Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.07.2017., 16:08   #1
Kako proširiti opće znanje o politici/gospodarstvu?

Pozdrav, htio bih prosiriti svoje znanje o tome kako RH funkcionira, tko je glavni, tko moze mijenjati stvari, kako funkcionira sabor, vlada, predsjednica itd. Zanima me i ona ekonomska strana (bdp, dugovi drzave...).

Cesto se nadjem u situaciji da ljudi pricaju o agrokoru, konzumu, koncesijama, a ja ne znam puno o tome.

Postoje li neke knjige ili nesto gdje mogu vise saznati o tome? I jos me zanima na koji nacin se informirate, znam postoje svakakvi portali, ali to mi se cini dosta nestrucno i nepovjerljivo.

P.S. nemojte da ovo ode u raspravu tipa, nema nasoj drzavi pomoci, idi u njemacku i takve stvari.

Hvala.
Defa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 16:11   #2
Quote:
Defa kaže: Pogledaj post
Pozdrav, htio bih prosiriti svoje znanje o tome kako RH funkcionira, tko je glavni, tko moze mijenjati stvari, kako funkcionira sabor, vlada, predsjednica itd. Zanima me i ona ekonomska strana (bdp, dugovi drzave...).

Cesto se nadjem u situaciji da ljudi pricaju o agrokoru, konzumu, koncesijama, a ja ne znam puno o tome.

Postoje li neke knjige ili nesto gdje mogu vise saznati o tome? I jos me zanima na koji nacin se informirate, znam postoje svakakvi portali, ali to mi se cini dosta nestrucno i nepovjerljivo.

P.S. nemojte da ovo ode u raspravu tipa, nema nasoj drzavi pomoci, idi u njemacku i takve stvari.

Hvala.
Sretno s ovim. Evo ja preporučujem:
http://www.superknjizara.hr/?page=kn...d_knjiga=88278
Ekonomija u jednoj lekciji

Nakon što ovo pročitaš, stvari u RH će biti puno, puno jasnije.
satnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 16:25   #3
Pracenjem foruma.hr..
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 16:43   #4
Quote:
Defa kaže: Pogledaj post
Pozdrav, htio bih prosiriti svoje znanje o tome kako RH funkcionira, tko je glavni, tko moze mijenjati stvari, kako funkcionira sabor, vlada, predsjednica itd.
Ustav Republike Hrvatske. Posebno od 71. članka gdje se opisuje ustrojstvo državne vlasti.
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 18:33   #5
http://www.alfa.hr/artikl/info/53b2be24077574282c0014d9

udžbenik "Politika i gospodarstvo", za 4. razred gimnazije

žalac_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2017., 20:57   #6
Quote:
žalac_1 kaže: Pogledaj post
http://www.alfa.hr/artikl/info/53b2be24077574282c0014d9

udžbenik "Politika i gospodarstvo", za 4. razred gimnazije

upravo ja to htio napisati!!
Old 18.07.2017., 21:12   #7
Ipak odi u Njemacku.

Sent from my SM-G360F using Tapatalk
Old 18.07.2017., 23:40   #8
O vlasti:
O poreznom sustavu:
Knjige o ekonomiji, javnim financijama i monetarnoj politici (linkovi su na katalog Knjižnica Zagreb, ali mogu poslužiti i ako si u nekom drugom gradu):
Online publikacije Instituta za javne financije:
Portali:
P.S. I ne brini, većinom ni ljudi koji pričaju o situaciji s Agrokorom i novom zakonu o koncesijama ne znaju puno više od tebe.
TulipCake is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2017., 00:04   #9
http://www.efzg.unizg.hr/default.aspx?id=28462
f.gibbs is offline  
Odgovori s citatom
Old Danas, 11:01   #10
Moramo shvatiti što radimo krivo. Evo glavnog razloga naše ekonomske propasti:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/zvon...-kune/1534953/
To bismo lakše spoznali kad bismo malo bolje pratili što su radili naši uspješni susjedi.
Evo, Mađari su se relativno nedavno vadili iz grdne gabule:
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Ne bi bili. Mađarska je orijentirana na izvoz, prejak forint bi bila katastrofa za gospodarstvo. Tečaj forinte ovisi isključivo o tržištu, mađarska nacionalna banka nikad ne intervenira u financijske tijekove (još niti za vrijeme svjetske krize u 2008.). Dapače, cilj je uvijek slabiti domaću valutu. Da, to je totalno druga filozofija od hrvatske prakse.

Slaba forinta ne izaziva probleme kod stanovništva, jer je Mađarska provela konverziju svih kredita u forinte, većina javnog duga je također u forintima (državne obveznice u forintima, unutrašnji dug itd.). Zbog slabe forinte stanovnici kupuju domaće proizvode, raste izvoz a smanjuje se ili stagnira uvoz (trenutno pokrivenost uvoza izvozom 112 %, što je nevjerojatno dobar podatak). Zbog nedostatka intervencije u nacionalnoj banci devizne rezerve su uvijek na visokom nivou (25-35 milijardi eura), ne treba trošiti novac poreznih obveznika na jačanje forinte. Umjesto jačanja forinte, mađarska nacionalna banka izdaje jeftine kredite (s kamatom od 1 %) za mađarske male i srednje poduzetnike.
Rezultat je vidljiv: praktički nema nezaposlenosti
(samo oko 3,8 %, većinom Cigani), javni dug se smanjuje (2010.: 82-85 %, 2017.: 74 %, 2020.: vjerojatno oko 69 %), gospodarstvo raste (trenutno 4,1 %), rast BDP-a temelji se na zdravim ekonomskim osnovama, dakle na proizvodnji, a ne na kreditima i samo djelimično na domaćoj potrošnji, Mađarska postavi rekord u izvozu u svakoj godini (2016.: 93,5 milijardi eura, 2017.: vjerojatno iznad 100 milijardi eura, godišnji rast izvoza je bio 18,4 % početkom 2017.).
Hlebyn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:50.