Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2017., 18:50   #1
Što je "Bog"?

Nedavno su mi uletjeli mormoni i u kratkom i simpatičnom razgovoru sam ih to pitao, i odmah mi jedan ispali "Naš Otac na Nebesima, doslovno", na što sam ostao blago zatečen, moram priznat, nisam se snašao što da ga dalje pitam nakn tog.

Međutim, ipak bih volio čuti neko konkretnije obrazloženje te izjave (ili ako netko ima neku drugu, ovu sam uzeo za primjer jer vjerujem da će se većina vjernika ovdje složit)...dakle, prva dva pitanja koja mi se javljaju kao odgovor na tu izjavu su:

1.) Ok, ovo "Otac" ću shvatit kao "Stvoritelj", međutim tko kaže da je stvoritelj Bog, a ne Vrag, budući da postoje i dobro i zlo.,
2.) Što su "Nebesa" i gdje se nalaze? Naplaćuju li i tamo poreze kao ovdje na zemlji?, i
3.) Tko kaže da uopće imamo ikakvog Oca, Boga ili Vraga, da nismo nuspojava nečeg desetog, tj. nekakvih zakona fizike, i je li nam onda po tome fizika zapravo Majka?
Clovis is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 21:44   #2
Jedno šire tumačenje je dao Asimov u priči "The Last Question" ("Posljednje pitanje").

Druga novija tumačenja su prezentirana kao izravnije informacije odozgora. Trenutno kao tekstualne izvore imam civilizacije Hatonn i Ra, samo tekstovi su na engleskom pa će pričekati prijevod da ne kršim pravila.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 20:02   #3
Ovo je kratko tumačenje bilo prikladno za brzi prijevod, i zanimljivo, zbog stajališta da pojam "Stvoritelj" možda koriste za nešto što zapravo ne poznaju u dovoljnoj mjeri, ali nešto što smatraju da je sva ljubav i svo svjetlo, od čega je sastavljeno sve što postoji:

Hatonn 1976-02-29 "Na tvoj vlastiti način, i u pravo vrijeme za tebe, tvoja će svijest, kroz tvoj vlastiti način meditiranja, početi biti usredotočena na ljubav. Pa ipak mi, u toj primjeni, ne kažemo “ljubav”, nego kažemo da ćeš tražiti Stvoritelja. Zato jer se je kroz dugu povijest pokazalo potrebnim personalizirati pojam sve-ljubavi, ili sve-svjetlosti, tako da možeš punim srcem istinski tražiti to što je ljubav."

U tom članku ljubav tumače kao znanje, prosvjećenje, mudrost. Svjetlost je građevni materijal svega što postoji.
LLSkylights is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2017., 21:32   #4
Quote:
Clovis kaže: Pogledaj post
Nedavno su mi uletjeli mormoni i u kratkom i simpatičnom razgovoru sam ih to pitao, i odmah mi jedan ispali "Naš Otac na Nebesima, doslovno", na što sam ostao blago zatečen, moram priznat, nisam se snašao što da ga dalje pitam nakn tog.

Međutim, ipak bih volio čuti neko konkretnije obrazloženje te izjave (ili ako netko ima neku drugu, ovu sam uzeo za primjer jer vjerujem da će se većina vjernika ovdje složit)...dakle, prva dva pitanja koja mi se javljaju kao odgovor na tu izjavu su:

1.) Ok, ovo "Otac" ću shvatit kao "Stvoritelj", međutim tko kaže da je stvoritelj Bog, a ne Vrag, budući da postoje i dobro i zlo.,
2.) Što su "Nebesa" i gdje se nalaze? Naplaćuju li i tamo poreze kao ovdje na zemlji?, i
3.) Tko kaže da uopće imamo ikakvog Oca, Boga ili Vraga, da nismo nuspojava nečeg desetog, tj. nekakvih zakona fizike, i je li nam onda po tome fizika zapravo Majka?
Što je Bog????
Bog nije stvar da bi se postavilo takvo pitanje.
Pravilno pitanje bi bilo, " tko je Bog"....
Old 03.06.2017., 16:11   #5
Bog je Vrhovna osoba koja posjeduje najbolje kvalitete u svemiru
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:31.