Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.07.2005., 12:17   #1
Hidropak - savjeti, iskustva...

Bok svim strucnjacima, koje cu zamoliti za jedan savjet.

U vikendici na moru imam vodovod, a postoji i cisterna za vodu. E sad ja bih tu besplatnu vodu iz cisterne htio koristiti i kuci (uglavnom kupaona i WC). Posto je kuca na strmini, cisterna je u nivou kuce, ali je pritisak ipak premali za npr bojler.

Sto bih ja htio:
1) jednostavnu (i jeftinu) pumpu (ili kako god da se zove) koja ce mi tjerati vodu iz cisterne u kucu.
Posto se radi o viksi, i ne velikoj potrosnji vode, nekakav veliki hidrofor mi je preskup.
Dali postoji nesto za do cca 1000 kuna sto bi posluzilo?
Sto je hidropak, u jednom starom postu ga netko spominje?

2) nekakav Y ventil za vodu, kojim cu vodu po potrebi jadnostavno presaltati izmedju vodovoda i cisterne.

Hvala unaprijed

Zadnje uređivanje Majstor : 25.07.2019. at 17:55. Reason: Promjena naslova posta, radi naslova teme.
Corto is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 13:30   #2
Hidropak ti je u stvari jednostavnija izvedba hidrofora! Ima jednofazni motor, rezervoar s dušicom i tlačnu sklopku koja se može podešavati, a isključuje se na 3 bara pritiska.. Obično u kompletu s njime dobiješ i nepovratni ventil koji se stavlja na početak usisne cijevi! Nepovratni ventil je obavezan, inaće će kod svakog isključivanja hidropak ostati bez tlaka i morat ćeš ga ponovno zalijevati s vodom! Što se tiče priključka na postojeću instalaciju, moraš ugraditi T-nipl i dva ručna ventila..
Sve to bi se moralo nalaziti u nekakvome šahtu, zbog lakšeg pristupa!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 18:32   #3
Hidropak je bolja i jeftinija varjanta
A i koristi se za vuc vodu iz cisterne, a hidrofor za vuc iz zemlje
Makar i hidropak moze vuci iz zemlje.
__________________
...
lego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 19:52   #4
Ja imam ALKO inox hidropak izvan pogona. Kad nisam imao vodovod, hidropak je vukao vodu iz bunara. Glasno u PM

Onda je pumpa hidrofora (velkog) bila na generalki kod vodoinstalatera, i sad je sve složeno, veliki hidrofor vuče vodu iz bunara i prosljeduje ju u instalaciju, kada nema gradskog vodovoda, a treba voda. Mislim da su 4 ventila u pitanju, ali nisam siguran
SETRA Samoborček is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2005., 23:55   #5
POgledaj u Bau Bau centrima , mali su hidropki ispod 1000 Kn , cini mi se da sam vidio i za 600.
__________________
bodul: <samo dva put se zivi>
bodul is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 15:00   #6
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Ja imam na dvorištu i na vrtu ukupno dvije ručne pumpe, i na svaku od njih je spojen po jedan hidropak kapaciteta oko 3,5 m3/h.. Zalijevam travu, povrće na vrtu, perem, pumpam vode koliko god želim! Moje višegodišnje iskustvo: što se više vode ispumpa, pod zemljom se opet više vode skupi!
ovo me zanima..i ja imam u vrtu jednu rucnu pumpu koju sam skinuo da mi kamion moze navest zemlje..ostala je samo cijev u zemlji promjera (ne znam lupit cu otprilike) mozda 3cm..tako nesto. nisam na tu rucnu pumpao ne znam kolko i ja bih je vec odavno bacio al stari u svojoj kuci ima isto takvu i koda je sentimentalno vezan za te vrtne rucne pumpe.

e sad...vidim da ovdje ljudi pricaju o bunarima, pumpama i ne znam cemu sve ne...ovo moje se mislim ne broji pod bunar ? (to bi bilo nesto man made, izbetonirano sa velikim spremnikom na dnu?)
ustvari ono sta me zanima je upravo ovo sta si ti napravio. gurnuo bi cijev kroz tu cijev u zemlji (ne znam kolko je duboko, to me zateklo na zemlji koju sam kupio) od nekakve elektricne pumpe. postavlja se pitanje kolko mora biti jaka ta pumpa? sluzila bi isto samo za zaljevanje travnjaka (znaci ne mora protok biti veci od onoga sta daje kad rucno pumpam)..naravno, minumum jaka, jel ne bih htio da mi vise potrosi pumpa struje nego sta bi platio vodu iz gradske mreze za to isto zaljevanje...

ajde recimo, nek je nekih 10m dubine ta cijev..
jel ima problema (kao sto ovdje neki pricaju) sa presusivanjem...(moj grad je dosta podvodan)..
kad ti npr. hoces izvuc nekolio m3, jel to ide ili moras cekati da se opet napuni od ne znam kud ispod zemlje?

i kolko bi kostala takva pumpa i sta je sve potrebno jos od nekih prikljucaka..ne znam, cijevi, ventili i ko zna sta jos..
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 15:45   #7
Probaj staviti ponovno tu ručnu pumpu i provjeriti radi li.
Za taj mali promjer nema dubinske pumpe.
Izmjeri dubinu.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 21:08   #8
Quote:
moja-kucica kaže: Pogledaj post
ustvari ono sta me zanima je upravo ovo sta si ti napravio. gurnuo bi cijev kroz tu cijev u zemlji (ne znam kolko je duboko, to me zateklo na zemlji koju sam kupio) od nekakve elektricne pumpe. postavlja se pitanje kolko mora biti jaka ta pumpa? sluzila bi isto samo za zaljevanje travnjaka (znaci ne mora protok biti veci od onoga sta daje kad rucno pumpam)..naravno, minumum jaka, jel ne bih htio da mi vise potrosi pumpa struje nego sta bi platio vodu iz gradske mreze za to isto zaljevanje...

ajde recimo, nek je nekih 10m dubine ta cijev..
jel ima problema (kao sto ovdje neki pricaju) sa presusivanjem...(moj grad je dosta podvodan)..
kad ti npr. hoces izvuc nekolio m3, jel to ide ili moras cekati da se opet napuni od ne znam kud ispod zemlje?

i kolko bi kostala takva pumpa i sta je sve potrebno jos od nekih prikljucaka..ne znam, cijevi, ventili i ko zna sta jos..
Čovječe, vidim da si slabo upućen u tu problematiku! Cijev je kod tebe najvjerojatnije 5/4 cola, to je standard za montažu ručnih vrtnih pumpi!

Tebi treba sljedeće: T-komad 5/4, dupli nipl 5/4, dupli nipl 3/4 (nekoliko komada), redukcija 5/4-3/4, nepovratni ventil 3/4, holender 3/4, dvije vrtne slavine i najvažnije: GOSPODIN Hidropak... Ima tu još nekih sitnica, ali za sada ne mogu sve detalje..

S ručnom pumpom podigneš prvo vodu u cijev, zatim uključiš hidropak čiji usis je spojeni na T-komad ispod ručne pumpe. To ti ne troši puno struje, a košta ti nekoliko stotina kuna. Ako nemaš iskustva, najbolje je da ti to spoji vodoinstalater.

Ako želiš vodovod u kući, onda ti se na tu istu cijev može spojiti i hidrofor! Ali nikakvo guranje crijeva u cijev, jer u tom crijevu imao bi zrak, i pumpa nikad ne bi mogla dignuti vodu!
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2007., 21:30   #9
Čim nema bunara već se radi o cijevi za pretpostaviti je da je dubina >10m, moža čak 15-18m, jel to se obično radi tamo gdje na nižim dubinama nema vode ili je nekvalitetna (željezo, kamenac) što tebi u principu nije bitno ak će ti služiti za zalijevanje. i to što kažeš da si na podvodnom području govori tome u prilog da vod ana nižim dubinama nije kvalitetna

na tim dubinma mala je vjerojatnost da presuši.

ja na dvorištvu imam bunar (zapravo dva ali to je duga priča zašto je tako) i nikad nisu presušili. to pojednostavljeno funkcionira ko neki spremnik, čim uzmeš vodu iz bunara nova dotiče, kao da si pipu otvorio. no nije uvijek, tako ovisno o području. ja znam ljude kojima su za vrijeme suša bunari presušili....ili recimo moj susjed koji vodi bezuspješne borbe s krticama, pa je jedan dan popizdio i nagurao crijevo u krtičnjak - i zaboravio zatvoriti vodu tak da je cijelu noć curila voda, i naravno ujutro je bunar bio presušio . unutar 24h voda je naišla u bunar

zanimljivo ti je da u ova moja dva bunara, koji su udaljeni 15tak metara uvijek je ista razina vode i u jednom i u drugom, kao da se radi s spojnim posudama

o teh. specifikacijama pumpi nemam pojma
Edgar is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 13:21   #10
Standardna dužina cijevi koje se koriste kod ručnih pumpi je 6 metara, plus navarena špica.. Pumpa na usisu može stvoriti najviše vakum od 1 bar, a to znači da u idealnim uvjetima može dizati vodu iz dubine od 10 m. U praksi to je manje, obično do nekih 8-8,5 m.

Podvodne vode, ovisno o području, kreću se od metar ispod tla, pa na više.. Ukoliko su vode duboko ispod zemlje, ili se želi dobiti kvalitenija voda, postavljaju se duboke cijevi i u njih se spuštaju cijevne pumpe, do dna cijevi.

Kod ispumpavanja, oko cijevi se stvori podzemni rezervoar vode. Što se više pumpa, veća je i zaliha vode pod zemljom (otvore se vodne žile, narodski rečeno)..

Ali glavno je pravilo, što se više vode ispumpava, tim se pod zemljom opet nakupi više vode.. Ovo govorim iz višegodišnjeg iskustva takvog načina korištenja hidropaka. Bez vode prvo ostaje onaj hidropak koji se tokom godine rjeđe koristi..
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 15:52   #11
Quote:
champ kaže: Pogledaj post
Čovječe, vidim da si slabo upućen u tu problematiku! Cijev je kod tebe najvjerojatnije 5/4 cola, to je standard za montažu ručnih vrtnih pumpi!

Tebi treba sljedeće: T-komad 5/4, dupli nipl 5/4, dupli nipl 3/4 (nekoliko komada), redukcija 5/4-3/4, nepovratni ventil 3/4, holender 3/4, dvije vrtne slavine i najvažnije: GOSPODIN Hidropak... Ima tu još nekih sitnica, ali za sada ne mogu sve detalje..

S ručnom pumpom podigneš prvo vodu u cijev, zatim uključiš hidropak čiji usis je spojeni na T-komad ispod ručne pumpe. To ti ne troši puno struje, a košta ti nekoliko stotina kuna. Ako nemaš iskustva, najbolje je da ti to spoji vodoinstalater.
otprilike mi je jasno...znaci prvo rucnom pumpom napravim podtlak. sta hirdropak za parsto kuna ne bi mogao napraviti takav podtlak da digne vodu kroz crijevo (koje bi recimo bilo uronjeno u podzemne vode..nesto kao slamka u casi kokakole ) nego moram sa rucnom pumpom prvo podici vodu.

ako nemoze, nije problem napraviti i ovako kao sto si ti predlozio samo me u cijeloj prici mrvicu zivcira rucna pumpa na sred travnjaka...
moja-kucica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2007., 21:24   #12
Hidropak (kao ni hidrofor) ne mogu podići vodu sa tolike visine kad je u usisnoj cijevi zrak... Za to služi ručna pumpa (koja je klipna). Cijev možeš izvaditi i preseliti negdje u kut dvorišta, gdje će ti najmanje smetati.. Zašto bi morala biti na sredini travnjaka?
__________________
Save a horse, ride a cowboy :)
champ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 11:55   #13
mrzi me
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2007., 13:40   #14
Quote:
droljko kaže: Pogledaj post
mrzi me
Ma ne samo te zaj......m kao i ti mene
__________________
Vozi sigurno,vozi bager.
vepar81 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 14:01   #15
Quote:
ZOsvald kaže: Pogledaj post

Jel taj čuo za Arhimeda, a da nije bio na satu
a mali Jovan,koji nije bio kad se ucilo slovo J.......
spoki007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2007., 17:41   #16
ma hebu vas nepovratni ventili
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2007., 13:22   #17
pošto sam doborg srca i vidim da neki imaju hebenih problema , odlučio sam da im pomognem. Priroda je podizanje vode iz dubina odavno riješila i to nepogrešivo i u učinkovito Da skratim priču , treba uzeti jedno 500-1000 kapilara , povezati ih u snop i čiča miča gotova priča, voda se sama penje u visine Jel dobar prijedlog???

jupiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2007., 13:27   #18
Quote:
droljko kaže: Pogledaj post
zato uzmeš HIDROPAK
hej hej. ajde vrati se unazad do svog rodenja i kazi tati: ja stvarno nemam sto zivjeti?

ps ti sto imas bunar: znaci taj hidropak, 20m okiten cjevi od cola, na to sponga. i to sve spojis na svoju instalaciju vode. ako ne znas to sam. angaziraj koje elektricara i vodoinstalatera.
dobaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 17:40   #19
Quote:
dobaj kaže: Pogledaj post
hej hej. ajde vrati se unazad do svog rodenja i kazi tati: ja stvarno nemam sto zivjeti?

ps ti sto imas bunar: znaci taj hidropak, 20m okiten cjevi od cola, na to sponga. i to sve spojis na svoju instalaciju vode. ako ne znas to sam. angaziraj koje elektricara i vodoinstalatera.
može li netko ovo da mi prevede?? Je li ovo neki rebus nagradni??
droljko is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2007., 20:45   #20
Ja sam pokušao ali nisam uspio. Očito imamo prenizak IQ
__________________
"If you put your hand on a hot plate for one minute, it seems an hour. If you talk to a beautifull lady for one hour, it seems one minute. That is relativity."
Tamburica Online
Astonn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:42.