu drzavu pojedinacno. A u drzavama, dakako i u Hrvatskoj, su se dakako desavale i mnogo cudnije stvari. U stvari to nije ništa čudno ako se zna kako sustav funkcionira.

Ukratko, evo uvažavam lijepu molbu nukca (sa malom zadrškom ) i suzdržavam se od daljenj rasprave glede placeba - nisam u stvari ni mislio da ce se razviti rasprava nego sam samo htio iznijeti zanimljiv podatak
ne osjećam se ugroženim, čak bi mi bilo i drago da je moj problem riješio moj mozak,a ne tablete. al eto ne može. evo još jednom tvoj post gdje izravno sa sigurnošću kažeš kako AD ne djeluju ništa jače od placeba. time praviš blesavim nas pacijente, a i naše doktore. ja osobno vrlo dobro znam šta se dešava u meni, i kad sam sretan znam jel to zbog AD-a ili ne, kad sam tužan i pogođen znam da li ne djeluju AD ili postoji dobar razlog za moje stanje. inače se trudim biti strogo objektivan (nije ni mana ni vrlina, jednostavno sam takav), po svim pitanjima pa tako i po tom( djelovanju tableta koje uzimam). btw. AD koji ja pijem se proizvodi u engleskoj.
Quote:
Ovo sve je zanimljivo, jer prema istraživanjima, masa svih tih lijekova koje ste nabrojali, antidepresiva, uopće nema efikasnije djelovanje od placeba. Jednostavno nema... ma koliko vam tesko vjerovat u to.

To je dokazano tisuću puta, u mnogim ispitivanjima. A to sam bas (ponovno) doznao prevodeći na hrvatski knjigu od Bruca Liptona, The Biology of Belief...

In a nut shell, čudni su putovi ljudskog uma.
evo tu si popljuvao cijelu industriju AD-a, i htio ti to ili ne, omalovažio problem depresije.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 18:35   #85
Quote:
13Lilly13 kaže: Pogledaj post
ljudi stvarno nisu svjesno kolko je placebo MOCAN...
goranbo nemoj trosit vrijeme objasnjavajuci neke stvari kad si svjestan da jednostvano ljudi ne vjeruju...da im pred cima izvedes neki exp nece vjerovat..
pa to je uvijek tako bilo...
da je suprotno taj efekt se ne bi javljao...
pa i ti se sam mozda nedzes u situaciji das ne vjerujes...
kako bilo ljudovi drago mi je da vam je bolje...uz placebo efekt ili stvarno djelovanje lijekova...

pozz
slazem se da je placebo jako mocan.. mene nekad napije i bezalkoholno pivo..
smjesno ali istinito
pperic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 19:27   #86
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Medjutim neki strucnjaci (dakle ja nisam strucnjak) su predlagali da za sve lakse oblike depresije prvi recept bude placebo, dakle prva terapija.
pih

placebo je mocan, slazem se. zapravo, uvijek je "sve u tvojoj glavi". bed je samo sto sam ja zapala u tesku depresiju

ok, ok, necemo vise o tome

meni je moj zoloftic najbolji prijatelj
__________________
"It's always a sad thing when sperm comes between people."
Queen Llewelyn is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 21:23   #87
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Ljudovi, ovaj topic se zove KOLIKO DUGO I KOJI ANTIDEPRESIV PIJETE.

Zato ako zelite srati o placebu i prirodnim terapijama, otvorite si svoj topic i tam serite o tome, a nas tabletomane pustite da raspravljamo o svojim stvarima. HVALA!!!
oh tabletomanu (ako se istim smatras) imas ti vecis problema od depresije...
necu se vise mijesat al bi ti savjetovala da ne pravis podijelu izmedzu lijekova i placeba jer su to dvije stvari usko povezane...
i ja nisam spomenula prirodne terapije niti homeopatiju jer sam totalno skepticna po tom pitanju a ne znam di ti iz mog posta uopce izvlacis neke zakljucke...
daj malo prelistaj istrazivanja...al znam da ljudi poput tebe ne bi ni vjerovali u rezultate istih pa kontradiktorno odma kazem nemoj ih ni gledat (sve u nadi da ces ih ipak iz znatizelje pogledat)...haha

pozz
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 21:27   #88
Quote:
pperic kaže: Pogledaj post
slazem se da je placebo jako mocan.. mene nekad napije i bezalkoholno pivo..
smjesno ali istinito
ovakve stvari se znaju odavno i istrazene su do u detalje...
a oni koji ne vjeruju nek probaju to na nekome pa nek se uvjere...
prije toga malo proucit pravila za provodzenje exp...
i daj nemojte se javljat s introspektivnim izvjestajima jer to ne djeluje...

pozz
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 21:29   #89
Ne smatram se tabletomanom... I jaaaako dobro znam sto je to placebo. I jaaako puno znam o istrazivanjima lijekova, posebno AD. A i o istrazivanju lijeka kojeg pijem.

Ali ni ti nemoj pricati gluposti. Jer ocito pricas o stvarima o kojima nemas pojma. A ako nisi isprobala tesku depresiju, onda nemas pojma o stvarima o kojima pricas. Jer nemas pojma sto sve ti ljudi u svojoj glavi prolaze...

A ako je placebo tako mocan, zasto ljudi kad imaju upalu grla ili dijabetes ne uzimaju pepermint bombone, nego uzimaju odgovarajucu, ponekad vrlo skupu terapiju... Ako je sve u glavi...
nukac is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 21:30   #90
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
evo tu si popljuvao cijelu industriju AD-a, i htio ti to ili ne, omalovažio problem depresije.
ma ne bi ja rekla da je omalovazio problem depresije nego prije da je uzdigao na visu razinu kompleksnost uma, mozga ili kako vec oces...
ne mislim da je mislio ikoga uvrijedit ili omalovazavat...

pozz
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 21:37   #91
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Ne smatram se tabletomanom... I jaaaako dobro znam sto je to placebo. I jaaako puno znam o istrazivanjima lijekova, posebno AD. A i o istrazivanju lijeka kojeg pijem.

Ali ni ti nemoj pricati gluposti. Jer ocito pricas o stvarima o kojima nemas pojma. A ako nisi isprobala tesku depresiju, onda nemas pojma o stvarima o kojima pricas. Jer nemas pojma sto sve ti ljudi u svojoj glavi prolaze...

A ako je placebo tako mocan, zasto ljudi kad imaju upalu grla ili dijabetes ne uzimaju pepermint bombone, nego uzimaju odgovarajucu, ponekad vrlo skupu terapiju... Ako je sve u glavi...
ma nisam mislila nista lose...niti te samovoljno nazvat tabletomanom (sam si to spomenuo pa mi ostalo u mislima) haha
mislim das nisam probala tesku depresiju al opet nikad nisam isla dr da mi potvrdi djiagnozu...sad je samo u tragovima i puno sam bolje...
gle moras razlikovat psihicke bolesti i cisto fizicke...i psihosomatske...
ovisi koje pepermint bombone..hahaha...ako imaju secera u sebi onda je jasno zasto ih dijabeticari ne uzimaju umjesto placeba...
al eto bilo bi zanimljivo procitat neko istrazivanje na temu djelovanja placeba na dijabeticare...ili napravit takvo istr ako vec ne postoji al opet jebena etika nam bas ne bi dopustila...haha

pozz i opusti se i uzivaj
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 21:50   #92
Quote:
nukac kaže: Pogledaj post
Jos ce mi netko reci da su extasy i alkohol placebo??? Mos si mislit...
pa ja ne mogu vjerovat da jedan covjek aj recimo do preko 16 god i imalo obrazovan (recimo osnovna skola) ovako sto napise s ironijom...
Ajmeeeeeeeeeeeee
tek sam sad skuzila da si to napiso...
i ne se ljutit nekako se nikad ne trudim iznijet svoje misljenje na forumu jer ljudio ne kuze ni foru ni zajebanciju jer ne mogu vidit moj izraz lica al kad sam u nesto sigurna ne mogu a da ne podijelim s vama haha

pozz
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 23:01   #93
Quote:
13Lilly13 kaže: Pogledaj post
ma ne bi ja rekla da je omalovazio problem depresije nego prije da je uzdigao na visu razinu kompleksnost uma, mozga ili kako vec oces...
ne mislim da je mislio ikoga uvrijedit ili omalovazavat...

pozz
spustio tablete, ili podigao um, svejedno je. ovo su dvije stvari koje povlače jedna drugu. ali reći da se depresija može riješit placebom
ja sam siguran da nije mislio, budući da dotičnog gospodina znam sa drugih topica, ali je
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 23:21   #94
A jedno 3 mjeseca....trenutno Cipralex. Počeh s Prozacom..ali sam alergična na njega. Pa onda Seroxat..i sad Cipralex unatrag jedno 2 tjedna.
Mislim da jesam bolje....nisam uopće primjećivala razliku između različitih tableta.
Imala sam tešku insomniu...u malo stresnije vrijeme sam se sa 2 hipnotika (Sanval) budila nakon 5 sati. Još uvijek sam na njima pa ne znam kak stojim...ali pretpostavljam da sam bolje jer mogu sad skucat 9 sati u komadu.
Anyways, oduvijek sam bila malo pesimist...al nisam nikad očekivala da se sve stvari mogu tako nakupit..i pukneš.
Ad.Miss.G is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2007., 23:55   #95
@ Diego, istina je da sam za nijansu dvije (ili za red dva) pretjerao u tumačenju tih istraživanja. Razlozi su što umor, što žurba, što želja itd.

Ali pročitaj ponovno onaj izvadak iz knjige pa će ti sve bit jasno(ili bar malo jasnije). Ako ti treba dat ću ti i potpune znanstvene reference.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 00:08   #96
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
@ Diego, istina je da sam za nijansu dvije (ili za red dva) pretjerao u tumačenju tih istraživanja. Razlozi su što umor, što žurba, što želja itd.

Ali pročitaj ponovno onaj izvadak iz knjige pa će ti sve bit jasno(ili bar malo jasnije). Ako ti treba dat ću ti i potpune znanstvene reference.
da zele nasli bi sami reference....
eo sad se stvarno necu vise mijesat u carstvo "tabletomana" (molim da se interpretira pod navidnicima kako i je haha) al smatram da je ipak dobro da imamo balans izmedzu onih koji jednostavno odbijaju placebo kao uzrok promjena i onih koji ga prihvacaju kao znansveno dokazanu terapiju...
oprostite ako sam vas opteretila svojim razmisljanjima ili bolje rec uvjerenjima...mozda sam prosla kroz preduga razdoblja ispiranja mozga haha
uzmite u obzir da i burbon trenutno progovara hahahahhaha
uzivajte ljudovi i ne se sekirate
__________________
Theatrical, dramatical...
13Lilly13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 00:09   #97
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
@ Diego, istina je da sam za nijansu dvije (ili za red dva) pretjerao u tumačenju tih istraživanja. Razlozi su što umor, što žurba, što želja itd.

Ali pročitaj ponovno onaj izvadak iz knjige pa će ti sve bit jasno(ili bar malo jasnije). Ako ti treba dat ću ti i potpune znanstvene reference.
ok, shvaćam, i vjerojatno se neki oblici depresije mogu riješit placebom (vjerojatno ne trajno). ali to ne znači da je i učinak lijekova jednak (ili skoro jednak) učinku placeba. to je nešto sasvim drugo. kužiš , to nije povratna tvrdnja. depresija se može izliječit placebom,a li i sve što liječi depresiju nikako nije placebo! a ja govorim prvenstveno iz svog iskustva jer iste i gutam
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 01:11   #98
Ja licno verujem u placebo efekat, ali mislim da ipak postoje ljudi, pojedinci, individue, kojima placebo nece pomoci.
Ako se radi o nekim anxioliticima, npr. neki ljudi jednostavno nece "docekati" njegov efekat, ako je placebo u pitanju. Tako je kod mene i to sam gore napisao..
Mada, ukoliko je u pitanju neki blazi oblik depre ili nesto slicno, placebo sigurno moze odraditi svoje, jer je sve u psihi. Taj covek ima potpuno poverenje u svog lecnika ili apotekara ili bolje reci lek, a svi leku verujemo 100%, sto je by the way, jako zanimljivo, tako da ce on sebe autosugestijom izleciti. U fazonu, "pa pijem lekove, sta sad, bolje mi je"

Nego, neko gore rece da se ne smatra tabletomanom, a pri tom pije na vise vrsta tableta non-stop, zelim objesnjenje toga.
Koga vi smatrate tabletomanom, onoga koji pretera sa lekovima?
Pa u cemu je razlika onda izmedju vas i njega?
up99 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 02:09   #99
Samo za informaciju, postoje dokmentirani slucajevi djelovanja placeba (do kojih je doslo slucajno) gdje je doslo do izljecenja od genetskih bolesti.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2007., 07:37   #100
Quote:
goranbo kaže: Pogledaj post
Samo za informaciju, postoje dokmentirani slucajevi djelovanja placeba (do kojih je doslo slucajno) gdje je doslo do izljecenja od genetskih bolesti.
dobro za koji k....onda daju te lijekove ako su placebo?...meni nije baš jasno šta ti želiš reć...
azrail is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:47.