Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest i povijesne teme > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.10.2017., 14:26   #861
Po tim srbijanskim portalim je slavlje. Kao da im je stiglo 50 novih F-16, a ne par komada MIG-29. A 1999. godine su ih imali 12 ili 14 i bili su stari samo nesto vise od 10-ak godina. Uz sve to nisu bili u stanju niti da ispale raketu na protivnicki avion. A sada sa nekih 6 zastarijelih aviona misle da su sigurni u nekom ponovnom sukobu protiv NATO pakta. Uz to vidim naslove i izjave njihovih strucnjaka da su "najjaci u regionu". Da imaju sad jace vazduhoplovstvo od Madzarske i Rumunjske. Kazu da Rumunjska ima 30 F-16 ali da su to stare kante , inferijornije u odnosu na tih srpskih 6- ili 10 koji jos ne lete. A mozda ce biti u letnom stanju za nekih 5 godina.
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 14:36   #862
Čemu negodovanje? Oni uživaju u dominaciji nad regijonom, mi si produžavamo život smijanjem tim bedastoćama, win-win situacija.
zdaric is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 14:49   #863
Neka se ljudi vesele. Veseliti cemo se i mi (valjda).
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 14:55   #864
Svima dobro.
Old 06.10.2017., 18:18   #865
ma kantica bre

https://youtu.be/UuSz9kLevkQ
kecer is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 18:47   #866
Quote:
kecer kaže: Pogledaj post
Nije kanta u odnosu na MIG-21 i slicne avione. Ali nije nit nesto poput novih zapadnih aviona. Plus od MIG-ova odustaje sve vise zemalja, takodjer i Rusija. A zar Srbija nije od bivse JNA sebi prisvojila 14 ili 16 takhivh aviona 1991. godine? Sa tim avionim budi siguran ne mozete "umarsirati" na Kosovo. Sa puno manjim snagama NATO-a u odnosu na 1999 tih 10 aviona bi bili nemocni. Sa par americkih aviona na kosovu ili u okruzenju i par PZO sistema sto ces sa takvim avionima postici?
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 18:49   #867
Quote:
kecer kaže: Pogledaj post
Ne, nego smeće. Nema ntiti jednu zračnnu pobjedu u zraku. Neće ti pomoć Youtube Nisu vam 14 pomogli u 1999 a kamoli 6 sada.
AnteCash is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 19:00   #868
Quote:
AnteCash kaže: Pogledaj post
Ne, nego smeće. Nema ntiti jednu zračnnu pobjedu u zraku. Neće ti pomoć Youtube Nisu vam 14 pomogli u 1999 a kamoli 6 sada.
Znaci slave sto su "pali" sa 14 na mogucih 10?

I cemu euforija ako je i ima, ako to njihovi mediji zapravo ne manipuliraju narod i javnost?

Misle zauzeti Kosovo? Sto je posrjedi?
Sergio80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 19:17   #869
Sto se lovite.
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 21:26   #870
Quote:
AnteCash kaže: Pogledaj post
lp
Ne podcjenjivati MiG29.
Prvo, oni ih imaju, a mi ne. Takvi kakvi su. Kad se uvedu u upotrebu nadmoćniji su od naših 21-ca.
1999. ne bi im pomoglo ni 100 MiGova 29 tak da to nije za usporedbu.
A što ćemo mi kupiti (ili nećemo), vidjet ćemo
Porazi MiGova 29 više su stvar kocepta i primjene tog aviona.
Vizar is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 21:36   #871
Quote:
Vizar kaže: Pogledaj post
lp
Ne podcjenjivati MiG29.
Prvo, oni ih imaju, a mi ne. Takvi kakvi su. Kad se uvedu u upotrebu nadmoćniji su od naših 21-ca.

Da se ne zaboravi. Izvor TangoSix https://tangosix.rs/2017/29/09/vitez...uzanju-rv-pvo/
Quote:
Učešće u ratovima 1991-92.

204. lap će sa obe svoje eskadrile, 126. lae i 127. lae aktivno učestvovati u građanskom ratu na velikim delovima teritorije bivše SFRJ. Poslednji komandir 127. lae u JNA biće kapetan I klase Ivica Jakopčić. U sukobu u Sloveniji koji je trajao od 27. juna do 7. jula 1991. MiG-ovi 29 nisu borbeno delovali već je njima izvedeno nekoliko demonstrativnih letova iznad Ljubljane i Cerklja. U julu mesecu iste godine izbija rat i u Hrvatskoj a 204. lap će od 25. avgusta do 31. decembra 1991. iznad ove bivše jugoslovenske republike izvesti 568 borbenih letova od kojih će u 476 biti upotrebljeno naoružanje dok su ostalo bila izviđanja.

MiG-ovi 29 su korišćeni za uništavanje uglavnom rentabilnijih ciljeva i to u većim dubinama teritorija koje su kontrolisale protivničke snage. U slučajevima kada su se grupe lovačko-bombarderske avijacije približavale granici sa Mađarskom, njihovu lovačku zaštitu pružale su pare lovaca MiG-29.

Hrvatske snage dejstvovale su po avionima u 147 letova i to lakim prenosivim raketnim sistemima PVO kao i protivavionskim topovima. Nije pogođen nijedan avion MiG-29 ali je 126. lae imala 13 oštećenih i tri oborena aviona MiG-21bis. Do marta 1992. iz 204. lap-a je otišlo 8 pilota i tri pripadnika vazduhoplovnotehničke službe slovenačke, hrvatske i albanske nacionalnosti, što nije narušilo jedinstvo kolektiva ali je uticalo na moral, unosilo nervozu i sumnju da je sistem sposoban da razreši novonastalu situaciju.

Upadom hrvatskih snaga na teritoriju Bosne i Hercegovine marta 1992. rasplamsava se ratni vihor na prostoru bivše jugoslovenske federacije. Dalja eskalacija rata u BiH dolazi u aprilu iste godine kada dolazi do sukoba između Muslimana i Srba. 204. lap će biti angažovan i iznad BiH a od januara do maja 1992., ova jedinica će izvesti 65 borbenih letova od toga 25 sa borbenim dejstvom, 20 letova za potrebe PVO, 7 demonstrativnih i 13 izviđačkih letova.
Ovaj dio teksta treba slati svakome tko kaže kako RH ne treba nadzvučno, lovačko zrakoplovstvo.
TauraDendarii is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 21:41   #872
Quote:
Vizar kaže: Pogledaj post
lp
Ne podcjenjivati MiG29.
1999. ne bi im pomoglo ni 100 MiGova 29 tak da to nije za usporedbu.
A što ćemo mi kupiti (ili nećemo), vidjet ćemo
Porazi MiGova 29 više su stvar kocepta i primjene tog aviona.

X

kada protivnik griješi, ne zaustavljaj ga i ne ometaj.
protivnika nikada ne podcjenjuj.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 21:46   #873
Koliko su "dobri" ti Migovi dovoljno govori to sto ih ni Rusi u Siriji ne koriste, radije prase sa starijim Suhojima. Pokusali su nesto sa onog parobroda Kuznjecova pa je odmah jedan glumio podmornicu.
Bhakti is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 23:57   #874
Quote:
Bhakti kaže: Pogledaj post
Koliko su "dobri" ti Migovi dovoljno govori to sto ih ni Rusi u Siriji ne koriste, radije prase sa starijim Suhojima. Pokusali su nesto sa onog parobroda Kuznjecova pa je odmah jedan glumio podmornicu.
MiG 29 je sranje,kanta,ramina, ... aj daj 12 komada izraelu. snašli su se sa fishbedom, ja mislin da bi i sa fulcrumom. a kad bi ga provukli malo kroz radione i nađinđali svim i svačim, bili onda to bila kanta?
http://www.iai.co.il/2013/17866-3752..._Upgrades.aspx

https://defence.pk/pdf/threads/what-...mig-29.411817/

švabe su ostale malo iznenađeni kad su ih pokupili od DDR-a.i nisu baš srali po njima. zašto gospodo mi- vi koji nismo u stanju u vlastitoj državi napravit važeći remont na helikopterima Mi-8,a da je to priznato od strane proizvođača,remont na MiG-21,remont na Mi-24,... onako sportski i rekreativno pljucamo po nekom ko to radi.
zašto su jedni padali ka mušice,a drugi nisu triba pogledat sve. obarali su srbe ka moljce. poluispravne,skoro ćorave i mutave. ko ih je rušija USAF. ka da si pustija vukove u tor sa ovcama.
važno se sprdat i rugat. jedino smo to sposobni. kad triba zasukat rukava i odrišit kesu, e jbg. zapelo.
samo da ovo ne useremo.a tu smo svjetska klasa.
karabin is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 01:32   #875
Kad ništa pametno nemaš u rukavu - hvališ se budalaštinama.
To je u principu situacija u Srbiji aprpos ove "nabave".

Nismo ni mi u Hrvatskoj daleko od tog stanja uma i duha - no ipak, osim ovdje na forumu, u našim medijima i javnosti je ipak zrno više "razuma" i umjerenije sagledavanje stvari.

MIG 29 je vrlo dobar avion. A koliko je dobar u realnosti - ovisi.
Ovisi o tome čime je opremljen, koliko je to čime je opremlje ispravno i održavano i koliko su obučeni piloti i tehničari za taj tip.
Generalno, ne ide mu u prilog kraće vrijeme između remnota motra x 2, kao i generalno slabija kvaliteta materijala, osjetljivih senzora i opreme češće podložnija kvarovima no na sličnim avionima zapadne proizvodnje.

Spominjali ste Izraelce - kada su oni npr. nabavili Mirage III ,arapski MIG 21 im je bio suparnik. Po koncepciji i sposobnostima - oba ta aviona su "tu negdje"...zračne borbe je presudila uglavnom obuka,taktika i motivacija Izraelaca. Usput , Izraelci nisu imali brojčano niti puno Mirage-a III.

Glede LSK NVA (ex DDR ) MIG 29 - kada su isti bili na opitu Luftwaffe , zaključeno je da imaju vrlo dobre aerodinamičke karakteristike i u bliskoj manevarskoj zračnoj borbi (ako uopće dođe do iste ) mogu parirati i nadigrati avione tipa Mirage 1, Tornado,F-4F pa i Mirage 2000. Bar protiv njih su vršena neka ispitivanja.
Također je zaključeno da pilot MIG 29 (te varijante koje je imalo LSK NVA) mora puno više gledati u kokpiti i pratiti instrumente i parametre motora i leta (nije bilo glass kokpita) u odnosu na recimo pilote F -4 F . To je dovodilo do zamora i ograničenja pilota.

Uglavnom i ukratko , ovo nabava polovnih MIG 29 za srpsko RZ je dobrodošlo i vjerojatno njima jedino moguće - imaju taj tip, imaju iskustvo i nešto opreme i ljudstva. Sve drugo bi bio start od nule.
Daleko od toga da su time postali "lider vojnog zrakoplovstva regije".
Objektivno ,Rumunjska ,Mađarska,Bugarska pa i Austrija su ispred njih.

Albanija - niti nema RZ niti ima namjeru napasti Srbiju.Ali je NATO članica i pod američkim utjecajem. Hrvatska ima to što ima. Nije po karakteristikama u rangu MIG 29 i objektivno fale nam avioni tipa G-4 recimo, ali to je trenutno stanje koje će najvjerojatnije biti kratkotrajno i HRZ će ,ostvari li se najavljeno zanaljanje EBA ponovno ozbiljno biti "u igri". Hrvatska je i NATO članica i nikada nije napdala Srbiju niti je ima namjetru napasti iz čista mira.

U situaciji kao 1999. tih 10ak , 12ak ili 16ak MIG 29 9-12 i 9 -13 ne bi promijenili bitno na stvari. Naime , protivnik ima par 100ina F- ova na rasploganju. A od nedavno i F -22 i F -35 u arsenalu . Tako da...to je sve smiješno uopće komentirati.

Dakle,taj populizam i oduševljenje u komšiluku je isto kao i jesensko lišće. Vrlo brzo bude spalo.
Old 07.10.2017., 09:34   #876
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
...
švabe su ostale malo iznenađeni kad su ih pokupili od DDR-a.i nisu baš srali po njima. zašto gospodo mi- vi koji nismo u stanju u vlastitoj državi napravit važeći remont na helikopterima Mi-8,a da je to priznato od strane proizvođača,remont na MiG-21,remont na Mi-24,... onako sportski i rekreativno pljucamo po nekom ko to radi.
...
Na dobrom ste tragu kolega
Old 07.10.2017., 15:17   #877
Dobro zbori karabin o pljuvanju po drugima i ono sto je najbolje, iz pozicije jade jadnog sa Migom 21 koji jos lete samo u Africi.
Samo netko potpuno neuk moze za Mig 29 tvrditi da je los zrakoplov.
Srbi ce imati apsolutnu premoc u zraku dok mi ne kupimo avione.
Jedan njihov Mig Smt sa Irstom, Zhuk radarom i Rvv vrijedi vise nego svi nasi Migovi zajedno.
Zato i moramo kupiti nesto jer ovo sto imamo je smijesno.
To je vise cirkuska atrakcija s glavnom tockom probijanja zvucnog zida nego ratno zrakoplovstvo.
Old 07.10.2017., 16:14   #878
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
Dobro zbori karabin o pljuvanju po drugima i ono sto je najbolje, iz pozicije jade jadnog sa Migom 21 koji jos lete samo u Africi.
Jedan njihov Mig Smt sa Irstom, Zhuk radarom i Rvv vrijedi vise nego svi nasi Migovi zajedno.
To je vise cirkuska atrakcija s glavnom tockom probijanja zvucnog zida nego ratno zrakoplovstvo.
Mađari su 2013 prodavali 24 zrakoplova sa 21 rezevnim motorom za 43 milijuna US$, kupaca nije bilo. MiG29 ima dobre i loše strane, IMO bolje bi bilo da su kupili 6 SU 27.
...Tu smo utakmicu izgubili 2:0, al taj sudac je svakako sudija. Tukli smo suca blatom sa istoka, to je bila milina. Kra nas je i gađali su ga svi, i mladi i stari. Tada se počeja rađat taj dišpet u meni...
Roy is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 16:15   #879
Quote:
karabin kaže: Pogledaj post
MiG 29 je sranje,kanta,ramina, ... aj daj 12 komada izraelu. snašli su se sa fishbedom, ja mislin da bi i sa fulcrumom. a kad bi ga provukli malo kroz radione i nađinđali svim i svačim, bili onda to bila kanta?
http://www.iai.co.il/2013/17866-3752..._Upgrades.aspx

zašto su jedni padali ka mušice,a drugi nisu triba pogledat sve. obarali su srbe ka moljce. poluispravne,skoro ćorave i mutave. ko ih je rušija USAF. ka da si pustija vukove u tor sa ovcama.
važno se sprdat i rugat. jedino smo to sposobni. kad triba zasukat rukava i odrišit kesu, e jbg. zapelo.
Najočiglednije ograničenje MiG-29 bilo je ograničeni kapacitet unutarnjeg goriva zrakoplova od 3.500 kg (4.400 kg sa središnjim spremnikom). MiG-29 nije imao sposobnost punjenja zrak-zrak, a mana njegovog vanjskog rezervara bila je i brzina i manevar veoma ograničen.
Ako je misija započela s 4400 kg goriva, startanje, taksi i polijetanje trebalo je 400 kg, za skretanje na zamjensku zračnu luku 50 nm, 500 kg , uključujući jednu minutu u postrojenja samo 2.500 kg goriva.
Koeck objašnjava da "Ako trebamo 15 minuta na 420 kts, to zahtijeva još 1000 kg, ostavljajući 1500 kg za tranzit. Na FL 200 (20.000 stopa) koji nam daje polumjer od 150 nm, a na FL 100 (10.000 stopa) imamo radijus od samo 100 nm. "
Ograničeno područje Fulcruma uvjetovalo je i način na koji zrakoplovi mogu obavljati određenu misiju. Zapravo, MiG-29 nije imao raspon za provođenje misija HVAA (High Value Airborne Asset) i bili su učinkovito ograničeni od prelaska FLOT (Front Linija vlastitih postrojbi).
Ovo ograničeno vrijeme postaja i nedostatak sposobnosti punjenja gorivom u zraka su izbacili MiG-29 iz smislenih misija zračne obrane.
Još jedno ograničenje zrakoplova bilo je njegov radar koji je, kao što je Koeck objasnio, bio barem generacija iza AN / APG-65 i nije bio popravljiv na liniji: ako MiG-29 doživi radarski problem, zrakoplov se vraca u hangar.
Radar je imao slab prikaz, dajući siromašnu situacij u zraku, a to je bilo i povezano ergonomijom kokpita. Radar je imao pouzdanost i poteškoće s upadom, stoga je njegova slaba diskriminacija između ciljeva koji lete u formiranju, a štoviše, nije se mogla zaustaviti na cilju

Pročitajte više na https://theaviationist.com/2015/04/0...92u4FZZKRX9.99

Ukratko kojeg vraga će ti zrakoplov sa 75 km borbenog djelovanja,valjda ovaj pilot zna šta govori
Old 07.10.2017., 16:21   #880
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post

Ne bih možda rekao da je jedan, ali dva-tri sigurno jesu.
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:02.