Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje
Korisničko ime
Lozinka

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Dječje zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2005., 14:06   #81
atena
Registrirani korisnik

atena Avatar

Registracija: Dec 2002.
Pošalji poruku preko MSN korisniku atena
E sad posto ste sigurno svi upoznati sa ovom tematikom, koliko je genetska predispozicija uslov?
atena is offline  
Old 19.09.2005., 19:55   #82
bluerock
Registrirani korisnik

Registracija: Sep 2005.
prema istraživanjima, ms nije nasljedna. samo 1% oboljelih ima u obitelji nekoga sa ms. iako bi ja to stavila pod veliki upitnik jer se do prije 70-ak godina ms nije ni mogal ovako brzo dijagnosticirati, npr. mojoj teti su dx kad je već bilo kasno nakon što se godinama povlačila po bolnicama i toplicama ("mlada a bolesna, kaj je tebi").tak da mislim da su ms prije tretirali kao neku drugu bolest, a i mnoga istraživanja pokazuju da je ms postala češća nakon razvoja zemalja: više stresa, fast foodova-masnoća... a genetika, ako imaš nekoga u obitelji oboljelog od raka-imaš predispozicije za rak; ista stvar sa ms.netko u obitelji ti ima ms pa se bojiš?
bluerock is offline  
Old 19.09.2005., 20:16   #83
atena
Registrirani korisnik

atena Avatar

Pošalji poruku preko MSN korisniku atena
Da, da tetka(oboljela u 28) i jedna dalja rodjaka (od svoje 19 sad ima 29). Ova vezanost me najvise i potakla na to razmisljanje. Mislila sam da postoje podaci o ucestalosti i slicno, ali poslije tvog odgovora vjerujem da takvo sto i ne postoji, za sad. Hvala na odgovoru.
atena is offline  
Old 20.09.2005., 06:01   #84
bluerock
Registrirani korisnik

hm, e pa preporučila bi ti da pripaziš malo na prehranu: više ribe, manje mesa; pazi na odnos zasićenih i nezasićenih masnoća u korist nezasićenih...tek toliko, zlu ne trebalo. A ako hoćeš naći još informacija, moram te ražalostiti i reći da na našim stranicama nećeš naći baš nešto-zato ako barataš engleskim odi na google i surfaj!
Sretno!!
bluerock is offline  
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 23.09.2005., 12:32   #85
duda
prosječna žena

duda Avatar

Registracija: Nov 2002.
Nažalost ima nas još meni je dijagnosticirana 2000. g. i nosim se s njom kako znam i umijem (nekad bolje nekad lošije). Vježbam, pijem Omegu i pazim na prehranu... prije par mjeseci stanje mi se pogoršalo i završila sam u bolnici, napravila sam opet brdo pretraga (nisam dala da mi punktiraju kralježnicu) i sada sam opet bolje i ponovno sam doma
Old 23.09.2005., 15:31   #86
sabrina
Registrirani korisnik

Registracija: Jul 2004.
duda drzi se
kiss
sabrina is offline  
Old 24.09.2005., 17:15   #87
cici mici
Registrirani ovisnik

cici mici Avatar

Registracija: Aug 2005.
bas sam nedavno procitao neko istrazivanje koje je pokazalo da smanjena izlozenost suncu, odn. manje D vitamina (kojeg ima u mliječnim proizvodima) povecava vjeorajtnost dobivanja MS za nekih 50 % takodjer, negdje sam citao da najveci najvise oboljelih u RH potjece iz Gorskog Kotara i Like. dakle D vitamin je zaista ekstra važan! p.s. dnevna doza bi trebala biti oko 10 mg, a prekomjerne doze moug biti opasne, stoga oprez.
i kakve to "omege" uzimate, kojeg proizvodjaca?
Old 24.09.2005., 17:25   #88
Crimson Petal
#unrepentant

Crimson Petal Avatar

Registracija: Mar 2003.
Quote:
cici mici kaže:
smanjena izlozenost suncu, odn. manje D vitamina (kojeg ima u mliječnim proizvodima) povecava vjeorajtnost dobivanja MS za nekih 50 %:
a i ta istrazivanja... ako se previse izlazes suncu, mozes dobiti rak koze. ako se premalo izlazes, povecava se rizik od MS. i sad ti budi pametan...

ali ok, vit. D, kao sto si i napisao, mozes unositi i kroz hranu.

http://ods.od.nih.gov/factsheets/vitamind.asp#h2
Crimson Petal is offline  
Old 24.09.2005., 17:47   #89
cici mici
Registrirani ovisnik

cici mici Avatar

Quote:
Crimson Petal kaže:
a i ta istrazivanja... ako se previse izlazes suncu, mozes dobiti rak koze. ako se premalo izlazes, povecava se rizik od MS. i sad ti budi pametan...

ali ok, vit. D, kao sto si i napisao, mozes unositi i kroz hranu.

http://ods.od.nih.gov/factsheets/vitamind.asp#h2
u svim multivitamisnkim tabletama imas dozu od 5 ili 10 mg D vitamina. osim toga, u obogacenom mlijeku od npr. DUkata ili Vindije ima dodanog D vitamina, oko pola litre zadovoljava dnevne potrebe za istim.

i kladim se da nisi znao da se potreba za D vitaminom moze zadovoljiti 10-minutnim izlaganjem suncu koze lica i ruku?
osim toga, toksicnost D vitamina vrijedi samo ako se uzima izvana. takodjer, tijelo stvara vitamin pod suncem samo do odredjene kolicine. dakle, nema opasnosti toksicnosti.
cici mici is offline  
Old 26.09.2005., 09:11   #90
bluerock
Registrirani korisnik

čini mi se da je bilo vrijeme da netko otvori ovu temu!
što se tiče D vitamina-ne bi se složila sa tvrdnjom da je D vitamin iz mliječnih proizvoda štetan-koliko sam ja čitala štetna je milječna mast. I to čak štetnija od bilo koje druge vrste masnoća! To je razlog zašto sam izbacila mliječne proizvode iz prehrane. Čak i ljudi koji stalno imaju problema sa curenjem nosa ili nekim prehladicama su najvjerojatnije preosjetljivi (ne alergični!!) na mliječne proizvode, a to je očito bio i moj slučaj.
izlaganje dnevnoj svjetlosti (ne nužno suncu) nama se preporuča najmanje 30 min dnevno upravo zbog D vitamina i naravno doze u suplementima (ali ja ga ne koristim).
Omegu 3 uzimam od Natural weltha isto kao i B komplex i ulje noćurka, za spirulinu moram pogledati doma pa ću vam kasnije nadopisat. Bez vitamnina B stvarno ne mogu-boli me glava luđački!
Duda, zašto nisi dala da te punktiraju?
Cici mici nisi se izjasnio, ti imaš MS ili netko tebi blizak?
bluerock is offline  
Old 26.09.2005., 09:34   #91
duda
prosječna žena

duda Avatar

Quote:
bluerock kaže:
Duda, zašto nisi dala da te punktiraju?
Puno sam o tome razmišljala i na kraju sam ipak odustala. Upoznali su me s time da postoji mogućnost (mala ali ipak postoji) da se pri punkciji ozlijedi kralježnica i da bi mogla ostati nepokretna. Moja situacija je takva da koliko god ta mogućnost bila mala ne smijem riskirati (bar ne još sada, ali ako ta opcija još bude aktualna kada mi klinci odrastu vjerojatno ću to napraviti). Nisam 100% sigurna da li je moj izbor pravi ali u ovom trenutku ne bih mogla podnijeti da mi (nam) se to dogodi
Old 27.09.2005., 06:14   #92
bluerock
Registrirani korisnik

Duda, znala sam i ja za to, ali nisam sumnjala u ruke svog DR.-a, kojeg, by the way, obožavam jer sam zahvaljujući njegovom pristupu i ja toliko jaka od prve sekunde kad su mi rekli šta je.
Nisam uopće pomišljala na to, ali ako ti ostali nalazi upućuju na MS, nije ni bitna ta pretraga.
Nego, jeste znali da je jučer bio dan oboljelih od MS-a?! Totalno sam se šokirala sad kad sam vidjela!
Jel netko od vas potražio pomoć u kakvoj udruzi, i ako je, kakva su vam iskustva? Razmišljam neko vrijeme da odem, ali... ne znam. Valjda se bojim da bi onda to moglo izaći na vidjelo, a na poslu bi me to zakopalo!
bluerock is offline  
Old 11.10.2005., 08:03   #93
deatwin
Registrirani korisnik

Quote:
duda kaže:
Nažalost ima nas još meni je dijagnosticirana 2000. g. i nosim se s njom kako znam i umijem (nekad bolje nekad lošije). Vježbam, pijem Omegu i pazim na prehranu... prije par mjeseci stanje mi se pogoršalo i završila sam u bolnici, napravila sam opet brdo pretraga (nisam dala da mi punktiraju kralježnicu) i sada sam opet bolje i ponovno sam doma
Nisam znala...ljubac i podršku ti šaljem...
deatwin is offline  
Old 11.10.2005., 08:55   #94
duda
prosječna žena

duda Avatar

Nitko u RL (osim mojih roditelja, doktora i jednog prijatelja) to ne zna. Nakon reakcije mojih roditelja zaključila sam da je bolje da tako i ostane
Old 11.10.2005., 10:18   #95
deatwin
Registrirani korisnik

Sigurna sam da si dobro odvagala kad si tako odlučila....

Želim ti da imaš snage, da otjeraš strah i da se svim mogućim oružjem boriš protiv bolesti.

Pusa, draga
deatwin is offline  
Old 21.10.2005., 22:11   #96
Nastassja
I'm cute and fluffy!

Nastassja Avatar

Niste ovo trebali skloniti s top teme. Možda se ne piše baš često, ali na žalost, novooboljeih ima, pa ako naiđu na ovaj forum, mogu odmah vidjeti da ima još forumaša koji se nose s tim.
Nastassja is offline  
Old 21.10.2005., 22:50   #97
Crimson Petal
#unrepentant

Crimson Petal Avatar

Registracija: Mar 2003.
Quote:
Nastassja kaže:
Niste ovo trebali skloniti s top teme.
slazem se.
Crimson Petal is offline  
Old 28.12.2005., 19:07   #98
cici mici
Registrirani ovisnik

cici mici Avatar

imate li nekog doktora kojeg možete preporučiti? znam da u Zagrebu ima jedna doktorica, specijalistica baš za ovo područje. ali bilo koja preporuka će koristiti u svakom slučaju.
cici mici is offline  
Old 14.03.2006., 16:13   #99
nenna
Registrirani korisnik

Registracija: Mar 2006.
Bok.Imam 27 g.U 19.godini mi je dijagnosticirana multipla.
Prošla sam svašta.Uglavnom sad sam dobro.Pokretna sam.
Ako te nešto zanima,pitaj.
nenna is offline  
Old 17.03.2006., 08:09   #100
vekicka
Pacijent

Ima nas nažalost još. Meni su dijagnosticirali još 1999. godine MS prvi put ali zvanično od 2001. Još se driž, prije 3 mjeseca imalča sam 3 šub i to je vrlo dobro za sada. Ima jedna super stranica na engleskom jeziku o MS-u zove se www.ms-gateway.com. Super je pozitivna i objašnjava se moguće događaje vezano uz razvoj bolesti.

Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja