Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.09.2013., 13:35   #1
gradnja građevine u nizu

Žena je vlasnik 1/2 zemljišta na atraktivnom području u Sammoboru. Preko naše zemlje po GUP-u ide koridor ceste, te u mješovitu zonu spada cca 400 m2. Zbog eventualnih problema sa kasnijom parcelizacijom mi planiramo graditi kuću na mjestu gdje bi parcelizacijom se naslanjali na među. Mene zanima slijedeće. Poštujući sve građeninske zakone i propise, nakon što izgradimo kuću, htjeli bi parcelizirati zemlju na osnovu dogovora sa drugim suvlasnikom na način da je brid kuće na međi. Može li biti problema sa birokracijom oko toga(ne želimo dovest drugog suvlasnika u situaciju da on MORA prilikom buduće gradnje se nasloniti na nas)?
tpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 10:03   #2
itko?? išta??
tpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2013., 10:21   #3
Quote:
tpi kaže: Pogledaj post
Žena je vlasnik 1/2 zemljišta na atraktivnom području u Sammoboru. Preko naše zemlje po GUP-u ide koridor ceste, te u mješovitu zonu spada cca 400 m2. Zbog eventualnih problema sa kasnijom parcelizacijom mi planiramo graditi kuću na mjestu gdje bi parcelizacijom se naslanjali na među. Mene zanima slijedeće. Poštujući sve građeninske zakone i propise, nakon što izgradimo kuću, htjeli bi parcelizirati zemlju na osnovu dogovora sa drugim suvlasnikom na način da je brid kuće na međi. Može li biti problema sa birokracijom oko toga(ne želimo dovest drugog suvlasnika u situaciju da on MORA prilikom buduće gradnje se nasloniti na nas)?

jeste li provjerili dali je po lokalnom prostornom planu moguće graditi "kuće u nizu"?
ako mislite parcelirati zemljište, graditi kuću na međi, isto tako provjerite dali je takva gradnja moguća-ako nije sukladna prostornom planu, suglasnost ili nesuglasnost susjeda vam ništa ne znači.
isto tako morate imati u vidu i propisanu udaljenost od "budućeg koridora ceste", koja ovisi od kategorije prometnice.
najbolje da se obratite za pomoć arhitektu-projektantu, jer u biti ako ste sada u suvlasništvu, za sve eventualne parcelacije morate imati suglasnost ostalih suvlasnika. tako da ne možete prvo sagraditi objekat, a onda parcelirati dijeliti česticu, to se radi uporedno.
lu22 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 11:50   #4
Zemljište je u idealnom dijelu. gradilo bi se po prostornom planu i na određenoj udaljenosti od koridora prometnice. Da sad idemo graditi dozvole i to bi bilo bez problema. problem je u tome što je zemlja uzdužno podjeljena dogovorno(bez ugovora). Kuća bi bila NA BUDUĆOJ MEĐI.
Brine me dali postoji mogučnost da međa nakon diobe bude tik uz kuću.(ne želimo dovest u pitanje dogovor oko podjele zemlje). Ne daj bog da vele da granica parcele mora biti pomaknuta 3 metra u našu korist jer mora imati propisanu udaljenost od kuće.
Klasično pitanje oko gradnje ali se ovdje ne pitam dali mogu graditi na postojećem mjestu unutar parcele, nego dali mogu povuć crtu(drito na pola zemlje) nakon što je građevina izgrađena
tpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2013., 15:33   #5
Quote:
tpi kaže: Pogledaj post
Zemljište je u idealnom dijelu. gradilo bi se po prostornom planu i na određenoj udaljenosti od koridora prometnice. Da sad idemo graditi dozvole i to bi bilo bez problema. problem je u tome što je zemlja uzdužno podjeljena dogovorno(bez ugovora). Kuća bi bila NA BUDUĆOJ MEĐI.
Brine me dali postoji mogučnost da međa nakon diobe bude tik uz kuću.(ne želimo dovest u pitanje dogovor oko podjele zemlje). Ne daj bog da vele da granica parcele mora biti pomaknuta 3 metra u našu korist jer mora imati propisanu udaljenost od kuće.
Klasično pitanje oko gradnje ali se ovdje ne pitam dali mogu graditi na postojećem mjestu unutar parcele, nego dali mogu povuć crtu(drito na pola zemlje) nakon što je građevina izgrađena
ako ste suvlasnik u nekoj k.č. , onda tek projektom vašeg budućeg objekta možete izvršiti pravu parcelaciju zemljišta, uz suglasnost drugog ili drugih suvlasnika.
građevina koju planirate graditi mora biti udaljena od međe onoliko koliko propisuje prostorni plan 3 ili 4 metra od novih planiranih međa, a da se zadovolje svi uvjeti i za drugu, odnosne druge parcele koje se formiraju parcelacijom. negdje udaljenost od međe može biti i manja pod određenim uvjetima.
ne možete prvo izgradit objekat, pa "povuć crtu " za među, nego morate sve predvidjeti projektom.
u biti moj savjet vam je da prvo napravite PGP, da vidite što ste i gdje ste, i malo se strpite jer je upravo u izradi novi zakon o građenju, sa predviđenim novinama.
lu22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.