Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2011., 16:13   #1
Dražen Budiša

Ovako imam jedno pitanje u pitanju je oklada tako da molim pomoć i molim modove da mi ostave temu par dana.Kladio sam se s prijateljem da Dražen Budiša nikad nije bio člak Komunističke partije niti da je bio član Saveza socijalističke omladine Hrvatske?On tvrdi da ej bio član omladine i zanima me netko iz tog doba da mi objasni funkcioniranje svega toga od pionira do primanja u partiji na koji nacin to ide
Frenkki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 18:57   #2
Tragičan lik,osobno mislim da bi nam bilo 1000 puta bolje da je on postao predsjednik 2000.
__________________
Everybody Makes Fun Of The Redneck-Until the Zombie Apocalipse!
Kyle Reese is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:08   #3
U pionire i Savez socijalističke omladine se primalo sve učenike osnovnih škola koliko mi je poznato. U pionire sa 7 ili 8 godina, a u Savez socijalističke omladine sa 14 (u osmom razredu). U Savez socijalističke omladine jedino ponekad nisu primali ponavljače, učenike s ukorima i problematičnog ponašanja. A ne vjerujem da je Budiša bio "problematičan" već u osnovnoj školi.

Tako da je vjerojatno bio član Saveza socijalističke omladine. Iako to zaista nije ni bitno jer, kažem učenici nisu svjesno i svojim izborom ulazili u tu organizaciju (za razliku od Komunističke partije gdje nisu ulazili svi nego samo oni koji su to željeli, a i ti su morali imati nekakve "dobre preporuke" itd.)

Ipak, ja sam posljednja generacija koja je primana u taj Savez socijalističke omladine tamo 1989/90.

Možda je u Budišino vrijeme bilo drugačije.


Najbolje neka se ovdje javi netko 30-ak godina stariji.
Profesor_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:30   #4
stvarno mi je vazan podatak jel budiša bio il ne u omladinskoj organizaciji
Frenkki is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:36   #5
"Također navodi kako je bio jedini u gimnaziji, koji se nakon Omladinske političke škole odbio učlaniti u Savez komunista". Sa Wikipedije.
__________________
“There is usually nothing wrong with compromise in a situation, but compromising yourself in a situation is another story completely.”
m4rko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:40   #6
Quote:
Frenkki kaže: Pogledaj post
Ovako imam jedno pitanje u pitanju je oklada tako da molim pomoć i molim modove da mi ostave temu par dana.Kladio sam se s prijateljem da Dražen Budiša nikad nije bio člak Komunističke partije niti da je bio član Saveza socijalističke omladine Hrvatske?On tvrdi da ej bio član omladine i zanima me netko iz tog doba da mi objasni funkcioniranje svega toga od pionira do primanja u partiji na koji nacin to ide
Pionir i omladinac je postajao sa uzrastom i nema šanse da nije bio član ukoliko ne misli na to da nije ništa "potpisao" ali to nije činilo nijedno dijete. Banditu jbt se nije nitko mogao provući tako da sam siguran da si izgubio okladu,sorry..
bogdanić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2011., 19:46   #7
Quote:
Frenkki kaže: Pogledaj post
Ovako imam jedno pitanje u pitanju je oklada tako da molim pomoć i molim modove da mi ostave temu par dana.Kladio sam se s prijateljem da Dražen Budiša nikad nije bio člak Komunističke partije niti da je bio član Saveza socijalističke omladine Hrvatske?On tvrdi da ej bio član omladine i zanima me netko iz tog doba da mi objasni funkcioniranje svega toga od pionira do primanja u partiji na koji nacin to ide
Bio je član partije.

Tijekom 71' vladala je parola "idemo u partiju pa će mo je iznutra rušit". Tada je dobar dio studenata ušao u partiju pa i Budiša.

Naravno, poslije je izbačen.
__________________
"Ja sam tama koja je svjetlost i mir koji se pleše"
Saharun is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 20:19   #8
evo ga u medijima nakon dugo vremena

Budiša za Dnevnik HTV-a: Vratit ću Milanoviću odličje
dotur tonci is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 20:49   #9
Dražen Budiša

Ovo bi bila vijest, da riječ Budiše ima neku težinu.

Da je Gotovac živ, bio bi glasniji od Milanovića.

Glasači HSLSa iz 90tih danas glasaju za Milanovića.

HSLS i Budiša predstavljaju ništa na političkoj sceni.
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 20:59   #10
Svaka čast Budiši, uvijek je bio dostojanstven i častan čovjek i političar. Za razliku od ovih današnjih cirkusanata.
mislav324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 21:11   #11
Quote:
mislav324 kaže: Pogledaj post
Svaka čast Budiši, uvijek je bio dostojanstven i častan čovjek i političar. Za razliku od ovih današnjih cirkusanata.
Ja ga pamtim kao netalentiranog politicara i gubitnika.

Sent from my SM-S901B using Tapatalk
Kelevra Slevin is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 21:31   #12
U tome i jest stvar, u politici da ne bi bio gubitnik moraš biti nečastan, a to Budiša nikada nije mogao. Radije se povukao iz blata i cirkusa.
mislav324 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 21:34   #13
Quote:
mislav324 kaže: Pogledaj post
U tome i jest stvar, u politici da ne bi bio gubitnik moraš biti nečastan, a to Budiša nikada nije mogao. Radije se povukao iz blata i cirkusa.
Nije istina
Bossmanidis is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 21:58   #14
Quote:
DJTcro kaže: Pogledaj post
Ovo bi bila vijest, da riječ Budiše ima neku težinu.

Da je Gotovac živ, bio bi glasniji od Milanovića.

Glasači HSLSa iz 90tih danas glasaju za Milanovića.

HSLS i Budiša predstavljaju ništa na političkoj sceni.
Htio bih te demantirati kao glasača Budiše na predsjedničkim izborima 2000.g i kao glasača 6-torke na tim izborima. Isključivo zbog prolječara sam glasao za koaliciju i za njega kao predsjednika.

Danas sam glasač MOST-a.

Da je Gotovac živ bio bi i ostao dostojanstven kao što je uvijek bio. Govornik i političar bez ikakvih vulgarnih ispada.
Budiša je oduvijek bio domoljub i srušio je Vladu Ivice Račana zbog niza izdajničkih poteza (generali, nuklearka).
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 22:41   #15
Noć živih mrtvaca 2024.
rustaveli is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.03.2024., 22:53   #16
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post

Budiša je oduvijek bio domoljub i srušio je Vladu Ivice Račana zbog niza izdajničkih poteza (generali, nuklearka).
Niti je Budiša srušio Račanovu vladu - Račan ju je presložio s Granićem, Radošem, Škrabalom i ostalima koji su ošli u Libru - niti je ona napravila išta izdajničko - pa Granić je javno Karli od Mosta skresao da laže. Točno je da je haška optužnica protiv Gotovine obilovala netočnim i krajnje bezobraznim navodima poput stavljanja RH i SrAO Krajine u istu ravan, ali smo 2012. dobili konačnu potvrdu kako je ispravna stvar bila uredno osporiti te navode na sudu a ne forsirati HSP-ovsku politiku nesuradnje s Haagom za koju se bio zakačio Budiša.

Nije Budiša bio loš, ali je izvisio kad je izgubio od Mesića i HDZ mu je stao skakati po glavi kako je vratio komunjare na vlast i onda je prosto pukao kao kokica.
rustaveli is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2024., 19:36   #17
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
Niti je Budiša srušio Račanovu vladu - Račan ju je presložio s Granićem, Radošem, Škrabalom i ostalima koji su ošli u Libru - niti je ona napravila išta izdajničko - pa Granić je javno Karli od Mosta skresao da laže. Točno je da je haška optužnica protiv Gotovine obilovala netočnim i krajnje bezobraznim navodima poput stavljanja RH i SrAO Krajine u istu ravan, ali smo 2012. dobili konačnu potvrdu kako je ispravna stvar bila uredno osporiti te navode na sudu a ne forsirati HSP-ovsku politiku nesuradnje s Haagom za koju se bio zakačio Budiša.

Nije Budiša bio loš, ali je izvisio kad je izgubio od Mesića i HDZ mu je stao skakati po glavi kako je vratio komunjare na vlast i onda je prosto pukao kao kokica.
Zašto se išlo na izbore 2003., a ne 2004.?

"Dimnjak" Drvnošek - Račan, izdajica Mesić i sve ono što se događalo tih godina je bilo sramotno. Da, baš je lijepo da su prekrajali optužnice. Stravično me zanima koliko će ukrajinskih generala završiti u Haagu.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2024., 11:41   #18
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Zašto se išlo na izbore 2003., a ne 2004.?

"Dimnjak" Drvnošek - Račan, izdajica Mesić i sve ono što se događalo tih godina je bilo sramotno.
Sramotno je bilo ono što je tada radio HDZ sa Sanaderom na čelu, prijeteći nasiljem pa i državnim udarom.

Suradnju s ICTY potpisao je Franjo Tuđman. Mesić, Račan i kasnije Sanader provodili su zakon. ICTY je bio sud kao da je hrvatski koji je obavezno bilo slušati. Manjkavosti optužnice dokazuju se na sudu, a ne na ulici.

Sramotno je bilo i ono što je napravio Budiša. Rijedak slučaj da birači to i kazne, i to brutalno: HSLS je s 24 mandata godine 2000. pao na dva mandata godine 2003.. SDP je također opao, ali ne toliko. Kasnije se oporavio, a HSLS je ostao marginalan.

Iz dugogodišnjeg interesa i kao novinar pratio sam tada što se događalo s NE Krško. Slovenija je bila potpuno u pravu. Kad je elektrana, u vlasništvu 50-50 Slovenije i Hrvatske, bila izgrađena, bilo je jasno da će zbog greške u dizajnu i pucanja parovodnih cijevćica nakon 15 godina biti nužno promijeniti parogeneratore - vrlo skup zahvat. Kad je vrijeme došlo, Tuđmanova vlada pravila se blesava.

Slovenci su onda sami uložili novac, na osnovu tog dodatnog ulaganja povećali svoj udio u vlasništvu (na 60 i nešto posto, koliko se sjećam), Tuđmanova vlada odbila je plaćati tekuće troškove za isporučenu električnu energiju iz NEK i onda su Slovenci prekinuli isporuke, što je trajalo četiri i pol godine, 1998.-2002..

Stvarna ekonomska šteta Hrvatskoj nije učinjena, jer je kupovala nedostajuću električnu energiju na europskom tržištu, a cijene su bile niske zbog preobilne ponude iz francuskih nuklearki.

Račanova Vlada je onda konačno sklopila sporazum sa Slovenijom, prilično povoljan, Slovenija je odustala od zahtjeva za odštetom, te je nastavila isporučivati 50% proizvodnje iz NEK, što traje do danas.

Budiša je, kao i u slučaju "Ne damo naše generale", napao Vladu čiji je i sam bio član nacionalističkim parolama ("Slovenci kradu našu nuklearku!"), a ne liberalnim - to "L" iz imena stranke je zanemario, a tako je ostalo i kasnije, do danas - liberalna politička načela branili su u to doba SDP i HNS (u ekonomiji nikad nije bilo bitnih razlika među važnim hrvatskim strankama).

Može mu se odati priznanje da je nakon fijaska priznao neminovne konzekvence i povukao se iz politike.
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2024., 12:41   #19
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Sramotno je bilo ono što je tada radio HDZ sa Sanaderom na čelu, prijeteći nasiljem pa i državnim udarom.

Suradnju s ICTY potpisao je Franjo Tuđman. Mesić, Račan i kasnije Sanader provodili su zakon. ICTY je bio sud kao da je hrvatski koji je obavezno bilo slušati. Manjkavosti optužnice dokazuju se na sudu, a ne na ulici.

Sramotno je bilo i ono što je napravio Budiša. Rijedak slučaj da birači to i kazne, i to brutalno: HSLS je s 24 mandata godine 2000. pao na dva mandata godine 2003.. SDP je također opao, ali ne toliko. Kasnije se oporavio, a HSLS je ostao marginalan.

Iz dugogodišnjeg interesa i kao novinar pratio sam tada što se događalo s NE Krško. Slovenija je bila potpuno u pravu. Kad je elektrana, u vlasništvu 50-50 Slovenije i Hrvatske, bila izgrađena, bilo je jasno da će zbog greške u dizajnu i pucanja parovodnih cijevćica nakon 15 godina biti nužno promijeniti parogeneratore - vrlo skup zahvat. Kad je vrijeme došlo, Tuđmanova vlada pravila se blesava.

Slovenci su onda sami uložili novac, na osnovu tog dodatnog ulaganja povećali svoj udio u vlasništvu (na 60 i nešto posto, koliko se sjećam), Tuđmanova vlada odbila je plaćati tekuće troškove za isporučenu električnu energiju iz NEK i onda su Slovenci prekinuli isporuke, što je trajalo četiri i pol godine, 1998.-2002..

Stvarna ekonomska šteta Hrvatskoj nije učinjena, jer je kupovala nedostajuću električnu energiju na europskom tržištu, a cijene su bile niske zbog preobilne ponude iz francuskih nuklearki.

Račanova Vlada je onda konačno sklopila sporazum sa Slovenijom, prilično povoljan, Slovenija je odustala od zahtjeva za odštetom, te je nastavila isporučivati 50% proizvodnje iz NEK, što traje do danas.

Budiša je, kao i u slučaju "Ne damo naše generale", napao Vladu čiji je i sam bio član nacionalističkim parolama ("Slovenci kradu našu nuklearku!"), a ne liberalnim - to "L" iz imena stranke je zanemario, a tako je ostalo i kasnije, do danas - liberalna politička načela branili su u to doba SDP i HNS (u ekonomiji nikad nije bilo bitnih razlika među važnim hrvatskim strankama).

Može mu se odati priznanje da je nakon fijaska priznao neminovne konzekvence i povukao se iz politike.
Jel onda treba dati teritorijalno more za struju?
Kako Juliana Asangea hvataju Ameri zbog objavljivanja videa na kojem se jasno vidi ratni zločin?
Možemo i ti i ja biti papa i reći, da dokazuje se sve na sudu, svijet je pun šuma, drveća i cvijeća koje obasjava sunce. Ali je stvarnost potpuno drugačija, svijet je pun jakih igrača koji gledaju svoje interese, a mali moraju imati toliko pameti pa da gledaju svoj interes i plivaju među velikima.
E, jel sad suradnja sa sudom znači da novinare BBC-a puštaš u tajne arhive, sam si na to pitanje odgovori? Jebene Britance koji nam oduvijek igraju o glavu, direktno i indirektno.
Naši tajni dokumenti su naši tajni dokumenti. Ali ja bih shvatio da je tamo netko evo, samo surađivao. Ne. Radilo se protiv Hrvatske. Izmišljale su se priče koje su direktno štetile Hrvatskoj. Nikada neću zaboraviti "Latinicu" na HRT-u na kojoj gostuje "silovana" Bošnjakinja koja na kraju u stvarnosti ne postoji. Otkrivanje da smo prisluškivali ured predsjednika Srbije. Mesić bi u bilo kojoj zemlji koju je posjećivao, a podsjetit ću te da je posjećivao Libiju, Iran, Kinu, S. Koreju, nabili bi ga na kolac, a naš glup narod mu je dao 2 puta mandat.
I uvijek je protuargument a kaj je HDZ radio? BMK. Ti su jedino gori od SDP-a jer se kite sa krščanstvom, demokracijom i domoljubljem a nemaju ništa od toga. Zato i glasam za MOST. Zato što je upravo takvom liku uzeo mogućnost da doživotno parazitira državu. Nek mu kćeri koje je napravio milijunašicama plaćaju putovanja u totalitarne države.

I onda za Budišu. Bio je naivan kao sobarica. I ja sam bio zajedno s njim. On je vjerovao u Hrvatsku koja je naša, neupitna i demokratska, a dobio je leglo preobučenih komunista koji se istim metodama bore za vlast. Vjerovao je komunjari Račanu da se demokratizirao, a on je kao pravi lukavac odveo vodu na svoj mlin. Račan je cijelo vrijeme bio super pametan. Na početku sjedio na dva stolca (napustio Sabor, dao oružje TO) i to bi mu bilo dovoljno da ga vrate da je JNA riješila Hrvatsku kao što je dobila zeleno svijetlo iz Pariza i Londona. Ali se kandidirao na demokratskim izborima da bude u Hrvatskoj politici ako ipak opstanemo kao država.
fulcrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2024., 12:55   #20
Quote:
fulcrum kaže: Pogledaj post
Zašto se išlo na izbore 2003., a ne 2004.?



"Dimnjak" Drvnošek - Račan, izdajica Mesić i sve ono što se događalo tih godina je bilo sramotno. Da, baš je lijepo da su prekrajali optužnice. Stravično me zanima koliko će ukrajinskih generala završiti u Haagu.
Išlo se na izbore u zakonskom roku. Račanu je bilo dosta balansiranja i natezanja pa je požurio i sazvao izbore najranije moguće. Ali to je bilo dva mjeseca prije nego vi se navršile 4 godine. Slično je i danas, taspisani su izbori u travnju, a u lipnju binse navršilo 4 godine.

Ja se slažem da je haška optužnica bila bezobrazno napisana i puna laži (RH i RSK se tretiralo kao ravnopravne strane!), alije Budišin odgovor na to bio katastrofalan. On je predlagao ne HDZ-ovu, nego HČSP-ovu politiku nesuradnje s Haagom. Obrni okreni, politika osporavanja optužnice pred sudom, a ne an divlje, je 2012. dobila konačnu potvrdu.
rustaveli is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:47.