Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2017., 15:36   #21
Quote:
Gigi G. kaže: Pogledaj post
ako drzava nije demokratkog politickog ustroja onda je totalitarna.

treceg nema...
Ima.

Imamo zečinuuu!!!
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 15:42   #22
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Bingo..Jugoslavija se potpuno uklapa u ovu definiciju.
Meni nije dovoljno da proglasiš kako si u pravu sa svojom izjavom, moraš se malo bolje potruditi.
Old 23.08.2017., 15:47   #23
Quote:
Srebrni-medvjed kaže: Pogledaj post
Meni nije dovoljno da proglasiš kako si u pravu sa svojom izjavom, moraš se malo bolje potruditi.
Meni se cini da je breme dokaza je na tebi.
Drzava u kojoj vlada nekakav generalisimus i u kojoj ne postoje gotovo pa nikakva sloboda govora .....ja ne vidim kakva drugacija moze biti do totalitarna.

Jeli tebi jasno da bi u toj tvojoj SFRJ u njeno "zlatno doba" .......vjerovatno pola ovog foruma zavrsilo na golom otoku?
Nakon toga bi 40 godina svi papagajski ponavljali one redikulske parole sto su Jugoslaveni ponavljali , drzali pognuto glavu a danas pricaju da su mogli pricati sto su god htjeli i da to uopce nije bio totalitarizam.

Da...juga nije bila totalitarna ako si htio kupiti plocice za wc..kao sto po tom pitanju nikada nijedna druga drzava nije bila...imao si pravo birati izmedju barem dvije. Ako si htio kupiti kruh ni tu nije bilo totalitarizma...imao si crni i bijeli...a mozda i jos pokoji.

Ali kada je bila u pitanju politika ...imao si da sutis i gledas u pod.
Old 23.08.2017., 16:00   #24
Recimo RUM sigurno je bila gora od YUG

Nas je spasilo kad je Tito reko Staljinu "odjebi"
Old 23.08.2017., 16:02   #25
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
Recimo RUM sigurno je bila gora od YUG
Prijatelj mi je nedavno bio na turneji po Rumunjskoj.

I..ocekivano...tamo se danas pola ljudi zaklinje u Causeskua..da je to bila velika pogreska sto su ga streljali i da im nikada nije bilo bolje nego za njega.
Oni misle da je u njegovo doba tamo bio raj!!
Old 23.08.2017., 16:03   #26
Quote:
rustaveli kaže: Pogledaj post
U razdoblju 45-48. svakako. Kasnije - ne bih rekao. Mislim da se ni Sovjetski Savez nakon Staljin ne može označiti kao totalitaran u pravom smislu te riječi, što dakako ne znači da sustav nije bio nedemokratski.
U tom periodu je i SAD bila totalitarna država, ranije, a i kasnije. Sjetimo se u to vrijeme progona komunista i "komunista" i to bez da spominjemo ostale divote poput rasne segregacije do nekih oblika legalnog ropstva. Tih godina dakle 45-48 u mnogim južnim državama, mogao si osobu crne rase ubiti bez sankcija. Izmisliti banalan razlog i linčovati ga/ih bez sankcija.

http://4.bp.blogspot.com/-zsK9qQYIe5...iana,+1930.jpg

Samo za informaciju. Do ne tako davne 1998. godine u Sjevernoj Karolini bilo je ilegalno oženiti bijelcu osobu druge rase u rasponu do minimalno 1/8 na više crnačke krvi. U Alabami je to bilo do 2000. godine.

Toliko o totalitarnim državama.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 16:05   #27
Quote:
Meni se cini da je breme dokaza je na tebi.
Drzava u kojoj vlada nekakav generalisimus i u kojoj ne postoje gotovo pa nikakva sloboda govora .....ja ne vidim kakva drugacija moze biti do totalitarna.

Jeli tebi jasno da bi u toj tvojoj SFRJ u njeno "zlatno doba" .......vjerovatno pola ovog foruma zavrsilo na golom otoku?
Nakon toga bi 40 godina svi papagajski ponavljali one redikulske parole sto su Jugoslaveni ponavljali , drzali pognuto glavu a danas pricaju da su mogli pricati sto su god htjeli i da to uopce nije bio totalitarizam.

Da...juga nije bila totalitarna ako si htio kupiti plocice za wc..kao sto po tom pitanju nikada nijedna druga drzava nije bila...imao si pravo birati izmedju barem dvije. Ako si htio kupiti kruh ni tu nije bilo totalitarizma...imao si crni i bijeli...a mozda i jos pokoji.

Ali kada je bila u pitanju politika ...imao si da sutis i gledas u pod.
Nisam ja ovdje postavio temu da ti meni objašnjavaš hipotetske situacije, mijenjaš prošlost i što bi bilo kad bi bilo, nego da objasniš po čemu je jugoslavije bila totalitarna.

Dao si definiciju, jel partija baš nigdje nije imala granicu?
Old 23.08.2017., 16:06   #28
Quote:
Nas je spasilo kad je Tito reko Staljinu "odjebi"
to je samo bio dio yugo-propagande jer kako nas povijest uchi i kako je poznato - Staljin je njega odjebao, ne obrnuto da je bilo. (i da, pisalo se dosta o tome u detalje na drugoj temi o svemu tome, tj na par tema)

tako da ne izmisljajte tu.
Gigi G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 16:07   #29
Quote:
to (vam) je samo bio dio yugo-propagande jer kako nas povijest uchi i kako je poznato - Staljin je njega odjebao, ne obrnuto da je bilo

.
kako ga je odjebal?
Old 23.08.2017., 16:10   #30
Kad već nabrajate totalitarne režime vidim da ste ispustili Argentinu, Čile, Španjolsku, Kubu, Sjevernu Koreju..................Juga jest bila u svojim pošetcima totalitarna ali za neke države juga je bila sinonim poštovanja ljudskih prava i tako još nekih sitnica koje život znače. Nisu ni USA bile imune od nekih totalitarnih razmišljanja i djelovanja.
Old 23.08.2017., 16:12   #31
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
kako ga je odjebal?

pa pogledaj mozda na drugim temama o tome, tko ce to opet zbrajat...

.
Gigi G. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 16:12   #32
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Kad već nabrajate totalitarne režime vidim da ste ispustili Argentinu, Čile, Španjolsku, Kubu, Sjevernu Koreju..................Juga jest bila u svojim pošetcima totalitarna ali za neke države juga je bila sinonim poštovanja ljudskih prava i tako još nekih sitnica koje život znače. Nisu ni USA bile imune od nekih totalitarnih razmišljanja i djelovanja.
Italija 1921 - 1943

pa fašistički Japan

a tek Kina pod Mao Ce Tungom
Old 23.08.2017., 16:13   #33
Quote:
... mijenjaš prošlost ....
Mislim da si ti taj koji bi nekako htio revidirati proslost i jednu totalitaristicku tvorevinu prikazati kako-tako demokratskom.

Quote:
Dao si definiciju, jel partija baš nigdje nije imala granicu?
To je kao da pitas dali partija u Sjevernoj Koreji nema granica. Mislim, granice su im tamo gdje su ih sami postavili. Tko kontrolira sve segmente vlasti u nekoj drzavi kontrolira i sve ostalo.

Ja sam siguran da neki obicni radnik u tvornici majoneze u Pyongyangu uopce ne razmislja o tome...vec gleda koji je na listi dodjele stanova. Bas kao sto su Jugoslaveni gledali u ono vrijeme. Za trideset godina kada se sve raspadne ce pricati kako je za Kim Jong Una bilo najbolje. Jos ako im ovaj dozvoli da emigriraju kao sto je Tito nakon nekog vremena dozvolio Jugosima. da putuju....ufff...

Pazi ovo boldano....danasnjoj mladezi je vjerovatno nepojmljivo da je nekada postojalo drustvo u kojem nisi smio izaci iz drzave ...i da je veliki vodja trebao biti milostiv da se takva praksa prekine.
Ovi danas to uzimaju zdravo za gotovo.

Zadnje uređivanje u prolazu : 23.08.2017. at 16:29.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 16:32   #34
Quote:
to je samo bio dio yugo-propagande jer kako nas povijest uchi i kako je poznato - Staljin je njega odjebao, ne obrnuto da je bilo. (i da, pisalo se dosta o tome u detalje na drugoj temi o svemu tome, tj na par tema)

tako da ne izmisljajte tu.
To je točno, ali je uobičajena politička dinamika u našoj povijesti takva da viša instanca otfikari nižu, a ne obratno. Na isti je način zapravo i Tito bio taj koji je rekao ne Savki, Tripalu i Franji, a ne oni njemu.

Značaj razlaza sa Staljinom ne bismo smjeli uveličavati (kao što je to radila propaganda do 1990.) ali ga ni umanjivati. Dakako, Jugoslavija nije bila jedina komunistička zemlja koja je otkačila Moskvu s grbače - učinili su to i Kinezi, Albanci pa donekle čak i Rumunji. Međutim, drugdje je raskid s Kremljem redom značio još gori staljinizam, dok je jedino u Jugoslaviji njegova posljedica bila relativna - naglašavam: relativna - liberalizacija režima.

Quote:
Mislim, granice su im tamo gdje su ih sami postavili. Tko kontrolira sve segmente vlasti u nekoj drzavi kontrolira i sve ostalo.
Mislim da je zbog sumanutih Kardeljevih samoupravnih eksperimenata na tragu Proudhona et al. država u eseferjotu bila mnogo slabija nego se obično misli. Kad se osvrnem na 70-e i 80-e poslije sourizacije i ourizacije svega i svačega, prije vidim onu sto baba kilavo dite nego neke državne ili partijske svemoći.

Imamo zečinuuu!!!
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 16:34   #35
Quote:
Mislim da si ti taj koji bi nekako htio revidirati proslost i jednu totalitaristicku tvorevinu prikazati kako-tako demokratskom.

To je kao da pitas dali partija u Sjevernoj Koreji nema granica. Mislim, granice su im tamo gdje su ih sami postavili. Tko kontrolira sve segmente vlasti u nekoj drzavi kontrolira i sve ostalo. Nismo mi u Jugi mogli ici u crkvu u inat partiji vec zato sto nam je partija to dozvolila.

Ja sam siguran da neki obicni radnik u tvornici majoneze u Pyongyangu uopce ne razmislja o tome...vec gleda koji je na listi dodjele stanova. Bas kao sto su Jugoslaveni gledali u ono vrijeme. Za trideset godina kada se sve raspadne ce pricati kako je za Kim Jong Una bilo najbolje. Jos ako im ovaj dozvoli da emigriraju kao sto je Tito nakon nekog vremena dozvolio Jugosima. da putuju....ufff...

Pazi ovo boldano....danasnjoj mladezi je vjerovatno nepojmljivo da je nekada postojalo drustvo u kojem nisi smio izaci iz drzave ...i da je veliki vodja trebao biti milostiv da se takva praksa prekine.
Ovi danas to uzimaju zdravo za gotovo.
Pazi ovo neboldano:

Današnjoj mladeži je vjerojatno nepojmljivo da je nekada postojalo društvo u kojem ti država/firma kupi stan i da na doživotno korištenje, tebi i tvojim potomcima.

Eto vidiš koja sam ja pičkica.
Rađe bi radio u tvornici majoneze i gledao koji sam na listi za dodjelu stana nego li radio u Konzuma i uživao povlasticu kupovine hranu pred istekom roka trajanja.

Usput, da je Tito dozvolio svima da emigriraju, ko bi izgradio državu? Pričekaj još koju godinu pa ćeš vidjeti smislenost takve odluke, posebice u trenutku kad ti poštar donese mirovinu.
Old 23.08.2017., 16:35   #36
Quote:
To je točno, ali je uobičajena politička dinamika u našoj povijesti takva da viša instanca otfikari nižu, a ne obratno. Na isti je način zapravo i Tito bio taj koji je rekao ne Savki, Tripalu i Franji, a ne oni njemu.

Značaj razlaza sa Staljinom ne bismo smjeli uveličavati (kao što je to radila propaganda do 1990.) ali ga ni umanjivati. Dakako, Jugoslavija nije bila jedina komunistička zemlja koja je otkačila Moskvu s grbače - učinili su to i Kinezi, Albanci pa donekle čak i Rumunji. Međutim, drugdje je raskid s Kremljem redom značio još gori staljinizam, dok je jedino u Jugoslaviji njegova posljedica bila relativna - naglašavam: relativna - liberalizacija režima.
Razlog tomu je sto je Jugoslavija da bi pobjegla iz Staljinova narucja morala okrenuti zapadu ...a onda kada gledas prema boljem nesto i naucis.
Old 23.08.2017., 16:36   #37
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Pazi ovo neboldano:

Današnjoj mladeži je vjerojatno nepojmljivo da je nekada postojalo društvo u kojem ti država/firma kupi stan i da na doživotno korištenje, tebi i tvojim potomcima..
Ili da ti ga oduzme...ovisi kako kome.
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Eto vidiš koja sam ja pičkica.
Rađe bi radio u tvornici majoneze i gledao koji sam na listi za dodjelu stana nego li radio u Konzuma i uživao povlasticu kupovine hranu pred istekom roka trajanja.
Problem je u tome sto on radi za 20 dolara...bas kao sto su i Jugoslaveni onomad radili za 20 maraka.

Nebi bilo veceg komuniste od mene da to nije tako.
Old 23.08.2017., 16:38   #38
Quote:
Razlog tomu je sto je Jugoslavija da bi pobjegla iz Staljinova narucja morala okrenuti zapadu ...a onda kada gledas prema boljem nesto i naucis.
Čitaj pažljivije.

I drugi su pobjegli iz sovjetskog naručaja pa se nisu na taj način okrenuli zapadu.

Imamo zečinuuu!!!
rustaveli is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2017., 16:40   #39
Quote:
Čitaj pažljivije.

I drugi su pobjegli iz sovjetskog naručaja pa se nisu na taj način okrenuli zapadu.
Nisu trebali.
Albanija je npr. izolirana...Kina prevelika...Rumunjska....ma ona nikada doista nije raskrisnula sa Staljinom.

Juga sa druge strane...kod nje je od 48' pa nadalje postojala stalna i realna opasnost od Sovjetske invazije. Zato se Tito obratio amerima da im poklone njihove vojne viskove...i od tu krece suradnja.
Old 23.08.2017., 16:41   #40
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Od nekih totalitarnih razmišljanja i djelovanja. Hahaha. Dovoljno je bilo da te netko osumnjiči da si komunist tih godina i da završiš u prvoj policijskoj stanici gdje bi služio kao vreća za boks prilikom ispitivanja bez prava na odvjetnika. A onda dane kratio nekom otočkom zatvoru. Još ako si pritom bio i druge rase, eeee onda si dobio i poseban tretman.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:10.