Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Glazba

Glazba Rock around the clock
Podforumi: Play liste, Stvaranje glazbe, Zabavna glazba, Gitaristički kutak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.03.2021., 17:13   #1
Tears For Fears - The Seeds Of Love (1989)



The Seeds Of Love je treci studijski album benda Tears For Fears kojeg su osnovali dva simpaticna Englezica iz Batha, Roland Orzabal (gitarist i vokalist) i Curt Smith (basist i vokalist).

Po mnogima, ukljucujuci i mene, ovaj album je njihovo najzrelije ostvarenje. U izradu ovog albuma su ulozeni veliki novci, pojavljuje se cifra od milijun funti (ne znam koja je brojka ekvivalent toga u danasnjem vremenu), ali je album na kraju i opravdo tolika ulaganja ostvarujuci veliki komercijalni uspjeh, te je bio broj 1 na mnogim listama, ukljucujuci one u Velikoj Britaniji i SAD-u.

Na ovom albumu, kako su i sami Orzabal i Smith potvrdili, su se odlucili za jedan drugaciji pristup stvaranja zvuka. Na ovom albumu se nisu htjeli toliko oslanjati na ritam masine i sekvencere ko na prijasnjim uratcima vec su bili u potrazi za necim vise organski - htjeli su ipak nesto grandiozniji i topliji zvuk. Stoga, Orzabal i Smith se okrecu skladanju uz bend te su tom prilikom unajmili razlicite studijske muzicare da im pomognu. Neki od tih muzicara su i svima poznati Manu Katche, Pino Palladino, a cak je i Phil Collins sudjelovo na njemu. Ovo zadnje je bio sarkazam jer lik iskace iz pastete kad su u pitanju albumi 80ih i 90ih. Koji god bitan album spomenes, nekako se i Philovo ime tu pronadje.

Curt Smith je tu odluku o promjeni pristupa skladanja ovako prokomentiro: "As a band, we came from the programmed pop era of the early '80s and we had inherited a sense of structure that permeated almost all our music. The way we were working was becoming too sterile. We wanted to do something more colourful, something that sounded big and warm. You cannot get that from machines. You only get that with real musicians and real players."

No, od svih tih imena mislim da je najvazniji "ulov" cura zvana Oleta Adams koju su Curt i Roland skontali nedje u Kansasu na jednoj od svojih turneja kako svira u lounge baru. Ta zena predivnog soul glasa i jednako tako dobrih svirackih sposobnosti (klavir) je po mom misljenju dodatno oplemenila ovaj album te mu dala ono sto se naziva final touch. - "Also in 1987, Orzabal and Smith flew over to the US to track down a hotel lounge pianist/vocalist named Oleta Adams, whom they had seen playing in Kansas City during their 1985 American tour. Hoping she could add to the organic feel by bringing a soulful warmth to their music, they invited Adams to work with them on their new album."
Oleta je sudjelovala na Woman in Chains, Badman's Song i Standing on the Corner of the Third World, a kasnije ih je pratila i na turnejama.

Ovaj album je tesko stavit u specificnu ladicu jer se na njemu moze pronaci previse razlicitih utjecaja koji su pridonjeli sveukupnom bogastvu zvuka, pa tako mozemo cuti utjecaje i jazz-a i soul-a i artsy rock-a i gospela...

Album zapocinje predivnom Woman in Chains u kojoj se Roland suocavo sa figurama iz vlastite proslosti, nezdravom odnosu kojeg su imali njegovi roditelji u kojem je majka bila potpuno podredjena ocu. - Orzabal wrote the anguished song about his parents' tumultuous relationship, and how it's a microcosm of patriarchal society. His meditation is incisive: Oceanic keyboards, flute-esque sonic flourishes and mid-song drumming parts from Phil Collins exude equal parts frustration and resignation."It was a very personal song Roland had written, inspired by the memory of his mother and things that she had gone through," Adams says, "Not only that, but women in general who are mistreated and held back by male figures and a very strong personality. I guess it could have been therapeutic for him. As we say over here 'he put his foot in it' — a lot of heart and soul in that music."

Nakon nje slijedi meni osobno najdraza i najbolja stvar na albumu (a i opcenito njihova najbolja stvar) Badman's Song. Ovu stvar ne dozivljavam ko pjesmu jer je ona previse kompleksna da bi bila smatrana samo pjesmom. Ne, ovo je skladba, kompozicija! Producent na albumu Dave Bascombe je izjavio kako je jako puno verzija ove skladbe bilo dok se nije izdefinirala ova finalnu koja je zavrsila na albumu, ustvrdivsi da na kraju finalna verzija nije imala nikakve veze sa pocetnom demo snimkom. Stvar zapocinje fantasticnom jazzy zajebancijom Olete i (pretpostavljam) Katchea nakon koje uslijedi snazni rock riff iz kojeg se stvar otvara specificnim vokalima Rolanda i Olete. Potom slijedi lagani smiraj u kojem Curtov bass daje savrsen otkucajni ritam. Potom slijedi lagano dizanje uz popratnu muted gitaru koja dodatno obogacuje stvar zajedno sa guitar slide aranzmancicima. Stvar je, kao i cijeli album jako oplemenjena back vokalima koji daju taj gospelski element - ko i stihovi poput "Faith can move mountains - Fire can cleanse your soul". Do kraja stvari opet se ide u par dinamickih izmjena da bi se ponovno vratilo u pocetnu jazzy jamm-u i pripremilo za apsolutni spektakl na kraju. Za nekoga ce sve te izmjene mozda biti previse ili isforsirane, ali mom uhu su savrsene te sa svakom izmjenom bi imo dojam - da, to mora bit tu i nista drugo!

Nakon nje, slijedi Sowing the Seeds of Love koja je bila najprepoznatljivija stvar sa albuma. Jednostavno ima taj radiofonicni element, sve potrebno za hit. Dobar ritam, catchy melodiju, kvalitetne aranzmane...

Cetvrta stvar na albumu je Advice for the Young at Heart. Dugo mi je trebalo da zavolim tu stvar, a iskreno ne znam koji je razlog tome. Dozvolio bi si rec da u njoj ima utjecaj od Sade. Nesto u tom ritmu, toj melodiji me podsjeca na njih/nju... U stvari se nalazi i predivna gitarska solaza.

Standing on the Corner of the Third World je 5. stvar na albumu i reko bi jedan od njegovih skrivenih dragulja. Zvuk pjesme poprima i lagani orijentalni oblik te stihovi ponovno bivaju drustveno i politicki osvjesteni:

"Hungry men will close their minds
Ideas are not their food
Notions fall on stony ground
Where passions are subdued
Colour all the madness for the madness is the thorn that's in our side
Standing on the corner of the third world"


Najdrazi momenat u pjesmi, a moguce da je taj momenat kolegici ostavio dojam utjecaja Talk-Talk-a, mi je kad se na nekih 2:50 ukljuce snazni synthevi i puhaci (a mozda su to samo isprogramirani synthevi) popraceni back vokalima... Odlican, ali i neocekivan momenat.

Album se nastavlja uz Swords and Knives (originalno napisana za film Sid & Nancy) koja zvuci jako sanjivo, dok njen drugi dio zvuci kao nesto sto bi slobodno moglo nac na Floydovom Division Bell-u npr.

Nakon nje imamo Year of the Knife koja je definitivno najenergicnija stvar na njemu. Meni osobno druga najdraza stvar na albumu. Aspekt koji me veseli kod nje je i taj da je ovo live izvedba pjesme sto je samo dodatno zacinilo tu energicnost.

Album zavrsava sa melankolicnom Famous Last Words koja krene lagano da bi potom dozivjela svoj posljednji "krik" prije nego nas pozdravi sa njeznim pjevusenjem za kraj:

As the day hits the night
We will sit by candlelight
We will laugh, we will sing
When the saints go marching in...

And we will carry war no more.


Sve u svemu, za mene je ovo odlican album sa nevjerojatnom produkcijom, bogatim aranzmanima, zanimljivim strukturama, lijepim melodijama i solo dionicama i toplo ga preporucam svima.

Za kraj bi izvuko jednu recenicu koja mi super opisuje bend i ovaj njihov album: "Tears For Fears' commercial success can sometimes overshadow the complex nature of the band's work — but the act's prog-meets-pop tendencies still feel like a meticulous revelation."

ALBUM:

https://www.youtube.com/watch?v=soOB66daErc

https://www.youtube.com/watch?v=pCcg9txkSco
Kokeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2021., 19:59   #2
Eeeeee.......nakon ovakvog izlaganja i detaljnog osvrta, čovjek jednostavno odmah pozeli staviti nekad jako slusanu ploču / CD / kazic na gramofon / player / kazetofon i prisjetiti se svega što je volio u vezi dotičnog albuma......i mislim da ću tu upravo i učiniti......i ne samo to nego jos nesto bolje.....

Srecom, mam doma jos uvijek neraspakirani 4CD + BR Super-Deluxe Box Set koji
na dodatnim diskovima sadrzi B-strane / radio-verzije / rane mixeve, a poslastica će vjerojatno biti četvrti disk koji sadrzi Demos / Diversions & Jams.......da ne spominjem Blu-Ray verziju sa nekoliko zanimljivih mixeva, od koji će najatraktivniji biti novi 5.1 mix Steven Wilsona, poznatog po svojem radu sa multi-kanalni mixevima raznoranih klasika popa / rocka.


https://www.discogs.com/Tears-For-Fe...lease/16019148

Inace......u bogatoj konkurenciji, upravo ovo izdanje je uslo u najuzi izbor za jedno od najboljih Super-Deluxe re-izdanja prošle godine na SuperDeluxeEdition.com siteu koji je upravo proslavio 10-godišnjicu postojanja.
kvart99 is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2021., 00:33   #3
Quote:
kvart99 kaže: Pogledaj post
Eeeeee.......nakon ovakvog izlaganja i detaljnog osvrta, čovjek jednostavno odmah pozeli staviti nekad jako slusanu ploču / CD / kazic na gramofon / player / kazetofon i prisjetiti se svega što je volio u vezi dotičnog albuma......i mislim da ću tu upravo i učiniti......i ne samo to nego jos nesto bolje.....

Srecom, mam doma jos uvijek neraspakirani 4CD + BR Super-Deluxe Box Set koji
na dodatnim diskovima sadrzi B-strane / radio-verzije / rane mixeve, a poslastica će vjerojatno biti četvrti disk koji sadrzi Demos / Diversions & Jams.......da ne spominjem Blu-Ray verziju sa nekoliko zanimljivih mixeva, od koji će najatraktivniji biti novi 5.1 mix Steven Wilsona, poznatog po svojem radu sa multi-kanalni mixevima raznoranih klasika popa / rocka.


https://www.discogs.com/Tears-For-Fe...lease/16019148

Inace......u bogatoj konkurenciji, upravo ovo izdanje je uslo u najuzi izbor za jedno od najboljih Super-Deluxe re-izdanja prošle godine na SuperDeluxeEdition.com siteu koji je upravo proslavio 10-godišnjicu postojanja.
Kakvo vrhunsko izdanje! Morat cu ga se docepat nekako i poslusat sve te demo snimke, razlicite take-ove i dodatne stvari sa tih session-a. Siguran sam da i tu ima par dragulja. Javi ako ti se neka stvar s tog izdanja posebno istakne.
Kokeza is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2021., 16:06   #4
nakon dva friška slušanja, i jednog brzinskog preslušavanja kad je predložen... ovo je baš lijep i poletan album. budem malo detaljniji osvrt probala sročit večeras, al jako mi paše danas. tako da hvala, kokeza.

doduše, mene tu ne vuku na talk talk, što je inconnu bila spomenula na temi, nikako... jer mislim da su talk talk napravili nešto van svega, posebno na zadnja dva albuma, njima niti jedna prostorno-vremenska ili žanrovska etiketa zapravo ne pripada. no, talk talk su samo godinu ranije izdali jedan od ponajljepših albuma ikada, 'spirit of eden', pa vjerujem da su, zapravo sigurno jesu, ostavili trag i utjecaj na ovaj rad
(ali nekako, puno više zbog ona prethodna tri albuma, čini mi se).


u svakom slučaju, jako zanimljiv uvod...
i inače mi dosta dobro sjedaju albumi koje predlažeš, pa se nadam da će biti još ovakvih tvojih tema.
__________________
*
vanchaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2021., 17:58   #5
bas nedavno gledao intervju s stevenom wilsonom u kojem je jedan od sudionika navedeni album stavio na popis pet najboljih audiofil albuma i zainteresirao me.

nema tu lose pjesme, od uvodne bubnjarske genijalnosti phil collinsa preko minimalistickog cuda od advice for the young at heart do epske swords and knives. dugo su radili na albumu i to se osjeti u svakoj sekundi.
__________________
Your attitude, not your aptitude, will determine your altitude.
Ruan T. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2021., 23:16   #6
Od slavljenja ovih cvilidreta kao nekih genija do proglašavanja Šarla plagijatorima u roku 24 sata? Pa ja sam zaista dijete pogrešnih vremena.

Androlog sad moj jedini je spas.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2021., 21:19   #7
......u nedostatku prave diskusije, mogu samo pretpostaviti da svi - barem koji su glasali za ovaj album - ga poznaju tako dobro i uvjereni su da nista što će podijeliti njihovim istomisljenicima neće biti novost, pa sve pojedinosti radije zadrzavaju za sebe......

Zanimljivo je kako se nakon "otkrića" razvijala karijera Olete Adams.

Ja sam, posebno kad sam je čuo na Woman in Chains, a nesto kasnije i Advice For The Young At Heart singlovima, bio sasvim siguran da su njoj "sudjene velike stvari", kao što se kaze......

Posebno jos uz sto sto je zavrsila na zajedničkoj Going To California turneji 1990.g. koja je bila izuzetno popularna i dobro dokumentirana (VHS / DVD izdanja), pa je po nekom nepisanom pravila sve trebalo krenuti putem - dobar glas daleko se čuje......

Medjutim.....nakon debut studijskog albuma Rhythm Of Life (1990) sa kojeg je skinut manji hit Get Here, i u čijoj produkciji je sudjelovao i sam Orzabal, bez obzira što je zvuk bio vrlo radio-friendly, posebno za tamosnju (USA) publiku, njezina karijera se jednostavno nije pokrenula na pravi način.......

Izgleda da nekim umjetnicima jednostavno nije sudjeno......
kvart99 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2021., 01:23   #8
Stvarno su cvilidrete.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2021., 03:40   #9
Kad se ovako neprikladno i nadasve neargumentirano nesto kritizira, sve mi je jasnije zasto je većina pokušaja da se na ovom konkretnom dijelu foruma u danasnje vrijeme pokrene nekakva - u prvom redu dobronamjerna i civilizirana diskusija bez nepotrebnog nipodestavanja, uvreda i psovki - unaprijed osudjena na propast.


Ovdje jos najbolje pristaje ona stara: "Ako nemas nesto lijepo za reci, bolje nemoj reci ništa."
kvart99 is online now  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2021., 11:09   #10
A da izvadiš metlu iz guzice? U tri ujutro se našao biti uvrijeđen. Postoji kontekst za taj moj skandalozni post, samo ti je u sitne sate promakao, ali ti nije promaklo očitati bukvicu nekome jer ne dijeli tvoje glazbene afinitete. Stari, nađi život.
__________________
Ja ne moren više tako, ja ne moren Brežnjev.
late bloomer is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2021., 11:29   #11
Quote:
Kokeza kaže: Pogledaj post
Najdrazi momenat u pjesmi, a moguce da je taj momenat kolegici ostavio dojam utjecaja Talk-Talk-a, mi je kad se na nekih 2:50 ukljuce snazni synthevi i puhaci (a mozda su to samo isprogramirani synthevi) popraceni back vokalima... Odlican, ali i neocekivan momenat.
O toj pjesmi se radi, dakle Standing On The Corner..., ali ne o tom dijelu - sad sam išla ponovno preslušat. Nego sam mislila na dio od 3:50 do kraja, prekrasan završetak koji me baš asocirao na Talk Talk, da čujem samo taj dio i da se u nekom trenu ne pojavi taj vokal, mogla bih pretpostaviti da se radi o njima. Nisam mislila na neku konkretnu fazu, više mi je onako, po feelingu i atmosferi. No ako nitko drugi to ne osjeti, možda sam zabrijala, ne bi bilo prvi put.

Iako mi album nije osobito sjeo, također pohvaljujem fini informativno-sentimentalni uvod
Inconnu is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2021., 17:56   #12
Quote:
late bloomer kaže: Pogledaj post
A da izvadiš metlu iz guzice? U tri ujutro se našao biti uvrijeđen. Postoji kontekst za taj moj skandalozni post, samo ti je u sitne sate promakao, ali ti nije promaklo očitati bukvicu nekome jer ne dijeli tvoje glazbene afinitete. Stari, nađi život.
Gle ga, gle ga, meni govori da sam seronja, a tu jebe u mozak sve živo.

Oprosti, morao sam te i ovdje posrati. Seronja sam, kako veliš, i kao takav pun govana, ter, kad se napunim fekalijama, naprosto krenem prskati govnima okolo.
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2021., 18:18   #13
U nijednom trenutku ih nisam doživia ka cvilidrete, a mislim za sebe da iman poprilično niski prag tolerancije kad su takvi izvođači u pitanju

Šta se tiče albuma moram reć da me ugodno iznenadia jer nisam očekiva da će mi bit toliko slušljiv. Bilo je tu par stvari koje su mi bile poznate od prije samo ih nisam veziva za ovaj bend(Sowing the Seeds of Love, Year of the Knife), al ka najbolju stvar izdvoia bi Woman in Chains koju sam tek sad otkria. Oleta Adams koju ste već spominjali kroz raspravu je ovu pismu zbilja podigla na jednu višu razinu.

Ako ništa drugo drago mi je da sam srušia neke predrasude koja sam ima o ovom dvojcu jer sam ih dosad poznava samo na osnovu onih par radijskih/tv hitova i nisam ih nešto previše doživljava. I tu je Kvart u pravu jer ja prvi sve ovakve izvođače trpam u ladicu s ostalim "boy bendovima", a kad malo zagrebeš površinu ispadne da su daleko od toga i da su tu može pronać kvalitetnog sadržaja. Jebate još će na kraju i Modern Talking ispast dobar bend
majstor s mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2021., 18:27   #14
Quote:
majstor s mora kaže: Pogledaj post
U nijednom trenutku ih nisam doživia ka cvilidrete, a mislim za sebe da iman poprilično niski prag tolerancije kad su takvi izvođači u pitanju

Šta se tiče albuma moram reć da me ugodno iznenadia jer nisam očekiva da će mi bit toliko slušljiv. Bilo je tu par stvari koje su mi bile poznate od prije samo ih nisam veziva za ovaj bend(Sowing the Seeds of Love, Year of the Knife), al ka najbolju stvar izdvoia bi Woman in Chains koju sam tek sad otkria. Oleta Adams koju ste već spominjali kroz raspravu je ovu pismu zbilja podigla na jednu višu razinu.

Ako ništa drugo drago mi je da sam srušia neke predrasude koja sam ima o ovom dvojcu jer sam ih dosad poznava samo na osnovu onih par radijskih/tv hitova i nisam ih nešto previše doživljava. I tu je Kvart u pravu jer ja prvi sve ovakve izvođače trpam u ladicu s ostalim "boy bendovima", a kad malo zagrebeš površinu ispadne da su daleko od toga i da su tu može pronać kvalitetnog sadržaja. Jebate još će na kraju i Modern Talking ispast dobar bend
Znamo i Bloomer i ja da su TFF sjajan bend, samo to skoro nikad ne pokazuju. U svemu treba biti skroman, pa tako i u pokazivanju talenta.

Da, i nisam uopće slušao ovaj album. A dobar je, a?
FassGoHard is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2021., 18:48   #15
Ja sam uvik bia slab skromne ljude tako da ne triba čudit šta mi se album svidia A nekako virujem da je pripomoglo i to šta sam ima poprilično predrasuda prije samog slušanja.
majstor s mora is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2021., 14:13   #16
Album kao cjelina vrlodobar do odličan. Gotovo pola stvari su fileri, ali zato ima i odličnih (Sowing the Seeds of Love, Year of the Knife, Famous Last Words). Također i stvar koja se našla na reizdanju kao bonus, kvalitetni dub step ili što već - Johnny Panic and the Bible of Dreams.
Vokal ima energije i zna unijeti emociju u svoje pjesme, a i glazbena pratnja mi je super.
Jedina prava mana koju mu mogu dati je to što nema nijedne pjesme koju ću zapamtiti bez 400 preslušavanja. Pomalo su generični.
__________________
Filmovi i serije
lemonzoo is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2021., 14:20   #17
ja bi većinom mogla potpisati i lemonove osvrte... (i baš me zanima što će reć na onaj drugi album.)

samo s jednom opaskom, jer mi je zadnja, 'famous last words', najljepši dio albuma. i najpamtljiviji.
__________________
*
vanchaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2021., 15:40   #18
Početak albuma super sa uvodnom Woman in Chains, ok je album, ali meni je puno draži Song From The Big Chair(1985) , tu mi je njihova
najdraža stvar The Working Hour, i naravno The Hurting(1983) album.

Sa ovoga albuma pjesma Advice For Young Heart mi se sviđa solaža, Sowing the Seeds of Love ok ritam ali ništa specijalno, Year of the Knife
mi paše, energična je, ali meni prva dva albuma njihova su top.

Ovaj njihov najmanje slušam, dosta mi je usporen, možda mu dam još koju šansu.
__________________
Things end but memories last forever
Stranger FX is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2021., 01:57   #19
Nazalost, osim Woman in Chains, ovaj album mi je Jednostavno mi nije dobro ostario.

Iskreno, nije kvalitetan kao Songs From The Big Chair, a ni Elemental. S time da, meni je najdrazi njihov album Raoul and the Kings of Spain
__________________
the blacker the sun, the darker the dawn.
Dustflower is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:26.