Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2008., 23:07   #21
Quote:
karlovac_guy kaže: Pogledaj post
To je bilo i kod nas u zgradi. Htjeli su nama postaviti antenu ali naši rekli nene i pitali ljude u susjednoj zgradi oni rekli naravno da da jer njima ne lupa, lupa nama. Ali povukli mi neke vezice i na kraju došla antena nama
Ma, kažem, ona slika s prezentacije koju sam linkao sve objašnjava. Najviše zrači visokim katovima susjedne zgrade. Ispod same antene je nula.

Barem je fizika egzaktna, za razliku od prava.

Ako netko hoće proučavat, imam cca. 1200 stranica o antenama izmješano s pravnim knjigama.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 02:22   #22
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
A na osnovi kojih istaživanja tvrdiš da pričam gluposti? Možeš postati popis svojih radova koji pobija istraživanja labosa s FER-a? Daj par mjerenja, onako konkretno... Ta i ta zgrada, ta i ta razina zračenja na toj i toj udaljenosti.

Ljudi u zgradi FER-a provode 8-10 sati dnevno. I zamisli, sami su dopustili da se na tu zgradu stave odašiljači, tamo gdje upravo rade oni koji o tome znaju malo više. Zašto? Zato što znaju da ispod odašiljača nema signala. Ako ne vjeruješ, uključi prikaz stanice i pođi u prizemlje zgrade na kojoj je odašiljač - mobitel će ti biti u kontaktu s drugom baznom postajom, ne onom koja ti je iznad glave. Jednostavno, antene tog tipa ne zrače ispod.

Problem signala mobitela je problem straha od nepoznatog. Ljudi se plaše nevidljivih stvari, umjesto da uzmu mjerač i izmjere. A onda bi izmjerili da neke stvari u njihovoj blizini zrače puno više. Posebno vlastiti mobitel. Posebno npr. korištenje istih u automobilima kada jadan uređaj radi punom snagom jer se većina signala reflektira unutar samog vozila. Ali, radi vlastitog komoda - ne žele to uzeti u obzir.
svjetla su na FER-u upaljena u svako doba dana, noći i godine

a ovaj strah od EM zračenja...svaki dan vidim trudnice kojima se njišu mobiteli na trbuhu i to nikog ne brine, ali antena....apage, satan
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 04:40   #23
koliko god svi trubili o štetnosti, ja se u potpunosti slažem sa Vojkyem. Svaku rečenicu i primjer potpisujem. Bavim se mobilnom telefonijom već nekih 5 godina čisto rekreativno i iz hobija, ali sam se relativno dobro informirao o štetnosti EM kod mobilne tehnologije.

Enivej, samo ću navesti mali ispravak

Quote:
No, evo za par dana će Snježna kraljica, i ljudi koji se plaše slabih EM zračenja će obiteljski otići tamo gdje su milijun puta jača i ozračiti se koliko bi ih mobilna antena mogla ozračiti za 6 mjeseci.
neda mi se sad računat, ali vjeruj mi, malo više od 6 mjeseci... dakle, emisija zračenja kod mobilnog odašiljača je još manja.

I točno, ispod same antene je zračenje na nuli. Kao i na određenoj visini. Recimo, jedan moj kolega u ZG ima problem sa UMTS signalom. Koristi mobile broadband u zagrebu, i zamislite, ima problem sa hvatanjem signala. U ZAGREBU!! Zašto? Zato što živi na 17. katu. Što je relativno visoko za njegov najbliži odašiljač sa kojeg hvata signal.
__________________
Ljubav je psihičko stanje poremećenosti ljudskog uma.
GoGs is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2008., 09:39   #24
Quote:
Vojky kaže: Pogledaj post
Imate svoje pravo, no zaista ne vidim rezona zašto biste bili protiv
Mozda zasto sto antena na krovu vlastite zgrade vise smanjuje trzisnu vrijednost stana nego antena na susjednom krovu? Ne osporavam ovo tehnicko sto si rekao ali zgrada sa GSM antenom je stigmatizirana i "nitko" ne zeli zivjet u toj zgradi, dakle i zgrada gubi na vrijednosti. Mozda ce za 20tak godina biti ponesto drugacija svijest o tome, trenutno nema smisla svakog potencijalnog kupca (pogotovo ako ima malu djecu) ic uvjeravat da je "zracenje ispod zgrade nula" jer ce mnogi kupci pobjec cim dodju ispred zgrade i vide antenicu na krovu.
PetBorut is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 18:23   #25
Bok,

ima li netko za preporučit tvrtku (nezavisnu) koja se bavi izmjerama zračenja antena (GSM stanice, HRT odašiljač ....)

Naime sve te antene su postavljene jako blizu mojeg mjesta na cca. 500m zrečne udaljenosti.
Pa eto od nedavno nam je i HRT postavio antene (one sa Velebita), pa nas je to malo sve zajedno zabrinulo.
Pa bi mi (mještani) htjeli izmjeru, tako da se malo umirimo...

Hvala na odgovoru.
monkey-krk is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.05.2008., 21:01   #26
Da se ne upetljamo u raznorazne tehničke argumentacije ja ću reći kako bi postupio da je moja zgrada u pitanju:
1. nađite vezu u HT-u i saznaj dokle bi financijski bili spremni ići
2. traži plaćanje struje i održavanje krova na njihov račun
3. traži da plate sistematske preglede stanarima zadnjih x katova i to jednom godišnje i jednom u godini na zahtjev.

Ako hoćeš mjerenje interesiraj se u Agenciji za telekomunikacije (www.telekom.hr). Može biti nezavisno ali moraju biti ovlašteni (naravno, ovlaštenja daje agencija).
Sada loša strana: emisija EM se daljinski upravlja i velika je šansa da HT dozna za termin mjerenja i smanji emisiju u vrijeme mjerenja.
Dobra strana: ni količine koje oni emitiraju nisu dokazano štetne, a dozvoljena emisija je u nekim EU zemljama bitno viša nego u HR. Ako te sve skupa zanima tehnički idi na pdf znanost i traži thread sa baznim stanicama.
PS
Sotonizaciju zgrade s antenom smanjiš manjom pričuvom.
draz is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 15:44   #27
ovako za antenu postoji nesto sto se naziva dijagram zračenja koji u sebi ima glavnu laticu i bocne latice, te postoji nesto sto se naziva usmjerenost antane. Sa gledista projektiranja mreže stanje je jednostavno - stražnje latice dijagrama zračenja antene tj. upravo on koje tebe kao stanara zgrade u kojoj zivis i zanimaju su potisnute tj. snaga zračenja je reducirana jer se želi postici cim izraženija prednja latica antene. Dakle nema brige bolje ti je dosta da je antena na tvojoj zgradi nego na susjednoj jer onda upadas u glavnu laticu i nemas prava da se bunis ovako fino uberite cisčenje i struju za svijetlo i puna saka brada i ucinite to dok se ovi drugi ne snađu jer onda njima ide antena i novci a vama problem.
__________________
Do zadnjeg koraka, do zadnjeg daha, do kraja, do pobjede ili smrti jer predaja nije opcija
osmicadu is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2008., 16:19   #28
Quote:
osmicadu kaže: Pogledaj post
Dakle nema brige bolje ti je dosta da je antena na tvojoj zgradi nego na susjednoj jer onda upadas u glavnu laticu i nemas prava da se bunis ovako fino uberite cisčenje i struju za svijetlo i puna saka brada i ucinite to dok se ovi drugi ne snađu jer onda njima ide antena i novci a vama problem.
Upravo to...

Ovdje je odlična prezentacija na tu temu (5 megabajta): http://www.hamradio.hr/download/RF_n...e_zracenje.pdf

Dakle, kao prvo i osnovno, puno više zrači mobitel na uhu, nego li par desetaka metara udaljena bazana postoja. Elektromagnetski signal opada s kvadratom udaljenosti, pa nije teško izračunati razliku između 1 cm i 50 metara (slučaj kada se netko nalazi u zoni zračenja, a najčešće se ne nalazi, dok je ispod same antene zračenje - nula).

Vrlo je bitan slajd broj 58 na prezentaciji!

Ako netko prihvati antenu na svojoj zgradi dobije novce i zračenje nula, a ako ne prihvati - onda antena dođe na susjednu zgradu, pa onda nema novaca, ali zato dobije zračenje...

A ako svi o okolini odbiju antene - onda će ista biti negdje daleko pa će im telefoni zračiti punom snagom na uhu (suvremeni mobilni telefoni procjenjuju kolika im je izračena snaga potrebna i ne rade na maksimumu ako nema potrebe za tim).
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2008., 10:26   #29
Evo ga još jedan sličan slučaj:

Dakle, predstavnik stanara je potpisao ugovor s GSM mrežom o postavljanju antene na zgradu. Nitko od stanara nije vidio taj ugovor. Naknadno su stanari radili peticiju na ovu temu, te je bilo rečeno ako preko 50% bude za - gradit će se. Tu anketu nije nitko vidio poslije...

Jučer su došli postavljati antenu, no nisu imali ključ, pa su mene došli tražiti ključ (jelte - zadnji kat) i tako sam ja saznala da je ugovor potpisan i da se antena postavlja... dakle, nitko u zgradi ništa ne zna, sve ide vrlo potiho... samo će osvanuti antena jedno jutro....

Zvala tog, jelte, predstavnika stanara, i zderala se na njega da bum ga tužila... on kaže da ima međuvlasnički ugovor po kojem on to može... Ja sam sinoć poslala prijavu na Državni inspektorat i prijavila predstavnika stanara i još sam poslala prijavu na građevinsku inspekciju i prijavila tu mrežu.

Što još mogu napraviti?

Nije meni problem ta antena kao antena - jasno mi je da ne zrači ispod i to je ok. Ono što meni smeta su 2 stvari: smanjenje vrijednosti nekretnine i sam taj proces kojim se suvlasnike ništa ne pita. Malo sam sinoć i zakon čitala i mislim da (ja kao laik u pravu) bi Zakon o vlasništvu, čl 41 bio upravo ono na što se trebam pozivati...

Članak 41.

(1) Za poduzimanje poslova koji premašuju okvir redovitoga upravljanja (naročito promjena namjene stvari, veći popravci, dogradnja, nadogradnja, preuređenje, otuđenje cijele stvari, davanje cijele stvari u zakup ili najam na dulje od jedne godine, osnivanje hipoteke na cijeloj stvari, odnosno davanje pokretne stvari u zalog, osnivanje stvarnih i osobnih služnosti, stvarnoga tereta ili prava građenja na cijeloj stvari) potrebna je suglasnost svih suvlasnika.



Eto, ako netko ima savjet... meni još samo pada na pamet da tužim Zgradu zato što mi se smanjila vrijednost nekretnine, ali opet i ti vražiji ugovori (niti međuvlasnički, niti s GSM mrežom) nisu valjani, zar ne (prema gore navedenom članku)? Sve mi se čini da bez privatne tužbe ne bu niš...

Unaprijed hvala na savjetima
bela777 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 11:00   #30
Iako ste raspravljali na ovu temu prije više od dvije godine - zanima me da li netko zna što je dobro za zaštitu od zračenja? U susjedstvu imam antene, koje, po svemu sudeći, zrače baš prema mome stanu.. Hvala
Ivanoh is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 11:04   #31
Ne želiš antennu
Fabricijan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2011., 11:23   #32
Quote:
Fabricijan kaže: Pogledaj post
Ne želiš antennu
Imaš neka iskustva s antenama?
Ivanoh is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2011., 13:37   #33
Moje je mišljenje da se zbog baznih stanica nema potrebe uzrujavati. Laički rečeno, njihovo zračenje dok dođe do čovjeka udaljenog makar i samo nekoliko metara dovoljno se oslabi, te nije štetno za ljudski organizam (snaga pada s kvadratom udaljenosti, dakle, nakon 10 m oslabi 100 puta). Također, bazne stanice zrače u obliku kišobrana, tako da neposredno ispod njih nema zračenja. Ja bih se puno više brinula oko brbljanja na mobitel više od nekoliko minuta u komadu, jer se tada prilično jako zagrijava dio glave u neposrednoj blizini mobitela, ili korištenja mobitela u zatvorenim prostorima metalom (lift, auto i sl.).
Još nešto što se tiče baznih stanica - što ih je više, to bolje, jer tada mobilni uređaju imaju, recimo to tako, bolji izbor, te mogu raditi s mnogo manjim snagama.
Hellenka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:33.