Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca
Korisničko ime
Lozinka

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas. Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Oprema

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.05.2006., 07:55   #281
Babanroga
Registrirani korisnik

Babanroga Avatar

Registracija: Sep 2005.
Lulu, ima li slikica?

btw. super sto ste isli tamo!!!!
Babanroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2006., 22:52   #282
Lulu
Registrirani korisnik

Lulu Avatar

Registracija: Jan 2006.
Ma nesto malo sam slikala, zaboravila da imam aparat u torbi

Kad skinem s fotaca, izabrat cu nesto

Lulu is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 12:30   #283
M@3X
Podijelimo osmjeh :)

M@3X Avatar

Registracija: Nov 2002.
Moja sestra (od tetke) ima Down sindrom i '72 je godiste.
Nakon smrti moje tetke, prije nesto vise od godinu dana, zivi sa mojim roditeljima i o njoj brine moja majka (vecinu vremena).

Ali pristup njoj i njenoj bolesti nije bio adekvatan.

Tetka se razvela nakon rodjenja djeteta, mada pricaju da joj muz nije bio normalan (pijanica i nasilnik) i prije toga.
Sestra je odrastala uz mene i brata (dok je tetka radila bila je sa nama). Nakon sto se tetka penzionisala (i ona je oboljela) cesto smo je posjecivali, gotovo svakodnevno, u zavisnosti od obaveza (najcesce ja i mama).
Ja sam znala i zivjeti tamo po mjesec dana, kad bi tetka morala svakodnevno ici doktoru.
Tetku je vecina rodbine 'zaboravila' nakon rodjenja bolesnog djeteta, kao da je to u najmanju ruku zarazno.

Dok sam bila mala znala sam samo da je seka bolesna i da ne moze ici u skolu.
Tek kad sam odrasla i sama shvatila da ima Down sindrom pitala sam majku koja je potvrdila "moju dijagnozu sestrine bolesti".

Inace, moja sira familija je vecinom kretenska, tako da je na sahrani moje tetke bio uocljiv manjak njene brace i sestara (na sahrani i godisnjici zajedno uzevsi – trecina).
Niko od rodbine nije ni pitao sta ce biti sa sekom, ali su neki pitali sta ce biti sa stanom koji je ostao iza tetke.
Tetka je zadnja 2 mjeseca svog zivota provela kod mojih roditelja jer nije bila u stanju sama da zivi i sestra je naravno ostala kod nas, jer smo jedini koji su uopste i za tetkinog zivota pazili na nju.
Ali cak i ne pitati za djete????????

Jako je vazna podrska partnera i cijele porodice, sto moja tetka nije imala.
Pretpostavljam da se pocetkom sedamdesetih i drugacije gledalo na takvu djecu i njihove sposobnosti. Ona nije isla u skolu.

Vasa djeca su sretna sto imaju tako jake majke, borbene i pune ljubavi.
Drzim vam fige u borbi za vasa prava.
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 12:33   #284
M@3X

M@3X Avatar

Sestra je mirna, bucko je, bila je slabo pokretna kod tetke (koja ju je stalno utopljavala, oblacila po 2-3 majice na nju i kljukala tabletama i slabo je izvodila ), sad se bolje krece, oslobodila se nekih strahova...
Ali i dalje se boji kod nekog drugog otici na wc, boji se balkona, nepoznatih ljudi...

Kad je nervozna ili uplasena (boji se doktora, a zna da treba otici) zna se i sad upiskiti ponekad (mada, samo u izuzetnim okolnostima).

Vec sam razgovarala sa svojom jacom polovinom (nakon tetkine smrti) da je sestra jednog dana moja briga, te - posto zivimo zajedno i planiramo da tako i ostane i njegova u neku ruku, da je nikad ne bih mogla dati u dom (niti vjerujem da bi se ona uklopila, jer je cijeli zivot uz nas ili sa tetkom, nije navikla mijenjati sredinu i sretati puno novih i nepoznatih ljudi).
Moj brat i nije bas odgovoran, a roditelji su stari i bolesni.
Mama je jednom takodje potegla taj razgovor samnom (ja sam smatrala da se sve to podrazumjeva, jedini potreban razgovor po meni bio je izmedju mene i mog dragog), da se brine sta ce biti sa sekom kad nje ne bude - pa sam joj rekla da nisam smatrala za potrebno naglasavati da cu se ja brinuti o njoj.

Inace je slatkis.
Obraduje se kad joj donesem smoki i novine (voli Cecu i novine skoro da i nisu novine, ako nema slike Cece). Voli i cokoladu, ali smoki joj je najmiliji.

Mojoj mami tepa "ti si moja beba, ja sam tvoja cerka".
Rijeci ne izgovara bas pravilno, vec djecije simpaticno i slatko.
Mene zove keki, a iza toga obicno slijedi "jesi kupio meni mokija?".
Ili "keki dos'o meni, da meni pere guzu."
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 03.05.2006., 12:43   #285
M@3X

M@3X Avatar

Inece, imala je 2-3 perioda kad je bila kriticna, kad je jako dugo lezala u bolnici.
No vec odavno se tako nesto ne dogadja.
Odgovori s citatom
Old 03.05.2006., 13:03   #286
Tija
.

Tija Avatar

Registracija: Dec 2002.
hvala ti na ovoj priči

p.s. a zašto je bila u bolnici i što je bilo kritično?
Old 04.05.2006., 12:10   #287
M@3X

M@3X Avatar

Kada je sa 11-12 godina dobila prvu menstruaciju,pocela se osjecati lose.
Bio je to za nju veliki sok i stres, a i za tetku, jer nije ocekivala da ce sestra tako rano dobiti menstruaciju.
Sestri je bilo nemoguce objasniti sta se desava, bojala se jako.
Sad se vise ne boji, zna da je to normalno.

Ja sam tad imala nekih 6-7 godina.
Znam da sam mislila, kad sam je vidjela prvi put u bolnici "kako joj mjenjaju krv tudjom".
Primala je krv i infuzije, bojali su se da ce joj srce otkazati, cjelokupni organizam je bio slab i doktori bas i nisu bili ubjedjeni da ce to da prezivi.
Jos od rodjenja ima problema sa srcem i ima "pileca prsa" (ne znam kako se to tacno zove, prsni kos joj je deformisan), te joj je tjeme bilo mekano...

Drugi put je sa 18 bila.
Bila je lose par dana, slabo se kretala, kao iznemogla, a jednog jutra je ustala iz kreveta i srusila se pored, na pod.
Tada je takodje lezala u bolnici, isto na infuzijama i primala je krv.

Mada mi je u sjecanju da je jos jednom bila u bolnici, dok sam ja bila mala, ali ne mogu se bas tacno sjetiti, nekako mi je kroz maglu to da je ipak bila 3 puta u bolnici.

Sta je bio tacan razlog tih njenih slabosti ne znam, mislim da doktori ni mami ni tetki nisu nesto preciznije govorili, jer mi je mama na svaki moj upit sta je seki govorila "kako se osjeca slabo i icrpljeno", nista vise.
Odgovori s citatom
Old 04.05.2006., 12:14   #288
M@3X

M@3X Avatar

Ali eto, vec 15-16 godina nema nekih vecih zdravstvenih problema, sem smrcanja i prehlade.

Jedino sto se malo slabije krece (brzo se umara i moze samo sporo ici), ali opet bolje nego kad je pocela da zivi kod mojih, jer je mama cesto izvodi u setnju (sem kad je hladno, zimi) i hoda sa njom sto vise, sto tetka bas i nije cinila.
Odgovori s citatom
Old 04.05.2006., 12:38   #289
M@3X

M@3X Avatar

Bila je jedna jako tuzna scena, moram to napisati.

Moji roditelji su se spremali na svadbu u drugi grad (udavala se cerka mamine sestre) i izgleda da su pred njom spomenuli kako se mozda nece vratiti to vece, ako im festa bude sjela ostace dugo, pa ce se ujutro vratiti.

Ona je to izgleda cula, ali nista nije pitala.
Rekli su joj da idu na svadbu, a da cu je ja cuvati cijeli dan.
Ujutro, kad su se pozdravili s njom i otisli, nas dvije smo izasle u nabavku "Ceca-novina" u kiosku uz zgradu i kupile i igracku i kasicu u koju ce ona spremati svoj novac. Bila je sretna, papale smo i pricale, igrala se sa igrackom i kasica joj je bila zanimljiva, ali kako se pocelo spustati vece ona se uznervozila i postajala tuzna i stalno pitala "kad ce doci moji uko i nuna?".

Kad je palo vece pocela je plakati i govoriti "ja nemam tatu, umo moja mama, a ni nuna i uko nece meni doci".
I dzaba je bilo sve, tjesi je, govori kako ce doci, nista.
Nazvala sam svoje i dok je razgovara s njima bila je sretna, to je drzalo nekih pola sata i opet plac, kako oni nece doci.
Moji su posli nazad, ja sam ih zivkala svakih pola sata da pricaju sa njom malo, ali put se oduzio (nisu mi htjeli reci preko telefona, ali covjek koji ih je vozio, zureci, sletio je s puta u neki jarak).
Dosla je i komsinica i nas dvije smo je pokusale animirati da zaboravi, ali dzaba, svako malo ona bi se rasplakala.
Plakala bi, glave zagnjurene u jastuk i jecala, neutjesno.
Ni poljupci, ni mazenje, ni to sto sam joj govorila kako je ja nikad nisam slagala i kad kazem da ce doci, onda ce sigurno doci, nista nije pomagalo.
Proslo je njeno vrijeme za spavanje, ali njoj spavanje nije bilo ni na kraj pameti. Nije mogla zaspati od straha, nervoze i tuge.
Gledala je u mene crvenim uplakanim ocima (kad bih je smirila i pokazivala kako ih zovem na telefon da prica sa njima), kao da je sva tuga svijeta stala u ta dva oka.

Kad su oni usli u kucu - ta dragost na njenom licu ne moze se rijecima opisati.
I kad su se salili sa njom sto je plakala, smijala se i govorila "nisam, keki jaze".
Njih je grlila i ljubila, a meni isplazila jezik i rekla "ti keki sad idi svojoj kuci, meni dosla moja nuna i uko".

Ako ja ne mogu doci par dana da je vidim (radim na poslu, a poslije posla honorarno, recimo), onda me mama mora nazvati da joj ja kazem kako je volim, te da ona meni kaze sta da joj kupim kad budem dolazila - "kupi mokija i bok" (mokija = smokija, bok = blok), te da je ljubim (tu ja moram glasno cmokati, da zna ona da je ljubim, a ona vice "jot, jot, jot", sve dok joj ne posaljem dovoljno poljubaca).
Odgovori s citatom
Old 05.05.2006., 09:11   #290
Tija
.

Tija Avatar

hm...kod tvoje seke se očito radi o težoj mentalnoj retardaciji a vjerojatno ima i jači problem sa srcem.
Moglo se napraviti puno više....šteta

Danas su daunići u puno boljoj poziciji nego prije 20-30 godina, daleko se više radi s njima, roditelji su obrazovaniji, svjesniji,a i boli ih cazzo što će reći susjedi , bar sam ja takva

pusa tvojoj seki
Old 12.05.2006., 22:01   #291
Lulu
Registrirani korisnik

Lulu Avatar

Smile Predavanje u Rijeci

Matrix i seki

Evo jedna obavijest iz rijecke udruge:

RIJEKA 21 UDRUGA ZA SINDROM DOWN i CENTAR ZA REHABILITACIIJU RIJEKA organiziraju u petak 19.05.2006. u 17:00 sati predavanje na temu:

"KAKO NAUCITI CITATI DIJETE S POTESKOCAMA U RAZVOJU"

Mjesto: Gradska vijecnica, Korzo 16

Predavac: prof Elza Sabolic, defektolog iz Slovenije

Pa nam dodjite svi!
Lulu is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 14:21   #292
Babanroga
Registrirani korisnik

Babanroga Avatar

aloha...

skuzila sam da nam je topic zavrsio na 2. strani, pa... eto ... podizem ga...

Raport:
- okrecemo se i sa trbuha na ledja! pokusavamo pivotirati (to je ono kada lezi na trbuhu i rotira lijevo ili desno za igrackom) zasada samo cca 90°, ali svejedno

nego, narucila sam si preko Algoritma nekoliko strucnih knjigica, pa su mi stigle, pa si to lagano cituckam, definitivno bih preporucila novim roditeljima malih daunica da prvo procitaju Babies with Down Syndrome A New Parents' Guide iz The Special - Needs Collection... ma bas je super napisana - ima i strucnih dijelova - klasika objasnjenja od strane raznih doktora, strucnjaka i sl., ali i roditelja... i to pokriveno sa svih aspekata - od osjecaja kad su saznali, preko svakodnevnih aktivnosti, inkluzija, ocekivanja, ma sve....

i evo kaj sam recimo nasla.... kada smo bili kod geneticara (Domi je imao cca 1 mj, a ja sam vec prosurfala i nasla osnovne podatke o DS-u), on nam je (nakon sto je izrecitirao osnove DS-a) rekao da Domi nikada nece smjeti raditi kolut(sto mi je bilo malo , jer sam znala da imaju nesto slabije vratne misice, ali mi nije bilo jasno zasto konkretno... e, ovdje sam pronasla da ce najvjerojatnije moci , tj da to ne smiju raditi samo djeca koja imaju tzv. Atlantoaksijalnu instabilnost (nestabilnost u gornjem dijelu - vratnom - kraljeznice), a to je oko 20% djece sa DS-om - sto ne znaci da nikada nece moci, vec mozda , jer samo ovih 20% djece ima restrikcije kod sportskih aktivnosti (tipa trampolin, kolutovi i sl.), dok se ostala smiju baviti bilo kojim sportom....

mislim... samo kao info... Domi ce skijati!

i nasla sam konkretno info o reprodukciji daunica... muski su skoro 100% sterilni, najvjerojatnije zbog malog br spermija, ali jos nisu otkrili da li postoji jos koji uzrok, dok curice imaju visoku sansu roditi dijete s DS-om...

i jos jedna stvar koju bih preporucila friskim roditeljima je DVD The First 18 Months... slicno kao i knjiga, samo je za vizualne tipove!

mah mah svima...

ajmo curke, kako je Kori? kako ide plesanje?
kako je Lulu?
Babanroga is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 14:48   #293
Pegasus
tražim balans u kaosu

Pegasus Avatar

Registracija: Apr 2004.
Pošalji poruku preko Skype korisniku Pegasus
Baš mi je bio gušt pročitati većinu ovih postova, nisam mogla sve jer ipak ima previše stranica, ali sam pročitala nekoliko na početku i nekoliko ovih na kraju. Ja sma nekako cijeli život okružena downićima i navikla sam se na njih, iako primjećujem da ih drugi ljudi gledaju sa sažaljenjem i izbjegavaju puno komunicirati s njima. Ono što mene najviše fascinira jest njihovo pamćenje, zbog čega mislim da se kvalitetnim radom s njima može jako puno toga napraviti u smislu njihove samostalnosti i napretka.
Prvo sam ih upoznala u pulskoj školi za odgoj i obrazovanje koju ružno nazivaju "specijalna" gdje je moja baka radila do umirovljenja. Iako je bila samo "teta cistacica", često se igrala i pjevala s njima u učionicama kada je imala vremena. A kako sam joj ja uvijek dolazila nakon škole, tako sam im se pridružila. Moram priznati da mi je u početku bilo malo neugodno što su me svi htjeli ljubiti i grliti, ali mi je to kasnije postalo jako slatko. Nakon što je baka išla u mirovinu, više nisam imala prilike posjećivati ih. Kad sam imala 21 godinu počela sam preko ljeta raditi u jednom malom kafiću gdje su dolazile starije stalne mušterije iz susjedstva većinom na kavu i čašicu razgovora. Tamo mi je jednog dana ušao i Dragan koji je par godina stariji od mene. Šef mi je već najavio da on dolazi svaki dan oko tri sata nakon posla, radi gdje i druge osobe s posebnim potrebama, i da uvijek pije isto, te da ne smijem poremetiti raspored šalice i čaše pred njim. Nakon što smo se upoznali odjednom me pitao da li poznajem tu i tu osobu. Ja sam se iskreno šokirala i rekla da mi je to baka. On se široko osmijehnuo i počeo klimati glavom "Da, da, aaa, znam ja nju! Vidiš vidiš kako se sjećam! Puno je pozdravi." Poslije se sjetio i mene i zbog toga, a i zbog naših razgovora brzo me zavolio. Dragan je bio jedan od djece u školi gdje je baka radila. Počeo mi je nositi cvijeće i ostajati duže u kafiću, ali me jedan dan vidio kada sam poljubila svog dečka. Počeo je trčati ulicom gore dole i plakati a ja ga nisam mogla smiriti da me posluša. Nisam znala niti šta bi mu zapravo trebala reći u takvoj situaciji. Nije mi dolazio neko vrijeme i ja sam bila jako tužna. Na kraju je ipak došao gledajući u pod, donio mi je cvijeće i rekao je kako mu je mama rekla da mi se dođe izvinuti. Ja sam rekla da ne treba i pitala ga da li možemo biti prijatelji. Pogledao me na rubu plaća i rekao "I prijatelji se mogu voliti". Onda sam ga zagrlila i skuhala mu kavu na moj račun.
Oprostite što sam se toliko raspisala ali baš sam htjela to iskustvo podijeliti s nekim.
Pegasus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 16:00   #294
tough_cookie
ja, samo bolja :-D

tough_cookie Avatar

Quote:
Pegasus kaže:
Baš mi je bio gušt pročitati većinu ovih postova, nisam mogla sve jer ipak ima previše stranica, ali sam pročitala nekoliko na početku i nekoliko ovih na kraju. Ja sma nekako cijeli život okružena downićima i navikla sam se na njih, iako primjećujem da ih drugi ljudi gledaju sa sažaljenjem i izbjegavaju puno komunicirati s njima. Ono što mene najviše fascinira jest njihovo pamćenje, zbog čega mislim da se kvalitetnim radom s njima može jako puno toga napraviti u smislu njihove samostalnosti i napretka.
Prvo sam ih upoznala u pulskoj školi za odgoj i obrazovanje koju ružno nazivaju "specijalna" gdje je moja baka radila do umirovljenja. Iako je bila samo "teta cistacica", često se igrala i pjevala s njima u učionicama kada je imala vremena. A kako sam joj ja uvijek dolazila nakon škole, tako sam im se pridružila. Moram priznati da mi je u početku bilo malo neugodno što su me svi htjeli ljubiti i grliti, ali mi je to kasnije postalo jako slatko. Nakon što je baka išla u mirovinu, više nisam imala prilike posjećivati ih. Kad sam imala 21 godinu počela sam preko ljeta raditi u jednom malom kafiću gdje su dolazile starije stalne mušterije iz susjedstva većinom na kavu i čašicu razgovora. Tamo mi je jednog dana ušao i Dragan koji je par godina stariji od mene. Šef mi je već najavio da on dolazi svaki dan oko tri sata nakon posla, radi gdje i druge osobe s posebnim potrebama, i da uvijek pije isto, te da ne smijem poremetiti raspored šalice i čaše pred njim. Nakon što smo se upoznali odjednom me pitao da li poznajem tu i tu osobu. Ja sam se iskreno šokirala i rekla da mi je to baka. On se široko osmijehnuo i počeo klimati glavom "Da, da, aaa, znam ja nju! Vidiš vidiš kako se sjećam! Puno je pozdravi." Poslije se sjetio i mene i zbog toga, a i zbog naših razgovora brzo me zavolio. Dragan je bio jedan od djece u školi gdje je baka radila. Počeo mi je nositi cvijeće i ostajati duže u kafiću, ali me jedan dan vidio kada sam poljubila svog dečka. Počeo je trčati ulicom gore dole i plakati a ja ga nisam mogla smiriti da me posluša. Nisam znala niti šta bi mu zapravo trebala reći u takvoj situaciji. Nije mi dolazio neko vrijeme i ja sam bila jako tužna. Na kraju je ipak došao gledajući u pod, donio mi je cvijeće i rekao je kako mu je mama rekla da mi se dođe izvinuti. Ja sam rekla da ne treba i pitala ga da li možemo biti prijatelji. Pogledao me na rubu plaća i rekao "I prijatelji se mogu voliti". Onda sam ga zagrlila i skuhala mu kavu na moj račun.
Oprostite što sam se toliko raspisala ali baš sam htjela to iskustvo podijeliti s nekim.
Odgovori s citatom
Old 08.06.2006., 20:47   #295
Tija
.

Tija Avatar

Quote:
Babanroga kaže:
... on nam je (nakon sto je izrecitirao osnove DS-a) rekao da Domi nikada nece smjeti raditi kolut
pa opet x 100
prije cca tri mjeseca, znači Kori je imala pune 3 godine, rečeno mi je da počnemo s kolutom naprijed, položim ju u klečeći položaj, spustim glavicu i itnem noge. Ne moram ni reći da mala gušta ko prase

sutra ću apdejt, nemam sad vremena
Old 09.06.2006., 22:04   #296
Lulu
Registrirani korisnik

Lulu Avatar

Pegasus:

Apdejt:
lulu se vec odavno pocela naguzivat onako ko pripremu za kolut, da gleda naopacke kroz svoje noge, dok cirkusiramo po krevetu, i onda san joj ja pocela gurat guzu tako da napravi kolut i ona bi se razvalila od smijeha tako da nam je to svakodnevna aktivnost.
Mi smo poceli svladavat stepenice tj samo ako je jedna stepenica, bez drzanja, i uzbrdo i nizbrdo, ako su dvije ili vise onda mudrica stane i trazi ruku, ako nema ograde
Pocele su i prve "rjeci" tj prtlja svasta ugl. bez nekog znacaja ali i to je napredak jer je do sada bila samo na aaaaaj i lulu, sve nakon rada po savjetu gdje. koja nam je odrzala i predavanje , ranije sam ga najavila tu dolje.
Bojat i pisati moze do besvjesti, ako mama mora nesto ozbiljno raditi ili smo u gostima, samo joj tutni prazan papir ili jos bolje cijeli blok i par bojica i eto ti i par sati mira
E da, zna napisat i slovo O i slovo I
Lulu is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.06.2006., 22:38   #297
Tija
.

Tija Avatar

Quote:
Lulu kaže:
E da, zna napisat i slovo O i slovo I
jebote što se hvali
Old 12.06.2006., 22:12   #298
Lulu
Registrirani korisnik

Lulu Avatar

Quote:
Tija kaže:
jebote što se hvali
Pa naravno

Ajd dobro da smanjim malo dozivljaje, crta i pise i sara svasta vec duze vrime i to sve u sesnajst, i po svuda (zidovi, vrata, frizider, pod, ... ) i kad je pocela s bojicom kruzit po papir ja joj velim to je slovo 'o'. Posle ju pitam kako pises 'o'? a ona najprije rukom po zraku napravi krug i rece 'o' a onda i napise, doduse to je pisanje u krug bez zaustavljanja pa to vise lici na zamrseno klupko nego na slovo al necemo sad cjepidlacit jel. onda joj istu stvar probam za 'i' i isto ide - ravne crte gori doli
Lulu is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2006., 22:30   #299
Lulu
Registrirani korisnik

Lulu Avatar

Tija znas li sto o ovome ? :

29.06. - 01.07.2006. 2. Interdisciplinarni simpozij o ranom razvoju i komunikaciji, Zadar i Preko
Tema simpozija:
RANA INTERVENCIJA U DJECE S JEZIČNO – GOVORNIM TEŠKOĆAMA

Meni je ova tema jako interesantna pa me zanima ima li tamo mjesta roditeljima ili je samo za strucnjake?

Evo link:

http://www.simpozij.hld.hr/
Lulu is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2006., 07:25   #300
Tija
.

Tija Avatar

ne znam, prvi put vidim.
Danas se raspitujem pa ti javim
Sponsored links