Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.10.2005., 15:13   #1
Hormoni u menopauzi da ili ne?

Prije godinu dana odstranjena mi je maternica i jajnici, i prijevremena sam ušla u klimaks, bojim se uzimati hormone jer imam i masteopatiju, trenutno uzimam samo biljne tablete, šta mi je činiti s obzirom da se bojim osteoporoze??????
__________________
pepsi
pepsi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 16:08   #2
Imaš knjigu koja se zove :Žensko tijelo, ženska mudrost.
Uguglaj, pa ćeš naći i autoricu, a i prodajna mjesta i cijene.

U knjizi je s više strana obrađana tvoja problematika.

Isto tako nabrojane su i mogučnosti nadomjesnih terapija, koje ne moraju nužno biti u obliku klasične hormonske terapije.

Uzmeš/posudiš knjigu, pročitaš, potcrtaš, označiš zastavicama - i sa time ginekologu, odnosno liječniku na daljnju konzultaciju.

Mojima pozli kad dođem tak oboružana ali uvijek profitiramo i oni i ja
deatwin is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 16:33   #3
Probaj na stranici www.earlymenopause.com ima ti sve o hormonima i alternativama... a onda vrijedi savjet - isprintaj sve to i s tim liječnicima!
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 20:03   #4
Sve ti ovisi kakve simptome menopauze imaš...neke žene kroz to prođu gotovo bezbolno i nemaju potrebu za hormonima (ali obavezno uzimaju kalcij i to u dogovoru s liječnikom!), a nekima bude baš gadno.
Ja sam u tome od 32. godine, nažalost, i jedva sam preživjela razdoblje traženja prave dijagnoze tj. dok nisam počela s nadomjesnom terapijom. Nemogući valunzi, velike depresije, tahikardije koje su me gušile, dugotrajna nesanica, nemogućnost koncentracije (sve skupa fatalno za zanimanje koje imam) i s druge strane hrpa drugih problema (libido na nuli zbog pada estrogena, suhoća...).
Uglavnom, hormoni su me spasili. Svake godine radim preglede dojki (UZV ili Mamo) i krvi, PAPA dvaput godišnje, denzitometriju svake 2 godine.
Najvažnije ti je naći dobrog liječnika u kojeg ćeš imati povjerenja!
vinova lozinka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2005., 23:35   #5
niti jedna mlada zhena koja prekonoc dospije u menopauzu - kao shto je to sluchaj sa pepsi i ostalim operiranim zhenama - ne prolazi kroz to bezbolno. samo shto iz meni nikako razumljivih razloga, zhene jednostavno svoje stanje prihvacaju kao neshto nepromjenjivo.

svakako za nadomjesnu terapiju, uz razgovor s lijechnikom.


vinova lozinko proshla sam kroz to prije dvije godine...mjesecima sam se muchila. ali kad smo nashli pravu terapiju, preporodila sam se
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 11:06   #6
nemam s tim iskustva direktno, ali imam indirektno. mama mi je prošla kroz preuranjenu menopauzu i mislim da bi njena situacija plus situacija u cijeloj obitelji završila pogubno, da nije počela uzimati Trisequens. uzimala ga je nekoliko godina i u 47. prestala sad ima 50., još uvijek povremeno menstruaciju, svi ginekološki pregledi su više nego dobri, hvala Bogu.

ja, iz iskustva osobe koja je živjela sa ženom i njenom mukom preuranjene menopauze (govorim o turbo aktivnoj ženi, cijeli život u pokretu), savjetujem od srca
__________________
C'mon babe why don't we paint the town? And all that jazz...
LadyInRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2005., 15:29   #7
imam 45 god. a sa 42 sam potpuno izgubila menstruaciju.prije toga sam 10-tak godina imala probleme.
pokusala sam,odmah nakon gubitka menstruacije, sa nadomjesnom ali mi nisu odgovarale dvije vrste koje sam uzimala.
nakon toga sam odustala jer se nisam osjecala lose tj.nisam imala vece tegobe.
ovih dana cu pokusati ponovo jer se osjecam sve losije....
energy-x is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2005., 10:32   #8
Mojoj mami su isto odstranjeni maternica i jajnici. Imala je problema sa prsima, naime, imala je kvržicu i na dojci, pa su joj ju maknuli. I doktor joj je dao Estroferm 2mg, nadomjesne hormone. Može to piti bez problema, mora svakih godinu dana na mamografiju i nakon 5 godina bi trebala prestat. Nakon toga ćemo vidjet što će bit. Ali ona se osjeća super i nema nikakvih promjena. Doktor je isto tako reko da se ove tablete daju najčešće ženama koje su odstranile maternicu i sve to. Ali, naravno, uvijek se mora ići na kontrolu. Mislim, pa ženama se tak i onak preporučuje iza 35-e da jednom godišnje idu na mamografiju.
becky_maro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.11.2005., 20:20   #9
Tahtiain Noni sok !

Probaj s Tahtiain Noni sokom ! cijena je 295 kuna / 091/ 7884816 brane
 
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 09:50   #10
I ja se mučim sa simptomima menopauze. Meni je do prije dva mjeseca menstruacija bila redovita (svakih 28-30 dana) i prošli mjesec je jednostavno nisam dobila a počela sam se i osjećati jako čudno; napuhnuto, nervozno, sve me boljelo... Otišla sam ginekologu i on je posumnjao da ulazim u menopauzu. Dao mi je Primolut Nor-5 koji sam pila 7 dana i nakon par dana dobila sam menstruaciju. U međuvremenu sam dobila sve moguće simptome menopauze i osjećam se grozno; noćima ne spavam, ima česte valunge (najednom me samo preplavi val vručine i obilje me hladan znoj) depresivna sam i razdražljiva, ne mogu se koncentrirati na poslu, sve me živo boli od kralježnice, kostiju zdjelice do jajnika i maternice, libido mi je potpuno ugašen, pri odnosu osjećam suhoću... uglavnom koma sam Na zadnjem pregledu mi je ponovno dao Primolut, tablete za spavanje, Feminal (biljne tablete za ublažavanje tegoba) i uputnicu endokrinologu... Nisam se nadala da ću već sa 39 godina izgubiti menstruaciju i ući u menopauzu i da će mi to biti tako teško razdoblje
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 18:47   #11
sorry duda, ali čini mi se da je mjesec dana premali period da bi se manifestirali baš svi simptomi menopauze...i malo mi je nevjerojatno da je samo nakon jednog izostanka menzisa tvoj ginić posumnjao na ulazak u menopauzu.
ma vjerujem ja tebi da se koma osjećaš,ali ne želi vjerovati da je to moguće jer smo s godinama tu negdje...a meni se još nikak ne da biti u klimaksu.
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2005., 19:08   #12
danas se smatra da razdoblje predmenopauze traje i desetak godina. dakle problemi najrazlichitije vrste, neurednost krvarenja itd. pochinje daleko prije menopauze. samo se obichno pojedinachno gledani simptomi tumache kao sasvim neshto drugo.


mislim da je jako dobro shto je dudu lijechnik poslao endokrinologu. jer simptomi koje ima mogu ukazivati na predmenopauzu ali isto tako i na neki drugi poremecaj. osim toga, dobro je i zbog eventualne nadomjesne terapije ustanoviti da li je zhena zaista u menopauzi. da ne spominjemo nemali broj zhena koje u tom razdoblju dozhive i nezheljenu trudnocu.
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 09:30   #13
Quote:
ornella kaže:
sorry duda, ali čini mi se da je mjesec dana premali period da bi se manifestirali baš svi simptomi menopauze...i malo mi je nevjerojatno da je samo nakon jednog izostanka menzisa tvoj ginić posumnjao na ulazak u menopauzu.
ma vjerujem ja tebi da se koma osjećaš,ali ne želi vjerovati da je to moguće jer smo s godinama tu negdje...a meni se još nikak ne da biti u klimaksu.
Vjeruj mi da niti meni nije bilo lako povjerovati. Zadnju mengu dam dobila 4.9., 10.10. sam napravila test za trudnoću (reda radi jer mi je trbuh bio napuhnut kao da sam 4. mjesec trudnoće a i matrenica me boljela i probadalo me u jajnicima ) koji je ispao negativan i 14.10. sam otišla ginekologu. Pregledao me je, uzeo papu i napravio mi je ultrazvuk. Rekao mi je da ništa ne vidi i neka dođem ponovno za tjedan dana ako ne dobijem mengu. 20.10. sam ponovno otišla na pregled, napravio mi je ponovno UZV i rekao da mi je stjenka maternice dosta zadebljana i da mi treba provocirati menstruaciju. Pila sam Primolut i nekoliko dana nakon prestanka dobila sam menstruaciju i tada su mi se počeli naglo pojavljivati svi prije navedeni simptomi. Ginekolog kaže da vjerojatno ulazim u menopauzu jer mi je i majka izgubila menstruaciju u 38. godini i da se ne smije dopustiti da ostanem bez menstruacije tako rano zbog svih nuspojava koje ona veže. 21. idem endokrinologu pa ću onda sa sigurnošću znati da li je to to.
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 09:57   #14
Ma vjerujem ti...ono nepravilnosti u menstrualnom ciklusu mogu se vući godinama..ali zbunilo me je da si nakon prvog izostanka počela osjećati sve ine tegobe,a toliko karakteristične za taj period.
Dobro je što ideš endokrinologu, jer može biti i da je štitnajča u pitanju što je isto često u našoj dobi. Svakako nam javi što je bilo.

I ja se ovih dana spremam na godišnji ginekološki pregled.To mi je obavezno na kraju svake godine.Već sad osjećam nervozu,mada sem skraćenja ciklusa i ne primjećujum neke promjene...
I voljela bih znati kakav ti se čini Feminal i da li primjećuješ kakve promjene vezane uz njegovo uzimanje?
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 10:01   #15
Ginekolog mi je rekao da ću tek nakon mjesec dana početi osjećati djelovanje Feminala (dok se akumulira potrebna doza u organizmu ) tako da za sada ništa. Ali primjetila sam da mi Primolut smanjuje simptome i da se bolje osjećam kad ga pijem
__________________
Nikad ne reci nikad !
duda is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2005., 20:41   #16
Nažalost, moguće je da sve počne naglo... lani u prosincu mislila sam da sam trudna - ali bila je lutealna cista (a to znači ovulaciju), u travnju sam je operirala (izvađen jedan jajnik), a u lipnju sam imala visok FSH - gotovo postmenopauzalni, i to bez ijednog simptoma menopauze, osim neredovitoga ciklusa. I sada budi pametan....

S obzirom da u perimenopauzi - a operacije znaju cijelu priču ubrzati - hormoni divljaju, a meni je Dabroston izazivao otečenost i depresiju, odlučila sam se za Yasmin - manje kao kontracepciju, a više za regulaciju ciklusa... i osjećam se sjajno. Svi su mi nalazi dobri, prestala sam pušiti, nemam suvišnih kilograma, tako da mislim da ću biti na Yasminu još nekoliko godina - dok cijela priča ne bude iza mene....
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 09:52   #17
ja sam isti sluchaj - sve je pochelo nakon operacije.


i na triquilaru sam, ne kao kontracepciji, nego kao regulatoru hormonalnog stanja.

preporodila sam se
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 18:38   #18
mama sa 41, sestra 42 a ja sa 43
sestra je izabrala flastere a ja ništa
zbogom olvejsi i slične opačine
nepta is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 21:45   #19
Žene plašite me.Meni je 38...ok,možda bliže 39..ali nedam se do zadnjeg dana.I moja majka je dosta rano izgubila menzis,tako da sam o tome počela intenzivno razmišljati,možda čak i previše.Unazad par mjeseci desilo mi se da je ciklus bio na 21 dan.Zadnja dva mjeseca vratio mi se na 28.
Uglavnom, naručila sam se giniću za drugi tjedan na godišnji remont (uzv-gore i dolje,papa..) pa ću ga malo ispitati.
Već sad me puca nervoza , ali tako je svaki put....
__________________
ornella
ornella is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2005., 22:30   #20
Quote:
nepta kaže:
zbogom olvejsi i slične opačine

Radujes se ti.
Ja sam cula (od ginekologa) da je zena mlada sve dok ima menstruaciju. Kad je izgubi pocne polako stariti.
Jessica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:32.