Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.12.2005., 16:55   #41
baš sam danas slušo na predavanju teoriju od jednog profesora koji tvrdi sa raketa troši 110 tona "goriva" po sekundi pa mi je to bio vrlo sumljiv broj, stoga sam potražio ovdje i evo ga,.......,hop nakon 40 postova odgovora ni iz korova!!

po toj njegovoj teoriji do orbite je potrebno mnogo puno previše tona "goriva" - jel moguće da je to to!!

on je naime htjeo ukazat na probleme kod proračuna sile koja tjera promjenjivu masu istom brzinom pa je uzeo space shutle kao primjer - sve u svemu vrlo kompleksno!!!!
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2005., 20:33   #42
Quote:
Attack kaže:
baš sam danas slušo na predavanju teoriju od jednog profesora koji tvrdi sa raketa troši 110 tona "goriva" po sekundi pa mi je to bio vrlo sumljiv broj, stoga sam potražio ovdje i evo ga,.......,hop nakon 40 postova odgovora ni iz korova!!

po toj njegovoj teoriji do orbite je potrebno mnogo puno previše tona "goriva" - jel moguće da je to to!!

on je naime htjeo ukazat na probleme kod proračuna sile koja tjera promjenjivu masu istom brzinom pa je uzeo space shutle kao primjer - sve u svemu vrlo kompleksno!!!!
Ako je rekao onako kako si ti ovdje prenio - tada taj profesor govori gluposti!

Istina, potrebno je jako puno gorivo da se potjera relativno malena masa do npr geostacionarne orbite oko zemlje ili van zatvorene orbite oko zemlje (2. kozmicka brzina). Ali, nije bas potrebno onoliko goriva koliko to tvrdi taj profesor (110 tona/sekunda!!!!). Po toj njegovoj teoriji, raketa bi trebala imati za 30-ak sekundi leta 30 000 tona! Jesi li siguran kako nije spominjao kilograme, jer je to tada mnogo normalnija cifra?

Sve u svemu, evo ti podataka za jednu danasnju modernu raketu kakva je Delta IV u 'teskoj' verziji:

http://www.answers.com/main/ntquery;...%20IV%20rocket

ukupna tezina rakete zajedno s gorivom: 773 000 kg
tezina tereta u geostacionarnoj orbiti: 13 130 kg
tezina tereta s 2. kozmickom brzinom: 9 306 kg

Saturn V je vjerojatno bila najbolje i najveca raketa koju je covjek ikada sagradio. S njome je covjek odletio na mjesec. Evo njezinih performansi:

http://www.answers.com/main/ntquery;...ext=Saturn%20V

Ukupna tezina s gorivom: 2 800 000 kg
Tezina tereta u niskoj orbiti: 118 000 kg
Tezina tereta za put do mjeseca: 47 000 kg
Duljina trajanja 1. stupnja: 150 s
Potisak 1. stupnja: 33 MN
Duljina trajanja 2. stupnja: 360 s
Potisak 2. stupnja: 5 MN
Duljina trajanja 3. stupnja: 500 s
Potisak 3. stupnja: 1 MN

Iz ovih podataka mozes procjeniti brzinu izgaranja goriva, koje je najvece u 1. stupnju rakete. Potisak 2. stupnja je 5 puta manji i 2 puta duzi, pa je kolicina goriva u 2. stupnju oko 3 puta manja. Kolicinu goriva u 3. stupnju mozemo zanemariti. Uzmemo li da je na raketi oko 2 500 000 kg goriva, na 1. stupanj otpada oko 2 000 000 kg.

To znaci da je brzina izgaranja goriva oko 13 tona u sekundi, do maksimalno 20 tona u sekundi.

A evo i tezine za Space Shuttle:

Ukupna tezina s gorivom: 2 000 000 kg
Tezina SRB-a s gorivom (solid rocket booster): 1 200 000 kg
Ukupan potisak (SRB + glavni motor): 34.8 MN
Cvrsto gorivo za SRB motore: 1 000 000 kg
Trajanja rada SRB motora: 75 s
Brzina izgaranja tekuceg goriva u glavnom motoru: 1 500 kg/s

Pri lansiranju u prvih 75 sekundi izgarati ce maksimalno 15 tona u sekundi prema gornjim podacima.

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 14:01   #43
e to već ima logike - odmah mi je bilo sumljivo čim je reko ali pošto sam predpostavio da malo "dramatizira" pronjuško sam okolo!!!
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 14:13   #44
Možda je mislio na saturn V i dodao broji 1 nulu
Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 14:17   #45
a ima tih nula kolko oš - jedna više il manje,......., kog briga
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 14:19   #46
mogo je reć i 15 000 000 000 000 000 000 000 pikograma
Firkragg is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2005., 14:25   #47
ok ok - neulazim u filozofiranje
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2007., 13:20   #48
Kojom brzinom bi trebali baciti predmet sa mjeseca da se on oslobodi mjesečeve gravitacije?
Old 05.05.2007., 15:01   #49
Quote:
Kojom brzinom bi trebali baciti predmet sa mjeseca da se on oslobodi mjesečeve gravitacije?
"oslobodi gravitacije"... hmmm Morat ces malo specificirati, zelis li orbitu oko mjeseca(delta v od 2,4 km/s) ili dovoljan delta v za napustanje orbite, u kojem slucaju imas 2 slucaja... ako ti je delta v nedovoljno velik, vjerovatno ces zavrsiti u jako ekscentricnoj putanji oko zemlje i mjeseca(takovom su se putanjom sluzili kao fail-safe opcijom povratka na zemlju za vrijeme apollo programa u slucaju da otkazu motori, barem na apollu 8), a ako ima dovoljno delta v mozes se odlijepiti i od Zemlje i od Mjeseca... e za to ti cini mi se treba 42,1 km/s, barem sa zemlje, u odnosu na sunce
Old 05.05.2007., 22:59   #50
Zanima me slučaj u kojem bi "ispalila" predmet ravno prema zemlji.
Old 05.05.2007., 23:17   #51
Quote:
matilda- kaže: Pogledaj post
Zanima me slučaj u kojem bi "ispalila" predmet ravno prema zemlji.
a gdje se nalazi Zemlja na Mjesečevom nebu u tvom pokusu?
Old 07.05.2007., 10:55   #52
Quote:
bariole kaže:
Ak misliš zašto ne lete ljudi na te planete, to je problem tehnologije
Problem je, smatram, vise konceptualan nego cisto tehnicki.

Nama (ljudskoj rasi) nedostaje adekvatna propulzija za tako velika rastojanja. Propulzija koja ce biti u stanju pogoniti brod daleeeko vecom brzinom nego sto danas umemo, jer nemamo resenje za zastitu od dugotrajnog zracenja u medjuplanetarnom prostoru (van zastite zemljinog magnetnog polja). Putovanje mora biti znatno, znatno krace. Sa postojecom tehnologijom ljudsko putovanje na mars ce trajati skoro godinu dana u jednom pravcu, sto je daleko previse.

A u razvoju takve propulzije nedostaju nam, well, adekvatna znanja. Mislim da ce mo morati sacekati neki veliki proboj u nauci/fizici, pa onda da te nove koncepte primenimo na tehnologiji, pa tek onda cemo eventualno na Mars (ako se u medjuvremenu ne pobijemo).

A sve to mi ne izgleda tako skoro ostvarljivo. Sklapanje ogromnog olovnog sarkofaga u orbiti mi ne izgleda kao opcija.
Tipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 11:57   #53
Quote:
bariole kaže: Pogledaj post
Pa kak' se ne leti na druge planete?

Pa samo izbroji koliko je bilo misija na Mars u posljednjih pet godina..

Ak misliš zašto ne lete ljudi na te planete, to je problem tehnologije. Nismo toliko razvijeni da nam je to u ekonomskoj moći. Tehnološki bi se još možda dalo izvesti ako bi strašno zapeli. Ali fakat strašno..
nein, tehnološki se može poslati ljude na mars, ali je to pretjerano skupo...izjava nasa-e...
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:06   #54
Quote:
fiki21 kaže: Pogledaj post
nein, tehnološki se može poslati ljude na mars, ali je to pretjerano skupo...izjava nasa-e...
Ne, krucijalni problem nije cijena. Tehnoloski se mogu poslati ljudi na mars, ali ne i zivi/zdravi ljudi. Putovanje do Marsa danas teoretski mogucom tehnologijom naprosto previse dugacko traje, a zracenje od Sunca je naprosto prejako.

Prije nego sto prvi covek bude krocio na Mars, moramo izmisliti nesto sasvim, sasvim drugo... a onda to sasvim drugo aplicirati u tehnologiju. Daleko smo od prvoga, a jos dalje od drugoga.

Za putovanje na Mars (i da pritom putnici budu zivi/zdravi) nam treba nova, well, fizika...

Zadnje uređivanje Tipi : 07.05.2007. at 14:27.
Tipi is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 13:31   #55
ne, ova fizika nam je dovoljna..
fiki21 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 14:00   #56
Quote:
heheh kaže: Pogledaj post
Zašto se prestalo sa svemirskim letovima? Kako to da nakon što su ljudi (navodno) bili na mjesecu, da se više to ne radi, ili ne idu negdi drugo?
Prestalo se zbog politicke situacije i novaca.Svi ti letovi su bili motivirani hladnoratovskom podjelom gdje je vladala velika utrka izmedu SAD i SSSR.
Danas sam pročitao jedan citat.Tada je samo trebalo doci s idejom sto netko jos nije ucinio i u to bi se ulagao novac.Medjutim krajem hladnog rata prestaje i utrka u svemirskim programima.
Sa svemirskim letovima se nije prestalo,oni se jos i dan danas obavljaju.Na mjesec se vise financijski ne isplati ići jer ono sto smo trebali smo nasli,a ostale destinacije su malo predaleko.Bi li se isplatilo putovati na mars 6 mjeseci da bi na njemu bili par sati?
Writing is perhaps the greatest of human inventions, binding together people, citizens of distant epochs, who never knew one another. Books break the shackles of time ― My name is Bond. Covalent Bond..
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.05.2007., 14:07   #57
Quote:
bariole kaže: Pogledaj post
[IMG]. Donji dio, ovaj od zlata sa nogama i glavnim motoom, ostao je na Mjesecu.
To je stvarno od zlata
Writing is perhaps the greatest of human inventions, binding together people, citizens of distant epochs, who never knew one another. Books break the shackles of time ― My name is Bond. Covalent Bond..
M3NT4L is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 10:05   #58
Svemir- to je uzrok i posljedica- da ljudi odu u Svemir nastao bi Svenemir.

A to sve ima i na zemlji.
T'pol Tucker is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.05.2007., 10:31   #59
Quote:
Ne, krucijalni problem nije cijena. Tehnoloski se mogu poslati ljudi na mars, ali ne i zivi/zdravi ljudi. Putovanje do Marsa danas teoretski mogucom tehnologijom naprosto previse dugacko traje, a zracenje od Sunca je naprosto prejako.

Prije nego sto prvi covek bude krocio na Mars, moramo izmisliti nesto sasvim, sasvim drugo... a onda to sasvim drugo aplicirati u tehnologiju. Daleko smo od prvoga, a jos dalje od drugoga.

Za putovanje na Mars (i da pritom putnici budu zivi/zdravi) nam treba nova, well, fizika...
Nonsense . Jos u 60ima je jos postojala tehnologija za let ne samo na Mjesec i Mars, vec i na Jupiterove i Saturnove mjesece. U 60ima su tajno u Los Alamosu razvijane rakete sa termo-nuklearnim pogonom(NERVA), koje su bile vise nego dostatne za let na Mars, cak i na Jupiter i Saturn. Britanska svemirska agencija, a kasnije i drugi, su u 60ima radili planove za brodove ciji bi se pogon sastojao od eksplozija nuklearnih bombi i koju su bili sposobni i za interstelarna putovanja u prihvatljivom roku(oko 50 godina do najblizih zvijezda). No, na veliku zalost svih ljudi "koje vodi razum, a ne srce"(citat iz originalne Top Liste Nadrealista, obavezno pogledati intulektualne razgovore doktora Neleta Karajlica i vodeceg domaceg strucnjaka za ekonomiju sa ekonomskog fakulteta u Skepčetu, doktora Zgemba Hambdislića ) u 60ima je i potpisan tzv. Nuclear Ban Treaty, koji je zabranio bilo kakve pokuse nuklearne prirode i u svemiru, i to je sve otislo u vjetar.
Tako da ta tvrdnja da tehnologija ne postoji bas i ne stoji. Na kraju krajeva, cak i sa kemijskim raketama kakve se danas uglavnom koriste na Mars je moguce doci relativno brzo. Ne moras sve slati u jednom brodu, oprema i konstrukcija se salje u vecem brodu koji moze dulje putovati, a kasnije posadu se posalje u manjem brodu koji ima puno veci delta v.
Ako u jednadzbu ukljucis i nuklearni pogon, na Mars bi se moglo zaista komotno putovati, a moglo bi se poslati i jako puno materijala, iako ti kasnije ni to cak ne bi trebalo, jer sve sto ti treba, na Marsu mozes proizvoditi "in situ".

A sad zamisli da se nadje exosolarnih planeta sa zivotom, a tek inteligentnim zivotom... To bi otrpilike ubrzalo svemirsku industiju koliko je i PC ucinio za informaticku industriju... Jos samo malo
Old 08.05.2007., 11:03   #60
http://exploration.jsc.nasa.gov/marsref/toc.pdf

http://exploration.jsc.nasa.gov/marsref/Mars1txt.pdf
http://exploration.jsc.nasa.gov/marsref/Mars2txt.pdf
http://exploration.jsc.nasa.gov/marsref/Mars3txt.pdf

pa koga zanima....
Rain is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:03.