Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: Koji nadzvučni zrakoplov očekujete u HRZu?
F-16 (Izrael) 72 38.92%
F-16 (SAD) 45 24.32%
JAS 39 Gripen 42 22.70%
FA-50 11 5.95%
Neki drugi 15 8.11%
Glasovatelji: 185. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.05.2017., 15:45   #41
neki još uvjek ne kuže da u našem slučaju nije u pitanju samo kupovina aviona nego i šira suradnja na obostranu korist kupca i prodavatelja

bar se nadam da če bit tak ma koji got avijon bil u pitanju
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 16:15   #42
Quote:
otok_kiril kaže: Pogledaj post
A u čemu ne zadovoljava? Osim što nema BVR-sposobnosti? ( koje BTW nemaju ni sadašnji MiG-ovi, pa ih i dalje ponosno i veselo koristimo i koristili bi do kraja vremena da je to moguće- doduše u nas možda i je... )
I to nije sasvim točno:

http://www.airrecognition.com/index....s-missile.html
Babajagac is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 16:21   #43
Quote:
Babajagac kaže: Pogledaj post
AIM-9X je plafon kaj mi budemo koristili i što nam treba ostalo je sve sf
tako da sam ja za fa-50 koje mozemo idučih 40 godina koristit a u slučaju neke veče ugroze lako se dokupi f-35
miljo piljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 16:32   #44
Quote:
miljo piljo kaže: Pogledaj post
a u slučaju neke veče ugroze lako se dokupi f-35

JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 16:38   #45
Quote:
Babajagac kaže: Pogledaj post
A nije ni to jer FA 50 ne može nositi rakete srednjeg ili dugog dometa, bez obzira na lijepe slikice u postu.
Old 09.05.2017., 16:40   #46
Quote:

ajde gukni sine da ćujemo i tvoju pamet
miljo piljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 17:11   #47
Quote:
nama je problem remontirat nekoliko (pra)starih migova , a ti bi dokupljivao f-35 ?
imaš orjentaciju koliko je cijena remonta 12 migova , a koliko košta jedan novi f-35 ?
mi f-35 možemo dokupljivat samo u dijelovima , jednu godinu lijevo krilo, drugu desno,
motor na pet godina ... prelazak na drugi tip aviona traje godinama, tako da u slučaju ugroze
imaš to što imaš, a to što ćeš (možda) kupiti (ako ti budu htjeli prodati) i za nekoliko godina
uvesti u upotrebu , to ti u trenutku kad si ugrožen neće baš puno pomoći .
mpetro is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 17:15   #48
Maketu F 35 bi možda uspili nabaviti u slučaju gužve i to u omjeru 1:24, uz pomoć iseljeništva. Onog malog dijela koje još nije diglo ruke od RH i odnosa u njoj.
Old 09.05.2017., 17:23   #49
Quote:
aj mi objasni na koji bi ti to način samo tak prešo sa FA50 na F35
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 17:28   #50
Quote:
aj mi objasni na koji bi ti to način samo tak prešo sa FA50 na F35
Pa FA/50 se natječe u Americi, baš kako bi piloti trenirali na njemu za F-35, tako da ne bi bilo nikakvih problema u tom pogledu.
Old 09.05.2017., 17:42   #51
Quote:
mpetro kaže: Pogledaj post
nama je problem remontirat nekoliko (pra)starih migova , a ti bi dokupljivao f-35 ?
imaš orjentaciju koliko je cijena remonta 12 migova , a koliko košta jedan novi f-35 ?
mi f-35 možemo dokupljivat samo u dijelovima , jednu godinu lijevo krilo, drugu desno,
motor na pet godina ... prelazak na drugi tip aviona traje godinama, tako da u slučaju ugroze
imaš to što imaš, a to što ćeš (možda) kupiti (ako ti budu htjeli prodati) i za nekoliko godina
uvesti u upotrebu , to ti u trenutku kad si ugrožen neće baš puno pomoći .
pa nisam mislio sad nego tamo za nekih 15 do 20 godina
f-35 ionak sad nije ni dostupan
a ako nemozemo fa-50 onda sigurno nemozemo ni gripen
a što se mig-21 tiče ja bi najradije nabavio 10 komda još ako negdje ima konzerviranih da imaju dovoljno resursa i nastavio bih koristit dok god mogu letet
miljo piljo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 18:13   #52
FA-50 još nema BVR sposobnost što ne znači da je neće imati, no ima još niz drugih razloga zašto zaostaje za mogućnostima jednog F-16 ili Gripena. Recimo radar, pa dolet, sposobnost presretanja i sl.
Buck is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 18:31   #53
Zanimalo bi me dali je moguće uspoređivati MIG 21 i FA 50? znači njihove mogućnosti. Zada se gooodinama šlepamo sa MIG-om i koliko toliko zadovoljava. Pojma nemam o mogućnostima jedno, drugog ili trećeg aviona. Ovdje se stručnjaci (bez uvrede), ljudi koji se kuže u struku nabacuju vrstama naoružanja, letnim sposobnostima, brzinama….! Što od toga mi trebamo? Znam što možemo kupiti (malo) pa mi je onda neozbiljno fantazirati o F35, MIG 35 ili EF koji ni Austrija ne može (teško) „uzdržavati“. Dakle interesiralo bi me u kojim to segmentima FA 50 ne bi zadovoljio osnovne potrebe. Siguran sam da nitko ni ne pomišlja da bi se mi išli upuštati u zračne okršaje s bilo kojim avionom koji bi kupili. Premalo je to brojčano a i za bilo kakav uspjeh trebamo imati ekipu s puno sati naleta i iskustva. A ništa od toga nemamo. Nadam se da nas neće nitko napasti (ne znam tko bi) a ni naše aspiracije nisu u tom smjeru, barem se nadam. Pišem kao obićan laik koji ne razumije to nadmetanje u željama pri kupnji a kasa prazna da praznija ne može biti!
leo4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 18:37   #54
Quote:
leo4 kaže: Pogledaj post
Zanimalo bi me dali je moguće uspoređivati MIG 21 i FA 50?
FA-50 je bolji po vecini parametara. MiG-21 je, uvjetno receno, bolji presretac zbog boljih performansi, ali kazem uvjetno jer zbog radara koji uglavnom sluzi kao balast treba zemaljsko navodenje, dok FA-50 ima sasvim solidan radar a vjerovatno moze koristiti i IRST pod. Obadva imaju skromat dolet pri koristenju dodatnog sagorijevanja(dakle, pri supersonicnim brzinama).
Old 09.05.2017., 18:39   #55
Moj mokri san nisu EF, F-35 itd..

Moj mokri san je FA 50, dobar offset (Luke,tracnice,brodogradnja itd..), skromna zracna industrijalizacija + centar za KAI u Europi i mozda mala uloga u KAI KF-X programu za punokrvno HRZ od 2025+.

Ali taj dalekovid nazalost nema nitko u Hrvata ali i nema nitko politicki sposoban to dogovorit.
Paramimik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 18:44   #56
Quote:
Paramimik kaže: Pogledaj post

Moj mokri san je FA 50, dobar offset (Luke,tracnice,brodogradnja itd..), skromna zracna industrijalizacija + centar za KAI u Europi i mozda mala uloga u KAI KF-X programu za punokrvno HRZ od 2025+.

Ali taj dalekovid nazalost nema nitko u Hrvata ali i nema nitko politicki sposoban to dogovorit.
Ima , ali smo malobrojni, ili nedovoljno glasni
Babajagac is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 18:48   #57
Quote:

Tvoj dalekovid ima puno mana.

Nastranu offset, necu ulazit u to.

Centar za KAI u Europi? Tko u Europi trenutno leti na ikakvim korejskim avionima?
Tko u Europi bi mogao biti potencijalna musterija za FA-50, osim, uzmimo ovo cisto hipotetski u ovom primjeru, Hrvatske? Da ti skratim muke, nitko.
Dakle, ti bi KAI centar u Europi za tucet aviona? E, pa to ne ide

KAI KF-X, ako se ikada materijalizira, ce biti prevelik i preskup avion za RH, cisto da budemo realni.
Old 09.05.2017., 19:07   #58
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Tvoj dalekovid ima puno mana.

Nastranu offset, necu ulazit u to.

Centar za KAI u Europi? Tko u Europi trenutno leti na ikakvim korejskim avionima?
Tko u Europi bi mogao biti potencijalna musterija za FA-50, osim, uzmimo ovo cisto hipotetski u ovom primjeru, Hrvatske? Da ti skratim muke, nitko.
Dakle, ti bi KAI centar u Europi za tucet aviona? E, pa to ne ide

KAI KF-X, ako se ikada materijalizira, ce biti prevelik i preskup avion za RH, cisto da budemo realni.

Pa bas zato sto bi bili prvi u Europi moglo bi se iskoristit da smo prvi ozbiljan korak KAI a na kontinent. Zasto nebi bio taj povoljni napredni trenazer zanimljiv drugim ozbiljnim drzavama na kontinentu kao trenazer sto on je ?

Mislio sam na skromnu suradnju u okviru nasih mogucnosti kao mali dobavljac. Neki djelovi itd..

Ali nema veze to je samo mokri san, tehnologija,industrija i znanost tak i tak nisu dobrodosli u Hrvatski

Pol meni pol tebi + mito i koripcija i bit ce vec neki polovni lovac. Keep it the croatian way of life. :-D
Paramimik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2017., 19:17   #59
Quote:
Pa bas zato sto bi bili prvi u Europi moglo bi se iskoristit da smo prvi ozbiljan korak KAI a na kontinent. Zasto nebi bio taj povoljni napredni trenazer zanimljiv drugim ozbiljnim drzavama na kontinentu kao trenazer sto on je ?
Taj avion nema trzista na europskom kontinentu.

Kao prvo, M-346 je bolji trenazer. I europski proizvod.

Kao drugo, manje europske zemlje koje imaju uvjete za nadzvucnu kupuju Gripena ili eventualno polovni F-16. FA-50 tu nitko ni ne spominje. Nada.

Trece, nadzvucni trenazer ne leti skoro nitko, recimo ni Rusi. Jer je skuplje.
Old 09.05.2017., 19:48   #60
Quote:
darkwood kaže: Pogledaj post
Pa FA/50 se natječe u Americi, baš kako bi piloti trenirali na njemu za F-35, tako da ne bi bilo nikakvih problema u tom pogledu.
natječe se al nije izabran
još uvjek nije prilagođen da bude prelazak na F35
pa sad reci dal ima problema
JoZ@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:53.