Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.04.2005., 10:46   #21
eto, jučer na reklamnom letku Konzuma piše da upravo počinje akcijsa prodaja začinskih biljki u teglama u njihovim trgovinama...
kupujete li ih tak u teglicama ?
emili is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2005., 17:44   #22
Bosiljak, uzgajanje kod kuće

Ove godine mi je neocekivano dobro izniknuo bosiljak, mislim da su se sve sjemenke primile. E sad, kako mi je pitar malen, a biljcica ima jako puno trebalo bi ih presadit (visoki su oko 4-5 cm). Negdje sam procitala da bosiljak "voli" gužvu, pa me zanima koliko bi ih trebalo bit po posudi, bojim se da ce se u procesu presađivanja ostetit korjencici. Ima li tko nekakav savjet?
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 00:55   #23
Re: Bosiljak, uzgajanje kod kuće

Quote:
Dustflower kaže:
Ove godine mi je neocekivano dobro izniknuo bosiljak, mislim da su se sve sjemenke primile. E sad, kako mi je pitar malen, a biljcica ima jako puno trebalo bi ih presadit (visoki su oko 4-5 cm). Negdje sam procitala da bosiljak "voli" gužvu, pa me zanima koliko bi ih trebalo bit po posudi, bojim se da ce se u procesu presađivanja ostetit korjencici. Ima li tko nekakav savjet?
Nece. Ja ga svake godine kupim bosiljak u vrtlariji u teglama, razdijelim biljkice u dvije ili tri grupe i usadim u zemlju u vrtu. Do sada mi jos bosiljak nikada nije propao.

I jos nesto o zacinima...ako volis metvicu. Pronasli smo da je jako ukusno, ako radis raznjice od ribljih fileta, da umetnes po list metvice izmedju svaka dva susjedna komada mesa.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 14:33   #24
Što se od tog začinskog bilja može uzgajati u vrtu? I da se, po mogućnosti, ne mora saditi svake godine, nego da je tzv. trajnica?
Desert Eagle is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 14:48   #25
Quote:
Desert Eagle kaže:
Što se od tog začinskog bilja može uzgajati u vrtu? I da se, po mogućnosti, ne mora saditi svake godine, nego da je tzv. trajnica?
Iskustvo s kontinenta.
Kod mene preživljava, timijan, vlasac, ruta, origano i metvica, estragon, koromač (pitomi). Sve na početku sezone izgleda sparušeno i ja to ošišam skroz na kratko, pa poslje krene.
Lavanda je lani preživila, ove godine nije.
Nisu preživili: majčina dušica, melisa, ružmarin, bosiljak.
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 14:52   #26
ja bosiljak posijem u dvije teglice i ne presađujem ga. Zašto u dvije? Zato jer drugu furam na more, kad idem na ljetovanje Na jesen počupam sve listove (mada bi bolje bilo učiniti to prije cvjetanja) stavim sušiti i - voila - eto suhog bosiljka za zimu.
dobar tek svima
__________________
kako oblikovati potpise
Prijatelj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2005., 15:34   #27
A koliko ti biljaka ima u te dvije teglice, zanima me bas brojcano. Meni ih u jednoj ima dvadesetak, mozda i vise mislila sam da ce ih manje izac.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 05:36   #28
Quote:
Dustflower kaže:
A koliko ti biljaka ima u te dvije teglice, zanima me bas brojcano. Meni ih u jednoj ima dvadesetak, mozda i vise mislila sam da ce ih manje izac.
Posto spominjes teglice, rijec je ocito o malim posudama za bilje. Znaci, ovako i onako ih trebas rasaditi.
Bosiljak ima relativno veliki korijen.
Manja posuda+vise biljaka = manji korijen = manje biljke. No to jos uvijek ne znaci da ce krajnji efekat biti los. Manja biljka ima i manje listove, ali to jos uvijek ne znaci da nece biti dobri za pripremanje jela.

Imas li vece tegle od 30 cm, rekao bih da u svaku rasadis 4-5 biljcica, no to nije sveto pravilo.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 05:45   #29
Quote:
Desert Eagle kaže:
Što se od tog začinskog bilja može uzgajati u vrtu? I da se, po mogućnosti, ne mora saditi svake godine, nego da je tzv. trajnica?
Klima kod mene je takva da se ovdasnja iskustva ne mogu primijeniti u kontinentalnoj Hrvatskoj. Bilje poput bosiljka traje dvije godine. Moze i malo vise, ali nije vise vrijedno drzanja.
Slatki mazuran i 5 varijeteta majcine dusice mi rastu u posebnim keramickim teglama pricvrsenim na vanjski zid kuce. Jedna majcina dusica mi je iznikla iz sjemena u procjepu izmedju zida i ciglom pokrivene sekcije tla.
Sarena majcina dusica sa laganom aromom limuna, odlicna je za pripremanje ribe (variegated lemon thyme). Turska varijanta ima isto vrlo lijepu aromu. Majcinu dusicu treba stalno obrezivati.

U tegli drzim i metvicu, jer ako je stavis u zemlju podivlja i jako je se tesko rijesiti.
Bosiljak uvijek drzim u zemlji, bas kao i ruzmarin. Primijetio sam da mi ruzmarin u tegli bas dobro ne uspijeva ma sto radio. Moje tegle su zemljane sa promjerom od 45 cm na vrhu. Interesantno je da mi hrast, jorgovan i lovor vec godinama rastu u tim teglama, ali sa ruzmarinom vec par puta nije islo.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2005., 09:46   #30
Znači - bosiljak u zemlju
Metvicu u teglu da se ne bi proširila po cijelom dvorištu
Melisa? Što s melisom? Tegla ili vrt?
Desert Eagle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2005., 01:28   #31
Lemon balm mi raste u vrtu. Svake ga zime podrezem skoro do zemlje. Nisam ga nikada probao uzgajati u teglama. Caj od melise moze biti dobar za glavobolju.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 15:07   #32
Nedavno sam dobila sjeme za svoj buduci kucni "vrt" (u dnevnoj sobi ). Sad cekam da biljcice izrastu. Rajcica je vec iznikla.

Quote:
Interesantno je da mi hrast, jorgovan i lovor vec godinama rastu u tim teglama
Da li bi jorgovan prezivio u stanu? Nemam balkon, a tako bih rado imala jorgovan...
__________________
veslam u prazno
kem is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 23:24   #33
evo da se javim kako napreduje. vec su velike biljcice, imaju 4-5 pari listova i nevjerojatno da su najljepse biljke tamo gdje ih ima najvise, tamo gdje ih je samo 4 u malom pitaricu od 10 cm promjera su bas nekako slabasne.
kad ih mogu pocet trosit? jel prerano? nesto sam citala da je dobro rano pocet da se potakne rast u sirinu.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2005., 23:35   #34
Ja počnem s pomama, do tad imaju oko 8 listova u visinu.

Inače jeste znali da bosiljak posađen u zemlju među paradajze bude visok skoro 1,5 m.

Sugeriram da probate uzgojit čubar sad je vrijeme za sjetvu, bolje raste vani (balkon). To je tako cool začin, nalik je na papar po okusu po izgledu nešto između bosiljka i timijana. Cvate sitnim (1,5 mm) roza cvjetićima u rujnu, ide u variva, uz krastavce, u sir a i sirova grančica je dobra (ko voli malo ljuto, puno manje od paprike).
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2005., 09:27   #35
Rajcica i bosiljak su kompatibilne biljke. Jako vole imati jedni druge u drustvu. Navodno se time i tjeraju napasti od rajcice. BTW, to je prica. Ne radi. Probao sam jednom davno.
Salata od rajcice, ili sendvic koji ima u sebi rajcice, je puno ukusnija uz dodatak svjezeg lista bosiljka.

Kada smo vec kod bosiljka....

Imam masinu za pravljenje kruha. U subotu smo napravili kruh sa dodatkom maslina i bosiljka. Bosiljak je bio suseni i izmrvljeni, a masline sitno nasjeckane. A ukus? Ukus je bio za bogove.
Jos je nesto interesantno kod tog kruha. Vrlo je zasitan i nakon sto ga pojedes u umjerenim kolicinama, nisi dugo gladan. Bar je tako na mene djelovao.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2005., 23:10   #36
Quote:
BladeRunner kaže:Imam masinu za pravljenje kruha. U subotu smo napravili kruh sa dodatkom maslina i bosiljka. Bosiljak je bio suseni i izmrvljeni, a masline sitno nasjeckane. A ukus? Ukus je bio za bogove.
ja isto radim nesto slicno, samo rucno.. kruh od crnog brasna s maslinama i par kapi maslinovog ulja sa mjesavinom dalmatinskih zacina (timijan, bosiljak, origano, ruzmarin..)
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2005., 23:22   #37
Nešto slično sam jela u Italiji, ali to je više ličilo na pogaču nego na kruh, jel to ispadne onako plitko ko torta pa na šnite?

Bilo je dobro. (u maslinama je ulje nije ni čudo da se zasitiš, to ko kruh i mast)
d@d@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 01:14   #38
Quote:
d@d@ kaže:
Nešto slično sam jela u Italiji, ali to je više ličilo na pogaču nego na kruh, jel to ispadne onako plitko ko torta pa na šnite?

Bilo je dobro. (u maslinama je ulje nije ni čudo da se zasitiš, to ko kruh i mast)
Kada kruh pravis u masini za kruh, ispadne visok, jer je posuda za tijesto duboka, a dimenzija nekih cca 15 x 20 cm. ili vrlo blizu tome.

I ja sam jeo takvu pogacu u jednom talijanskom restoranu ovdje, samo sto su masline bile u komadu i oko njih je tijesto upilo tamni sok, pa je presjeck licio na "kolac" od maslina.
BladeRunner is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2005., 12:58   #39
metvica je menta?

dakle, mogu svoje vaze s bosiljkom i metvicom sa mora dotegliti na kontinent i uzgajati ih u sobi? ?
__________________
Promjena je zakon života.
"Kad si zadnji put učinio nešto po prvi put?"
zvjezdicaiz mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2005., 11:50   #40
Sadila sam bosiljak, meni Fridrih nice.
Rajka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:49.