Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija
Korisničko ime
Lozinka

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor

Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2005., 15:09   #61
TuzlaK_i_
Banned

TuzlaK_i_ Avatar

Registracija: Oct 2005.
Quote:
Bosniac kaže:
TuzlaK_i_ Reci iskreno jesi li ti wehabija,ili onaj što slijedi nauk M. Wehaba.Nema izvrdavanja u odgovoru!
Najiskrenije u odgovoru cu reci:

Ja sam musliman i nista vise!

Slijedim ne nauku vec propise ove uzvisene i casne vjere, a oslonac odnosno ugledam se na najbolje generacije ovog ummeta, prve tri tabi'ini, tabi tabi'ini i generacija poslije njih, dakle selef.

A priznajem i slijedim svu islamsku ulemu koja svoje stavove podupire Kur'anom i Sunnetom kao i cetvoricu imama mezheba.

Nisam zaroboljenik ni jednog pravca od mezhaba i sl. da bih ga slijepo se drzao jer je to zabranjeno po islamu, dakle - rob sam Allahov, a ne rob ljudi ili 'sejhova'!

Nadam se da je sad malo jasnije.

VELIKIM SE BOGOM KUNEMO DA ROBOVI BITI NECEMO!

Old 04.12.2005., 15:51   #62
Badžo
Registrirani korisnik

Registracija: Nov 2005.
Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Sehidi nisu mrtvi i sta sad ? Je li tebi to dokaz da se obracas njima umjesto Allahu direktno ?

I sta je rekao Ebu Bekr, radijallahu anhu, poslije Poslanikove smrti ?

"Onaj ko je obozavao Muhammeda, neka zna da je on umro, a onaj ko je obozavao Allaha, neka zna da je Allah Ziv i Vjecan i da nece umrijeti!"
kao sto rekoh
TO nije dova u klasicnom smislu, kao sto znaju oni koji su Kur'an citali da sehidi nisu mrtvi(po Kur'anu) normalno bi bilo da ni onaj koji je donio objavu i koji je zadnji, Allah ga blagoslovio, pecat poslanstvu nije mrtav. Ono što rade šije je to da jednostavno zamole njih da se oni pomole za nas....samo zato jer su oni savršeniji i njih Bog više voli, i prije će njima ispunit dovu nego nama, grješnicima i običnim ljudima, slabog imana i vjere.

To se takodje moze poistovjetit sa Hatma dovom kod sunita/dapace to je čak u neku ruku gore jer suniti plate da im efendija prouci dovu(u njihovo ime)...

rezime: shie se ne mole Muhamedu a.s, nego mole Allaha dz.s preko njega...Naravno ako mu to ON dozvoli.
Muhamed a.s je samo poslanik i rob boziji.

Šta sam ja....sekunda u vjecnosti....dah u vjetru....kap u moru.......
Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 15:54   #63
Badžo
Registrirani korisnik

i super je ovo kako ti kazes...samo smo muslimani...indeed
al covjek mora od nekog uciti...

Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 16:03   #64
Zeev Zion
kit jackson

Zeev Zion Avatar

Registracija: Mar 2005.
Quote:
Badžo kaže:
I tako vi, kozekventno provodeći moto izražen u tvome sig-u, učite od najboljih kao npr. Musa Al Zarkawi.

Be a muslim live short and unhappy but leave exploding mark on earth!
Zeev Zion is offline  
Odgovori s citatom
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 04.12.2005., 17:38   #65
TuzlaK_i_
Banned

TuzlaK_i_ Avatar

Quote:
Badžo kaže:
kao sto rekoh
TO nije dova u klasicnom smislu, kao sto znaju oni koji su Kur'an citali da sehidi nisu mrtvi(po Kur'anu) normalno bi bilo da ni onaj koji je donio objavu i koji je zadnji, Allah ga blagoslovio, pecat poslanstvu nije mrtav. Ono što rade šije je to da jednostavno zamole njih da se oni pomole za nas....samo zato jer su oni savršeniji i njih Bog više voli, i prije će njima ispunit dovu nego nama, grješnicima i običnim ljudima, slabog imana i vjere.

To se takodje moze poistovjetit sa Hatma dovom kod sunita/dapace to je čak u neku ruku gore jer suniti plate da im efendija prouci dovu(u njihovo ime)...

rezime: shie se ne mole Muhamedu a.s, nego mole Allaha dz.s preko njega...Naravno ako mu to ON dozvoli.
Muhamed a.s je samo poslanik i rob boziji.
Bilo to kod sija ili sunnija, to nema utemelja u Kur'anu i Sunnetu, dakle u islamu.

A ako ima a znam da nema, navedi dokaz!

Islam je vjera dokaza a ne rekla-kazala.

Dova upucena Allahu preko osoba koje su preselile na Ahiret je sirk i u tome nema sumnje. Oni koji vise ne zive na ovom svijetu su za nas mrtvi iako se kaze za neke da su zivi, ali time se misli na zivot u Berzahu, dakle zivot izmedju Ahireta i dunjaluka.

Svaka dova koja se upucuje preko mrtvih tj. onih koji su preselili na Ahidet je SIRK-pripisivanje Allahu druga.

I hatme za pare, sve je to uvedeno u islam i nema utemelja u ovoj casnoj vjeri.

Old 04.12.2005., 17:38   #66
TuzlaK_i_
Banned

TuzlaK_i_ Avatar

Quote:
Badžo kaže:
Da, treba ali treba gledati od koga.

Old 04.12.2005., 17:44   #67
Balkanijan Pimp
Pacijent

Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
A jel?

Laboratorijski eksperimentalno dokazano? Ili?

Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 20:06   #68
Badžo
Registrirani korisnik

Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Da, treba ali treba gledati od koga.
kada je u pitanju ucenje onda treba ucit od svakog...i koristit svoj mozak i vagat ...ja licno mislim da bi svaki musliman trebao da prouci(detaljno) svaki mesheb, skolu...pravac...

Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 20:12   #69
Badžo
Registrirani korisnik

Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Bilo to kod sija ili sunnija, to nema utemelja u Kur'anu i Sunnetu, dakle u islamu.

Dova upucena Allahu preko osoba koje su preselile na Ahiret je sirk i u tome nema sumnje. Oni koji vise ne zive na ovom svijetu su za nas mrtvi iako se kaze za neke da su zivi, ali time se misli na zivot u Berzahu, dakle zivot izmedju Ahireta i dunjaluka.

Svaka dova koja se upucuje preko mrtvih tj. onih koji su preselili na Ahidet je SIRK-pripisivanje Allahu druga.

opet.....al nema veze, kao sto rekoh dova se upucuje jedino Allahu, ovo sto shije rade je molba Imamima(koji su svi redom sehidi od Alija...do Mehdijevog oca, Askerija), ili ako ti tako zelis shije upucuju dovu Allahu preko svojih imama, isto ko sto ti dovis bogu preko svojih usana, ruku, na taj nacin oni gledaju na to..
I ja se slazem da je dova Imamima shirk ako im se dovi s mislju da im oni sami mogu pribaviti korist ...a ne Allah koji je stvorio i njih i Imame, nebesa i zemlju...
Ako je molba u ovom smislu shirk....
Sam znas da Allah dz.s zna sta je u nasim srcima, i koji su nasi nijeti, tako da to i nije problem.

Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 20:16   #70
Badžo
Registrirani korisnik

Quote:
Zeev Zion kaže:
I tako vi, kozekventno provodeći moto izražen u tvome sig-u, učite od najboljih kao npr. Musa Al Zarkawi.

Be a muslim live short and unhappy but leave exploding mark on earth!
da budem iskren....nikad nisam cuo ovo ime(Musa Al Zarkawi).
Ono sto ja zelim da provedem, i ciji moto zelim i nastojim da sljedim su Muhamed a.s i njegova porodica(ehlulbejt)...
Moj potpis(o sehidima) je citat 4 imama, princa dzeneta, sina i unuka Muhameda a.s, sina Alija i Fatime a.s, Husejina a.s...

Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2005., 20:37   #71
Badžo
Registrirani korisnik

--------------------------------------------
quote:TuzlaK_i_ kaže:

opet.....al nema veze, kao sto rekoh dova se upucuje jedino Allahu, ovo sto shije rade je molba Imamima(koji su svi redom sehidi od Alija...do Mehdijevog oca, Askerija), ili ako ti tako zelis shije upucuju dovu Allahu preko svojih imama, isto ko sto ti dovis bogu preko svojih usana, ruku, na taj nacin oni gledaju na to..
I ja se slazem da je dova Imamima shirk ako im se dovi s mislju da im oni sami mogu pribaviti korist ...a ne Allah koji je stvorio i njih i Imame, nebesa i zemlju...
Sam znas da Allah dz.s zna sta je u nasim srcima, i koji su nasi nijeti, tako da to i nije problem
-----------------------------------------------

pardon,....on the second thought, koliko sam do sada vidio molbe koje su shije upucivale su bile upucene Imamu Mehdiju a.s(mozda ima da upucuju i drugim imamima ali ja to nisam vidio), koji po njima nije mrtav ni u kom smislu. Kod shija on je ziv, samo sto je uzdignut nekoliko godina nakon sto se rodio, isto kao i Isa a.s. Tako da po ovom pitanju on nije mrtav.
A Allah dz.s najbolje zna...

Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 16:11   #72
TuzlaK_i_
Banned

TuzlaK_i_ Avatar

Badzo;

Quote:
kada je u pitanju ucenje onda treba ucit od svakog...i koristit svoj mozak i vagat ...ja licno mislim da bi svaki musliman trebao da prouci(detaljno) svaki mesheb, skolu...pravac...
OK, i prihvatiti ono sto je najjace od dokaza. A ovo se odnosi na islamske propise u kojima ima razilazenja a ne vjerovanje jer u islamskim pravnim skolama i pravcima nema razilazenja u vjeruvanju dakle u akaidu. -

Quote:
Sam znas da Allah dz.s zna sta je u nasim srcima, i koji su nasi nijeti, tako da to i nije problem.
Gdje je to Allah, subhanehu ve te'ala, objavio da se Mu obracamo preko mrtvih ?

Gdje je to cinio Allahov Poslanik, s.a.w.s. ?

Je li igdje Poslanik, s.a.w.s., govorio: 'O Ibrahime moli svog Gospodara da mi da to i to...' ili 'O Musa' ili 'O Isa' itd. I to su dobri robovi, cak Allahovi Poslanici kao i Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, ali Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nigdje nije molio preko nekoga Allaha, dzelle sanuhu.

Molba se upucuje Allahu, dz.s., direktno i to je ono sto islam pravi specificnom vjerom po pitanju obracanja Allahu dz.s., za razliku od ostalih religija koji pripisuju Mu druga u dovi ili bilo u kojim drugim vidu 'ibadeta' tj. obracanja kao svom bogu.

Naveo si ajet koji govori da sehidi ili ovo ili oni nisu mrtvi. Pa de mi reci jesu li zivi ? Jesu zivi ali gdje ? Zivi su kod svog Gospodara Allaha, dzelle sanuhu. Dakle na onom svijetu a ne na dunjaluku jer su za nas oni MRTVI. Ako su zivi, onda ih dozovi iz mezara-groba i neka ti se odazovu. Zasto im se obracas tako preko zemlje. Pokucaj im na kabur i reci da izadju, neka ti daju koji savjet.

La havle ve la kuvvete illa billah.

Obracanje Allahu, dz.s., preko mrtvih ljudi jeste sirk Allahu i vise to nije islam i vise to nije tewhid ( ispovijedanje Allahu jednoce, tj. Jednoca Allaha, dz.s., ) jer Allah je Jedan i samo se Njemu obracamo. Ti kao da hoces reci da se obracas Allahu ali samo malo ukrivis pa zaobidjes put i opet Allahu upucujes dovu! Kakvo je to vjerovanje ?

Allah je Jedan i Jednom se upucuje dova a ne 'sejhu', mevlani, sufi sejhu, itd. Onda je to dova koja se upucuje MRTVOM da se on kao zauzima Allahu za tebe. DAKLE, dova se prvo upucuje MRTVOME da bi se molio za tebe i to vise nije MOLBA odnosno dova ALLAHU direktno i JEDNOME, vec nekome se prije Njega upucuje dova i to su radili musrici Mekke i izmedju musrika Mekke i oni koji upucuju Allahu dove preko mrtvih nema nikakve razlike, a zasto ?

Hoces reci da musrici Mekke nisu vjerovali u Allaha ? Jesu, tako mi Allaha, vjerovali su u Njega i da je On, subhanehu ve te'ala, sve stvorio-created. Cak imas i kur'anski ajet gdje Allah kaze: " A ako ih upitas ko je stvorio nebesa i Zemlju, sigurno ce reci ALLAH, pa reci: zasto onda u Njega ne vjerujete, dakle, zasto se obracate drugima mimo Njega ? Musrici Mekke su vjerovali u Allaha ali su uzimali kipove ili neke mrtve ljude i molili njih da moli za Allaha, pa kad su bili upitani, zasto kipove koji niti cuju niti vide mole ? Oni su odgovorali:

Mi njih molimo samo zato da bi nas oni priblizili Allahu. Dakle sirk su cinili.

Tako isto danas mnoge sufije a i sijje cine sirk Allahu na isti i identican nacin, pa kad ih upitamo zasto upucuju dove mrtvim ljudima koji vise nemaju nista sa ovim svijetom, oni odgovaraju: Prije ce se dova primiti na ovakav nacin jer ovako se mi priblizajemo Allahu, dz.s.

To je isto, uvazeni brate, zato u ime Allaha te pozivam da se pokajes ako ti isto to cinis i da izjavis da ovo nije u redu jer ti je to najskraja i duznost.

Duznost nam je da se klonimo onoga sto nije propisano po islamu, duznost nam je da slijedimo TEWHID, da se drzimo TEWHIDA, JEDNOCE ALLAHA, dzelle sanuhu.

Old 05.12.2005., 16:16   #73
TuzlaK_i_
Banned

TuzlaK_i_ Avatar

Quote:
pardon,....on the second thought, koliko sam do sada vidio molbe koje su shije upucivale su bile upucene Imamu Mehdiju a.s(mozda ima da upucuju i drugim imamima ali ja to nisam vidio), koji po njima nije mrtav ni u kom smislu. Kod shija on je ziv, samo sto je uzdignut nekoliko godina nakon sto se rodio, isto kao i Isa a.s. Tako da po ovom pitanju on nije mrtav.
Pardon my dear brother, ali mi nemamo nikakvih 12. imama u islamu jos pri tome kojima se pripisuje da znaju odnosno poznaju gajb-nevidljivo. To su samo price i to nema nista sa islamom. Islam je cist od toga!

12 imama nemaju uporista u islamu, a dvanesti imam koji je po sijjskom ucenju ziv i koji ce kao doci jednog dana jer se sakrio u nekoj pecini su bajka za djecu prije spavanja.

Gdje je to rekao Uzviseni Allah ? Gdje je to najavio i rekao Allahov Poslanik, s.a.w.s. ? NIGDJE, zato je vjerovanje u to pogrijesan i zalutali put kojeg se treba kloniti i prihvatiti se ispravnog vjerovanja, twehid u Allaha, dz.s.

Old 05.12.2005., 16:19   #74
TuzlaK_i_
Banned

TuzlaK_i_ Avatar

Quote:
Badžo kaže:
da budem iskren....nikad nisam cuo ovo ime(Musa Al Zarkawi).
Ono sto ja zelim da provedem, i ciji moto zelim i nastojim da sljedim su Muhamed a.s i njegova porodica(ehlulbejt)...
Moj potpis(o sehidima) je citat 4 imama, princa dzeneta, sina i unuka Muhameda a.s, sina Alija i Fatime a.s, Husejina a.s...
Kakvo je to vjerovanje gdje nastojis slijediti Muhammeda, a.s., i njegovu casnu porodicu, neka je na njih Selam, a u isto vrijeme okreces se od uputa Muhammeda, a.s., i njegove porodice ? Kakvo je to vjerovanje gdje nastojis da slijedis njih a u isto vrijeme odbijas slijedjenje najbolje generacije ovog ummeta za koje Allah kaze u Kur'anu da su najbolji, a to su ashabi, radijallahu anhum ?

Old 05.12.2005., 16:46   #75
Vojnik Gorčin
Registrirani korisnik

Vojnik Gorčin Avatar

Registracija: Jun 2003.
Tuzlak eto, nemoj više Allaha ti!

imjau hadisi koji za koje se može naći uporište za imame,
Znači li ti išta termin Qutb?
nemoj misliti da sam ja šije, ali ja samo nastojim da što bolje upoznam svaku Zraku u Islamu!

Vjeruj mi, razlika izmađu šija i sunije nisu onolike koliko to tvrde tzv. šejhovi iz Saudije niti ovi što su instalirani po Bosni!

Fala Bogu da je tako!
to je bilo presudno za mene da u potpunosti odbacim vehabizam.

Halali mi, ali koliko god ja vehabije smatrao muslimanim ja ih ne mogu zvati tako časnim imenom kao što su selefije!
džaba ne mogu jer ovi današnji nisu ni blizu selefima!

Selefi su tražili znanje, a ovi današnji vode u mrak!

Napominjem da je ovo prvi posljednji put da na ovom forumu javno iznosim svoje mišljenje o vehabijama! ali ne mogu više da šutim!
Old 05.12.2005., 17:08   #76
TuzlaK_i_
Banned

TuzlaK_i_ Avatar

Vojnik;

Quote:
Tuzlak eto, nemoj više Allaha ti!
Tako mi Allaha necu od kad bude se prestalo pricato o islamu lazi, od kad bude izcesnuo sirk, kufr i bid'at. Kad se bude ispovijedao islam onakav kakav jeste, kad se bude drzali cvrsto tewhida, onda mozda necu vise.

Quote:
imjau hadisi koji za koje se može naći uporište za imame,
Znači li ti išta termin Qutb?
nemoj misliti da sam ja šije, ali ja samo nastojim da što bolje upoznam svaku Zraku u Islamu!
Sta za tebe znaci Kur'an i Sunnet i prve tri generacije muslimana ? Je li ti mislis da je Qutub bezgrijesan covjek i da je isti taj koji poznaje gajb, neuzubillah ?

Je li ti mislis da imami su bezgrijesni i da poznaju gajb ?

Ja nikoga ne slijedim slijepo, vec Kur'an i Sunnet mi je vodilja i ulema koja dokazuje svoje stavove na osnovu Kur'ana i Sunneta i prvih triju generacija muslimana.

I zelim da mi kopiras te hadise koji govore o SIJSKIM NEPOGRIJESIVIM imamima!

Quote:
Vjeruj mi, razlika izmađu šija i sunije nisu onolike koliko to tvrde tzv. šejhovi iz Saudije niti ovi što su instalirani po Bosni!
Ako ti smatras narod koji je dobrim dijelom u zabludi u BiH i uopce na Balkanu gdje im vjera nije ni na jeziku a kamoli u srcu i u praksi, ako njih smatras sunnijama i poredis ih sa sijjama i njihovim vjerovanjem koje je dobrim dijelom ubaceno od sijja medju njih kao i od sekte Fatimija, onda znaj dobro da si u pravu.

Sta znaci termin 'sunnija' ? To znaci onaj koji slijedi Sunnet Allahova Poslanika, sallallahu alejhi ve selleme, jer se na to misli i je li ti mislis da muslimani koji se tako zovu u BiH i sire slijede Sunnet Allahova Poslanika ? Oni cak i ne klanjaju FARZ namaze koji su im propisani u Kur'anu Casnome a kamoli da slijede Sunnet Allahova Poslanika, alejhisselatu ve selam!

Razgranici ti malo narod koji je dobrim dijelom u dalaletu od ljudi koji su SUNIJE prave tj. koji slijede Sunnetullah i Sunnet Resulullaha, s.a.w.s.

Ali ja govorim ovdje o Kur'anu, o Sunnetu, o izvoru vjere, a ne o sektama i ne interesuje me niti sejhovi iz Saudi Arabije niti iz BiH. Mene zanima IZVOR ISLAMA, sa kojeg je NAJCISTIJA voda, vojnice.

Quote:
to je bilo presudno za mene da u potpunosti odbacim vehabizam.

Halali mi, ali koliko god ja vehabije smatrao muslimanim ja ih ne mogu zvati tako časnim imenom kao što su selefije!
džaba ne mogu jer ovi današnji nisu ni blizu selefima!

Selefi su tražili znanje, a ovi današnji vode u mrak!

Napominjem da je ovo prvi posljednji put da na ovom forumu javno iznosim svoje mišljenje o vehabijama! ali ne mogu više da šutim!
Cekaj, sta ti je wehabizam sad ? Sta je to ? Gdje to pise u Kur'anu i Sunnetu ?

Ja sam Abdurrahman, hoces moju licnu kartu da ti posaljem preko maila ili vozacku ili sta vec ? Moje ime ne pise WEHAB vec ABDURRAHMAN! Ja ne pricam ovdje o wehabizmu vec o Kur'anu i Sunnetu.

Mene ne zanima to sto ti spominjes wehabizam, jer ja sa time nemam nista, ja govorim o Kur'anu i Sunnetu, o izvoru vjere a kad se o tome govori i ko god govori njemu se lijepi tiketa da pripada wehabizmu nekakvom, jel de ? Takvi su u tolikoj zabludi koji nadjevaju narodu nekakve nadimke, da bi mi bilo mrsko vidjeti ih na ulici ukoliko bih ih znao.

Vidis, kako si ti zaslijepljen nekakvim svojim posebnim ucenjem, gdje odma pricas o wehabijama nekakvim, a ja govorim o Kur'anu i Sunnetu.

Ako je nesto wrong u onome sto ja govorim s dokazima, dokazi mi to Kur'anom i Sunnetom i ispravnim misljenje ISLAMSKE ULEME prvih triju generacija!!!

I jos jednom: Ne spomini mi wehabizam, jer, ponavljam, sa time nemam nista, ja govorim na osnovu Kur'ana i Sunneta a tamo nigdje ne stoji da se molim mrtvima i da preko njih upucujem Allahu dovu. A ti ako dovis njima da oni dovu za tebe, to je tvoj licni problem i mozes reci da je to tvoj odabir koji svakako nema nista sa islamom i pri tome nemoj govoriti da je to ISLAM, jer nemas pravo na to. ALLAH, UZVISENI ti je to zabranio jer time bi LAZ iznio na Njega i Njegova Poslanika, sallallahu alejhi ve sellem!

Obozavam Allaha, dzelle sanuhu i slijedim Njegova Poslanika i ugledam se na najbolje generacije ovog ummeta, a ne obozavam i ne slijedim slijepo mevlane, sufi sejhove, nekakve tarikate. Ne obozavam tarikate i "sejha" na njemu vec ALLAHA, dz.s. jer On nema sudruga.

Old 05.12.2005., 19:43   #77
Badžo
Registrirani korisnik

Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Badzo;

OK, i prihvatiti ono sto je najjace od dokaza. A ovo se odnosi na islamske propise u kojima ima razilazenja a ne vjerovanje jer u islamskim pravnim skolama i pravcima nema razilazenja u vjeruvanju dakle u akaidu. -

Gdje je to Allah, subhanehu ve te'ala, objavio da se Mu obracamo preko mrtvih ?

Gdje je to cinio Allahov Poslanik, s.a.w.s. ?

Je li igdje Poslanik, s.a.w.s., govorio: 'O Ibrahime moli svog Gospodara da mi da to i to...' ili 'O Musa' ili 'O Isa' itd. I to su dobri robovi, cak Allahovi Poslanici kao i Muhammed, sallallahu alejhi ve sellem, ali Allahov Poslanik, sallallahu alejhi ve sellem, nigdje nije molio preko nekoga Allaha, dzelle sanuhu.

Molba se upucuje Allahu, dz.s., direktno i to je ono sto islam pravi specificnom vjerom po pitanju obracanja Allahu dz.s., za razliku od ostalih religija koji pripisuju Mu druga u dovi ili bilo u kojim drugim vidu 'ibadeta' tj. obracanja kao svom bogu.

Naveo si ajet koji govori da sehidi ili ovo ili oni nisu mrtvi. Pa de mi reci jesu li zivi ? Jesu zivi ali gdje ? Zivi su kod svog Gospodara Allaha, dzelle sanuhu. Dakle na onom svijetu a ne na dunjaluku jer su za nas oni MRTVI. Ako su zivi, onda ih dozovi iz mezara-groba i neka ti se odazovu. Zasto im se obracas tako preko zemlje. Pokucaj im na kabur i reci da izadju, neka ti daju koji savjet.

La havle ve la kuvvete illa billah.

Obracanje Allahu, dz.s., preko mrtvih ljudi jeste sirk Allahu i vise to nije islam i vise to nije tewhid ( ispovijedanje Allahu jednoce, tj. Jednoca Allaha, dz.s., ) jer Allah je Jedan i samo se Njemu obracamo. Ti kao da hoces reci da se obracas Allahu ali samo malo ukrivis pa zaobidjes put i opet Allahu upucujes dovu! Kakvo je to vjerovanje ?

Allah je Jedan i Jednom se upucuje dova a ne 'sejhu', mevlani, sufi sejhu, itd. Onda je to dova koja se upucuje MRTVOM da se on kao zauzima Allahu za tebe. DAKLE, dova se prvo upucuje MRTVOME da bi se molio za tebe i to vise nije MOLBA odnosno dova ALLAHU direktno i JEDNOME, vec nekome se prije Njega upucuje dova i to su radili musrici Mekke i izmedju musrika Mekke i oni koji upucuju Allahu dove preko mrtvih nema nikakve razlike, a zasto ?

Hoces reci da musrici Mekke nisu vjerovali u Allaha ? Jesu, tako mi Allaha, vjerovali su u Njega i da je On, subhanehu ve te'ala, sve stvorio-created. Cak imas i kur'anski ajet gdje Allah kaze: " A ako ih upitas ko je stvorio nebesa i Zemlju, sigurno ce reci ALLAH, pa reci: zasto onda u Njega ne vjerujete, dakle, zasto se obracate drugima mimo Njega ? Musrici Mekke su vjerovali u Allaha ali su uzimali kipove ili neke mrtve ljude i molili njih da moli za Allaha, pa kad su bili upitani, zasto kipove koji niti cuju niti vide mole ? Oni su odgovorali:

Mi njih molimo samo zato da bi nas oni priblizili Allahu. Dakle sirk su cinili.

Tako isto danas mnoge sufije a i sijje cine sirk Allahu na isti i identican nacin, pa kad ih upitamo zasto upucuju dove mrtvim ljudima koji vise nemaju nista sa ovim svijetom, oni odgovaraju: Prije ce se dova primiti na ovakav nacin jer ovako se mi priblizajemo Allahu, dz.s.

To je isto, uvazeni brate, zato u ime Allaha te pozivam da se pokajes ako ti isto to cinis i da izjavis da ovo nije u redu jer ti je to najskraja i duznost.

Duznost nam je da se klonimo onoga sto nije propisano po islamu, duznost nam je da slijedimo TEWHID, da se drzimo TEWHIDA, JEDNOCE ALLAHA, dzelle sanuhu.
gdje ti je objavio kako namaz obavljat ??

---------------
----------------------

Mozda nije Muhamed a.s ali jesu li njegovi ashabi molili njega da on za njih zatrazi oprost kod Svemilosnog....

Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 19:53   #78
Badžo
Registrirani korisnik

Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Pardon my dear brother, ali mi nemamo nikakvih 12. imama u islamu jos pri tome kojima se pripisuje da znaju odnosno poznaju gajb-nevidljivo. To su samo price i to nema nista sa islamom. Islam je cist od toga!

12 imama nemaju uporista u islamu, a dvanesti imam koji je po sijjskom ucenju ziv i koji ce kao doci jednog dana jer se sakrio u nekoj pecini su bajka za djecu prije spavanja.

Gdje je to rekao Uzviseni Allah ? Gdje je to najavio i rekao Allahov Poslanik, s.a.w.s. ? NIGDJE, zato je vjerovanje u to pogrijesan i zalutali put kojeg se treba kloniti i prihvatiti se ispravnog vjerovanja, twehid u Allaha, dz.s.
ima hadis dragi brate, u kojim je Muhamed a.s rekao da ce doci poslje njega njih 12, i cak je specificirao svakom od njih njihovo ime..., mislim da je ovaj hadis shija, samim tim ti ga ne priznajes...sto je ok...
Potrazim malo bolje pa ti mozda budem u boljem stanju odgovorit...

Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2005., 20:03   #79
Badžo
Registrirani korisnik

Quote:
TuzlaK_i_ kaže:
Vojnik;

Obozavam Allaha, dzelle sanuhu i slijedim Njegova Poslanika i ugledam se na najbolje generacije ovog ummeta, a ne obozavam i ne slijedim slijepo mevlane, sufi sejhove, nekakve tarikate. Ne obozavam tarikate i "sejha" na njemu vec ALLAHA, dz.s. jer On nema sudruga.
potpisujem...

Ja se zauzimam samo za one shije imamije, ostale pravce ne znam i nisam upoznat....i sa ovom se tek upoznajem

Badžo is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2005., 18:26   #80
Vojnik Gorčin
Registrirani korisnik

Vojnik Gorčin Avatar

Registracija: Jun 2003.
Ako nisi ono što se danas naziva vehabijama halali, ali nekako ima dojam da te Islamu uče ljudi koji uopće nemjau u vidu ono nešto naše bosnako, ako griješim onda opet halali!

Nisu stvari tako crno bijele.

Generalno sve sunije nisu u redu isto je i sa šijama i sa dervišima, ali to nikako ne znači da su svi promašili.

zmaisli da sada sva muslimana posmatrjau kroz ono što rade ahmedije!? ne kažem da je to tako ali ono govore da je alkohol haram osim viskija.

Kažeš da treba sljediti Kur'an i sunet to je tačno i tako treba biti, ali nismo svi stvoreni isti.

neko je dovoljno jak da posti Davidiv a.s. post nekome je ramazan plafon. neko zaplače kada uči Kur'an ali ne zaplaču svi.

naš put je umjerenost u svemu samim tim umjernost u vjerovanju.
jesi li se ikad pitao šta je preče vjera ili znanmje? i jedno i drugo su podjednako bitni i to su znale prve generacije muslimana.

postojie jedna muslimanska bosnaska koja glasi:
Ako Bog hoće da kzani svoga roba dadne mu zanje a oduzme vjeru ili mu dadne vjeru a uzme znanje!

to je bit. vjera sama ili samo znanje su nedovoljni, ponavljam nedovoljni!

Postoji predaja da je Poslanik prolazeći jednim putem saginjao glavu da ne zakači granu, šta ako te grane viđše nema!? moramo li mi i dalje na tom mjestu saginjati glavu?
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Odgovor

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja