Forum.hr

Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi
Korisničko ime
Lozinka

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Zatvorena tema

Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2008., 12:47   #941
krester
HRVATSKI MARŠAL

krester Avatar

Registracija: Jan 2008.
Quote:
kiklop0 kaže: Pogledaj post
Nisam imao nikakvih drugih prihoda to mi je bio jedini prihod samo sto me poslodavac nije zelio zaposliti za stalno nego samo privremeno na ugovor o djelu...
E sad tih 19200 jel se to smatra bruto placa ili neto?
Znaci ak sam imao neto oko 12000 to znaci da bih sav porez sto je poslodavac platio tj oko 4000 kn dobio povrata, buduci da nisam imao nikakvih drugih prihoda? I jel imam pravo i na povrat sto sam placao npr posjete doktoru i racune za lijekove?
19.200 je godišnji osobni odbitak svakog građana. Osobni odbitak je kategorija za koju se umanjuje ukupno ostvareni dohodak kako bi se došlo do porezne osnovice poreza na dohodak. Točno imat ćeš pravo na povrat tih 4.000,00 kuna. Isto tako i računi za zdravstvene usluge mogu povećati osobni odbitak ako glase na građana, njegovu adresu i MBG. Za lijekove ovisi koji su...
krester is offline  
Old 03.02.2008., 12:50   #942
krester
HRVATSKI MARŠAL

krester Avatar

Registracija: Jan 2008.
Quote:
lada13 kaže: Pogledaj post
da li netko zna kako točno treba glasiti "PISANA IZJAVA POREZNOG OBVEZNIKA I NJEGOVA BRAČNOG DRUGA da u trenutku i do trenutka kupnje prvog stambenog prostora nemaju u vlasništvu i/ili suvlasništvu odnosno nisu imali u vlasništvu i/ili suvlasništvu stambeni prostor u tuzemstvu i u inozemstvu, i da se radi o kupnji prvog stambenog prostora"?

da li porezna ima neki svoj obrazac ili mogu napisati svoj tekst?
(baš ne vjerujem da mogu sama napisati s obzirom da sam s ovakvim izjavama imala loša iskustva kod oslobađanja od poreza na promet nekretnina)
ima možda netko tko je već tražio povrat za stambene potrebe primjer koji je prošao u poreznoj?
obrazac mi nije poznat, možda. Izjava bi trebala imati elemente sukladno Zakonu o porezu na dohodak tj. Pravilniku - koji to traži, Općem poreznom zakonu i Zakonu o općem upravnom postupku.
krester is offline  
Old 03.02.2008., 13:03   #943
marija82
beautyholic

marija82 Avatar

Registracija: Mar 2006.
molim pomoć, dragi forumaški poznavatelji poreza!
ovako, zaposlena sam od 6.12.2006. godine, s tim da sam prvu placu dobila tek u prvom mj. 2007. godine. da li imam pravo na kakav povrat poreza s osnova place, s obzirom da sam zaposlena cijelu 2007. godinu, a u 2006. nisam imala nikakvih prihoda s osnova ugovora o radu? nisam udana, nemam djece. imam jedino jedan privatni racun od pregleda koji bi prijavila i to je to. nikakva zivotna osiguranja, uplata u 3. stup mirovinskog mi je mala pa to ni necu prijavljivat.cula sam da se i racuni od nekih lijekova, pa cak i kontracepcijskih pilula mogu prijavit, ali da moraju glasit na mene osobno. imate li jos kakvu ideju sta bi se dalo prijavit?
marija82 is offline  
Old 03.02.2008., 17:10   #944
Poliko5
8+ bebolino moj drži se!

Registracija: Jul 2007.
Imam jedno pitanje: Ovako, plaćam stambeni kredit. Stan još nije gotov, ja sam prijavljenja na drugoj adresi, banka mi je poslala sada papir koji mogu priložiti za povrat poreza, no neki mi govore da ne mogu dobiti povrat na stambeni kredit ako nisam prijavljena na toj adresi jel to isitna? Kako mogu biti tamo prijavljena kada stan još nije gotov??
Sponsored links
Advertisement

Advertisement
Old 04.02.2008., 09:06   #945
miss-rebel
Registrirani korisnik

miss-rebel Avatar

Registracija: Dec 2006.
hello,
ako netko zna, molim da odgovori.

Da li mi se staroj isplati prijavljivat porez,tj. da li ima osnove za povrat na temelju ovoga (ili je još možda i dužna....) :
umirovljenik je (ima penziju, ugl. oko 2400kn),
uzdržava mene, uz pomoć alimentacije od starog,
plaća mi studij 5800kn po godini,
platila je nekakvo slikanje žila... nemam pojma, 200-300 kn,i još neke dodatne zdravstvene troškove koje ne pokriva ni zdravstveno ni dodatno,
i plaća si dodatno zdravstveno, kolko je već... 50kn mjesečno.
miss-rebel is offline  
Old 04.02.2008., 10:15   #946
magicball13
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2007.
Sara4, vidim da se dobro snalazis u financijskim vodama, pa cu ti se obratiti za pomoc.
Naime, peta je godina kako placam stamb. kredit u Zabi. S obzirom na njihova smanjenja, povecanja kamatnih stopa malo sam se pogubio. Prvih par godina sam dobivao fini povrat poreza. Prosle godine nisam dobio njihov izvadak i pretpostavio sam da je to sigurno zbog smanjenja kamatne stope, pa nisam niti prijavljivao povrat. Ove godine jos za sada nisu nista poslali, ali mi se cini da su krajem godine digli stopu iznad 6%.
Moje pitanje je - Kako da budem siguran da me nisu preveslali sa tim neslanjem potvrda? Gdje i na koji nacin mogu provjeriti da li imam pravo na povrat?

Hvala!
magicball13 is offline  
Old 04.02.2008., 11:14   #947
sara4
docekala...

sara4 Avatar

Registracija: Oct 2003.
Sklopio si kredit prije 1.1.2003.?

Ako da, vrijedi ovo:
(7) Prema članku 36. stavku 20. Zakona, dio osobnog odbitka za kupnju ili gradnju prvog stambenog prostora po osnovi plaćenih kamata namjenskih stambenih kredita sklopljenih prije 1. siječnja 2003. godine, može se priznati poreznim obveznicima pod uvjetom da plaćene kamate u tijeku poreznog razdoblja (kalendarske godine) iznose 6% i više. Ako je u tijeku poreznog razdoblja plaćena kamata po ugovorima o kreditima sklopljenim prije 1. siječnja 2003. godine u pojedinim mjesecima iznosila manje od 6%, a u pojedinim mjesecima više od 6%, za priznavanje dijela osobnog odbitka po osnovi kamata priznaje se prosječna kamatna stopa u tijeku poreznog razdoblja, ako iznosi 6% i više.

Ako si pak kredit sklopio nakon 1.1.2003., bez obzira na to kolika ti je kamata, imas pravo na uvecani osobni odbitak. Ako ti lani nije stigla potvrda, a ne stize ni ove godine, javi se u banku gdje si dignuo kredit i raspitaj se. Ne znam da li banke imaju obvezu slanja potvrde o uplacenim kamatama, mozda nemaju, pa ih izdaju samo na zahtjev (usteda na papiru i postanskim troskovima).

Hope this helps.
sara4 is offline  
Old 05.02.2008., 09:28   #948
emiliano
Registrirani korisnik

emiliano Avatar

Registracija: Sep 2005.
Da li se šta mijenjalo u obrascu prijave od lani, odnosno, da li vrijedi isti onaj
obrazac u excelu od erste banke ?
Sorry, ako je bilo već ?
Old 05.02.2008., 09:59   #949
syrius1
Registrirani korisnik

Registracija: Oct 2005.
Erste je objavila novi obrazac pa radije njega koristi, inace, nista se nije mijenjalo

miss, ako je penzija 2400kn onda nije ni platila porez na dohodak pa nema sta dobiti nazad (penzije se ne oporezuju do 3000kn)

marija, racune za lijekove mozes prijaviti ako si ih dobila na recept i platila participaciju. Racun mora glasiti na ime
syrius1 is offline  
Old 05.02.2008., 10:08   #950
sara4
docekala...

sara4 Avatar

Quote:
miss-rebel kaže: Pogledaj post
Da li mi se staroj isplati prijavljivat porez,tj. da li ima osnove za povrat na temelju ovoga (ili je još možda i dužna....) :
umirovljenik je (ima penziju, ugl. oko 2400kn),
uzdržava mene, uz pomoć alimentacije od starog,
plaća mi studij 5800kn po godini,
platila je nekakvo slikanje žila... nemam pojma, 200-300 kn,i još neke dodatne zdravstvene troškove koje ne pokriva ni zdravstveno ni dodatno,
i plaća si dodatno zdravstveno, kolko je već... 50kn mjesečno.
2400 kn nije oporeziva penzija...vidi na isjecku da li ima sta uplacenog poreza i prireza. Ako nema, nema se iz cega vratiti, dakle nema predaje porezne prijave.
Ako ima, onda ti mama slikanje zila i dopunsko moze upotrijebiti za uvecanje osobnog odbitka. Jesi joj ti uzdrzavani clan u zakonskom smislu (porezna kartica, ne zaradjujes vise od 9600 kn godisnje)? Ako jesi, onda si moze uvecati odbitak.
sara4 is offline  
Old 05.02.2008., 10:12   #951
sara4
docekala...

sara4 Avatar

Quote:
Poliko5 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje: Ovako, plaćam stambeni kredit. Stan još nije gotov, ja sam prijavljenja na drugoj adresi, banka mi je poslala sada papir koji mogu priložiti za povrat poreza, no neki mi govore da ne mogu dobiti povrat na stambeni kredit ako nisam prijavljena na toj adresi jel to isitna? Kako mogu biti tamo prijavljena kada stan još nije gotov??
Da li ti je to prva nekretnina kojom rjesavas stambeno pitanje? Ako je, napisi izjavu da ces se po zavrsetku gradnje u kupljeni prostor trajno useliti, predaj sve papire i povrat ce stici. Kljucno je da ti je to prva nekretnina, ako nije, nema ni povrata.
sara4 is offline  
Old 05.02.2008., 10:22   #952
sara4
docekala...

sara4 Avatar

Quote:
lada13 kaže: Pogledaj post
da li netko zna kako točno treba glasiti "PISANA IZJAVA POREZNOG OBVEZNIKA I NJEGOVA BRAČNOG DRUGA da u trenutku i do trenutka kupnje prvog stambenog prostora nemaju u vlasništvu i/ili suvlasništvu odnosno nisu imali u vlasništvu i/ili suvlasništvu stambeni prostor u tuzemstvu i u inozemstvu, i da se radi o kupnji prvog stambenog prostora"?
Mozes napisati svoj tekst. Tekst moze glasiti:
Ja, Lada13, MB: 0101970xxxxxx izjavljujem da moj bracni drug MuzodLade12, MB: xxxxx i ja u trenutku i do trenutka kupnje prvog stambenog prostora, prema članku 36. stavku 17. Zakona, nemamo u vlasništvu i/ili suvlasništvu odnosno nismo imali u vlasništvu i/ili suvlasništvu stambeni prostor u tuzemstvu i u inozemstvu i da se radi o kupnji prvog stambenog prostora.

Potpisite se i to je to.

Zadnje uređivanje sara4 : 05.02.2008. at 12:46.
sara4 is offline  
Old 05.02.2008., 12:29   #953
macka
mrnjau

macka Avatar

Registracija: Nov 2004.
Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Kljucno je da ti je to prva nekretnina, ako nije, nema ni povrata.
salis se?
znaci, ne samo da cu platiti porez na hebenu nekretninu koju sam kupila (nije mi prva jer sam naslijedila dio obiteljske kuce pa nemam pravo na oslobodjenje od poreza na promet nekretninama), vec ne mogu ni dobiti povrat poreza na kredit kojim ju otplacujem...? psmtr, dodje mi da se rasplacem od muke
macka is offline  
Old 05.02.2008., 12:43   #954
sara4
docekala...

sara4 Avatar

Quote:
macka kaže: Pogledaj post
salis se?
vec ne mogu ni dobiti povrat poreza na kredit kojim ju otplacujem...?
Nazalost, tako je. Povrat poreza, kao i oslobodjenje od placanja poreza na promet nekretnina, ide samo na prvu nekretninu.
sara4 is offline  
Old 05.02.2008., 12:49   #955
marija82
beautyholic

marija82 Avatar

Quote:
syrius1 kaže: Pogledaj post
marija, racune za lijekove mozes prijaviti ako si ih dobila na recept i platila participaciju. Racun mora glasiti na ime
thanx! znaci mora biti onaj "pravi", (čini mi se crveni) recept od doktora opce prakse ili specijaliste (kao recimo za antibiotike kad sam bolesna), a ne recept kojim ja svaki mjesec kupujem pilule i uzimam ih na "repete"? za taj recept participaciju ne plaćam, običan je bijeli, sa pečatom i potpisom privatne ordinacije gdje idem na pregled.
marija82 is offline  
Old 05.02.2008., 12:52   #956
marija82
beautyholic

marija82 Avatar

Quote:
sara4 kaže: Pogledaj post
Da li ti je to prva nekretnina kojom rjesavas stambeno pitanje? Ako je, napisi izjavu da ces se po zavrsetku gradnje u kupljeni prostor trajno useliti, predaj sve papire i povrat ce stici. Kljucno je da ti je to prva nekretnina, ako nije, nema ni povrata.
i ja imam kredit za stan, pocinjem ga otplacivat sad u veljaci pa sam cula da mogu dobiti povrat poreza (dogodine) za kamate koje placam, ali da u tom slucaju u Poreznu moram poslati ovjerenu kopiju ugovora o kreditu. da li imam dobru informaciju? hvala! riječ je o prvoj nekretnini kojom rješavam stambeno pitanje.
marija82 is offline  
Old 05.02.2008., 12:58   #957
sara4
docekala...

sara4 Avatar

Svaki lijek koji se moze kupiti samo na recept, moze se koristiti kao olaksica.
Dakle, bitan je recept, ali ne crveni, bijeli i tko ti ga je dao, nego RACUN kojeg dobijes u ljekarni kad kupujes lijek.
sara4 is offline  
Old 05.02.2008., 13:05   #958
sara4
docekala...

sara4 Avatar

Quote:
marija82 kaže: Pogledaj post
i ja imam kredit za stan, pocinjem ga otplacivat sad u veljaci pa sam cula da mogu dobiti povrat poreza (dogodine) za kamate koje placam, ali da u tom slucaju u Poreznu moram poslati ovjerenu kopiju ugovora o kreditu. da li imam dobru informaciju? hvala! riječ je o prvoj nekretnini kojom rješavam stambeno pitanje.
Mozes dobiti povrat.
Osim ugovora o kreditu, moras predati i ugovor o kupnji, dokaz prebivalista, izjavu da ti je to prva nekretnina, potvrdu o uplacenim kamatama. Mislim da nista ne zaboravljam.
sara4 is offline  
Old 05.02.2008., 14:09   #959
magicball13
Registrirani korisnik

Registracija: Dec 2007.
Thanks Sara4....... na iscrpnom izvjestaju!!! Provjerit cu jos u banci, ali sumnjam da cu cuti ista pametno.
magicball13 is offline  
Old 05.02.2008., 14:56   #960
colour
dosadno je ...

colour Avatar

Registracija: Jan 2007.
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
kaže porezna uprava:
[COLOR="Green"]1. DOKAZ O VLASNIŠTVU STAMBENOG PROSTORA poreznog obveznika stambenog prostora poreznog obveznika i/ili njegovog bračnog druga (preslik vlasničkog lista ili kupoprodajnog ugovora ili ugovora o darovanju ili ugovora o nasljeđivanju ili drugih isprava o vlasništvu)
Ne znam jel netko već pitao...

Pretpostavljam da i vlasn. list i ugovor o kupoprodaji ili darovanju moraju biti ne stariji od, ne znam tih 6 mjeseci npr?

Dakle, mogu li upotrijebiti e-izvadak kao dokaz vlasništva?

hvala
Advertisement

Advertisement
Zatvorena tema

Tematski alati
Opcije prikaza

Pravila postanja