Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.10.2017., 08:08   #1
Pravomoćna presuda bez obavijesti?

Molio bi pomoc oko trenutne situacije.

Ukratko:
2005.god od rodbine koja je vlasnik kuće, dobio sam izjavu o odricanju imovine u moju korist prema kojoj mene pripada 1/2 kuće.
2010.god sud mi je zbog loših svjedoka koji nisu znali objasniti tko je pravi vlasnik kuće dodijelio 1/4 kuće.

U navedenoj kući su prije zivjeli moj djed i njegova kćer (moja teta).
Prije djedove smrti, kćer je nagovorila svog starog u senilnog oca da naprave ugovor po kojem on dio kuće ostavlja svojoj kćeri, te su ugovor sastavili i ovjerili. U kući je ostala zivjeti njegova kćer.
Ovdje je bitno napomenuti da moj djed niti njegova kcer nisu vlasnici niti suvlasnici te kuće, a svi ovdje dobro znamo da pokloniti ili prodati nekrentinu moze samo osoba koja je vlasnik iste.
Vlasnici te kuce su djedova braća koja se nikad nisu upisala u ZK (tada ljudi nisu bas marili o takvim stvarima), pri cemu mi imamo dokumente o kupoprodaji kao dokaz vlasništva.

Sada se stanje zakompliciralo i pokusat cu objasniti novonastalu situaciju:

Na osnovu tog ugovora po kojem moj djed ostavlja dio kuće svojoj kćeri, sud je prije par mjeseci donio presudu, te se njegova kćer nakon što je presuda postala pravomoćna, upisala kao suvlasnik na kuću.

Ovdje je bitno napomenti da mene sud NIJE obavijestio o presudi, tako da se ja niti nisam mogao žaliti na nešto što se odvijalo meni iza leđa.
S obzirom da sam ja suvlasnik 1/4 kuće, sud me je morao obavijestiti. Buduci da nisam niti znao za tu presudu, ona je naravno nakon 15 dana postala pravomoćna.

Također, taj upis suvlasništva odrađen je na način da su ostalim suvlasnicima (neki su umrli) koji su upisani od prije, smanjen udio suvlasništva.
Dakle, sud nije brisao ostale suvlasnike koji su pravomoćnim presudama od prije upisani, već su im samo smanjili udio kako bi za sebe napravili prostora za upis suvlasništva.

Dakle, iz ovog gore vidljivo je da je sud namjerno napravio nekoliko nepravilnosti u postupku.
Uz sve to, odvjetnik koji zastupa moju tetu ima razne svoje kanale i veze na sudu, te je rijec o debeloj korupciji.

Ono što mene zanima je kako dalje?
Zašto sud prije nego što je u presudi uvažio taj ugovor između mog djeda i njegove kceri, nije provjerio u ZK da li je djed uopće bio suvlasnik kuce?
Kako srušiti tu pravomoćnu presudu koja je nastala na nacin jer ja kao suvlasnik nisam obavijesten?

Mogu li potomci djedove braće koji su pravi vlasnici kuće, nakon svega pokrenuti tuzbu s obzirom na prethodne pravomoćne presude?


Hvala!
marton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 09:19   #2
Odes u katastar i upises se kao vlasnik 1/4 kuce, prema dokumentaciji kju posedujes.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 10:42   #3
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Odes u katastar i upises se kao vlasnik 1/4 kuce, prema dokumentaciji kju posedujes.
Ne ide to tako.
Napisao sam vec gore, dokumentacija koju imam je kupopodajni ugovor od djedove brace, a njegovi nasljednici su se izjavom odrekli svoje imovine u moju korist.
Da bi se ja tu mogao upisati u ZK (ne u katastar kako kazes), potrebna je pravomocna presuda kao rezultat tuzbe u kojoj cu ja dokazati uz svjedoke da su se oni odrekli svoje imovine u moju korist.
Znam da zvuci glupo (cemu dodatno dokazivati nesto sto ti netko ostavi), ali tako sud radi i vec imam s tim iskustva.

Nego, radije se fokusirajmo na problem u novonastaloj situaciji i kako to rijesiti?

Zadnje uređivanje marton : 03.10.2017. at 11:07.
marton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 14:09   #4
Imas li ti uopste resenje o nasledjivanju, bar za tu 1/4?
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 14:51   #5
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Imas li ti uopste resenje o nasledjivanju, bar za tu 1/4?
Na taj dio 1/4 sam odlukom suda jos od 2010. god upisan u ZK, na osnovu izjave rodbine koja se svoje imovine odrekla u moju korist;
Quote:
2010.god sud mi je zbog loših svjedoka koji nisu znali objasniti tko je pravi vlasnik kuće dodijelio 1/4 kuće.
Ono sto je ovdje problem:
1) Sud prije donosenja presude nije provjerio u ZK da li je djed uopće bio suvlasnik kuce
2) Sud me nije obavijestio o presudi, pa je tako ona nakon 15 dana postala pravomoćna
marton is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 15:51   #6
Quote:
marton kaže: Pogledaj post
Ono sto je ovdje problem:
1) Sud prije donosenja presude nije provjerio u ZK da li je djed uopće bio suvlasnik kuce
2) Sud me nije obavijestio o presudi, pa je tako ona nakon 15 dana postala pravomoćna
Ovde bi trebalo podneti tuzbu za utvrdjenje da se presuda koju pominjes ne moze odnositi na celu kucu.
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2017., 16:06   #7
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Ovde bi trebalo podneti tuzbu za utvrdjenje da se presuda koju pominjes ne moze odnositi na celu kucu.
Presuda se niti ne odnosi na cijelu kucu, nego samo na dio:
Quote:
Na osnovu tog ugovora po kojem moj djed ostavlja dio kuće svojoj kćeri, sud je prije par mjeseci donio presudu, te se njegova kćer nakon što je presuda postala pravomoćna, upisala kao suvlasnik na kuću.
Nebitno je da li se upisala na dio od 10%,20% ili 50%.
Stvar je u tome sto moj djed nije bio vlasnik niti suvlasnik kuce, pa se prema tome niti njegova kcer ne bi smjela upisati na dio kuce.
Tu jednostavno nema temelja za upis suvlasnistva.
marton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 01:15   #8
Tu je neka zbrka nastala.
Koristiš izraz presuda, a pretpostavljam da je riječ o zemljišnoknjižnom rješenju upisa prava vlasništva. Jesi na to mislio u prvom postu? ("Na osnovu tog ugovora po kojem moj djed ostavlja dio kuće svojoj kćeri, sud je prije par mjeseci donio presudu, te se njegova kćer nakon što je presuda postala pravomoćna, upisala kao suvlasnik na kuću.")


Nadalje, nije točno da se takvo Rješenje šalje svima upisanima, nego samo onima čija se prava mijenjaju (brišu, prenose, opterećuju itd...). Zašto bi se slalo svima? Nikad nismo slali svima, a to je sukladno ZZK.
Jako mi je teško dalje govoriti pošto nisam razumio tko je trenutno upisan u ZK i kako.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 11:33   #9
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
Tu je neka zbrka nastala.
Koristiš izraz presuda, a pretpostavljam da je riječ o zemljišnoknjižnom rješenju upisa prava vlasništva. Jesi na to mislio u prvom postu? ("Na osnovu tog ugovora po kojem moj djed ostavlja dio kuće svojoj kćeri, sud je prije par mjeseci donio presudu, te se njegova kćer nakon što je presuda postala pravomoćna, upisala kao suvlasnik na kuću.")

Nadalje, nije točno da se takvo Rješenje šalje svima upisanima, nego samo onima čija se prava mijenjaju (brišu, prenose, opterećuju itd...). Zašto bi se slalo svima? Nikad nismo slali svima, a to je sukladno ZZK.
Jako mi je teško dalje govoriti pošto nisam razumio tko je trenutno upisan u ZK i kako.
Pokušat ću pojasniti situaciju.
Suprotna strana pokrenula je tužbu i dobila je presudu od Općinskog suda, te su na osnovu pravomoćne presude pokrenuli zahtjev za upis prava vlasništva u ZK.
Što se tiče ovoga da nisam od ZK obaviješten o ZK rješenju za upis prava vlasništva, to mi je jasno jer se naš udio nije mijenjao.

Ono sto mi nije jasno:
-Zašto sud mene nije obavijestio o rješenju presude, ako sam ja uz ostale suvlasnike naveden u tužbi kao tuženik?
-I najbitniji problem, kako sud može donijeti odluku na osnovu ugovora, po kojem moj djed dio kuće ostavlja svojoj kćeri, ako taj isti djed nije bio suvlasnik kuće?
On jednostavno nikad nije bio upisan na toj kući u ZK, katastru, niti ima valjane papire s kojima bi dokazao da taj dio te kuće njemu zakonski pripada.
Zato i kažem da ta presuda nema temelja, a na osnovu koje je naknadno izvršen upis u ZK.
marton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 15:36   #10
Ne mora parnični sud donijeti odluku isključivo na temelju stanja u ZK, jer da je to tako onda bi sve mogao riješiti ZK.
Sad napamet govorim, ali možda postoji još nekakva dokumentacija, izjave svjedoka, vještačenja i sl., a što je parnični sud cijenio.

Ako si u tužbi naveden kao tuženik, trebao si dobiti primjerak Presude. Imaš možda tu Presudu? Jesi li siguran da nisi dobio nikakvu obavijest o pošiljci? Odi na sud i pogledaj u spis (pogledaj dostavnu naredbu i povratnice), ovako ti ne mogu pomoći.
Je li bila zabilježba spora upisana u ZK?

Puno je pitanja, a ja dok ne znam sve ti ne mogu dati baš precizne odgovore.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 15:55   #11
Quote:
Ne mora parnični sud donijeti odluku isključivo na temelju stanja u ZK, jer da je to tako onda bi sve mogao riješiti ZK.
Sad napamet govorim, ali možda postoji još nekakva dokumentacija, izjave svjedoka, vještačenja i sl., a što je parnični sud cijenio.
Prema ovome znaci, ako suprotna strana potplati i dovede svjedoka na sud kako bi svjedlocio onako kako mu je receno, sud ce to uvažiti, pa makar posvjedocio da magarac leti.
Nikakve druge dokumentacije, a da je legalna druga strana ne posjeduje.

Quote:
Ako si u tužbi naveden kao tuženik, trebao si dobiti primjerak Presude. Imaš možda tu Presudu? Jesi li siguran da nisi dobio nikakvu obavijest o pošiljci? Odi na sud i pogledaj u spis (pogledaj dostavnu naredbu i povratnice), ovako ti ne mogu pomoći.
Je li bila zabilježba spora upisana u ZK?
U ovome i je problem, siguran sam 100% da nisam ništa dobio, a doma uvijek ima nekoga.
Zabiljeska spora nije bila upisana u ZK, jer da je bila znao bi na vrijeme da je tuzba podignuta.
marton is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2017., 16:32   #12
Ne moraš citirati svaki prethodni post.

Ne, nije bila presuda na temelju izjave jednog svjedoka, moralo je tu biti izvedeno više različitih dokaza. Morat ćeš otići osobno provjeriti, a ako želiš javi mi se na pm.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 11:31   #13
Zatrazio sam u petak u ZK da mi daju kopiju presude. Sad cekam dok je ne dobijem.
marton is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 11:40   #14
Nemaš odvjetnika?

Tako kompliciranu situaciju NIKAD nećeš uspješno riješiti bez odvjetnika.
__________________
Freedom is just another word for nothing left to lose
kemik is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2017., 12:17   #15
Quote:
kemik kaže: Pogledaj post
Nemaš odvjetnika?

Tako kompliciranu situaciju NIKAD nećeš uspješno riješiti bez odvjetnika.
Na osnovu cega si zakljucio da nemam odvjetnika?
Imam ga. On je također zatražio u ZK kopiju presude.
marton is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:43.