Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.09.2017., 16:13   #221
SRPSKI ministar kulture i informiranja Vladan Vukosavljević izjavio je da će kulturna dobra iz srpskih pravoslavnih crkava i manastira iz Hrvatske otuđena za vrijeme Domovinskog rata, koja Hrvatska potražuje od Srbije, biti vraćena kad međudržavno mješovito povjerenstvo na terenu utvrdi da za to postoje uvjeti.

"Ako na terenu postoje uvjeti za njihov povrat i to zajednički potvrdi međudržavno mješovito srpsko-hrvatsko povjerenstvo, tada se traži odobrenje od vlasnika (Srpske pravoslavne crkve) i započinje procedura povrata", rekao je ministar Vukosavljević u intervjuu za beogradsku Politiku.

Vukosavljević smatra kako povrat kulturnih dobara nema nikakve veze s poglavljem 26 u pregovaračkim procesu Srbije za članstvo u EU, te da su to pitanja za koja postoji uspostavljen bilateralni mehanizam koji funkcionira.

Hrvatska od Srbije potražuje kulturna dobra iz srpskih pravoslavnih manastira i crkava u Hrvatskoj, ali obnova srpskog kulturnog blaga u Hrvatskoj ide sporo i ovisno o tog tempu realizira se i povrat, objasnio je Vukosavljević, naglasivši kako se u ministarstvu na čijem je čelu "s razumnim optimizmom gleda na nastavak procesa povraćaja kulturnog blaga i suradnju s hrvatskom stranom o tom pitanju".

Najveći dio kulturnih dobara iz pravoslavnih manastira i crkava s teritorija Hrvatske koja Zagreb službeno potražuje, čine riznica manastira Krka ili potječu s teritorija Dalmatinske eparhije, te eparhija Pakračko-slavonske i Osječko-poljske i baranjske.

Riječ je, kako je rekao ministar, najvećim dijelom o ikonama, knjigama, te brojnim bogoslužnim predmetima čiji je vlasnik Srpska pravoslavna crkva.

"Svi drugi predmeti koji su pripadali zbirkama muzeja, ili drugim javnim kolekcijama, vraćeni su u periodu od 2001. do 2015.", ustvrdio je Vukosavljević, pobrojivši materijal iz gradskog muzeja u Vukovaru, arheološki materijal iz Vučedola, fond iz Galerije umjetnosti i Zbirke Bauer koji čine ukupno oko 20.000 predmeta.

On dodaje da su vraćeni i dijelovi ikonostasa iz Dalja, Bobote, Krke, kao i sav materijal iz manastira Krupe, jer su tamo ostvareni odgovarajući uvjeti zaštite, a uz prethodnu suglasnost Svetog sinoda Srpske pravoslavne crkve.

Srbijanski ministar kulture ukazao je da se trenutno rješava problem pitanja riznice manastira Krka, što je jedan od preduvjeta za povrat kulturnih dobara.

"Zadovoljni smo obnovom vladičinog dvora u Pakracu sa Sabornom crkvom Sv. Trojice, kao i s ponovnim oživljavanjem manastira SPC u Eparhiji pakračko-slavonskoj, poput Orahovice, Pakre, Svete Ane i drugih", rekao je Vukosavljević.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...ti/992198.aspx

a povratak filmske građe pogotovo dio o NDH koji imaju neprocjenjivu vrijednost
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2017., 20:08   #222
Dačić je novinarima na marginama Bledskog strateškog foruma rekao da se nije mnogo napredovalo u rješavanju pitanja razgraničenja s Hrvatskom, te da se Srbija više zalaže za rješavanje problema otvoreno i dijalogom nego za arbitražu.

"Nismo dalje odmakli od konstatiranja da - nema dogovora", izjavio je Dačić, podsjetivši kako je pristup Srbije u rješavanju tog problema da granica ide sredinom Dunava, a Hrvatska drugi - katastarski pristup.

Ako ne bude postignut kompromis, Dačić je, kako prenose beogradski mediji, rekao da će se vjerojatno tražiti arbitraža.

"Nismo se nikad izjašnjavali da se ide na arbitražu. Mi želimo da se ti problemi riješe neposredno", poručio je Dačić, koji je i prvi potpredsjednik vlade Srbije

Dačić je ocijenio kako obje države trebaju pokazati da nešto mogu uraditi "i bez upliva sa strane".

"S hrvatske strane nije bila velika zainteresiranost za rješavanje tog pitanja. Ja sam bio ministar vanjskih poslova posljednje tri godine, a prije toga premijer i prvi sam pričao s (bivšim hrvatskim premijerom) Zoranom Milanovićem o potrebi formiranja radnih skupina za rješavanje otvorenih pitanja između dviju zemalja. Ali, poslije toga nije se dogodilo ništa, nismo daleko odmakli", rekao je Dačić, napomenuvši kako "pitanje granica nitko ne postavlja kao hitno".

http://www.index.hr/vijesti/clanak/d...ne/992666.aspx

očito će mnogo vode poteći Dunavom prije nego se stvari sa granicom počnu riješavati
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 00:09   #223
napokon i službeni pomak sa mrtve točke. ako se do 2020 ne riječe spor (mi katastar, oni sredina rijeke) ide se na arbitražu
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 07:07   #224
Srbima ostaviti sve preko dunava oni nama daju džep koji se nalazi prema Iloku kod Šarengrada. Tamo je usko grlo i to bi se lijepo poravnalo.
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 09:35   #225
Quote:
Slatky kaže: Pogledaj post
Srbima ostaviti sve preko dunava oni nama daju džep koji se nalazi prema Iloku kod Šarengrada. Tamo je usko grlo i to bi se lijepo poravnalo.
Tu je i neko selu u pitanju

https://goo.gl/maps/M5v7ZhHSiRy

Pitanje je jeli naši uopće imaju u vidu takvu vrstu trampe...
agentRico is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 10:27   #226
Quote:
Slatky kaže: Pogledaj post
Srbima ostaviti sve preko dunava oni nama daju džep koji se nalazi prema Iloku kod Šarengrada. Tamo je usko grlo i to bi se lijepo poravnalo.


Ne... mi imamo puno vise zemlje na istocnoj strani Dunava. Mozemo eventualno zamjeniti dio te zemlje za njihov dzep na nasoj/zapadnoj strani, ali nista vise od toga..



Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 12:20   #227
To će se teško riješit na obostrano zadovoljstvo jer kad imaš situaciju da postoji teritorij obiju država na obje strane rijeke koja je prirodna granica a nije po površini ista ili bar slična postoji problem. Kako to riješit nemam pojma ali neće bit jednostavno.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2018., 13:47   #228
Ne može granica biti sredina rijeke, jer bi se tako granica mogla mijenjati svako par desetljeća kako rijeka mijenja tok. Što ako Dunav krene linijom VKK, onda bi se ovima ostvarili svi snovi. Ne može to tako. Granica treba biti katastarska. Ili ako je sredinom rijeke možemo tak onda sve do Beograda.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 07:09   #229
Kako je uopće došlo od tih katastarskih džepova?
Jel Dunav prirodno promijenio tok, ili su ga namjerno prokopali u nekom času?
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 07:38   #230
Mislim da je uglavnom prirodno, ali čini mi se da je polovinom šezdesetih bilo nekih intervencija na Dunavu zbog poplava, ali ne znam da li na tom potezu ili nekom drugom.
U svakom slučaju ovde je pre svega problem u tome što bi izmenom granične linije brodovi koji tuda prolaze bili u situaciji da više puta prelaze granicu.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 08:54   #231
Quote:
Stuteley kaže: Pogledaj post
U svakom slučaju ovde je pre svega problem u tome što bi izmenom granične linije brodovi koji tuda prolaze bili u situaciji da više puta prelaze granicu.
a koliko puta prelaze kad je granica sredina rijeke? plovni put ne prati sredinu rijeke.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 08:56   #232
Valjda se to nekako toleriše, mislim, ne verujem da baš sede graničari na sred reke. Ako je neko radio na brodovima to će bolje znati, ja nisam.
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 09:56   #233
Plovidba po Dunavu nema veze sa graničnom crtom jer je Dunav međunarodni plovni put u dužini od 2400 km. Dunav je proglašen međunarodnom rijekom na kongresu negdje početkom 19. stolječa a koncem istog su utvrđeni režimi plovidbe. A ako se ne varam nakon II rata negdje oko 1950. godine na Dunavskoj konferenciji mislim u Beogradu su ti plovni ptevi još jednom utvrđeni i o njima brine Dunavska komisija mislim da je ona u Budimpešti. Dakle po Dunavu međunarodni promet ide uzvodno i nizvodno i na svakom kilometru rijeke se znaju plovidbeni pravci i u smislu plovidbe granična crta je nevažna.

Ovo je malo iz glave bez traženja po internetu ali to je osnovni princip plovidbe na rijekama koje imaju međunarodni plovni karakter. Kako se dogodilo ili kako je katastarski vlasnost jedne ili druge države na nasuprotnim obalama iskreno nemam pojma ali je moguće zbog prirodnog mijenjana toka rijeke ili zbog tehničkih objekata za regulaciju toka ali u to se ne bi upuštao a moguće je da su i u pitanju neka povijesna događanja.

Ako pronađem nešto oko toga stavit ću ali ovo gore je osnovni princip kao i šta je osnovni princip da je granica između država na prirodnoj granici koju čini rijeka uvijek na sredini i ta granična linija prati tok rijeke.

Edit: evo sam nešto našao oko Dunava https://www.prometna-zona.com/dunav/
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 09:58   #234
Quote:
Stuteley kaže: Pogledaj post
Mislim da je uglavnom prirodno, ali čini mi se da je polovinom šezdesetih bilo nekih intervencija na Dunavu zbog poplava, ali ne znam da li na tom potezu ili nekom drugom.
U svakom slučaju ovde je pre svega problem u tome što bi izmenom granične linije brodovi koji tuda prolaze bili u situaciji da više puta prelaze granicu.
Koliko znam, princip je da ako je granica na rijeci i rijeka prirodno promijeni tok - granica ide s njom. Ali ako se tok promijeni intervencijom, granica ostaje gdje je i bila.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 11:28   #235
Quote:
Stuteley kaže: Pogledaj post
Mislim da je uglavnom prirodno, ali čini mi se da je polovinom šezdesetih bilo nekih intervencija na Dunavu zbog poplava, ali ne znam da li na tom potezu ili nekom drugom.
U svakom slučaju ovde je pre svega problem u tome što bi izmenom granične linije brodovi koji tuda prolaze bili u situaciji da više puta prelaze granicu.
pa jesi li ti vidio kartu kako je Dunav prije vijugao na sve strane a sada ide skoro ravno?
skoro cijeli tok Dunava je umjetno korigiran
penkalaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 13:47   #236
Quote:
penkalaa kaže: Pogledaj post
pa jesi li ti vidio kartu kako je Dunav prije vijugao na sve strane a sada ide skoro ravno?
skoro cijeli tok Dunava je umjetno korigiran
I meni se čini mogućim da je namjerno prokopan da se smanji meandriranje i poboljša kao plovni put, ali kad je to moglo biti pojma nemam. Austrougarska?
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 13:58   #237
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
napokon i službeni pomak sa mrtve točke. ako se do 2020 ne riječe spor (mi katastar, oni sredina rijeke) ide se na arbitražu
Kolega, Vama treba biti jasno da RH na ad hoc arbitraže više ne pomišlja, ni na kraj pameti.
Posebno jer je nitko više neće ucjeniti da pristane na takvu lakrdiju...
International Court of Justice...,ako ne, sorry ulaza nema, a EK će se moć na trepavice postaviti...
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 18:27   #238
Quote:
Bark kaže: Pogledaj post
Kolega, Vama treba biti jasno da RH na ad hoc arbitraže više ne pomišlja, ni na kraj pameti.
Posebno jer je nitko više neće ucjeniti da pristane na takvu lakrdiju...
International Court of Justice...,ako ne, sorry ulaza nema, a EK će se moć na trepavice postaviti...
Kolinda je rekla arbitraža

po meni nikakva arbitraža nego međunarodni sud
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2018., 22:28   #239
Koji međunarodni sud se time bavi?
__________________
Слава Україні!
Stuteley is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2018., 00:17   #240
Quote:
Stuteley kaže: Pogledaj post
Koji međunarodni sud se time bavi?
Samo jedan ICJ - The International Court of Justice http://www.icj-cij.org/en
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:17.