Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2004., 09:51   #1
Question Brzo čitanje - o čemu se zapravo radi, iskustva, mišljenja

Nekak mi se čini da je ovo najprikladniji forum za ovo pitanje, ak nije ispravite me...

Naime, zanima me da li imate, i kakvih, iskustava sa tečajem brzog čitanja?
Da li naučiš samo brzo čitati ili i zapamtiš nekaj od pročitanog
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 12:03   #2
Hm...nikada nisam pohadjao nikakve tecajeve, no uvijek sam brzo citao...danas, sa 22, citam otprilike 100 stranica na sat...ponekad vise, ponekad manje, ovisi o tisku i textu.
__________________
Quid quid latine dictum sit, altum videtur.
toorkish is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 12:28   #3
Prije par godina uzela sam knjigu "Breaktrough rapid reading" od Petera Kumpa. Piše da za 6 tjedana možeš naučiti brzo čitati. Pa sam se išla malo zabaviti sa time... jedino mi je bio bed što je knjiga pisana na engleskom (ne znam je li do sad prevedena) pa ti oduzme ekstra vremena dok skužiš što je umjetnik htio reći. Navedene su neke tehnike, npr. čitanje sa prstom (ono smanjuje gubitak vremena, jer naše oči se po tekstu ne kreću pravocrtno nego "vrludaju"), pa objašnjava na koje stvari treba obratiti pažnju da bi skužio poantu, različitu vrstu literature čitaš na različit način i različitom brzinom, npr. stručne stvari uvijek čitaš sporije i pažljivije nego beletristiku, nakraju objašnjava kako napraviti efikasne podjetnike toga što si pročitao... itd. Sve u svemu, nije loša stvar, ako si voljan uložiti malo vremena svaki dan... Ako te zanima još nešto, slobodno pitaj.
__________________
Uvijek su oni koji pitaju najopasniji. Odgovarati nije tako opasno. Jedno jedino pitanje sadrži više baruta od 1000 odgovora.
dar_mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 13:48   #4
Quote:
dar_mara kaže:
Ako te zanima još nešto, slobodno pitaj.
Znam da je moguće ubrzati čitanje, no ne znam koliko?
Ali nije smisao u tome da ja nešto samo 2x brže pročitam nego da ja to onda i jednako toliko puta brže i upamtim.
Osobito me zanima u vezi stručne literature gdje je potrebno i shvatiti ono što si pročitao.
Znači, da li se sa čitanjem ubrzava, barem u nekom postotku, i pamćenje i razumijevanje pročitanog?

hvala na odgovorima
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 13:51   #5
meni se čini da je stvar u tome da preletiš preko stvari koje su ti poznate i dođeš do bitnog dijela.
eena_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 19:55   #6
Mislim da je brzina citanja usko vezana uz kolicnu jedne od inteligencija . Tako da mozda se mozes s tim knjigama za 'ucenje brzog citanja' i slicno uzdic za vrlo malo po kvantiteti a jos manje kvaliteti.
__________________
Just look them out there all those little figures dissolving in light. Rather like fairy land, except for smell of gasoline and burning flesh.
Hmmm is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 20:32   #7
Quote:
SamuraJura kaže:
Znam da je moguće ubrzati čitanje, no ne znam koliko?
Ali nije smisao u tome da ja nešto samo 2x brže pročitam nego da ja to onda i jednako toliko puta brže i upamtim.
Osobito me zanima u vezi stručne literature gdje je potrebno i shvatiti ono što si pročitao.
Znači, da li se sa čitanjem ubrzava, barem u nekom postotku, i pamćenje i razumijevanje pročitanog?

hvala na odgovorima
Pogledala sam knjigu, kaže g. Kump da prosječna osoba može ubrzati vrijeme čitanja za 1/3 do 1/2, i razumjeti materijal bolje. Naravno, sve to ovisi o vrsti materijala, prethodnom predznanju, kako je materijal napisan (kvalitetno ili ne) i tvojoj potrebi (trebaš li samo prepoznati informaciji ili zaista razumjeti što si pročitao - znači smisleno spojiti svaki dio sa cjelinom). Dosta ovisi i o tebi, tvojim čitalačkim navikama i sposobnostima. Definitivno možeš nešto postići, samo koliko, to ti ja ne mogu prognozirati. Ako te zanima, najbolje da sam probaš i vidiš kako ti ide.
__________________
Uvijek su oni koji pitaju najopasniji. Odgovarati nije tako opasno. Jedno jedino pitanje sadrži više baruta od 1000 odgovora.
dar_mara is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 20:46   #8
Malo sam googlao na tu temu i pronasao sam si dosta zanimacije koju moram isprobati. Prionut cu na posao pa se javim za koji mjesec s rezultatima. Ima zanimljivih stvari, od testova za utvrđivanje sadašnjeg stanja do softwarea za učenje brzog čitanja i povećavanja svih sposobnosti vezanih za to. Sad sam na nekih 270 riječi, (engleskog teksta) sa punim razumijevanjem i baš me zanima do kud se to može rastegnuti.

Fala još jednom
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2004., 22:18   #9
recimo da spremas ispit i imas 5 debelih knjiga za naucit. ostalo ti je tjedan dana.
fora je u tome da udzbenike citas ko beletristiku. dakle bez previse razmisljanja i zastajkivanja, jednostavno ih citas, pratis tekst, gutas ga koliko je zanimljiv
recimo da prosjecan covjek moze procitati 200 strana za jedan dan. i mogu ti reci da ti dosta i ostane u glavi...
druga stvar, ako imas jos manje vremena: prvo procitas naslov knjige i autora, onda sadrzaj da skuzis o cemu se radi. mnogo ljudi i na osnovu tih oskudnih informacija prodje ispit. ako imas nesto vise vremena, procitas uvod i zakljucak knjige, a onda i prvi i zadnji pasus svakog poglavlja, u kojima autori obično sažeto izlože sadržaj.
isplati se i nabrzinu čitati knjigu, tako da pročitaš prvu i zadnji rečenicu svakog odlomka, koje su obično najbitnije, pogotovo kod dosadnih društvenih znanosti, gdje se obično pretače iz šupljeg u prazno.
i na kraju, ako si zaista izgubljen slučaj, koji ispit od 1000 stranica sprema zadnji dan, preostaje ti tzv. dijagonalno čitanje: jednostavno listaš stranice i tupim pogledom prelaziš po tekstu bez razmišljanja, pokušavajući aktivirati fotografsko pamćenje
sretno
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 15:20   #10
Joj vidjela sam hrpu letaka poljepljenih po gradu za to BRZO ČITANJE. Čini se jako korisno... Poznanik je krenuo na to i rekao je da je čisto ok, ali ga dugo nisam vidjela pa ne znam kako napreduje.
ja užasno slabo čitam i treba mi sto godina da se skoncentriram na ono što čitam. Moram si sve pisati da bi zapamtila... KOMAAAA
 
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 15:22   #11
Ne mogu vjerovati da sam napisala "slabo čitam"...
 
Odgovori s citatom
Old 09.12.2004., 22:37   #12
ja definitivno spadam u onu grupu ljudi koja sporo cita...nikad nisam mogla nesto na brzinu procitat a da to bude sa razumijevanjem, prvo se moram skoncentrirat i tek onda

naravno to prije svega mislim na one strucne ili dosadne suhoparne knjige, a ako je slucajno neki zanimljiv tekst preletim ga zacas, doslovce progutam

recimo za ispite mi je trebalo 3 dana da "procitam" 50 strana onih glupih i zatupljujucih tesktova koji su ti sve manje jasni sto ih vise citas

tak da mi nikak nije bilo jasno kak netko moze procitat i zapamtit 100 strana u 1 dan ?!! ja ih ne bi mogla ni procitat a jos manje uhvatit bit

lektire u srednjoj su mi bile najdraze ...fino sam uvijek preskakala one ubitacne opise krajolika i sjecanja...ma bla

mrzim citat
mush mushi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 13:25   #13
ja planiram ici na tečaj brzog čitanja na filozofskom... od veljače kreće novi tečaj.
dreamer~dreams is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 13:58   #14
Quote:
mush mushi kaže:


recimo za ispite mi je trebalo 3 dana da "procitam" 50 strana onih glupih i zatupljujucih tesktova koji su ti sve manje jasni sto ih vise citas

tak da mi nikak nije bilo jasno kak netko moze procitat i zapamtit 100 strana u 1 dan ?!! ja ih ne bi mogla ni procitat a jos manje uhvatit bit
To ti ovisi kakva je materija koju čitaš i učiš.
Neki ljudi su prirodno sporiji čitači, neki brzi. Meni osobno brzo čitanje za učenje nije ništa pomoglo. Učim na svoj način, i brzina čitanja nema ništa s tim.
 
Odgovori s citatom
Old 10.12.2004., 21:22   #15
Evo što sam našao do sada:
začetnik tehnike brzog čitanja je Evelyn Wood, a ona je to nazvala Reading Dynamics.
Prosječna osoba čita od 200-400 riječi u minuti. Problem je u tome što smo naučeni od malena vokalizirati riječi u glavi koje istovremeno čitamo. Također je problem što čitamo riječ po riječ. Glavna stvar je naučiti isključiti vokaliziranje i čitati grupe riječi 2,3,5 ili više od jednom.
Razumijevanje pri tome ne opada već kako tvrde istraživanja, i nezavisna također, pokazuju da se povećava i razumievanje i prisjećanje pročitanog sadržaja. Ima toga još ali zvuči uvjerljivo i obećavajuće. Čak da je moguće dosegnuti i 1500-2000 riječi u minuti. Živi bili pa vidjeli

Interesantna su iskustva ljudi koji kažu da ponekad izgube svjest o tome da čitaju već samo doživljavaju ono što čitaju...
SamuraJura is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2004., 14:27   #16
Evo, ja sam bila na tečaju brzog čitanja, doduše dosta davno ali ću probati prenijeti koliko se sjećam.

Jednostavno:
Kad čitaš u sebi zapravo čitaš kao naglas samo što se pročitano ne čuje a brzim čitanjem pokušavaš izbjeći "verbaliziranje", dakle, čitaš bez tog unutarnjeg "glasa".

E sad, nama su na tečaju rekli da je takvo čitanje pogodno za čitanje velike količine teksta iz kojeg trebaš izvući samo najvažnije informacije.

Što znači: nije pogodno za učenje, a meni je glupo tako čitati neku knjigu u kojoj želim uživati

Eventualno bi tako mogao pročitati hrpu novina u kojima tražiš nekakvu informaciju. Sve u svemu, meni se to brzo čitanje nije učinilo baš pretjerano korisnim.

Tečaj ti nije dovoljan da bi bio ekspert u brzom čitanju, trebao bi, vjerujem, dugo vježbati da postigneš nekakav uspjeh i da imaš koristi od brzog čitanja.
christy is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2004., 16:46   #17
Quote:
christy kaže:
E sad, nama su na tečaju rekli da je takvo čitanje pogodno za čitanje velike količine teksta iz kojeg trebaš izvući samo najvažnije informacije.
bas sam htio napisati kako je meni uvijek bio problem sto citam prebrzo
a to uvijek znaci i prepovrsno

kad bih spremao ispite, uvijek sam morao citati poluglasno, jer je to bio jedini nacin da dovoljno usporim citanje
jer pri mom defaultnom, prebrzom citanju uopce ne bih razmisljao o cemu to zapravo citam


Quote:
christy kaže:
Što znači: nije pogodno za učenje, a meni je glupo tako čitati neku knjigu u kojoj želim uživati
jednaku sam stvar primijetio i pri citanju knjizevnih djela
kad me citanje povuce i kad ubacim u petu brzinu, samo letim preko teksta i nekad imam osjecaj da hvatam samo djelic atmosfere
stagediver is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2005., 16:32   #18
Da ne otvaram novu temu...

Naišla sam na www.inoptimum.com i Power Reading . Kažu da je moguće čitati 100 stranica u minuti. Da, dobro ste pročitali. Meni to zvuči kao znanstvena fantastika, ali me je sve to skupa jako zaintrigiralo...
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2005., 11:12   #19
Care to comment?
__________________
Patience is the companion of wisdom.
Chloe is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2005., 11:45   #20
Re: Da ne otvaram novu temu...

Quote:
Chloe kaže:
Naišla sam na www.inoptimum.com i Power Reading . Kažu da je moguće čitati 100 stranica u minuti. Da, dobro ste pročitali. Meni to zvuči kao znanstvena fantastika, ali me je sve to skupa jako zaintrigiralo...
bio je u novinama frajer koji je pobjedio na najecanju u brzom čitanju (cca 120-130 str/min).
kaže da je puno vremena uštedio na učenju. dovoljno je dva-tri puta "brzo" pročitati da zapamtiš jednako kao kad standardno učiš.

prije učenja kaže da je potrebno maksimizirati koncentraciju i za to mu je potrebno oko 30-45 min, ali se isplati.
Aphex is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:46.