Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Chat teme

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2003., 13:11   #1
Unhappy multiple skleroza

Multipliskleroza koja se odrazava na problemima vida...bol u glavi, dvoslike, samo pod odredjenim kutom mogucnost nemjesanja slika., te slabost u misicima, prvenstveno ruku(ne jos totalna atrofija)...

Dal netko ima informacije o slicnim simptomima...kako je tocno dijagnosticirano...te dal uopce za ijedan oblik te bolesti postoji lijek...lijecenje? brzina napredovanja bolesti?...
dada79 is offline  
Old 14.01.2003., 13:31   #2
Napredovanje bolesti je individualno, npr. nakon 18 godina od postavljanja dijagnoze 1/3 bolesnika je jos uvijek radno sposobna...A neki vise nisu u mogucnosti ni hodati, niti normalno zivjeti.
Nema nikakvih specificnih simptoma ni nalaza za tu bolest, ali znacajna su demijelinizacijska zarista koja se vide na magnetnoj rezonanci. Dijagnozu nikad nije lako postaviti.

Inace, dosta neuroloskih bolesti prvo se ocituje na ocima.
lahor is offline  
Old 14.01.2003., 15:43   #3
Koliko znam, lijek ne postoji, bar nije postojao prije par godina kad mije poznanik umro od toga. Kod njega se to relativno brzo razvijalo i od mladica se za desetak godina bolesti pretvorio u starca i ubrzo i umro.
Poprilicno rijetka bolest. Tko ti to ima?
banderas is offline  
Old 14.01.2003., 15:51   #4
za MS kazu da je bolest tisucu lica, veoma individualan je razvoj, simptomi i stepen ostecenja

tu imas jedan osobni sajt, sa dobrim linkovima
http://free-zg.hinet.hr/ZoranLjubicic/index.html

obrati paznju na
http://free-zg.hinet.hr/ZoranLjubicic/kako.doc
Septembar is offline  
Old 15.01.2003., 11:17   #5
Da...ta zarista su vidljiva na magnetnoj rezonanci...sto je najgore lijecnici - ne govore nista. Valjda se svaki ogradjuje,pa ne zeli 100% dijagnosticirati nista.

Hvala vam puno!!!
dada79 is offline  
Old 15.01.2003., 17:20   #6
Užasno individualna bolest. U većini slučajeva pogađa statistički žene. Ima progresivnih kliničkih slika(dakle u vrlo kratkom vremenu se sve očituje) do kroničnih, koje su češće. Jedna medicinska sestra pričala mi je o tome da ima 10 pacijentica u ambulanti(uglavnom oko 60.g. starosti) i da sve uglavnom jako dobro podnose simptome.
Vrlo, vrlo varijabilno i uistinu teško dijagnosticirati, ali ne zato što se ne želi, nego dg. nije pouzdana.
gandalfina is offline  
Old 17.01.2003., 23:28   #7
pretpostavljam da lijecnici ne govore nista jer je multiplu sklerozu iznimno tesko dijagnosticirati....

u svakom slucaju to je neuroloska, progresivna, kronicna bolest s vrlo sarolikom klinickom slikom. pouzdanog lijeka nema.

istina je da u vecem postotku pogadja zene, a prvi se simptomi najcesce javljaju oko 30-te godine zivota.
Linda is offline  
Old 18.01.2003., 04:49   #8
A to je i bolest koja iznimno ovisi o psihi i kako ces se postaviti prema njoj. Da se boriti protiv MS, ona te zgrabi tek onda kad se odlucis predati. Kopajte po netu, davite doktore i borite se jer je to moguce! Nikad ne odustati, naci iskusnog fizioterapeuta koji ce vas pouciti sto raditi, a ni alternativa nije losa kao ni autogeni trening i slicne tehnike.

Vjerujte mi, MS nije kraj svijeta. Da se s tim izaci na kraj.
lahor is offline  
Old 20.01.2003., 13:35   #9
Hvala lahor!!!

Da, gotovo sve polazi iz ljudske psihe. Nevjerojatno je koliku moc ima autosugestija!
dada79 is offline  
Old 25.01.2003., 02:31   #10
Dada.. svaka bolest je tek krajnji efekt onoga sto se dogadjalo u nasem umu...prvi korak bi trebao biti trazenje uzroka ,naravno alternativnim metodama,a uz to naravno suradnja s doktorima
kisha is offline  
Old 11.10.2003., 23:28   #11
Multipla skleroza

Samo sam znala da postoji i ponekad (pro)čitala koji članak u novinama, a sad sam se susrela s tom bolesti u široj obitelji, ali vrlo emocionalno povezanoj.

Prvo sam potražila google...i našla zapravo jako malo na hrvatskom i o našim hrvatskim prilikama. Bar se meni tako čini u odnosu na Slovence, recimo.
I ono što sam našla, zapravo je žalosno, ali...eto tako je to zapravo u svemu. Dok nas ne pogodi, ne mislimo.

Ima li netko iskustva ili više zna?
Dunj@ is offline  
Old 12.10.2003., 07:01   #12
Poznam zenu u pedesetima koja se bori s tim vec godinama.Vec bi je otpisali da nema nevjerojatnu volju,vjezba svakodnevno,u boljoj je fizickoj formi nego sto sam ja ikada bila.Inace je bila odbojkasica (US national team) i stvarno se neda.Ali samo zato je u tak dobrom stanju,rekla mi je neki dan da je probala sve moguce dijete ali da joj nis nije znacajno pomoglo.Jedino zapravo sta je drzi je volja,vjezbanje(vise sati dnevno) ,hrpa vitamina i zdrav zivot.Uz to mrsava je nevjerojatno,sami mislici ,nema gram sala.
Rita is offline  
Old 12.10.2003., 18:08   #13
Hvala na javljanju.

Možda još netko?
Dunj@ is offline  
Old 12.10.2003., 20:02   #14
Ja sam danas bas citala jednu knjigu i uz standardne lijekove koji se koriste za MS se uredno spominje i kanabis kao pomocno sredstvo.

Nije da nekog navodim na kazneno djelo, ali mislim da to bolesnici imaju pravo znati. U dosta zemalja ti pacijenti imaju pravo nabavljati kanabis i koristiti ga.
lahor is offline  
Old 13.10.2003., 16:14   #15
Multipla skleroza (MS)-neurološka bolest, zahvaća mlađu populaciju, uglavnom između 20-40 godina, rjeđe zahvaća djecu i starije osobe.
Patološku osnovu čine žarišta demijelinizacije u živčanom sustavu (osim u perifernom). Propada mijelinska ovojnica, dok je akson i dalje očuvan, pa dolazi do otežanog prijenosa živčanih podražaja.

Etiologija i patogeneza bolesti još nisu sasvim razjašnjeni, stoga ne postoji ni prava terapija. Bolest je češća na sjevernoj zemljinoj poluci, i češće napada bijelu rasu. Hrvatska se nalazi u zoni srednjeg rizika, iako postoje i neka prirodna žarišta bolesti (općina Čabar, Gorski kotar).

Bolest može imati dva tijeka: 1. Progresivan tok uz izmjenu relapsa i remisija bolesti, bolest lagano progredira, stanje se sve više pogoršava 2. Kronični progresivni tok bez remisija. Simptomi bolesti po učestalosti: gubljenje snage u jednom ili više ekstremiteta, subjektivne smetnje osjeta, smanjenje oštrine vida, dvoslike, poremećaji ravnoteže, vrtoglavica, smetnje sfinktera.

Simptomi bolesti po lokalizaciji oštećenja: sindrom gornjeg neurona: spastične kljenuti, umaranje, motorne slabosti, trbušni refleksi su ugašeni; cerebelarni simptomi: adijadohokineza, intencijski tremor, ataksija, nistagmus, poremećaj govora, skandirajući govor; simptomi moždanog debla: diplopija, paralitički strabizam, internuklearna oftalmoplegija, nistagmus; osjetni sustav: parestezije (osjećaj mravinjanja, žarenja, trnjenja, bockanja), disestezije; poremećaji sfinktera: inkontinencija ili retencija mokraće, vidni poremećaji: retrobulbarni neuritis (bolesnik vidi kao kroz maglu ili uopće ne vidi, bolovi u dubini oka); mentalni poremećaji: euforija koja se izmjenjuje sa fazama depresije, demencija, epileptični napadaji (grand mal). Terapija se dijeli na liječenje mahova bolesti, na liječenje bolesti i na simptomatsku terapiju.


__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Old 13.10.2003., 16:27   #16
Da, Vilko, najlakse je prepisati iz kakve knjige o neurologiji. To svako moze procitati, tih knjiga ima u svakoj knjiznici.

Samo, da li prosjecna osoba zna sto je diplopija, adijadohokineza, ataksija, nistagmus, oftalmoplegija???

Sorry, ali ne bih rekla, bez ikakvog podcjenjivanja. Kad vec navodis takve termine, bio bi red i da objasnis sto oni znace.
lahor is offline  
Old 13.10.2003., 18:27   #17
Opet jedan degenerirani tekst koji moze da djeluje i na zdravog covjeka da oboli od ove bolesti.
Naime
Gubljenje snage u jednom ili više ekstremiteta, subjektivne smetnje osjeta, smanjenje oštrine vida, dvoslike, poremećaji ravnoteže, vrtoglavica, smetnje sfinktera, osjećaj mravinjanja, žarenja, trnjenja, bockanja... uopce ne moraju biti znakovi da je neka osoba obolila od ove bolesti, jer mnogi od ovih simptoma se pokazuju i kod jos mnogih drugih bolesti (koje nemaju nikakve veze sa multiplom sklerozom.

Ipak, ako neki covjek procita ovaj Vilkov tekst a kod njega se pojave "obicni bolovi'' koji su nastali od ''najobicnijeg'' reumatizma - taj covjek moze da stvori - u svom sistemu Materijalne svijesti - AUTOSUGESTIVNO STANJE BOLESTI koju nazivamo multipla skleroza.
A Autosugestija moze biti ubitacna!!!

Simona,
Mislim da nisi trebala otvarati ovaj topic.
Sta si htjela s njim?
Naime. ni na kom forumu neces niodkog dobiti podatke koji bi zadovoljili tvoju znatizelju.
Narocito sa ovakvim nikakvim podacima o osobi s kojom si emocionalno vezana.
Jer, ti da bi dobila pravi odgovor trebala bi navesti: koliko je stara ta osoba, kakav je bio prvi napad (stres, padanje u nesvijest...) - po cemu su lijecnici dosli na ideju da je obolila od te bolesti.
Dalje je potrebno da se zna kako se je ta osoba vladala nakon prvog napada - narocito u kakvom su se stanju pokazivali extremi (glava, ruke, noge) - pokretljivost exstrema.
Konacno, bilo bi potrebno i da izneses zivotne probleme s kojim se je ta osoba suocavala prije prvog napada.

A strucna osoba, lijecnik, kad sve to sazna - on moze da odredi kod kojeg specijaliste treba ta osoba otici, jer neki moraju da idu kod neurologa, neki kod psihijatra, a za neke je cak dovoljno da odu kod urologa...

Eto, bez ovih podataka je uopce glupo diskutirati o multipnoj sklerozi - jer uzasno mnogo faktora cine mnoge razlicite oblike koji se pokazuju po oboljenju.

I tek tada se moze diskutirati o tome kroz koju vrstu terapije treba bolesna osoba da prolazi.

Inace, mogu reci da mi je veoma zao svih osoba koje moraju proci kroz muke koje donosi ta bolest.
delija is offline  
Old 13.10.2003., 19:31   #18
Quote:
lahor kaže:
Da, Vilko, najlakse je prepisati iz kakve knjige o neurologiji. To svako moze procitati, tih knjiga ima u svakoj knjiznici.

Samo, da li prosjecna osoba zna sto je diplopija, adijadohokineza, ataksija, nistagmus, oftalmoplegija???

Sorry, ali ne bih rekla, bez ikakvog podcjenjivanja. Kad vec navodis takve termine, bio bi red i da objasnis sto oni znace.
Mucio sam se tri godine sa latinskim i engleskim diagnozama, ako se zeli sve se moze nauciti....sada nazalost due od tableta imam poslijedice zaboravljam ne sta znadem nego ne mogu pratiti, sa cime radim!

Simon videci prema polozaju sjedenja je naucena citati ili uzeti komputer i naci sta je zanima!

Prilazem link koji je na hrvatskom i koji je opsirniji o svemu.
Ja licno za sebe citam na engleskom ,jer je puno bolji concept.

P.S. in PDF Format (it will take time) Page 53!!!

Multiple sclerosis
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014

Zadnje uređivanje Vilko : 13.10.2003. at 21:07.
Vilko is offline  
Old 13.10.2003., 23:11   #19
Quote:
delija kaže:

Simona,
Mislim da nisi trebala otvarati ovaj topic.
Sta si htjela s njim?
Naime. ni na kom forumu neces niodkog dobiti podatke koji bi zadovoljili tvoju znatizelju.
Narocito sa ovakvim nikakvim podacima o osobi s kojom si emocionalno vezana.
Jer, ti da bi dobila pravi odgovor trebala bi navesti: koliko je stara ta osoba, kakav je bio prvi napad (stres, padanje u nesvijest...) - po cemu su lijecnici dosli na ideju da je obolila od te bolesti.
........
Eto, bez ovih podataka je uopce glupo diskutirati o multipnoj sklerozi - jer uzasno mnogo faktora cine mnoge razlicite oblike koji se pokazuju po oboljenju.

Inace, mogu reci da mi je veoma zao svih osoba koje moraju proci kroz muke koje donosi ta bolest.
Zašto sam otvorila ovaj topic?
Recimo, i zato što je ta bolest slabo poznata!
Ali i zato što sam ipak prije nešto našla i na google baš o tome kakav je kod nas odnos i liječnika i društva prema takvim bolesnicima.

Jedan takav mladi čovjek je prošao "proceduru" potrudio se i sam napravio web stranicu! Prava stranica za nekog kome trebaju prve informacije, napisane jezikom koji prosječno obrazovan čovjek može razumjeti. Ali i ima dosta osnovnih stručnih podataka.

Evo te stranice:[url]http://free-zg.hinet.hr/ZoranLjubicic/[/url[/b]

A evo još jedan novinski članak iz Jutarnjeg lista u kojem su i Zoran i još neki mladi ljudi govorili o svojim iskustvima.

http://www.uspih.hr/jutarnji%20skleroza%20multipla.htm

Nisam ništa posebno očekivala, ali nikad se ne zna.
Konkretna situacija o dotičnoj osobi baš i nije bitna, bar ne ovdje.

Ipak da kažem: ova njena dijagnoza potvrđena magnetskim rezonatorom.
Za koji su dvojica ove godine dobila Nobela, koliko sam shvatila.

Hvala i na tvom trudu.

Zadnje uređivanje Dunj@ : 13.10.2003. at 23:50.
Dunj@ is offline  
Old 13.10.2003., 23:17   #20
Hm...nije prikazan jedan dio mog posta, koji je vidljiv kad ga otvorim na "uredi"...

Mislim si...o čemu bi bio problem. i pokušavam malo preinačiti tekst.

A evo još jedan novinski članak iz novina u kojem su i Zoran i još neki mladi ljudi govorili o svojim iskustvima.

http://www.uspih.hr/jutarnji%20skleroza%20multipla.htm

P.S.
Očito sam "pogodila". U prvom postu bilo je ime lista.
Dunj@ is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:35.