Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor
Korisničko ime
Lozinka

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.08.2005., 14:29   #1
danila
Registrirani korisnik

danila Avatar

Registracija: Jul 2005.
'Odzračivanje' radijatora?

Kako odzračiti radijatore, a da nemoram zvati majstora (ili tatu)?
danila is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 14:36   #2
Ruda
Traktorist

Ruda Avatar

Registracija: Nov 2002.
Re: 'Odzračivanje' radijatora?

Quote:
danila kaže:
Kako odzračiti radijatore, a da nemoram zvati majstora (ili tatu)?
S ključem ili šrafcigerom....ovisi kakvi su odzračni ventili
Ruda is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 14:56   #3
Veky
Autentično osrednji

Veky Avatar

Registracija: Dec 2002.
Postupak kod demontiranog radijatora koji treba ponovno napuniti i odzračiti:

predpostavka je da su bili zatvoreni ventil i prigušnica i da je ostatak instalacije pod tlakom.

Radijator spojiš na instalaciju.
Otvoriš ventilčić za odzračivanje na kraju ventilatora.
Spojiš dovod vode na slavinu na donjem kraju radijatora.
Pustiš da se puni voda u radijator sve dok ne istjera sav zrak kroz ventil za odzračivanje i umjesto isprekidanog mlaza ili šištanja zraka ne poteče normalan mlaz vode. Naravno, pod ventil podmetni neku posudicu, npr. čašu od jogurta. Potom zatvoriš ventil i potom zatvoriš slavinu za punjenje radijatora.

Otvoriš prigušnicu i ventil

... dalje slijediš postupak b.

Postupak B - odzračivanje kompletne instalacije.

Ako imaš automatske lončiće upališ cirkulacionu pumpu i čekaš da se smai odzrače. Dodatno obiđeš sve radijatore s ključićem br. 8 do 10 ili šarafcigerom i na svakom odzračnom ventilu ispustiš nakupljeni zrak.
Naravno, pri svakom odzračivanju će ti pasti tlak u instalaciji i instalacija se mora dopunjavati vodom ili glikolom do "hladnog" radnog tlaka (visoka prizemnica je obično cca. 1bar).
Ako nema glanih automatskih lončića tada imaš odzračne posude sa slavinama ili ventilima. Postavljeni su na najvišoj točki instalacije. Popneš se nekako do njih, otvoriš nekakvu slavinu na njima i ispuštaš zrak dok ne poteče voda. naravno, ponovno nadopuniš vodu.

Prilikom punjenja vode u instalaciju ne zaboravi prvo crijevo prije spajanja na instalaciju napuniti vodom jer ćeš inaće u instalaciju utisnuti možda više zraka nego ga je bilo!

Nakon dvije sezone grijanja radit ćeš to kao profić
Old 30.08.2005., 15:01   #4
grogo bolger
Sneguljac-patuljak nudist

grogo bolger Avatar

Registracija: Mar 2004.
Veky je super objasnio

samo da dodam, zrak koji izlazi iz radijatora odvratno smrdi te postoji opasnost da se izrigaš ako si slaba želudca. također i ako malo vode iziđe dotična jednako odvratno smrdi tako da ti savjetujem da akciji odzračivanja pristupiš u nekoj radnoj odjeći, da ne usmrdiš nešto

pozdrav i uživaj
grogo bolger is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 30.08.2005., 16:06   #5
undercover
pero-ždero

undercover Avatar

Registracija: Jan 2005.
Quote:
grogo bolger kaže:
Veky je super objasnio

samo da dodam, zrak koji izlazi iz radijatora odvratno smrdi te postoji opasnost da se izrigaš ako si slaba želudca. također i ako malo vode iziđe dotična jednako odvratno smrdi tako da ti savjetujem da akciji odzračivanja pristupiš u nekoj radnoj odjeći, da ne usmrdiš nešto

pozdrav i uživaj
jel tebi nesto krepalo u radijatoru kad ti tako smrdi?!!!
tako nesto nikad ni cula ni vidjela nisam, a zivjela sam na nekoliko mjesta
voda je uvijek bila bezmirisna, ponekad zamućena, vecinom prozirna, ali nikad smrdljiva ni malo a kamoli u ovim razmjerima kako ti opisujes
undercover is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2005., 22:50   #6
Veky
Autentično osrednji

Veky Avatar

Da, ta voda doista malo smrdi. Uglavnom je mutna i podsjeća na neki čaj. Smrad je smrad ustajale vode koja se mjesecima i godinama zagrijava i hladi i prolazi bakrenim, i čeličnim cijevima i aluminijskim dijelovima radijatora i izmjenjivača. Osim ako imaš destiliranu vodu?
Old 30.01.2006., 19:56   #7
okicizepa
Registrirani korisnik

okicizepa Avatar

Registracija: Aug 2004.
Odzračivanje radijatora

Pozdrav!
Zanima me ispravan način odzračivanja radjatora. U zadnje vrijeme me nekaj zeza. Imam Vailantov bojler, sistem je star 2 god i do sada sam odzračivao, ali stalno imam osjećaj da nešto ne radim u redu...
Ostavim bojler uključen, idem od radijatora do radijatora i otvaram ventile. Krenem od najvišeg (lojtre u kupaonici). Ostavim otvorenog sve dok ne dobijem konstantan mlaz vode. Ponekad mi se desi da pritisak u bojleru padne na nulu (ili oko nje). Onda napustim opet vode i nastavim dalje odzračivati. Kada sve to obavim i kada se sistem uključi, ja čujem klokotanje vode u radijatorima...
Što radim pogrešno???
Da li nakon puštanja vode u bojler pustim i zrak - da li onda morem opet sve radijatore ispočetka odzračivati? Ako se sjećam i to sam radio, ali mi opet ostane zraka unutra...
Mislim da mi nigdje nije sistem otvoren, odn da mi nigdje ne ulazi zrak - mislim da bi mi onda curila voda van, a to mi se ne dešava...

što radim pogrešno???
Old 31.01.2006., 07:46   #8
toroHR
Pacijent

Obično se kod centralnog stavljaju i odzračni lončići na najvišljoj točci sistema ukoliko to nije sam bojler koji ih ima u sebi (barem svi Vailantovi noviji). Da ti nisu oni zaštopani ?

Odgovori s citatom
Old 31.01.2006., 08:44   #9
champ
Registrirani korisnik

champ Avatar

Registracija: Oct 2003.
Klokotanje vode najviše se čuje kod manjeg tlaka vode u sistemu, pa zato je najbolje napuniti sistem do tlaka 1,5 bar na hladno. Dio zraka (kisika) oslobađa se i iz svježe vode, pa je nakon dopunjavanja poželjno još jednom odzračiti sistem.
Old 31.01.2006., 19:48   #10
okicizepa
Registrirani korisnik

okicizepa Avatar

Quote:
toroHR kaže:
Obično se kod centralnog stavljaju i odzračni lončići na najvišljoj točci sistema ukoliko to nije sam bojler koji ih ima u sebi (barem svi Vailantovi noviji). Da ti nisu oni zaštopani ?

ja imam samo odzračne ventile, nemam lončiće, pa pretpostavljam da su u bojleru... kako otkriti da li su zaštopani?
Old 31.01.2006., 19:50   #11
okicizepa
Registrirani korisnik

okicizepa Avatar

Quote:
champ kaže:
Klokotanje vode najviše se čuje kod manjeg tlaka vode u sistemu, pa zato je najbolje napuniti sistem do tlaka 1,5 bar na hladno. Dio zraka (kisika) oslobađa se i iz svježe vode, pa je nakon dopunjavanja poželjno još jednom odzračiti sistem.

"na hladno"? - to znači da isključim bojler?
klokotanje znači da mi je premali tlak u sistemu?
Old 01.02.2006., 06:56   #12
champ
Registrirani korisnik

champ Avatar

Registracija: Oct 2003.
Da. žuborenje vode je puno više izraženo kod niskog tlaka vode. Ja obično prije početka sezone grijanja odzračim sistem i dopunim ga vodom do tlaka od 1,5 - 1,6 bara (hladna voda). Ako ti je bojler najviša točka, njega obavezno treba odzračiti, još dok sustav miruje. On sigurno ima odzračnike, ili lončiće ili ventile....
Old 01.02.2006., 08:01   #13
prle69
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2005.
Sustav trebaš odzračiti u mirovanju (da ne radi pumpa)... dapače pusti par sati da odstoji... tada ti zrak dođe do najviših točaka.
Kada nadopunjavaš sustav pazi da ti je cijev kojo to činiš bez zraka.

Ja na jesen napunim sustav do donje granice zelene zone na tlakomjeru pa ga još par puta odzračim prije sezone grijanja - i to je OK.

Svakako ne zaboravi jednom godišnje (u najgorem slučaju svake dvije godie) servisirati i očistiti bojler (cca 500 kn za veliko čišćenje)
prle69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.02.2006., 15:36   #14
okicizepa
Registrirani korisnik

okicizepa Avatar

Quote:
champ kaže:
On sigurno ima odzračnike, ili lončiće ili ventile....
da li se oni vide ili su unutar bojlera, odn. da li treba skidati nekaj sa bojlera da se dođe do njih?
Old 17.12.2010., 15:55   #15
obersoldat
Neregistrirani korisnik

obersoldat Avatar

Registracija: Feb 2007.
Pošalji poruku preko Skype korisniku obersoldat
Gdje kupiti ključ za odzračivanje radijatora - ZG?

Gdje ima blizu centra Zagreba kupiti ključ za odzračivanje radijatora?Ne mogu na internetu nikako nać.
Old 17.12.2010., 18:34   #16
Alfa KT
undisputed

Alfa KT Avatar

Registracija: Jul 2008.
u svakoj trgovini sa radjatorima,cijevima i ostalim za centralno
Alfa KT is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2010., 16:00   #17
slavisa
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2010.
ja kupio u Bauhausu...
slavisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 11:17   #18
Bozy
Registrirani korisnik

Registracija: May 2010.
E ovako trebao bi nadopunit sistem vodom jer mi na najgornjim radijatorima (dva na zadnjem katu) ima dosta zraka tj. čuje se kako kaplje u samom radijatoru. Kuča ima 3 kata i na najdonjem (podrumu) imam sistem (centralno na drva) tj. peč na drva. Sistem se nadopunjuje vodom tako što se prikopča člauf i tako se puni vodom...

Ono kaj me sad interesira dali moram otvorit samo najgornja dva radijatora kako bi se napunili ili moram otvorit sve i onda zatvarat redom od najdonjeg do najgornjeg mislim da bi u tom slučaju najbolje bilo onda ispraznit cijeli sistem kako mi nebi tekla voda na svim radijatorima..??

Jesam ga zbrljal s opisom znam da je najbolji način:
1. ispraznit cijeli sistem i otvorit radijatore
2. prikopčat šlauf i puniti sistem
3. redom zatvarat radijatore od najdonjeg kad voda počne teći s mlazom bez zraka
Bozy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2011., 11:37   #19
majstor52
Registrirani korisnik

majstor52 Avatar

Registracija: Feb 2010.
Quote:
Bozz kaže: Pogledaj post
E ovako trebao bi nadopunit sistem vodom jer mi na najgornjim radijatorima (dva na zadnjem katu) ima dosta zraka tj. čuje se kako kaplje u samom radijatoru. Kuča ima 3 kata i na najdonjem (podrumu) imam sistem (centralno na drva) tj. peč na drva. Sistem se nadopunjuje vodom tako što se prikopča člauf i tako se puni vodom...

Ono kaj me sad interesira dali moram otvorit samo najgornja dva radijatora kako bi se napunili ili moram otvorit sve i onda zatvarat redom od najdonjeg do najgornjeg mislim da bi u tom slučaju najbolje bilo onda ispraznit cijeli sistem kako mi nebi tekla voda na svim radijatorima..??

Jesam ga zbrljal s opisom znam da je najbolji način:
1. ispraznit cijeli sistem i otvorit radijatore
2. prikopčat šlauf i puniti sistem
3. redom zatvarat radijatore od najdonjeg kad voda počne teći s mlazom bez zraka

Prikopčaj šlauf, otvori prvo radijatore u prizemlju, jedan po jedan . Kada poteće voda, zatvori taj i idi na idući. Vodu u sistemu napuni samo da 2 bara, a kad pritisak padne opet dopuni. Ispuštaj redom zrak iz radijatora jedan po jedan sve do zadnjeg gornjeg radijatora.
Kada si prošao sve radijatore, napuni sistem do 2 bara i provjeri sve od prizemlja do kata po redu.
Kada si sve provjerio i ispustio zrak iz radijatora , provjeri pritisak u sistemu (2 bara) možeš malo sve ostaviti na miru, zatim ukljući pumpu, Nakon nekog vremena zrak se nataloži u najgornjem radijatoru, što ovisi o samoj mreži. Odzraći opet i grij vodu u radijatorima- sistemu.
Kada se za dan dva negdje pojavi zrak ispusti van , dopuni sistem i to je to.
Kako znamo da u radijatoru ima zraka?
Kada je sistem u pogonu, radijatori moraju biti topli po cijeloj dužini, ako prođeš rukom po njima sa gornje strane.
Ako su pri kraju radijatorski članci hladni (suprotno od ventila ) znaći da je u tom dijelu nakupljen zrak i zato taj dio ne grije.
majstor52 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.10.2011., 06:30   #20
wes craven
Registrirani korisnik

zna li netko kako odzračiti stare radijatore? one željezne što su spojeni na npr gradsku toplanu?
wes craven is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja