Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2013., 16:27   #21
Quote:
morbidangel kaže: Pogledaj post
Da, to sam i ja čuo. Ta "građevina" ne smije imati betonske temelje. No što bi bilo ako ona ima 4 ili više betonskih stupova u uglovima na kojima stoji i na koje se povezuju grede i stupovi?
Bez toga ili temelja (koji ne smiju biti) nema ni građevine.
Ništa i dalje se to smatra montažni objekt i ne podlježe izdavanju dozvole.. Bitno je da je taj objekt u bilo kojem trenutku moguče ukloniti bez uticaja na zemljište. Ta 4 stupa nebu nikom smetala, temelji i temeljna ploča budu...
Za plastenike naravno da je potrebna dozvola ukoliko ima betonske podeste.
koka36 is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2013., 20:18   #22
Quote:
Platinoff kaže: Pogledaj post
Imam i druga rješenja. Mogu kao podlogu koristiti betonske kvadre ili betonske ploče manjih dimenzija. U tom slučaju ne moram nikoga ništa pitati, ali će sve skupa biti skuplje i manje praktično za postavljanje i korištenje. Naravno, ne bih htio da mi dođe inspekcija i naredi razbijanje betona. U tom slučaju sam si napravio sranje iako će na toj podlozi biti gnoj
Bio sam nedugo u jednom pokaznom plasteniku u Zagrebu,imaju betonske ploče unutra...naravno da je ispod ploča neka vrsta betona,ali tko to može dokazati?
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 18:24   #23
link

Ovdje piše za što netreba dozvola.
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 23:32   #24
Quote:
diabolica kaže: Pogledaj post
link

Ovdje piše za što netreba dozvola.
Hvala na linku. Baš se i nisam pronašao u ovome. Znači da si gnoj i gliste držim doma u kadi. A baš sam se namjeravao posvetiti eko uzgoju. Otići ću u Ministarstvo poljoprivrede i vidjeti što mi oni mogu reći. Hvala svima na sudjelovanju, ali nemojte stati, nastavite sa raspravom.
Platinoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2013., 23:54   #25
Quote:
Platinoff kaže: Pogledaj post
Hvala na linku. Baš se i nisam pronašao u ovome. Znači da si gnoj i gliste držim doma u kadi. A baš sam se namjeravao posvetiti eko uzgoju. Otići ću u Ministarstvo poljoprivrede i vidjeti što mi oni mogu reći. Hvala svima na sudjelovanju, ali nemojte stati, nastavite sa raspravom.
Ja isto proizvodim kompost za vlastite potrebe,ali nisam ništa betonirao...
Na dnu i po stranicama je gusta mreža,da mi gliste ne stradaju od nametnika,sa svih strana sam stavio fosne i učvrstio ih sa željeznim šipkama zabijenim u zemlju,odozgo je sve također pokriveno mrežom i vodopropusnom folijom...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 00:17   #26
Quote:
F@@hrenheit kaže: Pogledaj post
Ja isto proizvodim kompost za vlastite potrebe,ali nisam ništa betonirao...
Na dnu i po stranicama je gusta mreža,da mi gliste ne stradaju od nametnika,sa svih strana sam stavio fosne i učvrstio ih sa željeznim šipkama zabijenim u zemlju,odozgo je sve također pokriveno mrežom i vodopropusnom folijom...
Ma znam, postoje rješenja, ali betonska podloga mi se čini najjednostavnija za napraviti, a i kasnije se humus najlakše sakupi. Bi smio doći malo pošpijunirati? Ako je u ZG županiji.
Platinoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2013., 14:13   #27
Quote:
Platinoff kaže: Pogledaj post
Ma znam, postoje rješenja, ali betonska podloga mi se čini najjednostavnija za napraviti, a i kasnije se humus najlakše sakupi. Bi smio doći malo pošpijunirati? Ako je u ZG županiji.
Nisam u ZG županiji,a i kompost (od šampinjona) mi dolazi tek početkom ljeta i treba samo 5 mjeseci da se preradi...
F@@hrenheit is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2013., 09:17   #28
Quote:
Platinoff kaže: Pogledaj post
Ma znam, postoje rješenja, ali betonska podloga mi se čini najjednostavnija za napraviti, a i kasnije se humus najlakše sakupi. Bi smio doći malo pošpijunirati? Ako je u ZG županiji.
Ja sam tu podlogu na kojoj uzgajam gliste izbetonirao. I iskreno me boli qurac hoće li doći kakav nadobudni inspektorćić.Neka okuša sreću. Ali to moje je na mojem posjedu uz objekte. Ako želim, mogu 500 kvadrata dvorišta izbetonirati.

Ali sad razmišljam o preseljenju tih glista, a čini mi se da bi bolja podloga bila da samo dobro nabijem sloj tucanika bar 30 cm. Eventualno plitki temelj po rubovima(da se sve ne razvlači) , preko kojega nabacim 10 cm tucanika da se i ne vidi. Propušta vodu, a krtice ne mogu unutra.
Ovo sa mrežama ili slaganjem cigli dolje je živa jebada. krtice ispod sve razruju, katastrofa.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2013., 11:58   #29
Quote:
Platinoff kaže: Pogledaj post
Ma znam, postoje rješenja, ali betonska podloga mi se čini najjednostavnija za napraviti, a i kasnije se humus najlakše sakupi. Bi smio doći malo pošpijunirati? Ako je u ZG županiji.
Imam betonske kocke 100 X 50 x 5 cm -armirane , to je jednostavno napraviti i mogu se seliti .

Vjerovatno će u srijedu biti u NN objavljen Zakon o poljoprivrednom zemljištu , u Nacrtu su pisali i o gospodarskim objektima na državnom . Na privatnom , na plantaži borova imam malu nadstrešnicu sa stolom , koju koristim ja i drugi ( lovci i tko hoće ) .

Imate poljoprivredno zemljište u vikend zoni , sa vikendicama ili bez , takvog puno ima na općini Bukovlje kojoj je bio načelnik sadašnji ministar Jakovina . Sestrična mi tu isto ima manju vikendicu . Da li svi ili netko ima građevinsku nisam pitao .
posavac55 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 12:15   #30
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ja sam tu podlogu na kojoj uzgajam gliste izbetonirao. I iskreno me boli qurac hoće li doći kakav nadobudni inspektorćić.Neka okuša sreću. Ali to moje je na mojem posjedu uz objekte. Ako želim, mogu 500 kvadrata dvorišta izbetonirati.

Ali sad razmišljam o preseljenju tih glista, a čini mi se da bi bolja podloga bila da samo dobro nabijem sloj tucanika bar 30 cm. Eventualno plitki temelj po rubovima(da se sve ne razvlači) , preko kojega nabacim 10 cm tucanika da se i ne vidi. Propušta vodu, a krtice ne mogu unutra.
Ovo sa mrežama ili slaganjem cigli dolje je živa jebada. krtice ispod sve razruju, katastrofa.
Moje je usred ničega, pa bode oči. Da stvar bude gora, u blizini počinje nadvožnjak ceste pa se s povišenog vidi još i bolje. Ideja sa tucanikom je dobra, a do sada sam razmišljao o onome što je Posavac spomenuo.
Platinoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 12:25   #31
Quote:
felixx kaže: Pogledaj post
Ja sam tu podlogu na kojoj uzgajam gliste izbetonirao. I iskreno me boli qurac hoće li doći kakav nadobudni inspektorćić.Neka okuša sreću. Ali to moje je na mojem posjedu uz objekte. Ako želim, mogu 500 kvadrata dvorišta izbetonirati.

Ali sad razmišljam o preseljenju tih glista, a čini mi se da bi bolja podloga bila da samo dobro nabijem sloj tucanika bar 30 cm. Eventualno plitki temelj po rubovima(da se sve ne razvlači) , preko kojega nabacim 10 cm tucanika da se i ne vidi. Propušta vodu, a krtice ne mogu unutra.
Ovo sa mrežama ili slaganjem cigli dolje je živa jebada. krtice ispod sve razruju, katastrofa.

– bazen tlocrtne površine do 24 m2 i dubine do 2 m,

Dakle, možeš napraviti bazen površine 24 m2 dubine 10 cm !!!!!!!!!! Ako je država picajzla, ti budi još veća !

To me asocira na jednu ribatsku zabranu: zabranjeno je bacanje tkz "samica". A samica se sastoji od max. 3 udice. A smiješ bacati više parangala , ali u zbroju do 100 udica. Onda su počeli ribari raditi samice po 5 udica. Ali to je onda po definiciji: parangal.

Quote:
posavac55 kaže: Pogledaj post
Imam betonske kocke 100 X 50 x 5 cm -armirane , to je jednostavno napraviti i mogu se seliti .

Vjerovatno će u srijedu biti u NN objavljen Zakon o poljoprivrednom zemljištu , u Nacrtu su pisali i o gospodarskim objektima na državnom . Na privatnom , na plantaži borova imam malu nadstrešnicu sa stolom , koju koristim ja i drugi ( lovci i tko hoće ) .

Imate poljoprivredno zemljište u vikend zoni , sa vikendicama ili bez , takvog puno ima na općini Bukovlje kojoj je bio načelnik sadašnji ministar Jakovina . Sestrična mi tu isto ima manju vikendicu . Da li svi ili netko ima građevinsku nisam pitao .
Ovome na Viru su srušili običnu nadstrešnicu: http://www.24sata.hr/galerija/news/p...-302662/692709

Da bi se izbjegle zakonske komedije, najbolje je dovesti ovako nešto na svoju parcelu: http://www.webgradnja.hr/images/kata...rab-4672-1.jpg

Ali to nije baš jeftino !

Zadnje uređivanje krena : 01.04.2013. at 12:33.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 17:00   #32
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
– bazen tlocrtne površine do 24 m2 i dubine do 2 m,

Dakle, možeš napraviti bazen površine 24 m2 dubine 10 cm !!!!!!!!!! Ako je država picajzla, ti budi još veća !
U ovom slučaju to ne ide, jer bazen smiješ graditi uz kuću, na svojoj građevinskoj parceli. Ne na poljoprivrednom zemljištu u nedođiji.

Međutim, zakon kaže da na poljoprivrednoj parceli određene veličine smiješ graditi objekte namjenjene poljoprivrednoj proizvodnji. Uzgoj glista je poljoprivreda, zar ne?

Možeš i pošljunčati/asfaltirati/betonirati dio svog žemljišta ili ulaz 'da ne nosiš blato sa svoje parcele na prometnicu'. Pa onda eto baš tamo uzgajaš gliste.


Quote:
To me asocira na jednu ribarsku zabranu: zabranjeno je bacanje tkz "samica". A samica se sastoji od max. 3 udice. A smiješ bacati više parangala , ali u zbroju do 100 udica. Onda su počeli ribari raditi samice po 5 udica. Ali to je onda po definiciji: parangal.
He, he. Dobar!




!
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 18:19   #33
na poljoprivrednom zemljištu smije se graditi baš sve (za što se, naravno, dobiju uvjeti o gradnji ili lokacijska dozvola), a to sve mogu biti kuće, bungalovi, sjenici, poljoprivredni objekti, spremišta za vodu, gnojnice, spremnici za otpadne vode i sve ostalo što treba za rad. uvjet je samo da se posjeduje više od 10 hektara zemlje. nije uvjet da parcele budu povezane. može se graditi i bazen. do gore navedenih dimenzija bez posebne dozvole, preko toga s dozvolom. tamo gdje nešto bude izgrađeno provodi se automatska prenamjena parcele, što mi čak nismo ni preskupo platili. izgrađivati se smije prema propisima o izgrađenosti parcele, što znači da postoji točno određeni omjer između građevine i veličine parcele. ako izgrađenost premašuje dozvoljeni omjer mora se sprovesti parcelacija - spajanje parcela. ta priča uključuje podosta aktera i nije baš jeftina. također se ne mora čekati stoljećima da to sprovedu u katastru i gruntovnici, ako se lijepo zivka ili čak jednom, dva put osobno zamoli. smješak još uvijek čuda radi.

za dobivanje dozvola, u našem slučaju lokacijske, nije bilo potrebno čekati po tri godine. uvjet je naravno taj da im stalno visiš za vratom, zivkaš, budeš fin, ali to ne bi trebalo biti teško jer radiš to za sebe, ne za susjeda s kojim se ne možeš vidjeti. treba još poznavati i propise i zakone, ali ni to ne bi trebalo biti teško, jer i to nije za tuđu, već za vlastitu korist. to nije loše imati na umu i u bilo kojoj drugoj situaciji jer je manja mogućnost da te preveslaju.

ako se želi prenamijeniti poljoprivredno u građevinsko zemljište, može se podnijeti zahtjev. hoće li nadležni dozvoliti prenamjenu ili ne, ovisi ponajprije o prostornom planu. ako govorimo o ljudima koji posluju unutar zakona.

zakon bi mogao biti i bolji, uvijek je to tako, ali nije ni loš. vrijeme opstanka poljoprivrednika koji imaju po nekoliko hektara prolazi, pa nije ni loše to što im zakon ne dozvoljava prevelika ulaganja u nešto što nije profitabilno. jer će im onda država biti kriva za sve i svašta i htjet će da im se mjesečno isplaćuju poticaji kako bi mogli preživjeti, što nažalost nije pravilan pristup, ne samo kad je u pitanju poljoprivreda, nego i bilo koje drugo područje.
kim possible is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2013., 19:34   #34
Quote:
kim possible kaže: Pogledaj post
vrijeme opstanka poljoprivrednika koji imaju po nekoliko hektara prolazi, pa nije ni loše to što im zakon ne dozvoljava prevelika ulaganja u nešto što nije profitabilno. jer će im onda država biti kriva za sve i svašta i htjet će da im se mjesečno isplaćuju poticaji kako bi mogli preživjeti, što nažalost nije pravilan pristup, ne samo kad je u pitanju poljoprivreda, nego i bilo koje drugo područje.
E tu se grdno varaš.
Sve u svemu zakon su zakomplicirali, a on može biti jednostavan ali eto ipak smo mi u Hrvatistanu sa vrlim ministrom.
__________________
...you want it darker...
Ztisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 09:05   #35
Quote:
kim possible kaže: Pogledaj post
nvrijeme opstanka poljoprivrednika koji imaju po nekoliko hektara prolazi,
Kako možeš napisati takvu glupost?
To može samo netko tko nema nikakvog pojma o poljoprivredi.
Imaš na desetine poljoprivrednih djelatnosti za koje je dva-tri hektara ogroman posjed na kojem mora raditi više ljudi.
Naravno, to nisu kukuruz i pšenica.
U nekim aktivnostima je čak i pola hektara ogromno.
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2013., 11:12   #36
definiraj!

moja definicija isplativosti možda nije jednaka tvojoj
kim possible is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2013., 22:17   #37
Recimo prinos sa 1 ha krastavaca kornišona je 60000 kg. cca sa adekvatnom zemljom, gnojidbom i prihranom, te selekcijom.
Tvoja definicija isplativosti kaže - neisplativo.
Recimo da je 40% 1 klasa x 3 kn=72000, kao ostalo je 36000 kg x 1.5kn=54000 kn.
72000+54000=126,000 kn, plus minus cijene.
Da li je ta definicija isplativosti jednaka tvojoj ?
I to sve na 1 ha?
Zapravo znam, ti ćeš to sve posaditi na 10 Ha i napraviti ćeš promet od 1,260,000 kn, uzet ćeš poticaje po ha od 2800, i biti će isplativo, i prodati ćeš sve u EU ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2013., 14:23   #38
Quote:
kim possible kaže: Pogledaj post
definiraj!

moja definicija isplativosti možda nije jednaka tvojoj
Ogromna većina poljoprivrednih djelatnosti može se obavljati čak i na manje od hektara - npr . uzgoj puževa , uzgoj humusa/kalifornijskih glista, pčelarstvo, rasadnik, povrtlarstvo bar desetak kultura...
Voćnjak od 5 hektara lješnjaka je već ozbiljna proizvodnja , isto tako i kupine, borovnice, lavande, da ne nabrajam
felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2014., 16:23   #39
Malo da obnovimo temu ,a možda se što i promijenilo u zakonima, dakle na prostoru 500 m 2 poljoprivrednog zemljišta konkretno voćnjaka da li je što izvodivo ? i u kojem obliku? npr bajtica na temeljima cca 12 m2 ? da li se može uzidati roštilj i nastrešnica na 4 stupa koja nije fiksna već montažna , a ispod iste ako se ne smije betonirati da li se mogu saviti betonske kocke? kakva su Vaša iskustva ili što kaže zakon?
Bojan3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2015., 13:31   #40
Pozdrav, mene zanima što se smije gradit na npr. nije poljoprivrednoj ali neplodna zemlja jer je brdo i šuma , npr. ja bi tu jednu nadstrešnicu betonsku izgradio
znači 4 betonska stupa samo i ploču ... pa eto ako netko zna
Felix 3575 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:42.