Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2017., 10:36   #1
Mjesni odbori

Mislim da članak pokazuje sav jad demokracije u 'rvata:
http://www.portalnovosti.com/mrdusa-u-donjem-gradu

Imao sam slično iskustvo samo sa vijećem stanara jedne veće zgrade u Zg i zaključak je uvijek isti: puno baba i besposličara koji su eto nekim sticajem okolnosti došli u poziciju nekakve vlasti i onda opstruiraju rad jednog-dva entuzijasta koji se trude i žele nešto promijeniti na bolje (ako ništa, bar uvesti reda u postojeće stanje)

Nažalost, ljudska glupost je beskonačna a u demokraciji na lokalnoj razini se svodi na bitku s budalama. Čak i da se na državnoj razini donesu dobri zakoni i pravila, na lokalnoj bi to budaletine upropastile svojom lijenošću i nesposobnošću...
dostaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 11:05   #2
Ah. Tko je kriv ljudima sto se ne aktiviraju vise
U zgradi sam sa. 126 stanova. Imamo kucni savjet, svaki učaz ima svog predstavnika koji su kao delegati, a onda i zgrada ima predsjednika kucnog savjeta. Sastanci se cesto odrzavaju, svi stanari sue redovito pozivaju na sastanke, preko oglasnih ploca koje stoje u ulazima pored lifta i samo ih slijepac ne vidi, koliko su uocljive. Uvijek se iznosi i dnevni red.
Sastav zgrade: ima svega, od mladih, mladih obitelji do umirovljenika, nitko ne prednjaci. Sto se dogadja: n sastanke (sastanci su obicno u 19h) dolaze pretezno umirovljenici, a mladji izostaju. Kad se donese odluka, onda se ovi mladji bune, a ja ih pitam: "sto ne dolazite na sastanke, tamo svatko prica/ima pravo govora itd"
A oni: ah, sastanci su glupost (a da nikad nisu ni bili)
Srecom, manje vise zgrada dobro radi, imali smo do prije 15 godina fantasticnog predsjednika kucnog savjeta, puno ke napravio za zgradu, a da sebi ni lipe nije stavio u dzep(umro je).
Mjesni odbor u mojoj cetvrti dobro radi, ima uredjene prostorije, dogadjaje (sve suprotno od clanka u novostima) itd. Sve to ovisi o kriticnoj masi, ako se nadje dovoljan broj ok vijecnika koji medjusobno suradjuju itd.

Ljudi bi htjeli sva prava, a zauzvrat nikakvu odgovornost i nikakve obveze. Nista bez aktivnog sudjelovanja se ne postize!

Pocinje se od kucnog savjeta, mjesnog odbora, a onda navise. Ljude treba osvijestiti da i mjesni odbori imaju ulogu u drustvu. Na zalost, mediji kreiraju sliku da je samo vrhovna vlast bitna, pa ljudi misle da rad u mjesnom odboru nema smisla.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 11:25   #3
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Pocinje se od kucnog savjeta, mjesnog odbora, a onda navise.
pa upravo to - kako stvar može funkcionirati na vrhu kad oni na dnu nisu sposobni imati ikakvog reda.

a glede edukacije, to iskreno sumnjam da se može išta napraviti sa starijim ljudima, osobno bi zakonski zabranio sudjelovanje u ikakvoj vlasti ljudima starijim od 65 godina a na taj stav su me prisilili upravo penzioneri iz kućnog savjeta u mojoj zgradi kada su na moje inzistiranje da se ponuda za radove u zgradi traži od više izvođača reagirali 2011. "neka radove radi državna firma" misleći pritom na lopovski GSKG koji je bio upravitelj i koji je gurao nekog svog kooperanta. Reko pametnom dosta, ovi ne bi pojmili demokraciju ni da ih šamaraju njome
dostaje is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 12:48   #4
Nemoj kriviti penzionere sto su mladi pasivni.
Istina je da je penzionere teze educirati, ali bar sudjeluju, lakse ih primamiti na sastanak, a mladi nista. Vidi i odaziv na izborima. Nisam penzioner, niti mlada, neka sredina. Ima i sjajnih aktivnih penzionera (moju zgradu je najbolje vodio pokojni penzioner) i sjajnih mlafih, nego vlada opci defetizam i pasivnost. Mantra je "ne isplati se". A nista se ne gubi sudjelovanjem na sastancima i raspravama.
Ljudi bi prava bez obveze, a ne ide to tako.
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 14:36   #5
Vlada u teoriji može donijeti tri odluke kojima bi meni poboljšali život. I to sve dugoročne.
Lokalna zajednica, pa i stanari u mojoj zgradi imaju sto puta jači utjecaj na svakodnevicu.

Ali ljude boli briga. Nemaju naviku sudjelovanja i jbga. Manjina donosi odluke za većinu.
Padamo kao narod na toj osnovnoj razini komunikacije, rasprave i razmjene mišljenja. Što se vidi i na forumu.
Zek0slav is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2017., 14:32   #6
od početka 1989. bio sam aktivan u borbi za slobodne izbore, koji su i održani u travnji i svibnju 1990.. Nažalost, demokratski napredak je donio i demokratsko nazadovanje u odnosu na one elemente demokracije koji su prije toga postojali, i to je ostalo do danas. I kako kaže nasmijanonebo, narod je to krotko prihvatio.

Izbori 1990. bili su za sve nivoe vlasti. U Gradskoj skupštini Zagreba HDZ je osvojio gotovo sva mjesta. Među inim, bez puno priče su ukinuli odbore u mjesnim zajednicama. Kasnije su ih ipak morali obnoviti. Međutim, ljudi ih ne doživljavaju kao iole važne, što pokazuje izlaznost na ibore, ako oni nisu istovremeno s onima za vijeća gradske četvrti, općine i/ili grada: desetak posto, što praktički znači da na te izbore izlaze aktivni članovi političkih stranaka i članovi njihovih obitleji.

U Zagrebu izabrani vjećnici mjesnih odbora dobivaju 300 kuna mjesečno, a gradskih četvrti 1500 kn. Mnogima je to motiv. Stranke tako donesu neku siću najnižim slojevima svojeg članstva, kroz razne posliće tipa "radovi u zgradi" kako piše dostaje još malo zarade srednjim slojevima.

Većina prihvaća takav sustav. Ljudima može biti krivo ako su va njega ili na margini, ali nadaju se poboljšati svoj osobni položaj u toj KPKM (kronističko-patronsko-klijentelističkoj mreži), a ne promjeni strukture odnosa.

na tom nivou, imamo manje demokracije nego u sustavu samoupravnog socijalizma.

Zadnje uređivanje Zoran Oštrić : 21.08.2017. at 14:49.
Zoran Oštrić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.