Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.02.2005., 06:30   #21
imao sam nekoliko "prisilnih" misli, ali nista strasno. vise su me mucili prisilni osjecaji

ako se dobro sjecam, prva prisilna misao mi se pojavila kada sam se prestrasio da ne mogu kontrolirati sto mislim. imalo je veze s time da mi je netko u familiji bio psihicki bolesnik pa sam tumbo po glavi da i ja mozda nemam neke "lude" gene. sada sam se pomirio da sam puknut pa me proslo

inace, ne znam sto tocno uzrokuje te prisilne misli, no mislim da ima veze s strahom od gubitka kontrole nad samim sobom. to je gadan koncept koji, kada jednom um za njega dozna, moze biti vrlo neugodan. ista stvar je i sa klasicnom anksioznoscu. a kako se toga rijesiti? najbolje rjesenje mi se cini neka vrsta autosugestije ili pokusaj da budemo vise "in touch" sa osjecajima, da pazljivije slusamo sto nam podsvjest zeli reci. cesto smo tolko optereceni banalnim stvarima da potiskujemo one bitne negdje u sjenu i onda se one vracaju u obliku ovakvih misli.

primjetio sam i da se opsesivno-kompulzivni "refleksi" javljaju kada se sami prisilimo na nesto sto nam ne pase. dakle, kada zelimo preskociti nekakvu barijeru u glavi da bi dosli do odredjenog zadovoljstva. to mogu biti razni konfliktni osjecaji, zelje, strah i sl. posebice je problem ako smo pri tome jos i svjesni da se tjeramo, pa se javlja dodatni otpor izazvan prkosom. kada jednom uspijemo, drugi put se zbog nekog razloga (straha?) ta barijera ponovo javlja, ali onda dobivamo opessivno-kompulzivni poriv da je ponovo prevazidjemo. malo cudno.

uglavnom, kada jednom izvrsimo "agresiju" na sebe, i toga smo svjesni, um kao da stvori uvjetovani refleks koji se kasnije manifestira cim pomislimo na nesto u vezi s time. moguce da je to neki zastitni mehanizam uma da moze prevazici zastarijele emocije. to se slaze i s jednom studijom koja je dkoazala da se uvjetovani strahovi/refleksi nikad vise ne mogu izbrisati, sto god cinili. opsesivna kompulzija je mozda jedini "workaround" oko toga, iako bas nije elegantno rjesenje i nama ljudima stvara prilicno probleme

obratna situacija je kada sami stvorimo barijeru, dakle zelimo nesto, ali si ne dopustamo da dodjemo do toga. primjerice, poznato je da su ljudi to agresivniji prema "prijestupnicima" sto sami imaju vecu tendenciju prema zabranjenom vocu koje su ovi konzumirali. naravno, samo u slucaju ako su osjecaji uistinu potisnuti.

disclaimer: ovaj post je pisan u rano jutro i nemam pojma sta sam sve nadrobio
odejbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2005., 18:23   #22
Re: Re: Glupo je ali je meni problem

Quote:
Tinchi kaže:
Svjesno zaustavi disanje. Ozbiljno, nemoj disat.
E a kad ti organizam refleksivno krene ponovno uzimat zrak skužit ćeš da nema smisla opterećivat se.

(ne činite ovo kod kuće )

Ne ozbiljno, znanje je najbolji način za borbu s takvim stvarima. Bez racia nema ničega.

Da, ne cinite to kod kuce, nego kad vam rezerviraju mjesto na groblju
__________________

Open your mind
freedom's a state
GothicA is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:02   #23
Wtf?

Ne mogu vjerovati da ću sad napisati ovo što ću napisati ali sam potpuno prestrašena. Voljela bih da mi se javi oni koji se ipak kuže u psihologiju, i ne želim neke kvazi analize.
Uglavnom, u depri sam već neko vrijeme, tipična depresija, ne vidim budućnost, osjećam se beskorisno i slične stvari. No to ne bi bio problem, da se ne bojim svega kao i same sebe i svojih postupaka. Pa mi je predmalo počelo glavom prolaziti neke idiotske "ideje" ili filmovi da nekog ozljeđujem, i to me užasno prestrašilo i šokiralo. Evo i srce mi ovog trena lupa k'o sumanuto. I onda poslije stalno mislim o tome, jednu sekundu živnem i sve je ok, a sljedeću sam opet preplašena. Strah me da ne ozljedim nekog ili sebe, ne mogu opisati. A sigurna sam da sve izlazi iz te depresije i nesigurnosti u sebe. Kako da si pomognem? Plače mi se non stop, ne znam koj' mi je vrag i straši me to. Kontracepcijske pilule ne pijem već od subote, no brijem da i one imaju u tome svoje prste
Ima li tko sličnih iskustava?
Ovo stvarno nisam ja i nikad mi se to u životu nije dogodilo i užasno sam preplašena.
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:04   #24
A o strucnoj pomoci ne razmisljas?
__________________
We do NOT stop playing because we grow old; We grow OLD because we stop playing !.!.!

Tanj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:08   #25
Toga se i strašim. Imam osjećaj srama i ne vjerujem da ludim
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:10   #26
neki uzrok tome?
si u posljednje vrijeme konzumirala nesto?
WENZE is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:10   #27
Quote:
_Altanta_ kaže:
Toga se i strašim. Imam osjećaj srama i ne vjerujem da ludim
Znaci, moras vjerovat da LUDIS ne bi li potrazila pomoc?


Ti si luda.....
__________________
We do NOT stop playing because we grow old; We grow OLD because we stop playing !.!.!

Tanj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:12   #28
Re: Wtf?

Quote:
_Altanta_ kaže:
Kontracepcijske pilule ne pijem već od subote, no brijem da i one imaju u tome svoje prste
moze bit i da je od toga. uzmi kuru b-kompleksa, i caj ili kapsule od gospine trave. i odi psihologu, ako osjecas da imas neke nerazjasnjene konflitke u sebi ili u odnosima.
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:12   #29
Quote:
WENZE kaže:
neki uzrok tome?
si u posljednje vrijeme konzumirala nesto?
Ma ništa takvo.

Tanja, da ludim ne bih bila na forumu i tražila savjete i vidjela da li je tko prolazio kroz isto.
U depresiji sam sa nekim stvarima, i prolazim kroz teško razdoblje, a moram napomenuti da trenutno ne radim ništa sa sobom i još sam prehlađena
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:15   #30
Re: Re: Wtf?

Quote:
Natch kaže:
moze bit i da je od toga. uzmi kuru b-kompleksa, i caj ili kapsule od gospine trave. i odi psihologu, ako osjecas da imas neke nerazjasnjene konflitke u sebi ili u odnosima.
Joj, ma nemam nerazjašnjene konflikte, stvarno. Nego sve mi je crno Tipična depra, povlačim se po kući. A od pilula me bogami znala depra hvatati i isto takve gluposti mi se vrtiti po glavi. Moram napomenuti da sam jučer imala napadaj ljubomore, što mi se zadnji put desilo prije 2 godine
Čitala sam da pilule mogu djelovati još mjesec dana nakon prestanka uzimanja, dok se nanovo ne vrate normalni hormoni?? Znaš možda ti što o tome?
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:15   #31
Quote:
_Altanta_ kaže:
Tanja, da ludim ne bih bila na forumu i tražila savjete i vidjela da li je tko prolazio kroz isto.
Ne, bas obratno! Potrazila bi (uz Forum) savjet negdje drugdje.
__________________
We do NOT stop playing because we grow old; We grow OLD because we stop playing !.!.!

Tanj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:16   #32
Quote:
Tanj@ kaže:
Ne, bas obratno! Potrazila bi (uz Forum) savjet negdje drugdje.
Dečko mi je recimo rekao da sam samo zabrijala
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:18   #33
Re: Re: Re: Wtf?

Quote:
_Altanta_ kaže:
Joj, ma nemam nerazjašnjene konflikte, stvarno. Nego sve mi je crno Tipična depra, povlačim se po kući. A od pilula me bogami znala depra hvatati i isto takve gluposti mi se vrtiti po glavi. Moram napomenuti da sam jučer imala napadaj ljubomore, što mi se zadnji put desilo prije 2 godine
Čitala sam da pilule mogu djelovati još mjesec dana nakon prestanka uzimanja, dok se nanovo ne vrate normalni hormoni?? Znaš možda ti što o tome?
znam da kod uzimanja pilula dolazi do kronicnog manjka vitamina b-kompleksa, koji mogu izazvati slicne simptome. zato sam ti rekla da uzmes malo b-vitamina. i upisi nekakav fitnes, aerobik ili skolu plesa, izadji medju ljude i posveti se sebi
__________________
nemoj misliti na torticu!
. .
Natch is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:20   #34
Re: Re: Re: Re: Wtf?

Quote:
Natch kaže:
znam da kod uzimanja pilula dolazi do kronicnog manjka vitamina b-kompleksa, koji mogu izazvati slicne simptome. zato sam ti rekla da uzmes malo b-vitamina. i upisi nekakav fitnes, aerobik ili skolu plesa, izadji medju ljude i posveti se sebi
I sama sam razmišljala o nekom aerobiku. Trebam učiti za faks, a ne mogu više podnijeti biti u kući. Stalno mi brzo kuca srce, napravim dva koraka uspušem se, jer sam anemična a i to sam primjetila zadnjih mjesec dana, kao i neke smetnje s vidom. Pročitala upute i piše da ako se to počne dešavati da prestanem piti, i zadnju pilulu sam popila u subotu
Uzeti ću B kompleks, hvala.
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:20   #35
Quote:
_Altanta_ kaže:
Dečko mi je recimo rekao da sam samo zabrijala
Pa i jesi, ali ne onak kak to on misli
Sad za ozbač, ak se zaista osjecas tak kak si napisala odi lijecniku, zakaj imate takav otpor, sram, potrazit psiholosku pomoc???????????
__________________
We do NOT stop playing because we grow old; We grow OLD because we stop playing !.!.!

Tanj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:22   #36
[QUOTE]Tanj@ kaže:
Pa i jesi, ali ne onak kak to on misli

Nego kako?

Sad za ozbač, ak se zaista osjecas tak kak si napisala odi lijecniku, zakaj imate takav otpor, sram, potrazit psiholosku pomoc???????????


Jer bi to odmah značilo da sam psihić
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:23   #37
Quote:
_Altanta_ kaže:

Jer bi to odmah značilo da sam psihić
Pa jesi, cim si se tu javila!



Aj, priznaj da ti je vec bolje!?
__________________
We do NOT stop playing because we grow old; We grow OLD because we stop playing !.!.!

Tanj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:26   #38
Quote:
Tanj@ kaže:
Pa jesi, cim si se tu javila!



Aj, priznaj da ti je vec bolje!?
Pa sa takvim komentarima, nije
Ma, još je i vrijeme tmurno i sve me baca u bed. A sasvim sam svjesna da ljudima znaju doći neke misli kroz glavu što nikad ne bi učinili, to se ujedno dešavalo i mom dečku, samo je razlika u tome što sam zabrijala na to i usrala se živa, pogotovo jer sam dovoljno nesigurna sa ovom deprom. I sad sam opet nekako živnula. A svaki dan mi je isti, ma katastrofa, još se nikad nisam ovako osjećala, a znam da nije od mene.
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:35   #39
to što te muči nije wtf nego prisilne misli.

imaš tipičnu predrasudu prema psiholozima (i psihoterapeutima, psihijatrima). gle stara, svakoj četvrtoj osobi (u Hrvatskoj) treba psihološka pomoć i to ne znači odmah da su bolesni il 'psihići'. nemaš pojma koliko bi se odmah osjećala da odeš na razgovor dobrom psihologu (koji nema nikakve liječničke ovlasti) - em te ne može proglasit ludačom em te ne može nakrkljat nepotrebnim lijekovima il prislilit da mu opet dođeš.

možda ni ne otkriješ uzrok prisilnih misli, al garantiram ti da ćeš se puno mirnije osjećat nakon razgovora. vjeruj mi
misery- is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.10.2005., 11:35   #40
Preplašila sam se da nije posrijedi ovo:

http://www.medicina.hr/clanci/opsesi...na_neuroza.htm

Koliko je čest poremećaj?
Tijekom jedne godine 2/1000 osoba će imati epizode opsesivno-kompulzivnog poremećaja- tijekom životnog vijeka 2-3/100 osoba će se susresti s ovim poremećajem.
_Altanta_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.