Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.10.2005., 20:48   #1
Percepcija "stvarnosti"

Kada govorimo o nužno iskrivljenoj percepciji koju uzimamo za stvarnost, od koristi nam može biti Platonova metafora pećine koja govori o zatvoreniku koji vidi sjenke ne uspijevajući da razazna ni predmete, niti sunce koje ih stvara. Ustvari, imamo li mi zaista iskrivljenu percepciju ili je percepcija rezultat određenog konteksta?

Vjerujete li da je istina uvijek kontekstualna?
Elika is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.10.2005., 21:37   #2
Re: Percepcija "stvarnosti"

Quote:
Elika kaže:
Vjerujete li da je istina uvijek kontekstualna?
Istina shvaćena kao istiniti govor o stvari, poklapanje misli i stvari i sl... nužno je kontekstualna, jer je govor kontekstualan.

Istina shvaćena kao sama stvar, kao ono što uistinu jest - dakle neovisno o govoru/percepciji... stvar po sebi... po definiciji nije kontekstualna, nego bezuvjetna.

Je li taj razdvoj bitka i mišljenja negdje nekako prekoračiv/ukidiv... ta se nevolja nameće našim smrtničkim mnijenjima još (barem) od Parmenida.
__________________
nitko i ništa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2005., 14:14   #3
Re: Re: Percepcija "stvarnosti"

Quote:
nitko i ništa kaže:
Je li taj razdvoj bitka i mišljenja negdje nekako prekoračiv/ukidiv... ta se nevolja nameće našim smrtničkim mnijenjima još (barem) od Parmenida.
Ne vjerujem da je prekoračiv, ako je razdvoj utemeljen već u samom razumu kao njegova predispozicija.

Kad bi čovjek stvarno mogao osjetiti ono što doznaje spolja, možda bi ostao bez daha. Ne bi mogao podnijeti svijet.
Elika is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2005., 00:54   #4
istina je uvijek kontekstualna. barem za ljude.

a zašto bi ostali bez daha?
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 09:08   #5
elika-percepcija je percepcija je percepcija... kako ne vidiš?
ako kažeš da je tvoja percepcija iskrivljena, koja je onda prava percepcija i ko je taj koji po toj pravoj percepciji percipira?
kome dati prednost?
kako svijet zaista izgleda?
ali svijet izgleda uprvo onako kako se percipira i nikako drugačije...jer izgledati može samo za percipirajuće biće.
afriend is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 09:11   #6
tkđ...postoji samo jedna istina i ona je izvan svih konteksta i nije u riječima jer vidi dokle te te riječi dovode:
pitaš: jel ISTINA da je istina uvijek kontekstualna.
ja ti tu vidim mali problemčić u samom pitanju.
afriend is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 11:12   #7
Quote:
Krvnik kaže:
a zašto bi ostali bez daha?
tko zna? možda zbog nekog drugog užasa koji nas ne napada jer mu nismo izloženi zahvaljujući svojoj ljudskoj konstituciji a i imamo već svoje sopstvene užase. Mislim na svijet po sebi od kojeg smo zaštićeni nemogućnošću njegove spoznaje: nepremostivim razdorom u našem razumu.
Elika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 11:14   #8
Quote:
afriend kaže:
pitaš: jel ISTINA da je istina uvijek kontekstualna.
ja ti tu vidim mali problemčić u samom pitanju.
pitala sam: vjerujete li da je istina uvijek kontekstualna?
Elika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 12:20   #9
da dobro pitala si da li vjerujemo ali to u biti znači vjerujete li da je istina da je istina uvijek kontekstualna.
ako ja vjerujem da je istina kontekstualna znači da vjerujem da stvari mogu biti istinite unutar nekog konteksta. unutar kojega konteksta je istinito onda da je istina uvijek kontekstualna?
ako vjerujem pak da istina nije kontekstualna, time mogu misliti da je istina univerzalna ako se tiče neke stvari, no opet: kako definiramo istinu?
baš po definiciji ono što nije univrzalna istina nije istina uopće, tj reći da je istina kontekstualna znači reći da ne postoji kao takva.
istina je da je istina jedna i da nema više istina od te jedne-ta jedna istina je neizreciva i to je to.
afriend is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 12:39   #10
Quote:
afriend kaže:
elika-percepcija je percepcija je percepcija... kako ne vidiš?
ako kažeš da je tvoja percepcija iskrivljena, koja je onda prava percepcija i ko je taj koji po toj pravoj percepciji percipira?
kome dati prednost?
kako svijet zaista izgleda?
ali svijet izgleda uprvo onako kako se percipira i nikako drugačije...jer izgledati može samo za percipirajuće biće.
Svijet izgleda. Distancirati se od izgleda svijeta znači pronicati u utrobu zbilje, ispod izgleda. Ta utroba, stvarnost je sama. Ali kako proniknuti u tamu vlastite utrobe i stići do one neupitne jasnoće i bistrine poimanja koja će osvijetliti red koji je u svakom od nas i u srcu svemira podjednako?

možda možemo biti blizu, ali mislim da nam taj svijet i takva spoznaja stvarnosti uvijek izmiče i neuhvatljiva je.

p.s. afriend, na tvoj drugi post pokušat ću odgovoriti malo kasnije.
Elika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 14:53   #11
Quote:
Elika kaže:
Mislim na svijet po sebi od kojeg smo zaštićeni nemogućnošću njegove spoznaje: nepremostivim razdorom u našem razumu.
pa nije razum jedino što imamo.

reci, kako razumom objasniti ljubav i slične stvari za koje me uvjeravaju da postoje?

ne samo da se ne mjože nego je i nepotrebno.

takvo promišljanje osjećaja i svijeta općenito najčešće samo ukaljava te iste osjećaje, kao i doživljavanje svijeta.

to se može usporediti sa formalnom analizom pjesme.

traženje epiteta, onomatopeja, personifikacija, glavnih motiva i ostalih stvari po pjesmi nije način na koji treba čitati pjesmu.
pjesmu se treba doživljavati.
isto kao i svijet.
bar mi tako kažu.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 17:37   #12
Odlično si sve ovo rekao!

Razumom ne možemo. Pjesnik npr. teško može promišljati. Previše je plah, sklon krajnosti. Ide kao pelivan, rubom žice, kao što stalno izviđa rubove stvarnosti. On je od one protejske, neuhvatljive vatre, nomadske rase... On sam je kaos.
Filozof, suprotno, prepušta se vladavini mišljenja - duh mu kazuje da Jest tek kroz mišljenje. On je ona druga strana, strana reda. I on će svom silinom svoje strasti mišljenja pokušati u kaosu naći neki skriveni, tajni smisao, i onda kad mu on bude izmicao.

Idu različitim putevima. Filozof dugim i zamršenim, a pjesnik prečicama.

Ipak, oni se negdje sastaju. Pjesnik i filozof. Kaos i red. Srce i razum. Vatra strasti i strast mišljenja itd...
Elika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 17:53   #13
Quote:
afriend kaže:
da dobro pitala si da li vjerujemo ali to u biti znači vjerujete li da je istina da je istina uvijek kontekstualna.
ne, nije isto. vjerujete li da je istina uvijek kockasta npr.... nije isto kao pitati da li je kockasto da je istina uvijek kockasta.

na ostalo ću odgovoriti kasnije, oprosti, sad nemam vremena.
Elika is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 21:12   #14
Quote:
Elika kaže:
pitala sam: vjerujete li da je istina uvijek kontekstualna?
jok ja...ja vjerujem da istina uopće nije kontekstualna.....iako je u kontekstu potpuno prisutna...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 11:51   #15
slažem se.

ali istina nikad nije jednostavna. ( Istina je rijetko čista i nikad jednostavna. - Oscar Wilde )

ako je percepcija rezultat moći određenog konteksta ( ujedno i odgovor afriend na pitanje koja je percepcija prava ), onda lokalne potrebe i lokalni uvjeti oblikuju načine prikazivanja svijeta i to je ono što je u ovom oblikovanju bitno. Da bi se mogli otvoriti za nove poglede na svijet, potrebno je distancirati se od određenog konteksta.
Ostvariti vlastiti transformacijski potencijal, kao svojstvo istine prisutne u svakom kontekstu. Otprilike tako nekako gledam na stvari...
Elika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 15:12   #16
da, ali hajde da onda ovdje napravimo malo reda pa pogledamo. Do sad imamo sljedeće:

1. istina je nužno kontekstualna ( jer je govor kontekstualan - istina shvaćena kao istiniti govor o stvari, poklapanjem misli i stvari )

2. istina je uvijek kontekstualna ( barem za ljude )

3. postoji samo jedna istina i ona je izvan svih konteksta

4. istina uopće nije kontekstualna, iako je u kontekstu potpuno prisutna


a nakon reda dolazi kaos.
Elika is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 20:39   #17
Quote:
Elika kaže:
ali istina nikad nije jednostavna. ( Istina je rijetko čista i nikad jednostavna. - Oscar Wilde )
A što ako ovo nije ISTINA ?!?

Lame Deer is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 21:13   #18
Quote:
Elika kaže:
slažem se.

ali istina nikad nije jednostavna. ( Istina je rijetko čista i nikad jednostavna. - Oscar Wilde )

ako je percepcija rezultat moći određenog konteksta ( ujedno i odgovor afriend na pitanje koja je percepcija prava ), onda lokalne potrebe i lokalni uvjeti oblikuju načine prikazivanja svijeta i to je ono što je u ovom oblikovanju bitno. Da bi se mogli otvoriti za nove poglede na svijet, potrebno je distancirati se od određenog konteksta.
Ostvariti vlastiti transformacijski potencijal, kao svojstvo istine prisutne u svakom kontekstu. Otprilike tako nekako gledam na stvari...

a gle sad ovo...ako bi percepcija bila rezutat moći određenog konteksta onda nikad nebi bilo moguće distancirati se od tog konteksta budući jeltako on ima moć...
ako je međutizin stvar obrnuta i određeni kontekst rezultat moći percepcije tekar tada je moguće distancirati se od određenog konteksta i tako ostvariti novi pogled...
aha...a šta kažeš na ovo?
ova nam mala priča kaže da ono što na prvi kontekst izgleda nered u drugom izgleda sasvim počešljano što zapravo i upravo predstavlja samu moć percepcije....
pa sovizin možemo svečano proglasiti apsolutnu vlast percepcije nad svakim kontekstom...
__________________
Gdje god da kreneš već si tamo
Pandora10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 23:00   #19
Quote:
Pandora10 kaže:
ako je međutizin stvar obrnuta i određeni kontekst rezultat moći percepcije tekar tada je moguće distancirati se od određenog konteksta i tako ostvariti novi pogled...
aha...a šta kažeš na ovo?
ova nam mala priča kaže da ono što na prvi kontekst izgleda nered u drugom izgleda sasvim počešljano što zapravo i upravo predstavlja samu moć percepcije....
pa sovizin možemo svečano proglasiti apsolutnu vlast percepcije nad svakim kontekstom...
Odlično! To je to. Bar na ovaj prvi kontekst i prvo čitanje. Budem li se bunila naknadno, pričat ćemo....
Elika is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2005., 22:19   #20
ne možemo pričati o istini bez da se ozbiljnije pozabavimo s njenom suprotnošću i negacijom, odnosno laži.

vjerujete li da je laž kontekstualna?
da li je iskrivljena percepcija - laž?

što je laž? postoji li samo jedna istina?
postoji li samo jedna laž?
zašto bi istina bila jedna, a laži može biti mnogo?


kad odredimo laž, dobit ćemo istinu, koja bi trebala biti sve ono što nije laž.
__________________
Saće bit bamba ramba.
Krvnik is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.