Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Ostali mediji

Ostali mediji O medijima, bez televizije. I novinarima. Podforumi: Tisak, Radio, Internet

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2005., 16:18   #1
Question Novinar - Tko? Što? Kako? Gdje? i najvažnije...Zašto?

Idemo sastaviti neki mali popis osobina koje bi trebao imati dobar novinar/kolumnist/navedi sa/ tako da ja kao buduci brucoš novinarstva hranim svoj ego i povremeno padam u depresiju

Dakle, naš novinar, nazovimo ga Rado ( lat.radoznalko - znatizeljan ) ima u prosjeku 25 godina. Završio je bilo koji drugi faks osim novinarstva jer novinarstvo nije potrebno studirati. Savršeno je načitan i pismen. Barata stranim riječima, izrazima, frazama i diktama više nego Klaić himself. Ima veliko političko iskustvo, ali naravno, objektivan je i nepristran. Ambiciozan je, nije temperamentan. Skroman i ne očekuje veliku plaću. Nepotkupljiv je i ima izuzetno dobro izbrušen stil. Oku je ugodan i izuzetno komunikativan. Sposoban je i ima sposobnost pamćenja svih, pa i onih izuzetno banalnih, događaja na temelju kojih piše svoje članke i kolumne s određenom dozom sigurnosti i samouvjerenosti u ono što piše. Trunčicu je arogantan i podosta kritičan.

Malo karikirah, ali bilo bi mi drago da netko iskusniji nastavi/potvrdi/popljuje/sto vec

Old 17.08.2005., 16:31   #2
Re: Karakteristike dobrog novinara

Quote:
Ariston kaže:
ima u prosjeku 25 godina
znaci da je još zelen i da bi trebao dosta uciti od starijih kolega, jer nema šanse da s 25 godina skupis dovoljno iskustva da bi se mogao nazvati dobrim novinarom. nadarenim možda da, al dobrim..well, ja imam 26 i mislim da sam strava zelena. i da moram jos dosta toga nauciti. prvenstveno, kako NE napisati svoje osobno stajaliste tj kako ga toliko fino provuci kroz tekst, a da se ono ne vidi

Quote:
Ariston kaže:
Ambiciozan je, nije temperamentan.
temperament se moze dobro skriti u pisanom obliku
mrtva puvala su mi uvijek isla na zivce. obicno su dosadni i u pisanom obliku.

Quote:
Ariston kaže:
Skroman i ne očekuje veliku plaću.
zasto bi ovo trebao biti kriterij?
jedino mi pokazuje da ne cijeni svoj rad. Ergo, nije bas siguran da je dobar u onom sto radi.
novcani poticaj itekako dobro dođe jer rezultira zadovoljstvom i potiče te da bolje radiš.

Quote:
Ariston kaže:
Ima veliko političko iskustvo
.
to imaju ljudi koji se bave politikom kao svojim osnovnim zanimanjemi, a ne nuzno ni oni
i sto bi, recimo, sportskom novinaru dobro poznavanje kretanja na politickoj sceni?
Old 17.08.2005., 16:38   #3
Re: Re: Karakteristike dobrog novinara

Quote:
NoWa kaže:
i sto bi, recimo, sportskom novinaru dobro poznavanje kretanja na politickoj sceni?
ti ne pratis bas sport u hrvata?
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 16:48   #4
Re: Re: Re: Karakteristike dobrog novinara

Quote:
plavva kaže:
ti ne pratis bas sport u hrvata?
samo niku kranjčara
Old 17.08.2005., 16:50   #5
Osim svega više manje navedenog, dobar novinar zna iskopat vijest (dakle, ne samo radit po zadatku urednika), zna isprovocirat sugovornika na pozitivan način, zna biti pozitivno "bezobrazan".

I da, mislim da dobar novinar još uvijek mora krenuti od najbanalnijih tema, onih ljetnih , dakle tržnica, top lista knjiga u ljetnim mjesecima, ankete, itd.
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 16:58   #6
Quote:
Kyra kaže:
I da, mislim da dobar novinar još uvijek mora krenuti od najbanalnijih tema, onih ljetnih , dakle tržnica, top lista knjiga u ljetnim mjesecima, ankete, itd.
Jer...?
Old 17.08.2005., 17:03   #7
..je to nekakav normalan put. Ti si odmah s faksa (ne znam što si studirala, pretpostavljam novinarstvo ili nešto na filozofskom) uletila u desk i počela pratit Vladu?

Ili je i dalje praksa da se krene od lakših, gradskih, lokalnih tema pa onda napreduje ako se ima štofa?
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 17:03   #8
Quote:
Kyra kaže:
zna isprovocirat sugovornika na pozitivan način, zna biti pozitivno "bezobrazan".
ja sam procitala "zna isprovocirat urednika"
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 17:03   #9
Quote:
plavva kaže:
I to je dobra odlika
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 17:04   #10
Quote:
Kyra kaže:
..je to nekakav normalan put. Ti si odmah s faksa (ne znam što si studirala, pretpostavljam novinarstvo ili nešto na filozofskom) uletila u desk i počela pratit Vladu?

Ili je i dalje praksa da se krene od lakših, gradskih, lokalnih tema pa onda napreduje ako se ima štofa?
aha ti si u jutarnjem
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 17:04   #11
Quote:
Kyra kaže:
I to je dobra odlika
korisna svakako
plavva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 17:05   #12
Quote:
plavva kaže:
aha ti si u jutarnjem
Nisam

Ali sam bila pune dvije godine, no nisam tamo počela.
A bila sam i na radiju.
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 17:07   #13
Quote:
plavva kaže:
odvalila sam! odvalila!
Old 17.08.2005., 17:10   #14
Quote:
Kyra kaže:
..je to nekakav normalan put. ?
dobro, nisi mi rekla zasto se tako postaje dobar novinar.
Nikako drugačije, osim "preko tržnice" ne možeš doći do stupnja gdje ćeš postati dobrim novinarom?

vidiš, ja nikad nisam bila na tržnici kao novinar. A dobila sam pohvalu prije nego "tržničari".
Old 17.08.2005., 17:15   #15
E sad se ti ulovila tržnice.

Nisam rekla da ako ne napišeš deset izvještaja o voću i povrću da nećeš nikad bit dobar novinar. Rekla sam samo da je to po mome prva stepenica. Ne nužno tržnica nego takve ležernije teme. Čisto da se nauči zadovoljit onih 5W.
Kyra is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 17:18   #16
a sad, o dobrom novinaru....

ovak, ja mislim da se najviše uči iskustvom...najviše se učiš radeći..i ne možeš biti dobar s 25, k'o što reće NoWa, mo'š eventualno imat potencijala...

Dakle, iako bih i ja sama dala prednost pismenim, općekulturnim obrazovanim, širokopoglednim, činjenično potkovanim bla bla bla, istina je da si s takvim kvalitetama u novinarstvu možeš dupe obrisat. Uglavnom. Mislim, prije ili kasnije će netko I to cijeniti, ali od toga koliko stranih riječi možeš upotrijebiti i svekolike erudicije puno je važnije da brzo razmišljaš, da stvari postavljaš problematski, da znaš tražiti informaciju(dakle, da znaš što ćeš tražiti i gdje ćeš to naći, kako ćeš nekoga navest da ti to da, ako on to ne želi i slično)....ne smiješ imati zadršku i biti sramežljiv, ne smije ti bid bed nazvat bilo koga ili pristupiti bilo kome i pitati ga za izjavu ili da te usmjeri ako znaš da to nije parav osoba koju treba pitati....

Moraš stvarno jaaaako brzo razmišljati. DObro primjećivati. Postavljati puno pitanja(u sebi, ne mislim druge ljude gnjaviti s miljon pitanja) i znati koja su prava pitanja.

Znati odvojiti bitno od nebitnog. To mi se nekako čini skoro pa i najvažnije.

Brzo reagirati.

Biti spreman, u početku, neuredno živjeti, provoditi po cijele dane u redakciji. Ne bit pedantna osoba koje očekuje da će sve ić k'o po špagi. Bit spreman snalaziti se u nepredviđenim situacijama, improvizirati, dobro funkcionirati pod stresom.

Ma, ima brdo toga...uglavnom, bit spreman učiti i brzo učiti. Dobra s ljudima, u međuljudskim odnsima.

Bit sklon alkoholu.
Old 17.08.2005., 17:22   #17
Quote:
NoWa kaže:
dobro, nisi mi rekla zasto se tako postaje dobar novinar.
Nikako drugačije, osim "preko tržnice" ne možeš doći do stupnja gdje ćeš postati dobrim novinarom?

vidiš, ja nikad nisam bila na tržnici kao novinar. A dobila sam pohvalu prije nego "tržničari".
pohvala je jedno, iskustvo drugo

sudim po sebi - ali iskustvo je ono što me čini boljim novinarom
iskustvom dobivaš nešto..štajaznam...
al, uglavnom, mislim da definitivno ne možeš samo sjedit u redakciji i nekim blaženstvom s nebesa postajat dobar novinar

treba terena proć
Old 17.08.2005., 18:11   #18
Quote:
Lali Puna kaže:
Bit sklon alkoholu.
Oprosti, ti se zajebavaš ili nabrajaš one karakteristike koje u kaljuži koja se naziva "novinarskim društvenim krugovima" dobro dođu za sklapanje kontakata na "di-si-buraz" temelju?

Odnosno, drugim riječima - govoriš li o dobrom novinaru ili o novinaru koji se odlično uklapa u hrvatske novinarske "norme"?
Old 17.08.2005., 18:17   #19
Quote:
Cyn kaže:
o novinaru koji se odlično uklapa u hrvatske novinarske "norme"?
o ovome
a i zajebavam se malo
dajte se opustite
Old 17.08.2005., 21:13   #20
Jes! Ima nade!

Sklon sam alkoholu

A, što mislite, možda da počne s blogom? Recimo da ga tu netko otkrije? ( Ja? Ma neee )

I, Lali Puna, kad kažeš da moraš brzo razmišljati, misliš li pritom na to da moraš u jako kratkom vremenu prihvatiti nečiju igru, izmanipulirati ga riječima i navesti da ti da odgovor/izjavu/potvrdu i da ti pritom izađeš "bez ogrebotine" iz razgovora?
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum

Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:00.