Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.10.2017., 14:13   #1
Cilj i motivi nove hrvatske dijaspore

Pišući na jednoj drugoj temi palo mi je napamet da me zbiilja zanima (bar na forumu) koji su točno sve motivi ljudi koji danas odlaze .

Dakle kao što svi znamo iz Hrvatske se nekad bježalo trbuhom za kruhom krajem 19. stoljeća u doslovnom smislu. Tu su motivi bili vrlo jasni.
Onda ratovi i razdoblje za vrijeme istih isto ne treba posebno komentirati.
Krajem 60-ih smo imali famozno gastarbajterstvo gdje je većina imala isto vrlo jasne motive. Neki su ostali bez posla, ali većina je otišla samo privremeno da zaradi krvavo ekstra money i uglavnom ih je sve posao čekao i doma.

Danas je potpuno drugačija situacija i zapravo čitajući ovaj podforum postalo mi je jasno da ovdje stvarno ima svega.

1. Ljudi koji nisu imali posao u Hrvatskoj/ strašno loši uvjeti rada onih koji su imali posao.
2. Profesionalni napredak / veći novac i slično tomu
3. Razni privatni razlozi . Možemo čak staviti tu i ljude koji su otišli jer im je dosta partija na vlasti.
4. Svijet je prevelik da bi cijeli život živio u istoj državi/gradu/selu

(Mislim da se generalno sve može podijeliti u ove 4 kategorije, ali nikako ne mislim da svatko nužno spada samo u jednoj.)

Konkretno ja sam svoje iskustvo više puta podijelio i ja sam neka kombinacija 1, 2 i 4. Isprva sam otišao jer nisam imao posao (čak ni praksu koja bi me na bilo koji način motivirala da se trudim), ali kasnije se to najviše pretvorilo u ovo 4. Oduvijek sam imao nekakav cilj raditi vani , ali nisam to očekivao odmah nakon faksa.

Ali ono što me jednako tako zanima od onih koji su voljni podijeliti svoje nekakve ciljeve vani, gdje sebe u kontekstu Hrvatske sebe vidite za xy godina ?

Da li ima toliko ljutih da se neće vratiti nikad ?
Da li je većina onih koji će se vratiti oko penzije ?
Da li ima još onih koji se žele vratiti još za vrijeme radnog vijeka ?

Opet za sebe mogu reć da mi je nekakav cilj vratiti se prije 40. -45. (to je nekakav krajnji rok traženja zadnjeg posla u Hrvatskoj) jer smatram da je život tamo od di potječem, najbolji za familiju i obiteljski život kakav čovjek može zamisliti. I to nikakav novac ne može zamijeniti.
Novac mi zapravo nikad nije bio nikakav motiv jer nisam iz siromašne obitelji, već iz čistog zapadnoeuropskog srednjeg sloja koji je nažalost ovdje gotovo na razini bogatih (što me dijelom isto smeta, ali to je druga priča).

Dakle kako stvari stoje sa ostalim forumašima koji se spremaju otić ili su već (davno) otišli ?
Inžinjer ekonom is offline  
Old 26.10.2017., 15:04   #2
Profesionalni napredak / veći novac je razlog mog odlaska. Da bi se ovdje mogao živjeti normalan život u penziji treba se raditi vani i dobro uštedjeti i investirati novac. Zato sam se isto krenuo baviti sa kriptovalutama jer su jako dobro investicija.
Noctifer is online now  
Old 26.10.2017., 16:45   #3
zasto bi se jednog dana vratio? tj komu da se vratim? u ovih 5 god su mi iz grada doslovno svi prijatelji i rodbina odselili ili u zagreb ili njemacka,austria,irska...
tko ce me tada znati/trebati za 25 god kad odem u mirovinu? a i sve sto imam i sve sto trebam ce mi biti ovdje gdje sada zivim...vec sada mi je to tako...
kad odem na more kod nas vec mi nakon 10dana sva fali odavdje...

kad sam odlucio da selim vamo,to je bila selidba za stalno..a nikakvo gastarbajterstvo ili nesto slicno

a sto se tice penzije..penzija kakvu se dobije u austriji sigurno nebi bila takva kakvu bi dobili da se vratite u hrv...(osim ako ste cijeli zivot skoro radili u austriji i dobili/zaradilo njihovu punu penziju)...mnogima bude prepolovljena
Mortiis is offline  
Old 26.10.2017., 18:20   #4
Dosta ovisi od gdje si ja mislim.

U Zagorju od di sam ja mislim da nitko ili gotovo nitko neće ili ne želi otići na trajno. U najgorem slučaju do penzije. Ovdje su ljudi ostali tokom svih ratova i ljudima je prije svega imati vlastitu kuću (ne stan) prije svega drugog u životu. U mnogim regijama generacije su selile iz kraja u kraj i čak se usudim kazati i da "genetski" to sve zajedno ima veze.
Nije da nema sad već dosta onih koji su otišli, ali neki su se već i vratili. Ono što vrijedi za sve je da nema tolikog egzodusa da bi mu svi frendovi otišli. Onom kom su svi frendovi otišli, govorim za svoj kraj, ima jako malo frendova

Ne bi nazvao to gastarbajterstvom nego privremenim seljenjem koje se može odužiti i do penzije .
Znam da realno gastarbajterstvo i jeste to što sam napisao , ali iz bedastih razloga ima jako glup prizvuk.

Quote:
Mortiis kaže: Pogledaj post
a sto se tice penzije..penzija kakvu se dobije u austriji sigurno nebi bila takva kakvu bi dobili da se vratite u hrv...(osim ako ste cijeli zivot skoro radili u austriji i dobili/zaradilo njihovu punu penziju)...mnogima bude prepolovljena
A čuj, nije neko veselje ni sa 500 ni 800 eura penzije, ali vrlo vjerojatno će (posebno u budućnosti) biti mnogo lakše s tom vrstom plaće živjeti u Hrvatskoj nego u Austriji. Ali tu normalno treba uzeti u obzir i o kojim gradovima pričamo...
Inžinjer ekonom is offline  
Old 26.10.2017., 18:28   #5
pod prijatelje mislim one koji su ti jako jako bliski i s kojima se svaki dan čuješ i vidiš par puta tjedno itd...(ne mislim sad na ove ostale s kojima se cujes tu i tamo i vidis svakih tjedan-dva-tri....)
a takvih rijetko tko ima više od 10ak zar ne? mnogima stanu i na prste jedne ruke...
pa eto kod mene je slucaj da je skoro 10 takvih otislo...plus otisla rodbina s kojom sam jako blizak (bratići,sestrične)..otišla sestra s mužem i troje male djece..itd,da ne nabrajam...
gradovi u slavoniji postaju groblja...(nažalost...sela da ne pričam)

pa i u slavoniji je imati kuću nešto osnovno ...(inače kad ljudima to vamo kažem,uvjereni su 100% da lažem...baš smo neki dan na poslu imali tu raspravu,jer je na zapadnu sasvim normalna stvar da većina neposjeduje nekretninu)
Mortiis is offline  
Old 26.10.2017., 20:00   #6
Moram priznati da mi nisu jasni ljudi koji odu van tražeći nešto bolje za sebe i svoju obitelj i tamo to nađu, a onda priželjkuju vratiti se natrag u Hrvatsku gdje nisu bili zadovoljni.

Dom je za mene tamo gdje mi je obitelj i gdje smo zbrinuti dovoljno za jedan normalan život. Bez doživotnih kredita. Isto tako nemam energije za višestruko seljenje. Gdje se smjestim tu bih rado se i "utaborila" što je duže moguće. Po mogućnosti do kraja.

Nisam vani, ali nisam ni daleko od toga.
brzi gonzales is offline  
Old 26.10.2017., 22:24   #7
Otisao sam prvo za poslom a onda se to pretvorilo u za stalno, kad odem u mirovinu vjerojatno cu pola vremena provodit Njemackoj a pola u Hrvatskoj, ali ne u starom zavicaju nego negdje na obali, 99% u Istri.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Old 27.10.2017., 06:49   #8
Ja nekako sumnjam da ce se puno ljudi vratiti, cak bih se usudila reci da ce takvi biti rijetki.
Razlika izmedju nekadasnjih gasterbajtera i nas danas je sto su uglavnom prije odlazili pojedini clanovi dok bi ostatak obitelji ostajao u hr.
Danas uglavnom odlaze kompletne obitelji, mnogi cak i prethodnu generaciju povuku za sobom (bake i dede).
Komu ce se ti ljudi danas/sutra vracati, pod pretpostavkom da ce im djeca i unucad najvjerojatnije biti u inozemstvu?
Tesko je sada, dok su nam djeca jos mala/nemamo ih zamisljsati tu perspektivu; al uglavnom ce biti tako, posebice kod onih na udaljenijim destinacijama.
Jednom kad nasih roditelja ne bude, mi stvarno necemo imati skoro nikakve veze s Hr, a dijete je bilo premalo kad smo emigrirali da ima neke snazne osjecaje i uspomene pa ce svoj zivot najvjerojatnije potpuno graditi u inozemstvu. Meni osobno je bitnije biti blize djetetu i potencijalnim unucima no sto ce mi ikad bit bitan ikoji kamen krs i maslina.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 27.10.2017., 11:27   #9
Quote:
MaliZeleni10 kaže: Pogledaj post
Otisao sam prvo za poslom a onda se to pretvorilo u za stalno, kad odem u mirovinu vjerojatno cu pola vremena provodit Njemackoj a pola u Hrvatskoj, ali ne u starom zavicaju nego negdje na obali, 99% u Istri.
Ja sam se takodjer zaljubio u Istru

Sto se tice teme, ja sam neka mjesavina izmedju 2., 3. i 4.-og motiva odlaska.
U vremenu kad sam otisao tek sam navrsio 25, sad je proslo skoro 2 dvije godine i nisam pozalio.
U Hrvatskoj nemam previse rodbine ni prijatelja, jedino me vuce priroda i tisina koja se cesto moze naci nadohvat skoro svakog grada.

Ne znam da li cu se vratiti, u blizoj buducnosti sigurno ne. Sad je jos vrijeme za otkrivanje svijeta i sebe.

Razmisljao sam da kupim neko malo zemljiste u nekoj zabiti Gorskog kotara i tamo napravim drveni bungalov - da mogu ponekad svratiti u tu prirodu hraniti vjeverice i medvjede
Fali mi ponekad, ali treba vremena dok se ne uhodam u sve i prilagodim na te promjene.

Vrijeme ce pokazati
__________________
It is not fear that grips him, only restlessness. A heightened sense of things.
Supremum is offline  
Old 27.10.2017., 16:45   #10
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Ja nekako sumnjam da ce se puno ljudi vratiti, cak bih se usudila reci da ce takvi biti rijetki.
Razlika izmedju nekadasnjih gasterbajtera i nas danas je sto su uglavnom prije odlazili pojedini clanovi dok bi ostatak obitelji ostajao u hr.
Danas uglavnom odlaze kompletne obitelji, mnogi cak i prethodnu generaciju povuku za sobom (bake i dede).
Komu ce se ti ljudi danas/sutra vracati, pod pretpostavkom da ce im djeca i unucad najvjerojatnije biti u inozemstvu?
Tesko je sada, dok su nam djeca jos mala/nemamo ih zamisljsati tu perspektivu; al uglavnom ce biti tako, posebice kod onih na udaljenijim destinacijama.
Jednom kad nasih roditelja ne bude, mi stvarno necemo imati skoro nikakve veze s Hr, a dijete je bilo premalo kad smo emigrirali da ima neke snazne osjecaje i uspomene pa ce svoj zivot najvjerojatnije potpuno graditi u inozemstvu. Meni osobno je bitnije biti blize djetetu i potencijalnim unucima no sto ce mi ikad bit bitan ikoji kamen krs i maslina.
Ne znam točne statistike, ali sam prilično uvjeren da današnja većina emigranata su samci čiji su roditelji i dalje kod kuće. Ili uopće nemaju roditelja ili štogod takvoga.
Normalno da odlaze i čitave obitelji, ali sam uvjeren da su samci debela većina.
Ako smijem nagađat, čisto ako mogu suditi po nekom dojmu:

60-70% muški samci
10 tak % ženski samci
ostalo obitelji.

S time da vrlo često odlaze i parovi, a njih ne znam kako svrstat pa ovu "statistiku" slobodno smiju svi ismijat.
Siguran sam jedino da je većina otišlih muških neoženjenih.

Koja je poanta ? Poanta je da se samci imaju di vratit.
Ne treba sve gledat crno, niti bijelo, ako su se Poljaci vratili masovno 10-15 godina kasnije (a njihovi odlasci brojčani su ništa prema našima), zašto se to kod nas ne bi dogodilo ?

Ja se iskreno nadam da oće
Inžinjer ekonom is offline  
Old 27.10.2017., 17:39   #11
Bojim se da je to samo tvoj dojam..
Sluzbenih statistika nema i tesko ih je napraviti jer mnogi nisu sluzbeno odjavljeni; no postoje statistike koliko se proteklih godina sve vise smanjuju razredi po skolama (i to ne razredi novoupisanih prvasica vec postojeca odjeljenja, postoje citava prazna sela po Slavoniji i to nekako pobija tvoj osobni dojam.
Moj osobni dojam je recimo posve suprotan - znam samo jednog samca koji je emigrirao. Svi ostali su otisli s kompletnom obitelji ili rade na tome.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Old 27.10.2017., 19:43   #12
pogledaj koliko su djece napustili skole u osijeku,vinkovcima,djakovu,zupanji...prepolovili se razredi...
a to ti dovoljno govori... (skole po selima zatvorene jer su skoro sva djeca odselila..)
Mortiis is offline  
Old 27.10.2017., 20:43   #13
Ja odlazim pocetkom sljedece godine u Njemacku i sigurno se necu vracati u Hrvatsku, osim eventualno par dana da posjetim obitelj (ako ce uopce netko ostati ovdje jer vecina uze obitelji se takoder sprema otici).

Razlozi su brojni. Osim puno boljih prilika za napredovanje, neusporedivo vece place i zelje da isprobam nesto novo, vecina mjesta u zapadnoj i sredisnjoj Europi u kojima sam bio su mi daleko ljepsi od Hrvatske (pogotovo od ovih depresivnih, ofucanih hrvatskih gradova, manja mjesta necu ni spominjati). Obala je objektivno jedini dio Hrvatske koji se stvarno moze smatrati lijepim po mojim standardima, ali nakon 20 godina posjecivanja, vec sam je se zasitio i nemam namjeru vise dolaziti u dogledno vrijeme. Gospodarstvo, zdravstvo, obrazovanje, politika - sve je u kriminalnom stanju i ne zelim vise biti dio necega sto je iz temelja trulo.

Njemacki i engleski pricam jako dobro, brzo se prilagodavam na nove uvjete, nemam jako bliskih ljudi koji me ovdje drze - uz sve nabrojano bio bih lud kad bi u Hrvatskoj ostao.
Telomere is offline  
Old 28.10.2017., 09:12   #14
I ja spadam pod 1/2/4 - ekonomski migrant. Veca placa za isti rad kao u Hrvatskoj i mogucnost ustede te osiguranja pod stare dane + svijet je fakat danas globalno selo.

Volim putovati opcenito, zivjeti i raditi sad u centru Munchena mi je idealno i vrhunski.

Planiram se vratiti barem na pola, ali ne kao imperativ, vjerojatno ce to biti neki stancic u gradu ili mala vikendica na bregu gdje mogu biti koliko zelim i kad zelim.
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Old 28.10.2017., 10:55   #15
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post

1. Ljudi koji nisu imali posao u Hrvatskoj/ strašno loši uvjeti rada onih koji su imali posao.
2. Profesionalni napredak / veći novac i slično tomu
3. Razni privatni razlozi . Možemo čak staviti tu i ljude koji su otišli jer im je dosta partija na vlasti.
4. Svijet je prevelik da bi cijeli život živio u istoj državi/gradu/selu

...

Ali ono što me jednako tako zanima od onih koji su voljni podijeliti svoje nekakve ciljeve vani, gdje sebe u kontekstu Hrvatske sebe vidite za xy godina ?

Da li ima toliko ljutih da se neće vratiti nikad ?
Da li je većina onih koji će se vratiti oko penzije ?
Da li ima još onih koji se žele vratiti još za vrijeme radnog vijeka ?
Kod mene je kombinacija 2+3+4.

Razlog pod brojem 1 otpada: kad sam odlazio imao sam vrlo dobar posao u Hrvatskoj, čak i solidno plaćen, no nisam vidio budućnost za sebe više tamo... Vani sam vidio šanse za profesionalni napredak, imao sam neke privatne razloge (prekid s curom, a ni šefa nisam baš gotivio), plus tu je i razlog broj 4: od kad znam za sebe volio sam putovati. Sve mi se i ostvarilo!

U početku sam se čak i namjeravao vratiti u Hrvatsku no to me je prošlo. Mislim da se neću nikad vraćati u Hrvatsku za stalno (tu i tamo poneki turistički posjet će se desiti). Penzija - pa imam kuću na Floridi, a tamo se mnogi američki penzioneri skrase pa ja i ne moram nikud seliti... a i toplo je cijelu godinu.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Old 28.10.2017., 14:16   #16
Znam stvarno puno ljudi koji su emigrirali, troznamenkasto bez pretjerivanja, ali ne znam bas nikog tko je povukao i vlastite roditelje

Otisla sam jer sam htjela doktorirati na dobrom sveucilistu. Vratiti cu se ako osjetim zelju da zivim u RH. Sumnjam da ce se desiti da sam vani do penzije i onda da se bas u penziji pozelim vratiti jer tad cu vec imati izgradjen zivot i nacin zivota koje bi u tom scenariju trebalo napustiti sa, bubam, 65. Mozda se i desi, ali mi se cini malo nerealan scenarij.

Mislim da bi mogla biti sretna u puno mjesta na svijetu, pa cak i u RH. Trenutno mi je privlacno i ispunjava me istrazivanje Europe. Jedini imperativ mi je da zapravo slusam sebe i svoje potrebe, a to bas i nije crno-bijelo, niti mora biti 1-2 velika razloga koja povuku.
__________________
Et viens avec moi!
Xiang Chi is offline  
Old 28.10.2017., 22:33   #17
primarno je bilo 2/3 - otisao sam na mnogo bolje placeni posao, s velikim mogucnostima napredovanja + sto smatram da cu djeci pruziti puno bolji zivot te odskocnu dasku za njihovu buducnost vani a ne u hdz/sdp drzavi

kao sto je netko prije mene napisao, i ja sam imao dobro placen posao, al po mom misljnju debelo potplacen i nisam vidio buducnost na toj poziciji

nije zivot ni vani kamilica, al u ove 4 godine je nemjerljivo bolji nego u hr

u roku 2 mjeseca dosao je i ostatak obitelji (supruga + 2 klinaca)
mladem je Hrvatska strana zemlja, a i ne govori uopce hrvatski za sada, starijeg vezu prijateljstva iz vrtica te bake i dede i on voli otici nazad u ZG

ne planiram ostati tu gdje jesam cijel izivot, al cak i da na kraju ostanem - uopce nije problem
mirovinu bi volio prozivjeti negdje u centralnoj americi, ne u hrvatskoj (iako cu nasljediti nekretnine u zg i na moru)
Padrone is offline  
Old 29.10.2017., 14:19   #18
kod mene izlog broj 1 i 2

živjeti slobodno i ne misliti na svako euro ili dolar
__________________
Awakening
manchild is offline  
Old 29.10.2017., 18:23   #19
Ja nisam jos ali sto me nuka da idem van je kombinacija 1 i 2 . A ako odem zaista ne vjerujem da cu imati neku zelju se vratiti u penziju bas na "rodnu grudu" . I najiskrenije nisu mi jasno ljudi koji su negdje vani 20 30 godina i onda se odluce vratiti u penziji jel im nedostaje Hr
nazadsam is offline  
Old 29.10.2017., 19:44   #20
Quote:
nazadsam kaže: Pogledaj post
. I najiskrenije nisu mi jasno ljudi koji su negdje vani 20 30 godina i onda se odluce vratiti u penziji jel im nedostaje Hr
Ako nisi dosad zivio vani, onda je teze za razumjeti. Ne nedostaje im HR kao drzava, to ti je valjda jasno...?
__________________
"Tako, tako sam umoran, i cekam valove, valove mora..."
Aubrigo is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:06.